Решение по дело №1658/2009 на Софийски градски съд

Номер на акта: 3535
Дата: 16 юни 2011 г. (в сила от 11 февруари 2014 г.)
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20091100101658
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 26 февруари 2009 г.

Съдържание на акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

………………………….

 

Софийски градски съд 1-12 състав с:

 

Председател: Георги И.

 

Разгледа в съдебно заседание на 19.05.11г. /с участието на секретаря С. В./ гражданско дело № 1658/09г. и констатира следното:

Предявен е иск от Държавата – представлявана от Областния управител против Н. М. с правно основание чл. 124 от ГПКза установяване, че ответникът не е собственик на: УПИ ІІ-2, в квартал 10, находящ се в град С.,*** път-Специални нужди-Б.П., целият с площ от 968 квадратни метра, при граници: от север – улица с о.т. 45В и о.т. 46; от изток – поземлен имот с планоснимачен № 690; от юг – УПИ І; от запад – УПИ І.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Представените по делото доказателства удостоверяват, че – искът е основателен:

В процесната хипотеза – ищецът твърди, че е бил собственик на процесния недвижим имот  - преди прехвърлянето му в хода на делото /което  твърдение обуславя неговата – процесуално-правна легитимация и правен интерес да води процеса/ и в тази връзка именно представя писмени доказателства – досежно собствеността си върху процесния имот /в това число и 2 броя АДС – като според приетата по делото техническа експертизаописаните в двата акта имоти са – идентични, а друга страна – според вещото лицетези имоти са идентични и с имотите, описани в нотариалните актове - № 41 от 31.07.97г. на Нотариуса към СРС и № 135 от 07.04.98г. на Нотариуса към СРС – които актове на практика съставляват – титулите за собственост на - ответника/.

Изложеното налага извода, че – и ищецът и ответникътпредставят писмени доказателства – с които се легитимират като собственици – по отношение на един и същи имот /процесния/.

В такава хипотеза /при спор за собственост/ – принципно всяка от спорещите страни следва да удостовери по категоричен /безспорен/ начин – своето право на собственост /т.е. – следва да докаже – придобиването на собствеността – на годнопървично или вторично правно основание/.

Конкретно - в хипотеза обаче на - отрицателен установителен иск /какъвто е процесния/ е в тежест на ответника да – удостовери – своето право но собственост /ако това не бъде сторено - искът може да бъде уважен дори и ищецът да не е удостоверил своето такова право, тъй като при такъв тип иск за – ищеца е достатъчно само да обоснове своята процесуална легитимация и интерес да води делото – което е направено в случая/.

Съдът намира, че в процесната хипотеза – ответникът не удостовери надлежносвоето право на собственост досежно процесния имот:

В случая – ответникът извлича своето право от – прехвърлителни сделки /направени в негова полза/. В такава хипотеза следва да се проследи назад във времето „веригата на собствеността” за да се констатира наличието на безспорно /категорично, надлежно/ съществуващо право на собственост в патримониума на първия праводател. В тази връзка:

По делото е представен нотариален акт № 169/29.05.97г. на Нотариуса към СРС – с който – Д. Ц. и В. Ц. са били признати за собственици на процесния имот. След товатези лица са прехвърлили правото си на собственост по отношение на други приобретатели и след още няколко транслации имота е бил придобит от – ответника. Посоченият нотариален акт обаче е – констативен /т.е. – същият не може да удостовери – основанието – на което Д. Ц. и В. Ц. – са придобили собствеността върху имота, а това именно обстоятелство – съобразно изложените по-горе принципни съображения – съставлява основание да се приеме, че правото на собственост на ответника по делото не е удостоверено надлежно, което от своя страна – налагауважаване на процесния отрицателен установителен иск.

С огледизхода на спора по иска с правно основание чл. 124 от ГПК – следва да бъдат отменени /при условията на чл. 537, ал. 2 от ГПК/ - нотариални актове № 41 от 31.07.97г. на Нотариуса към СРС и № 135 от 07.04.98г. на Нотариуса към СРС – доколкото същите на практика създават привидност за реално придобити права на собственост.

На конституираното по делото 3-то лицене се следват съдебни разноски /чл. 78, ал. 10 от ГПК/.

С оглед изложеното, съдът

 

Р Е Ш И :

 

 

ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО – на основание чл. 124 от ГПК  - по иска на Държавата – представлявана от Областния управител против Н.К.М. ЕГН **********, че последният не е собственик на следния недвижим имот: УПИ ІІ-2, в квартал 10, находящ се в град С.,*** път-Специални нужди-Б.П., целият с площ от 968 квадратни метра, при граници: от север – улица с о.т. 45В и о.т. 46; от изток – поземлен имот с планоснимачен № 690; от юг – УПИ І; от запад – УПИ І.

ОТМЕНЯ – на основание чл. 537, ал. 2 от ГПК - нотариални актове № 41 от 31.07.97г. на Нотариуса към СРС и № 135 от 07.04.98г. на Нотариуса към СРС.

ОСЪЖДА Н.К.М. да плати на Държавата – представлявана от Областния управител  2 795 лева съдебни разноски.

Решението е постановено при участие на „БМ Г.И.” ЕООД – конституирано по делото на основание чл. 226 от ГПК – като 3-то лице, помагач на ищеца.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

Председател: