Решение по дело №1905/2021 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 1329
Дата: 29 септември 2021 г.
Съдия: Христо Йорданов Христов
Дело: 20217040701905
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 юли 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

           1329                              29.09.202.                                       гр. Бургас

 

В    ИМЕТО    НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - БУРГАС, XIX СЪДЕБЕН СЪСТАВ, на шестнадесети септември, две хиляди двадесет и първа година, в публично заседание в следния състав:

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ХРИСТО ХРИСТОВ

                                                ЧЛЕНОВЕ:1. МАРИНА НИКОЛОВА

                                                                     2.ЯНА КОЛЕВА

секретар: И.Г.

прокурор: Андрей Червеняков

Като разгледа докладваното от съдия Хр. Христов  КАН дело № 1905 по описа за 2021г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.63 от ЗАНН, вр. с чл.208 и сл. от АПК.

Образувано е по касационната жалба от Държавна агенция за метрологичен технически контрол против Решение № 260131/25.05.2021г., постановено по АНД № 47/2021г. по описа на Районен съд – Несебър, с което е отменено Наказателно постановление № МЦГ-05/14.12.2020г. издадено от главния директор на Главна дирекция „Надзор на пазара“ към ДАМТН, с което на „Октагон 14“ ООД, ЕИК *********, на основание чл.53а от Закона за техническите изисквания към продуктите за нарушение на чл.11, ал.1 от Наредбата за съществените изисквания и оценяване съответствието на играчките вр. с чл.7, ал.2 и чл.9, вр. с т.6 от Приложение № 2 от НСИОСИ, е наложено наказание – имуществена санкция общо в размер на 4000.00 лева.

Касаторът счита решението за неправилно. Не споделя мотивите на съда, обосновали отмяната на издаденото наказателно постановление, като излага подробни доводи в тази насока. Иска се отмяна на съдебното решение и потвърждаване на наказателното постановление.

В съдебно заседание касаторът, редовно и своевременно призован, не се явява и не се представлява.

Ответникът по касацията – „Октагон 14“ ООД, чрез процесуалния си представител, изразява становище за недопустимост на жалбата. Иска от съда да потвърди решението на въззивния съд.

Представителят на Прокуратурата на РБ поддържа становище за основателност на оспорването, счита че решението е неправилно и незаконосъобразно.

Настоящата съдебна инстанция, след като прецени допустимостта на жалбата и обсъди направените в нея оплаквания, становището на прокурора в съдебно заседание, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл.218 и чл.220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е допустима като подадена в законоустановения срок по чл.211, ал.1 от АПК от легитимирано лице, имащо право и интерес да обжалва съдебния акт, съгласно разпоредбата на чл.210, ал.1 от АПК и при спазване на изискванията на чл.212 от АПК. Неоснователни са възраженията на ответника по касация в тази насока, доколкото по делото пред въззивния съд е представено пълномощно вх.№ 12-00-13/22.02.2018г., съгласно което наказващият орган е упълномощил ст. експерт (юрист) Ф.Г.да представлява ДАМТН пред съдилищата в страната с правата по ГПК, АПК, НПК, ЗАНН, по всякакви правни въпроси, включително изготвяне и подаване на жалби.

Разгледана по същество и в пределите на касационната проверка по чл.218 от АПК, настоящият съдебен състав намира жалбата за неоснователна по следните съображения:

С обжалваното решение Районен съд – Несебър е отменил Наказателно постановление № МЦГ-05/14.12.2020г. издадено от главен директор на Главна дирекция „Надзор на пазара“ към ДАМТН, с което на „Октагон 14“ ООД, ЕИК *********, на основание чл.53а от Закона за техническите изисквания към продуктите за нарушение на чл.11, ал.1 от Наредбата за съществените изисквания и оценяване съответствието на играчките вр. с чл.7, ал.2 и чл.9, вр. с т.6 от Приложение №2 от НСИОСИ, е наложено наказание – имуществена санкция общо в размер на 4000.00 лева.

За да постанови решението си съдът е приел, че описаното в наказателното постановление деяние не е съставомерно, поради което е отменил НП.

За да прецени правилното приложение на материалния закон, на основание чл.220 от АПК съдът прие за установени фактите по случая такива, каквито се установяват от представените пред първоинстанционния съд доказателства.

По делото е установено, че при извършена планова проверка  на 22.07.2020г. в търговски обект – детски маркет „Лоли“, находящ в к.к. Слънчев бряг, к-с „Съни дей“ 1, стопанисван от „Октагон 14“ ООД, контролните органи констатирали, че в обекта се предоставят за продажба четири вида надуваеми  водни играчки – пояси, предназначени за използване в плитки води от деца под 14 годишна възраст, без нанесено върху тях специфично предупреждение на български език, посочено в т.6 от Приложение № 2 към чл.7, ал.2 от НСИОСИ, а именно „Да се използва само във вода с дълбочина под ръста на детето и под надзора на възрастен.“ Установено е, че производителят е нанесъл такова предупреждение на чужд език, но не и на български език. За извършеното нарушение е съставен АУАН, въз основа на който е издадено процесното НП.

Съгласно чл.63 от ЗАНН решението на районния съд подлежи на обжалване пред административния съд на основанията предвидени в НПК по реда на глава ХІІ от АПК.

Съгласно чл.218 от АПК съдът обсъжда само посочените в жалбата пороци, като за валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното решение с материалния закон, съдът следи служебно.

Обжалваното съдебно решение е допустимо, правилно и законосъобразно, като същото не страда от пороци, представляващи касационни основания за отмяната му. При постановяването му съдът е изследвал всички обстоятелства по установяване на административното нарушение и налагане на санкцията. В хода на съдебното следствие са събрани доказателства, които заедно с възраженията на жалбоподателя, съдът е разгледал и обсъдил всестранно и обективно, поради което на основание чл.221, ал.2, изр. второ от АПК, настоящият състав препраща към тези мотиви, без да е необходимо тяхното преповтаряне. Настоящият съдебен състав споделя установената от районния съд фактическа обстановка, както и направените въз основа на нея правни изводи.

Административноаказващият орган е приел, че е налице нарушение на разпоредбата на чл.11, ал.1 от Наредбата за съществените изисквания и оценяване съответствието на играчките вр. с чл.7, ал.2 и чл.9, вр. с т.6 от Приложение №2 от НСИОСИ. Съгласно нормата на чл.11 от НСИОСИ производителят и вносителят пускат на пазара, а търговецът предоставя на пазара само играчки, които са проектирани и произведени в съответствие с разпоредбите на част втора и отговарят на изискванията на наредбата. Съгласно чл.7, ал.2 от НСИОСИ специфичните предупреждения за определени категории играчки са посочени в приложение № 2. Производителят трябва да използва точно формулировката на предупрежденията, посочени в т. 2 - 10 от приложение № 2 и същите следва да бъдат на български език (чл.9 от НСИОСИ). От своя страна т.6 от Приложение № 2 от НСИОСИ определя конкретното предупреждение, което трябва да бъде върху играчките, предназначени за ползване във вода, а именно "Да се използва само във вода с дълбочина под ръста на детето и под

надзора на възрастен."

Съгласно разпоредбата на чл.8, ал.1 от НСИОСИ предупрежденията, уточняващи минималната и максималната възраст и тегло на потребителите, и другите приложими предупреждения по чл.7, ал.2, които определят решението дали да се купи дадена играчка, се нанасят върху потребителската опаковка или по начин, който привлича вниманието на потребителите преди покупката, включително когато покупката се извършва по интернет. Анализът на посочената норма сочи, че законодателят е определил алтернативни варианти за поставяне на специфичните предупреждения по чл.7, ал.2 – върху потребителската опаковка или по друг начин, привличащ вниманието. От събраните в хода на въззивното производство доказателства, в частност свидетелските показания на актосъставителя, безспорно се установява, че на опаковките на процесните продукти е имало предупреждение на български език, което според настоящия състав изпълнява законовите изисквания на чл.7, ал.2 от НСИОСИ.

Преценявайки фактите РС-Несебър е анализирал правилно фактическата обстановка и е достигнал до верните юридически изводи, поради което неговото решение е правилно и законосъобразно.

С оглед изложеното, не се установиха наведените касационни основания за отмяна на оспореното решение, поради което то следва да бъде оставено в сила, като валидно, допустимо и правилно.

Мотивиран от горното и на основание чл.221, ал.2, предл.1 от АПК, във връзка с чл.63, ал.1 от ЗАНН, БАС, касационен състав

 

Р Е Ш И:

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260131/25.05.2021г., постановено по АНД № 47/2021г. по описа на Районен съд – Несебър.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.       

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                              ЧЛЕНОВЕ: 1.          

 

  

    2.