Решение по дело №969/2022 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 882
Дата: 21 ноември 2022 г.
Съдия: Мария Белева Хубчева
Дело: 20227150700969
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 19 октомври 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

   882/21.11.2022г.

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПАЗАРДЖИК, VII-ми състав, в открито заседание на двадесет и първи ноември две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

СЪДИЯ: МАРИЯ ХУБЧЕВА

 

при участието на секретаря Димитрина Георгиева, като разгледа докладваното от съдията адм. дело № 969 по описа за 2022 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 122, ал. 3, във вр. чл. 111 от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража (ЗИНЗС).

Образувано е по жалба с вх. № 8311 от 19.10.2022 год. в Административен съд – Пазарджик, подадена от Д.Г.А., ЕГН **********, изтърпяващ наказание „лишаване от свобода“, понастоящем в Затвора – Пазарджик. В нея се сочи, че на 09.10.2022 год. в Затвора –Пазарджик при приемане на хранителни пратки не са му допуснати 2 (два) килограма сушени плодове – смокини. Позовава се на заповед на министъра на правосъдието, с която е утвърден списък с разрешени вещи, предмети и храни, които лишените от свобода могат да получават, притежават и държат при себе си, според която са разрешени до 5 (пет) килограма хранителни продукти и до 5 (пет) килограма плодове и зеленчуци. Твърди, че действията по недопускане на продукти, фигуриращи в този списък са незаконосъобразни. Моли съда да отмени като незаконосъобразни действията по недопускане на хранителната пратка – 2 (два) килограма сушени плодове – смокини и същата да бъде допусната в Затвора – Пазарджик.

В съдебно заседание лишеният от свобода Д.Г.А., редовно призован, се явява лично, като по изложени съображения поддържа подадената жалба и моли съда да отмени като незаконосъобразни действията по недопускане на хранителната пратка – 2 (два) килограма сушени плодове – смокини.

Ответникът – младши инспектор П. И. П., служител в Затвора – Пазарджик, чрез процесуалния си представител юрисконсулт Р. Р., изразява становище за неоснователност на жалбата, подробно мотивирано в писмен отговор.

Административен съд – Пазарджик, VII-ми състав, като обсъди събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, съобрази доводите на страните и извърши цялостна проверка на акта и във връзка с правомощията си по чл. 168 от АПК, приема за установено следното:

На 09.10.2022 год., към 11:30 часа, майката на лишения от свобода Д.Г.А. – Ф. М. К. е донесла по време на свиждане в Затвора – Пазарджик хранителни продукти, сред които и сушени смокини. Хранителните продукти са били върнати от служителя младши инспектор П. И. П.. Последният е обективирал действията по връщане на продуктите в докладна записка с вх. № 1448 от 09.10.2022 год. до началника на Затвора – Пазарджик. Посочил е, че е уведомил други длъжностни лица Л. и М.. На гърба на докладната записка на 10.10.2022 год. главен инспектор Ф. е посочил, че служителите от „НОС“ са върнали продуктите съгласно ЗИНЗС, ППЗИНЗ и списъка на разрешените вещи, предмети и храни, които лишените от свобода могат да получават и държат или при себе си или на определени от администрацията места.

По делото са представени копие от Заповед № ЛС-04-268 от 17.06.2022 год. на министъра на правосъдието, с която е утвърден списък на разрешените лични вещи, предмети и хранителни продукти, които могат да получават, ползват и държат при себе си или на определените за целта места лишените от свобода и задържаните под стража по реда на Наказателно-процесуалния кодекс, настанените в затворите, поправителните домове, затворническите общежития и арестите в затворите, в сила от 01.07.2022 год.,

копие от декларация от лицето Ф. М. К. от 09.10.2022 год., справка приложение от ТП на ДП „ФЗД“ от 25.10.2022 год. на Й. И. относно хранителните продукти предлагани на „затворническата лавка“ в Затвора – Пазарджик, справка от главен инспектор Г. Ф. – началник сектор „НОД“ от 25.10.2022 год. и копие от длъжностна характеристика за длъжността „надзирател I-II“ на служителя П. И. П. от 13.02.2022 год.

