Решение по дело №306/2018 на Административен съд - Монтана

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 16 юли 2018 г.
Съдия: Соня Димитрова Камарашка
Дело: 20187140700306
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 юни 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

380/16.07.2018 г.

 

гр. Монтана

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Монтана, касационен състав, в публично заседание на тринадесети юли през две хиляди и осемнадесета година в състав:

 

                                                                          Председател: Огнян Евгениев

                                                                                            Членове: Соня Камарашка

                                                                                                            Бисерка Бойчева

 

при секретаря А*** Л*** и с участието на прокурор Галя Александрова при Окръжна прокуратура - Монтана, като разгледа докладваното от съдия Соня Камарашка касационно административно - наказателно дело № 306 по описа на съда за 2018г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от АПК във връзка с чл.63, ал.1 от ЗАНН.

 

Предмет на касационното административно – наказателно производство е Решение №167 от 10.05.2018 г. по АНД № 404 по описа за 2018г. на Районен съд – Монтана, с което е отменено наказателно постановление № 1/26.02.2018год. на Директора на РДГ - Берковица, с което на Г.И.Г. *** е наложено административно наказание – глоба в размер на 300.00 лв., на основание чл.257, ал.1, т.1 от Закона за горите /ЗГ/, за нарушение на чл.108, ал.3 от Закона за горите /ЗГ/.

Касационният жалбоподател Директора на РДГ – Берковица, редовно призован, не се явява и не се представлява. В жалбата навежда доводи за неправилност и незаконосъобразност на решението на въззивната инстанция поради допуснати нарушения при прилагане на материалния закон и съществени нарушения на процесуалните правила, като моли за отмяна на решението и потвърждаване на издаденото НП.

Ответника по касационната жалба Г.И.Г., редовно призован, не се явява, чрез процесуалния си представител адвокат К*** , оспорва жалбата, счита решението на въззивния съд за правилно и законосъобразно, отрича наличието на касационните основания за неговата отмяна, като излага конкретни съображения в тази насока.

Окръжна прокуратура – Монтана, с оглед задължителното участие в настоящето производство, чрез представителя си в съдебно заседание, изразява становище за неоснователност на жалбата и предлага да се остави в сила обжалваното решение.

Касационната жалба е подадена в срока по чл.211, ал.1 АПК от страна във въззивното производство, за която обжалваното съдебно решение е неблагоприятно, при което същата е допустима.

Разгледана по същество и в пределите на касационната проверка по чл.218 от АПК във вр. чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН е ОСНОВАТЕЛНА.

След обсъждане на жалбата, доказателствата по делото и становищата на страните, прие следното: касационните основание, които са заявени и поддържани пред настоящата инстанция са за неправилно приложение на материалния закон и допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила – чл.63,ал.1 от ЗАНН във вр. чл.348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК.

Касационният контрол за правилност на решението, осъществяван от административния съд, е ограничен от въведените с жалбата основания, с изключение на съответствието му с материалния закон и съществените процесуални изисквания, свързани със съществуването и упражняването на субективното публично право на жалба, за които следи служебно.

Настоящата касационна инстанция намира проверяваното решение за неправилно, като постановено при неправилно приложение на материалния закон - касационно основание по чл.348, ал.1, т.1 от Наказателно-процесуалния кодекс.

От фактическа страна по делото е установено, че на ответника Г.И.Г. в настоящето производство е съставен АУАН№ 1/04.01.2018 г., а въз основа на него е издадено и наказателно постановление № 1/26.02.2018 г. за това, че като лицензиран лесовъд на частна практика и получил позволително за сеч №0400106 от 19.11.2017год., не е упражнил контрол и е допуснал да бъдат отсечени 20бр. дървета от дървесен вид „цер” в размер на 5,55пр.куб. метра и 24бр. дървета от дървесен вид „благун” в размер на 11,10пр. куб. метра, които са немаркирани и неотразени в позволителното за сеч и технологичния план. Като нарушението е извършено в периода от 22.11.2017год. до 23.11.2017год. и е открито на 23.11.2017год. в землището на с.С*** , отдел 271, пототдел „В1”, имот с кад. №170097, с което е нарушил чл. 108, ал.3 от ЗГ, за което му е наложено административно наказание "глоба" в размер на 300.00 лв. на основание чл. 257, ал.1, т.1 от ЗГ.

За да отмени наказателното постановление, въззивния съд е приел, че административно-наказателната отговорност е лична и не е установено по безспорен начин кой е извършителя на нарушението /кои са физическите лица, които са извършили сечта на немаркираните дървета и неотразени в позволителното за сеч/, при което не е установен факта на нарушение по отношение на частния лесовъд и субекта на нарушение.Тези негови изводи не се споделят от настоящата касационна инстанция и противоречат на представените доказателства по делото. Съгласно разпоредбата чл. 12б, ал. 1, т. 5 от Наредба № 1/30.01.2012 г. за контрола и опазване на горските територии лицата по чл. 108, ал. 2 ЗГ след получаване на позволителното за сеч са длъжни да следят за спазването на сроковете и правилата за сеч, в т. ч. да се извършва сеч само в границите на насаждението на определените и отбелязани за сеч дървета. Видно от 257, ал. 1, т. 1 от ЗГ наказва се с глоба от 300 до 5000 лв., ако не е предвидено по-тежко наказание, длъжностно лице или лице, упражняващо лесовъдска практика, което не изпълни или изпълни несвоевременно задължения или контролни правомощия, възложени му по този закон, подзаконовите актове по прилагането му, както и решения и предписания, основани на тях. За неоснователни настоящият състав намира съображенията на въззивния съд, че липсват обективни и субективни признаци от състава на нарушението. Същото е извършено чрез бездействие, съставлява нарушение по чл.108, ал.3 от ЗГ предвид разпоредбата на чл. 12б, ал. 1, т. 5 от Наредба № 1/30.01.2012 г. за контрола и опазване на горските територии и осъществява санкционния състав на чл. 257, ал. 1, т. 1 от ЗГ. Нарушението е извършено виновно от касатора – при знание на разпоредбите на ЗГ.

Законът за горите и подзаконовите нормативни актове по прилагането му не разграничават отговорността на лицензирания лесовъд, на когото е издадено позволително за сеч на такава, която ще се носи, ако е извършено нарушение от служители на търговското дружество, която извършва добив на дървесина и на такава, която ще се носи, ако е извършено нарушение от други лица, т. нар. „допустителство”, с което се мотивира въззивния съд. На лесовъда са предоставени правомощия като контролен орган, регламентирани в чл. 12б от Наредба № 1 от 30.01.2012 г. за контрола и опазването на горските територии, които не визират субект на нарушението, поради което е ирелевантно обстоятелството дали деецът е измежду служителите на търговското дружество, извършващо дърводобива или трети лица. Обемът и характера на контролните правомощия на лицензирания лесовъд по Закона за горите и подзаконовите нормативни актове по прилагането му е общо задължение, изразяващо се в неупражняване на контролни правомощия върху целия добив, независимо от лицата, които го извършват.

С оглед на така установената фактическа обстановка, безспорно е, че като лесовъд на частна практика, за Г.И.Г. е било налице задължение за контролиране на сечта и спазване на утвърдения технологичен план за същата, което обаче очевидно не е било сторено от негова страна към датата на проверката 23.11.2017 г., когато е съставен Констативният протокол на място при извършената проверка на сечището. По тази причина правилно е ангажирана административно наказателната отговорност на Г.И.Г., за така допуснатото нарушение на чл.108, ал.3 от ЗГ, като на основание чл. 257, ал. 1, т. 1 от ЗГ му е наложено административно наказание глоба в размер на 300.00 лева. Съгласно същата тази разпоредба от ЗГ "Наказва се с глоба от 300 до 5000 лв., ако не е предвидено по-тежко наказание, длъжностно лице или лице, упражняващо лесовъдска практика, което не изпълни или изпълни несвоевременно задължения или контролни правомощия, възложени му по този закон, подзаконовите актове по прилагането му, както и решения и предписания, основани на тях".

Съгласно чл. 108, ал. 2 от Закона за горите, позволителното за сеч се издава на лице, вписано в публичния регистър за упражняване на лесовъдска практика, а в ал. 3 е посочено, че лицето по ал. 2, на което е издадено позволителното за сеч, упражнява контрол и взема мерки за предотвратяване и спиране на незаконни действия по извършването на добива на дървесина, както и за транспортирането на остатъците от сечта, по ред, определен с наредбата по чл. 148, ал. 11, до освидетелстване на сечището. Съгласно чл. 53, ал. 2, т. 5 от Наредба № 8/05.08.2011 г. за сечта в горите, ал.1 "В Технологичният план по чл. 52, ал. 1, т. 3 се изготвя от лице, регистрирано в публичния регистър за упражняване на лесовъдска практика по чл. 235 от Закона за горите, и се одобрява от лицата по чл. 108, ал. 1 от Закона за горите. При необходимост от изменение на одобрения технологичен план се изготвя и одобрява нов.

Санкцията е правилно определена в минималния й предвиден в закона размер, а в случая не са налице и обстоятелства, които да определят случая като маловажен.

Предвид горните съображения Административен съд Монтана, в качеството си на касационна инстанция намира, че атакуваното решение на районния съд - Монтана, с което е отменено наказателното постановление за неправилно, а подадената против него жалба за основателна. С оглед изложеното, обжалваното решение на Районен съд Монтана, следва да бъде отменено и спорът – решен по същество, с потвърждаване на Наказателно постановление № 1/26.02.2018год. на Директора на РДГ - Берковица, с което на Г.И.Г. *** е наложено административно наказание – глоба в размер на 300.00 лв., на основание чл.257, ал.1, т.1 от Закона за горите /ЗГ/ за нарушение на чл.108, ал.3 от Закона за горите /ЗГ/.

По изложените съображения на основание чл.221, ал.2 от АПК във вр. с чл.63, ал.1 от ЗАНН, настоящият касационен състав на Административен съд - Монтана,

Р Е Ш И :

ОТМЕНЯ като незаконосъобразно Решение №167 от 10.05.2018 г. по АНД № 404 по описа за 2018г. на Районен съд – Монтана и вместо него ПОСТАНОВЯВА:

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 1/26.02.2018год. на Директора на РДГ - Берковица, с което на Г.И.Г. *** е наложено административно наказание – глоба в размер на 300.00 лв., на основание чл.257, ал.1, т.1 от Закона за горите /ЗГ/, за нарушение на чл.108, ал.3 от Закона за горите /ЗГ/, като ЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

 

            Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: