Решение по дело №426/2022 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 387
Дата: 15 ноември 2022 г.
Съдия: Красимир Томов Георгиев
Дело: 20227080700426
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 юни 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 387

 

гр. Враца  15 .11.2022 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, административно-наказателен състав, в публично заседание на 18.10.2022г. /осемнадесети октомври две хиляди двадесет и втора година/, в състав:

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИГЛЕНА РАДЕНКОВА

ЧЛЕНОВЕ: ТАТЯНА КОЦЕВА

                                                                                                                  КРАСИМИР ГЕОРГИЕВ

 

          при секретаря Даниела МОНОВА и с участието на прокурора  Веселин ВЪТОВ, като разгледа докладваното от съдия ГЕОРГИЕВ КАН дело № 426 по описа на АдмС – Враца за 2022 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

         

          Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

          Образувано е по касационна жалба на МБАЛ „Св.. И. Р.“ – ***, чрез пълномощник ** И.Ш., против Решение № 35 от 08.04.2022 г., постановено по АНД № 25 по описа на Районен съд – Козлодуй за 2022 г., с което е потвърдено издаденото срещу касатора Наказателно Постановление /НП/ № НП-101/26.11.2021 г., на изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ (ИАМН).

          В касационната жалба са изложени подробни аргументи за незаконо-съобразност на оспореното решение, поради нарушение на материалния закон, съществени нарушения на процесуалните правила и необоснованост при постановяването му – касационни основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 и т. 2 от НПК. Поддържа се становище, че съдът е извършил формална проверка от външна страна по отношение на критериите за законосъобразност на оспореното НП, като не е обсъдил всички изложени в сезиралата го жалба възражения, не е преценил в пълнота представените доказателства, за липса на нарушение по повдигнатото административно-наказателно обвинение, с което неправилно е разпределена доказателствената тежест в хода на съдебното дирене и решението е постановено при не изяснена фактическа обстановка. Релевирани са обстойни доводи за опорочено административно-наказателно производство, липса на доказаност на твърдяното в санкционния акт административно нарушение, които обстоятелства не са съобразени от съда, в резултат на което и постановеното от него решение е незаконосъобразно. Иска се отмяна на решението и постановяване на друго, с което НП да бъде изцяло отменено. В условията на алтернативност се иска изменение на НП, с определяне на имуществена санкция в минимално предвидения от закона размер.

          В с.з. и представена по делото писмена защита процесуалния представител на касатора – * С. И., преупълномощена от * И.Ш., поддържа и доразвива изложените в касационната жалба съображения.

          Ответникът, редовно призован не се представлява в съдебно заседание. От процесуалния представител на същия, е депозирана молба за даване ход на делото в тяхно отсъствие, а по същество на спора намира касационната жалба за неоснователна и моли оспореното решение да бъде оставено в сила, като правилно, законосъобразно и мотивирано. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение. 

Представителят на Окръжна прокуратура - Враца, прави заключение за допустимост, но неоснователност на касационната жалба, а изводите на съда за законосъобразност на оспореното пред него НП, намира за правилни и съответни на фактите по делото и изискванията на закона и моли решението да бъде оставено в сила.

В настоящото производство са приети и приложени представените от касатора в с.з. три броя писмени доказателства по опис.

Настоящият съдебен състав, като взе предвид наведените в жалбата доводи и съображения и след извършване на служебна проверка, съгласно чл. 218, ал. 2  от АПК , приема  за установено следното:

Касационната жалба е подадена от надлежна страна, с право и интерес да обжалва, срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт, в законоустановения срок и е процесуално допустима. Разгледана по същество същата  е неоснователна, като съображенията за това са следните:

Предмет на касационна проверка е Решение № 35 от 08.04.2022 г., постановено по АНД № 25/2022 г.  на Районен съд – Козлодуй. С оспорения съдебен акт е потвърдено НП № НП-101/26.11.2021 г., на изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“, с което за нарушение на чл. 189, ал. 1 от Закона за здравето /ЗЗ/ и на основание чл. 229, ал. 3 от същия закон на МБАЛ „С. И. Р.“ – *** е наложено административно наказание "имуществена санкция" в размер на 700  лева. Нарушението е установено при извършена проверка в лечебното заведение в периода от 12.07.2021 г. до 16.07.2021 г., при която проверяващата комисия е и изискала поименен списък на работниците и служителите и застрахователна полица за застраховане на лицата, които упражняват медицинска професия в лечебното заведение, за вредите, които могат да настъпят вследствие на виновно неизпълнение на професионалните им задължения. Установено е, че задължителна застраховка за риска „Професионална отговорност“ и специални условия за застраховка „Отговорност на лекари и медицински персонал“ е сключена за периода от 20.06.2021 г. до 19.06.2022 г. по отношение на 87 лица. При съпоставка на поименното щатно разписание и списъка със застраховани лица, комисията е констатирала, че лечебното заведение не е застраховало **, ** и ***, поименно посочени, упражняващи *професия за риска „Професионална отговорност“ и специални условия за застраховка „Отговорност на лекари и медицински персонал“. За установеното нарушение е съставен АУАН № А-115/ 07.10.2021 г., въз основа на който е издадено и оспореното пред РС, НП.