При така установеното от фактическа страна, Административен съд – Пазарджик, обуславя следните правни изводи:

По делото няма данни кога е съобщено на жалбоподателя, че не му е допусната хранителната пратка – 2 (два) килограма сушени плодове – смокини. В тази връзка и на основание чл. 140, ал. 1 от АПК, съдът намира, че същата е подадена в законоустановения срок, от активно легитимирано лице и при наличие на правен интерес от търсената защита, поради което е допустима, а разгледана по същество е неоснователна. Съображенията за това са следните:

Съгласно чл. 122, ал. 1 от ЗИНЗС министърът на правосъдието утвърждава списък на разрешените вещи и предмети, които осъдените и задържаните по реда на Наказателно-процесуалния кодекс лица, настанени в затворите, поправителните домове и затворническите общежития, могат да държат при себе си и да ползват. В същия смисъл е нормата на чл. 82, ал. 7 от ППЗИНЗС. В изпълнение на законовата делегация министърът на правосъдието е издал Заповед № ЛС-04-268 от 17.06.2022 год., с която е утвърден списък на разрешените лични вещи, предмети и хранителни продукти, които могат да получават, ползват и държат при себе си или на определените за целта места лишените от свобода и задържаните под стража по реда на Наказателно-процесуалния кодекс, настанените в затворите, поправителните домове, затворническите общежития и арестите в затворите, в сила от 01.07.2022 год. В т. ІІ от същата, наименована „Хранителни продукти, които могат да се държат в специално определени от администрацията места“, под т. 6 фигурират „плодове и зеленчуци“.

В разпоредбата на чл. 82, ал. 5 от ППЗИНЗС е посочено, че хранителните пратки на лишените от свобода могат да съдържат до 5 кг хранителни продукти и до 5 кг сурови плодове и зеленчуци, които подлежат на проверка и се предават на лишените от свобода преди започване на свиждането. Пратки, които надвишават установеното количество, по желание на лишения от свобода му се предават за следващ период или се връщат обратно на подателя за негова сметка. Получените хранителни пратки се отразяват в личните картони на лишените от свобода.

Изискването на чл. 82, ал. 5 от ППЗИНЗС е задължително, тъй като има опасност сушените плодове да са били „къпани“ в наркотична субстанция и след това изсушени, и подготвени за внасяне. На практика в затворите в страната няма техника, с която да се проверява дали сушените плодове съдържат наркотични вещества и проблемът е бил решен в ППЗИНЗС чрез задължителното изискване плодовете и зеленчуците да са в сурово състояние.

Върнатите на 09.10.2022 год. в Затвора – Пазарджик 2 (два) килограма сушени плодове – смокини не са разрешени, съобразно чл. 82, ал. 5 от ППЗИНЗС и утвърдения със Заповед № ЛС-04-268 от 17.06.2022 год. списък на разрешените лични вещи, предмети и хранителни продукти, които могат да получават, ползват и държат при себе си или на определените за целта места лишените от свобода и задържаните под стража по реда на Наказателно-процесуалния кодекс, настанените в затворите, поправителните домове, затворническите общежития и арестите в затворите, в сила от 01.07.2022 год. В цитираната правна норма изрично е посочено, че лишените от свобода могат да получават хранителни пратки, съдържащи до 5 кг сурови плодове и зеленчуци. В случая, на жалбоподателя не му е допусната хранителната пратка – 2 (два) килограма сушени плодове – смокини, които се различат по своята термична (температурна) обработка от суровите.

Ето защо, жалбата на А., подадена срещу действията по недопускане на хранителната пратка – 2 (два) килограма сушени плодове – смокини от младши инспектор П. И. П., служител в Затвора – Пазарджик, е неоснователна и следва да се потвърдят действията на длъжностното лице в затвора.

Воден от горното и на основание чл. 111, ал. 6 от ЗИНЗС, във връзка с чл. 122, ал. 3 от същия, Административен съд – Пазарджик, VII-ми състав,

 

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА действията на длъжностно лице при Затвора – Пазарджик, младши инспектор П. И. П., по недопускане на 2 кг сушени плодове – смокини, на Д.Г.А.,***.

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред тричленен състав на Административен съд – Пазарджик в 14-дневен срок, считано от днес.

На основание чл. 138, ал. 3 от АПК, препис от решението да се изпрати на страните по реда на чл. 137 от АПК.

 

 

                                                        СЪДИЯ: