Решение по дело №2782/2018 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 3 май 2019 г. (в сила от 28 май 2019 г.)
Съдия: Асен Иванов Даскалов
Дело: 20184430202782
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 ноември 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

03.05.2019г., град ПЛЕВЕН

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Плевенски районен съд, дванадесети наказателен състав, в публично заседание на осемнадесети март през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:         АСЕН ДАСКАЛОВ

 

Секретар: АНЕЛИЯ ДОБРЕВА

като разгледа докладваното от съдия ДАСКАЛОВ АНД №2782 по описа за 2018 – та година и на основание доказателствата по делото и Закона, за да се произнесе взе предвид следното:

 

ПРОИЗВОДСТВО по реда на чл. 59 ал. 1 ЗАНН

 

С Наказателно постановление №18-0938-004575 /05.09.2018г. на НАЧАЛНИК на СЕКТОР „ПП“ при ОДМВР - ПЛЕВЕН, на А.М.Т. ЕГН: ********** е наложено административно наказание на основание чл.183 ал.4 т.7 от Закона за движението по пътищата – глоба в размер на 50 /петдесет/ лева, за извършено нарушение по чл.137а ал.1 ЗДвП.

Срещу така издаденото наказателно постановление (НП), санкционираното лице е подало жалба до РАЙОНЕН СЪД  - ПЛЕВЕН. Оспорва приетата в хода на административнонаказателното производство фактическа обстановка. Посочва, че действително е бил без поставен обезопасителен колан по време на движение, но същевременно, физическото му състояние не е позволявало поставянето на такъв. На тази основа, моли за отмяна на Наказателното постановление.

В съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, явява се лично и поддържа жалбата по изложените в нея съображения. Пледира за отмяна на издаденото Наказателно постановление.

За ответната страна – ОДМВР – ПЛЕВЕН – представител не се явява.

Жалбата е подадена от оправомощена страна и в срока по чл.59 ал.2 ЗАНН, поради което се явява допустима.

След щателно обсъждане на събраните доказателствени материали поотделно и в тяхната съвкупност, Съдът намира следното:

Административнонаказателното производство е започнало със съставяне на Акт за установяване на административно нарушение (АУАН) № 4575/23.08.2018г. от страна на Ю.М.Ц. – мл.автоконтрольор при СЕКТОР „ПП“ при ОДМВР - ПЛЕВЕН, в присъствието на свидетеля М.Р.Н., както и на нарушителя – А.М.Т.. Съставен е за това, че на 23.08.2018 г. в гр.ПЛЕВЕН, бул.“*“, при посока на движение бул.“*“, като водач на лек автомобил „*“ с регистрационен *извършва следното нарушение: управлява без поставен обезопасителен колан, с който е оборудван автомобила – нарушение по чл.137а ал.1 ЗДвП. Нарушителят не е направил възражения при съставяне на АУАН; не е представил такива и по реда, и в срока по чл.44 ал.1 ЗАНН.

Административнонаказващият орган изцяло е възприел изложената от страна на актосъставителя фактическа обстановка. На тази основа, издал обжалваното Наказателно постановление, с което на А.М.Т. ЕГН: ********** е наложено административно наказание на основание чл.183 ал.4 т.7 от Закона за движението по пътищата – глоба в размер на 50 /петдесет/ лева, за извършено нарушение по чл.137а ал.1 ЗДвП.

Съдът намира, че Актът за установяване на административно нарушение е съставен и обжалваното Наказателно постановление – издадено, от компетентни лица /л.9 – 10 от делото/. Служебната проверка за законосъобразност, извършвана от въззивната инстанция не установява допуснати в хода на административнонаказателното производство нарушения на процесуалните правила и Съдът приема, че издаденото Наказателно постановление е формално законосъобразно.

По неговата правилност се събраха гласни доказателствени средства - показания на свидетелите Ю.М.Ц. и М.Р.Н., както и писмени доказателства /л.8, л.11, л.26 – 28, л.40 – 42 от делото/. Съдът преценява като непредубедени и добросъвестни показанията на свидетелите М. и Н.. Същите, макар и по-общи по характер, взаимно се потвърждават, от една страна, а от друга – потвърждават изнесената в АУАН и в НП фактическа обстановка. Същевременно, в проверка на тезата на А.Т., застъпена в неговата жалба, бяха събрани амбулаторен лист №007565/30.07.2018г., издаден от страна на д-р ***, заверен препис на Медицинско направление №204/30.07.2018г., издадено на името на А.Т. от Д-Р ***, заверен препис-извлечение от журнал на същото медицинско лице, във връзка с издаване на посоченото Медицинско направление. От така представените писмени доказателства следва, че във връзка с претърпяна травма на гръбначен стълб и ребра, на А.Т. е издадено Медицинско направление №204/30.07.2018г., което да му послужи пред полицейските органи специално във връзка с това, че Т. не следва да поставя обезопасителен колан при управление на МПС. Липсват каквито и да било основания да се поставят под съмнение коментираните писмени доказателства, в т.ч. – не се установяват данни, сочещи на възможно антидатиране. Ето защо, Съдът приема същите писмени доказателства към материалите по делото и ги кредитира.

На следващо място, съвкупната преценка на събраните в хода на съдебното следствие доказателствени материали разкрива, че представената в съставения АУАН фактическа обстановка, следваща от показанията на свидетелите М. и Н. следва да бъде приета за установена по убедителен начин. Действително, в процесния случай, жалбоподателят Т. е управлявал МПС, без поставен обезопасителен колан. Съобразно чл.137а ал.1 ЗДвП, „Водачите и пътниците в моторни превозни средства от категории M1, M2, M3 и N1, N2 и N3, когато са в движение, използват обезопасителните колани, с които моторните превозни средства са оборудвани.“. От друга страна, съобразно чл.137а ал.2 ЗДвП, „Могат да не използват обезопасителни колани: 1. бременните жени; 2. лицата, чието физическо състояние не позволява използването на обезопасителен колан…“. Настоящият случай попада именно в нормативно предвиденото изключение по чл.137а ал.2 т.2 ЗДвП и следователно – жалбоподателят е имал право да не поставя обезопасителен колан по време на движение. Ето защо, не е извършил нарушение на правилото за поведение, предвидено в чл.137а ал.1 ЗДвП, съответно – не е осъществен състав на административно нарушение по чл.183 ал.4 т.7 ЗДвП.

Крайният извод е, че жалбоподателят е административно наказан за нарушение, което не е извършил, поради което Наказателното постановление се явява издадено в нарушение на материалния закон и неправилно – и като такова, следва да бъде отменено.

Водим от горното и на основание чл.63  ал.1 ЗАНН, Съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление №18-0938-004575 /05.09.2018г. на НАЧАЛНИК на СЕКТОР „ПП“ при ОДМВР - ПЛЕВЕН, с което на А.М.Т. ЕГН: ********** е наложено административно наказание на основание чл.183 ал.4 т.7 от Закона за движението по пътищата – глоба в размер на 50 /петдесет/ лева, за извършено нарушение по чл.137а ал.1 ЗДвП.

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – Плевен, в 14 - дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: