Определение по дело №1865/2017 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 132
Дата: 19 януари 2018 г.
Съдия: Иван Атанасов Воденичаров
Дело: 20172100101865
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 12 декември 2017 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

132                                                19.01.2018 г.                              гр.Бургас

 

Бургаският окръжен съд, Първо гражданско отделение, в закрито заседание, в състав :

 

 

                        Окръжен съдия Иван Воденичаров

 

като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 1865 по описа за 2017 година, на основание чл.140 във връзка с чл.146 ал.1 ГПК взе предвид следното :

 

 Делото е образувано по повод искова молба на Р.Е.Е. сЕГН ********** чрез адв. К. ***, партер против Областна дирекция на МВР – Бургас с ЕИК *********, представлявана от Калоян Калоянов чрез гл.юк Ана Димчева, адрес гр. Бургас, ул. Христо Ботев № 46.

 Съдът е изпратил препис от исковата молба и приложенията към нея на ответника, на който е указано да подаде писмен отговор в законния срок, задължителното съдържание на отговора и последиците от неподаването му и неупражняването на права.

 В срока по чл.131 ГПК е постъпил отговор от ответника, който възразява по основателността.

 Съдебните книжа са редовно разменени.

 

Проект за доклад:

Обстоятелства, на които ищецът основава иска си:

Ищецът твърди, че на 16.01.2014 г. сключил трудов договор с „Нимекс Н.А.“ ЕООД с ЕИК ********* на длъжност „шофьор на товарен автомобил“ с основно месечно възнаграждение от 415 лв. На 16.05.2014 г. било сключено и допълнително споразумение към договора, според което при командироване в чужбина в качеството му на шофьор на товарен автомобил ищецът ще получава командировъчни пари в размер на 10 000 лв. месечно. Тази позиция ищецът заемал ок. десетина дни, за което време е получил 3 117, 39 лв. Работодателят му поискал документ за липса на досъдебни производства. Ищецът се обърнал към ответната дирекция със съответното искане. Служител на ответника му издал удостоверение № У-288/29.05.2014 г., според което срещу него се води досъдебно производство № 128/2008 г.  на 01 РПУ-Бургас. Работодателят изчакал известно време и след като ищецът не му предоставил искания документ за липса на досъдебни производства – прекратил трудовото правоотношение на 01.07.2014 г. Ищецът твърди, че издаденото удостоверение е документ с невярно съдържание. Към момента на издаването му срещу ищеца не се е водило досъдебно производство № 128/2008 г., тъй като то е приключило с оправдателна присъда. Поради това със заповед № 3-6249/15.11.2011 г.  и № 3-8751/18.11.2013 г. е било разпоредено да се снемат съответните полицейски регистрации. Ищецът предявил иск за обезщетение по ЗОДОВ, който бил отхвърлен.  Според ищеца след като удостоверението е издадено от служител на ответната дирекция, то тя следва да отговаря по чл. 49 ЗЗД.

В резултат на издаденото удостоверение ищецът изпаднал в стрес. Създадени му били неудобства  и притеснения свързани с евентуално разследване. Създадено било и недоверие в отношенията му с работодателя. В продължение на няколко месеца имал проблем със съня, изпаднал в депресия и се притеснявал за изхода от създадената ситуация. Поради това претендира неимуществени вреди в размер на 10 000 лв.

След прекратяването на трудовия договор на 01.07.2014 г. ищецът получавал обезщетение за безработица, а по – късно започнал работа при други работодатели. Получаваните от него обезщетения са били в значително по – малък размер в сравнение с това, което е щял да получава по прекратения трудов договор – 10 415 лв. поради това претендира и имуществени вреди за разликата между двете възнаграждения, представляващи пропуснати ползи в размер на 400 000 лв.   

 

  Ищецът отправя искането: да бъде осъден ответника да му заплати:

1/ сумата 10 000 лв., представляваща обезщетение за неимуществени вреди, претърпени вследствие на издадено от служител на ответната дирекция удостоверение с невярно съдържание № У-288/29.05.2014 г. на ОДМВР-Бургас;

 

2/ сумата от 400 000 лв., представляваща обезщетение за имуществени вреди, пропуснати ползи, изразяващи се в разликата между трудовото възнаграждение и командировъчните пари, които той би получил по трудов договор от 16.01.2014 г. и допълнение към него от 16.05.2014 г. и обезщетенията за безработица и трудови възнаграждения, които реално е получил за времето от 01.07.2014 г. до 31.10.2017 г., ведон със законна лихва от датата на исковата молба до изплащането;

 

3/ сумата, представляваща съдебни разноски.

 

Правна квалификация: Исканията имат правното си основание в чл. 49 ЗЗД, вр. чл. 45 ЗЗД и чл. 86 ЗЗД.

 

 

Обстоятелства, на които ответникът основава възраженията си

Ответникът оспорва основателността на исковете.

Твърди, че договореното трудово възнаграждение на ищеца е 415 лв., като допълнителното споразумение се отнася да случаи на командироване в чужбина, когато ищецът ще получава командировъчни от 10 000лв., а останалите условия по основния договор – срочност, изпитателен срок не се променят. Допълнителните договорки не представляват възнаграждение за положен труд или увеличение на работна заплата, тъй като характера на заплащането е различен – дневни и квартирни при командироване в чужбина. Поради това за да възникне задължение за такова плащане е необходимо реално командироване на ищеца в чужбина, каквито доказателства няма.

Ответникът признава факта на едностранното прекратяване на трудовия договор от работодателя по причина на заведено досъдебно производство. Твърди, че удостоверението е било издадено „за лично ползване“ по изрично искане на ищеца от 27.05.2014 г. Същото му е било връчено на 04.06.2014 г. На същата дата той е представил в дирекцията заповедта от 2011 г. за снемане на полицейската регистрация. На следващия ден – 05.06.2014 г. му е било издадено друго удостоверение № У-288/05.06.2014 г., което да му послужи „за работа“ и според което срещу ищеца не се водят и не са образувани досъдебни производства. Това второ удостоверение ищецът не е получил, като заявител. От тези удостоверения до прекратяването на трудовия договор е изминал около един месец и не става ясно дали ищецът е извършил всичко необходимо да представи пред работодателя си изисканите документи за да не бъде прекратено трудовото му правоотношение.

 Освен това ответникът твърди, че прекратяването на трудовия договор е незаконосъобразно, тъй като посочените в заповедта основания не съществуват, същата заповед няма издател и след като ищецът не е атакувал тази заповед, той не е положил всички усилия за да не се прекрати трудовото му правоотношение.

Ответникът твърди и липса на причинна връзка между издаденото удостоверение за лично ползване и прекратяването на трудовото правоотношение, с произтичащи от това вреди, още по-малко се установява такава връзка между действията на ответника и неполучаването на командировъчни пари поради прекратяване на договора.

Ответникът оспорва твърдението на ищеца, че не е могъл да се снабди с документ установяващ липсата на образувани срещу него досъдебни производства, тъй като такъв документ е бил издаден на 05.06.2014 г. и не е получен от него по неизвестни причини.

Ответникът оспорва твърденията за причинени неимуществени вреди, тъй като в деня на издаването на удостоверението ищецът е представил съответна заповед за снети срещу него полицейски регистрации, което довело до издаване на положителното за него удостоверение от 05.06.2014 г.   Съответно се оспорва и искането за лихви.

  

 

По доказателствените искания на страните:

Страните са представили допустими писмени доказателства.

Ищецът е поискал назначаване на експертиза, което е относимо към спора. За изпълнението й вещото лице следва да направи съответните справки в НОИ и НАП, като ищецът следва да съдейства и да представи на вещото лице намиращи се у него заповеди за назначаване, трудови договори и други документи. Ищецът е поискал разпит на двама свидетели, което също е съобразено с предмета на спора и ще се допусне. По оспорване истинността на удостоверението съдът ще се произнесе в открито съдебно заседание след становището на ответника.

Ответникът има искане за представяне от ищеца на оригинали на писмени доказателства, което е съобразено с предмета. По отношение искането за изискване и прилагане на административно дело ответникът следва да посочи, от кои точно доказателства в него ще се ползва за да бъдат изискани, тъй като разпит на свидетели и заключение на експерт, събрани по друго дело съдът няма право да допуска. Съдът не следва да изисква служебно информация от НАП и НОИ по трудовия договор на ищеца, тъй като тези доказателства могат да се съберат след издаване на съдебно удостоверение по чл. 186 ГПК.

 

 

По доказателствената тежест:

По делото липсват въведени  неподлежащи на доказване факти по смисъла на чл.154 ал.2 и 155 от ГПК. На основание чл.146 ал.1 т.5 във връзка с ал.2 съдът следва да укаже на страните, че съгласно чл.153 и 154 ал.1 от ГПК всяка страна е длъжна да установи спорните факти, на които основава своите искания или възражения, както и връзките между тези факти.

В случая главното доказване е на ищеца, който доказва основанието и размера на иска си. Конкретно – извършването на неправомерно деяние от служител или работник на ответника при и по повод изпълнение на работата му, при което са причинени твърдените от ищеца вреди, причинната връзка между деянието и вредите, както и размера на обезщетението.  Ответникът доказва възраженията си.

 

Мотивиран от горното съдът

 

 

 

 

                                      О П Р Е Д Е Л И:

 

НАСРОЧВА делото за 15.03.2018 г. от 11.00 часа.

  ДА СЕ ПРИЗОВАТ страните.

  ДА СЕ ВРЪЧИ на ищеца препис от отговора с приложенията.

  ДА СЕ ВРЪЧАТ на страните преписи от определението.

  СЪОБЩАВА на страните проекта си доклад по делото.

  ДОПУСКА приложените писмени доказателства.

  ДОПУСКА съдебно-икономическа експертиза, вещото лице по която след справка в НОИ и НАП и след представяне от ищеца на заповеди и трудови договори да отговори на въпросите на ищеца в исковата молба.

  НАЗНАЧАВА за вещо лице Наталия Карчева.

  ЗАДЪЛЖАВА ищеца в 3-дневен срок от съобщението да внесе депозит от 300 лв. за изпълнение на експертизата.

  ЗАДЪЛЖАВА ищеца да представи оригинали на трудов договор № 41/16.01.2014 г., допълнително споразумение № 24/16.05.2014 г. и заповед № 43/01.07.2014 г.

  ДОПУСКА до разпит два свидетели на ищеца при довеждане.

  ОБЯВЯВА произнасяне в открито заседание по другите искания.

  УКАЗВА тежестта на доказване според мотивната част.

  ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не може да се обжалва.

 

 

 

 

 

                                     ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: