№ 31 , гр. Бургас, 14.03.2019 г.
БУРГАСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, наказателна колегия, в закрито заседание на четиринадесети март през две хиляди и деветнадесета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТЕФАН СТОЙКОВ СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: Р.К.Д.С.
Секретар:
Прокурор:
като разгледа докладваното от съдията СТОЙКОВ
НОХД № 752 по описа за 2018 година,
за да се произнесе, взе предвид следното:
С оглед протоколно определение на съда от 05.03.2019 г. по НОХД № 752/2018 г. за назначаване на допълнителна съдебномедицинска експертиза, в състава на която да участват вещи лица - специалисти гастроентеролог и хирург, определени от Управителя на УМБАЛ - Бургас, както и съдебен лекар от досъдебната фаза на процеса - д-р К.Я.,
ОПРЕДЕЛИ:
ДОПУСКА следните въпроси, поставени от прокурора и защитника на подсъдимия, на които да отговорят вещите лица:
1. Констатират ли се и какви телесни увреждания, респективно травматични увреждания по тялото и вътрешните органи на пострадалата Десислава С. преди и по време на извършената операция на същата на 19.06.2018 г. в УМБАЛ - Бургас?
2. Каква е тяхната съдебномедицинска квалификация, давност и механизъм на причиняване, при наличие на същите? Какви са били последиците за пациентката? Как точно и на кой орган са причинени евентуално травмите? Какъв е механизмът /действията/ на уврежданията?
3. Има ли причинно-следствена връзка между евентуално констатираните увреждания и настъпилата смърт на Десислава С.? Какъв е бил процесът на функциониране на организма при налични травматични увреждания на съответните органи? Възможно ли е било и от кой момент прецизното диагностициране на уврежданията и с какви методи?
4. Какво представлява „оперативният протокол", кой го изготвя, за какво служи, пред кои лица или органи? Как е протекла операцията на пострадалата - решение, планиране и осъществяване? Какво е отразено в оперативния протокол при извършената операция на Десислава С.? Как е протекъл следоперативният период на пациентката?
5.
Могло ли е да
бъде оказана медицинска помощ на пострадалата Десислава С. против волята на
пациента, преди постъпването й в болничното заведение /по смисъла на чл. 91 от
Закона за здравето/?
6. Как оценяват вещите лица здравословното състояние на пострадалата Десислава С. по приложените по делото медицински документи след приемането й в УМБАЛ - Бургас?
7. Направените при приемането на пострадалата в Шокова зала кръвни изследвания, ехограф и рентген показали ли са перфорация на коремни органи?
8. След колко време при медицински преглед това се установява и възможно ли е организмът при тези установени увреждания да издържи от посочени час на причинената травма /по обвинението/ до вероятния час на операцията, без те да бъдат установени по тяхната симптоматика?
9. Редно ли е било при липса на интерпретация на състоянието на жлъчно-чернодробната система /съгласно направения ехограф в Шокова зала/ да се направят допълнителни изследвания - ядреномагнитен резонанс или скенер?
НАЗНАЧАВА допълнителна съдебномедицинска експертиза, в състава на която да участва вещо лице - специалист кардиолог, определен от Управителя на УМБАЛ - Бургас, както и съдебен лекар от досъдебната фаза на процеса- д-р К.Я..
Вещото лице - специалист кардиолог да отговори на следния въпрос, поставен от защитата на подсъдимия Б.С.:
С Талон № 314/19.06.2018 г. на Медицинска служба при ОДМВР - Бургас е установен „локален статус" на кръвното налягане на подсъдимия Б.М.С. 220/110. Как се отразява такова ниво на кръвното налягане на организма - физически и мисловно? НАСРОЧВА делото за 08 и 09 май 2019 г. от 09,30 часа, за които дата и час да се призоват страните и вещите лица.
СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: |
ПРЕДСЕДАТЕЛ |
Да се укаже на вещите лица, че експертните заключения, с преписи за страните, следва да се представят в съда най-късно 7 дни преди съдебното
заседание.