За да потвърди НП съдът е приел, че АУАН е съставен и НП издадено от компетентни органи, в сроковете по чл. 34 ЗАНН, при липса на допуснати съществени процесуални нарушения. Установеното въз основа на събраните доказателства незастраховане от лечебното заведение на поименно посочените в НП лица, упражняващи медицинска професия в него, както и липсата на данни за сключени застраховки лично от незастрахованите при условията на чл. 3, ал. 3 от Наредба за задължителното застраховане на лицата упражняващи медицинска професия, съдът е приел за нарушение именно на визираната в санкционния акт императивна разпоредба на чл. 189, ал. 1 от ЗЗ.

Решението на районният съд е валидно и допустимо, постановено в съответствие с доказателствата и при правилно приложение на материалния закон. Съдът е изпълнил служебното си задължение да проведе съдебното следствие по начин, който е осигурил обективно, всестранно и пълно изясняване на всички обстоятелства, включени в предмета на доказване по конкретното дело, при точното съблюдаване на процесуалните правила относно събиране, проверка и анализ на доказателствената съвкупност, и не е допуснал твърдените в касационната жалба нарушения на процесуалните правила. Събрани са необходимите и относими доказателства, за чието съществуване са налице данни по делото и въз основа на тях правилно е установена фактическата обстановка. Противно на изложеното в касационната жалба, съдът е обсъдил и всички възражения изложени в жалбата, включи-телно относно твърдените нарушения на чл. 42, ал. 1, т. 4, чл. 57, ал. 1, т. 5, чл. 53, ал. 1 от ЗАНН и са формирани изводи за тяхната неоснователност, които изводи се споделят в пълнота от настоящия касационен състав и не следва да бъдат преповтаряни.

         В тази връзка доводите на касатора, че не е страна по застрахователните полици, сключени между трети лица и не следва да притежава екземпляри от тях, които да представи като доказателство са неоснователни. Действително цитираната в касационната жалба разпоредба на чл. 3, ал. 3 от Наредба за задължителното застраховане на лицата упражняващи * професия, дава възможност за освобождаване на лечебното заведение от задължението лично да застрахова тези лица, но за да настъпи такова освобождаване не е достатъчна честната дума на * лица, а са необходими доказа-телства, че такава застраховка е сключена, каквито доказателства в случая липсват. Адресат на задължението по чл. 189, ал. 1 от ЗЗ е лечебното заведение, в което лицата упражняват *професия. За да се приеме, че задължението е изпълнено, следва или лично лечебното заведение да сключи такава застраховка или да разполага с доказателства, че такава е сключена от трети лица, чрез договор за застраховка, предвиждащ най-малко минималната застрахователна сума, определена в наредбата, и при условие че застраховката покрива напълно отговорността им за упражняване на дейност.  Доказателства за това следва да се намират в лечебното заведение не като страна по полицата, каквато безспорно в този случай не е, а именно като адресат на задължението. Такива от страна медицинското заведение не са представени нито в административно-наказателното производство, нито пред въззивната, нито пред настоящата инстанция. Целта, преследвана от законодателя, е посредством въвеждането на задължително застраховане на лицата, които упражняват *професия, да се гарантира, че предявените претенции за обезщетяване на настъпили вреди ще могат да бъдат реално обезщетени, така както изисква обществения интерес.

                   Предвид обстоятелството, че нарушението по чл. 189, ал. 1 от ЗЗ е за първи път, но в случая се касае за няколко лица, правилно районния съд е приел, че санкцията следва да бъде близо до минимума, но над него и така както е определена в санкционния акт от 700 лв. е достатъчна, за да бъдат изпълнени целите на закона.

Факти, обстоятелства и доказателства, оборващи констатациите отразени в АУАН и НП, а оттам и за различни правни изводи на въззивния съд не са посочени и представени от касатора. Това, че изразява недоволство от издаденото НП и счита същото за незаконосъобразно,  настоящият касационен състав счита за израз на правото му на защита, а не релевантен към случая факт.

При извършената служебна касационна проверка не се установяват основания за отмяна на обжалвания съдебен акт. Районният съд е постановил валидно, допустимо, обосновано и правилно решение, в съответствие с приложимия материален закон, преценявайки всички събрани в хода на производството доказателства, без да игнорира или анализира превратно което и да е от тях, което настоящата касационна инстанция възприема напълно.

По изложените съображения, касационната жалба е неоснователна, а оспореното решение е законосъобразно и следва да бъде оставено в сила.

При този изход на спора и своевременно направено искане за юрисконсултско възнаграждение от процесуалния представител на ответника, на същия следва да бъде присъдено такова в размер определен в чл. 37 от Закона за правната помощ /ЗПП/ и чл. 27е от Наредба за заплащане на правната помощ, съгласно препращащата разпоредба на чл. 63д, ал. 4 от ЗАНН, а именно възнаграждение за юрисконсулт в минимален размер от 80 лева.

Водим от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2 АПК, вр. чл. 63в ЗАНН, Административен съд – Враца 

 

РЕШИ:

 

          ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 35 от 08.04.2022 г., постановено по АНД № 25/2022 г. по описа на Районен съд – Козлодуй, с което е потвърдено издаденото срещу МБАЛ „С. И.Р.“ – ***, Наказателно постановление № НП-101/26.11.2021 г., на изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“.

         

          ОСЪЖДА МБАЛ „С. И. Р.“ – *** ДА ЗАПЛАТИ на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ разноски по делото в размер на 80 /осемдесет/ лева за юрисконсултско възнаграждение.

 

         Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                         ЧЛЕНОВЕ:    1.

 

 

 

                                                                                2.