Решение по дело №7792/2016 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1364
Дата: 7 юли 2017 г. (в сила от 6 март 2019 г.)
Съдия: Владимир Григоров Вълков
Дело: 20161100907792
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 27 октомври 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер ………../07.07.

              Година 2017

гр. С.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, Търговско отделение, VІ-13 състав

На дванадесети април

Година 2017

в публичното заседание в следния състав:

 

СЪДИЯ: Владимир Вълков

 

секретаря                                      Весела Станчева                                               като разгледа докладваното от                съдията             търговско дело № 7792 по описа за 2016 година, ЗА ДА СЕ ПРОИЗНЕСЕ, ВЗЕ ПРЕДВИД СЛЕДНОТО::

 

            Предмет на разглеждане са искове по чл. 79 ал. 1 предл. първо вр. чл. 9 от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД) и чл. 86 ЗЗД.

Ищецът „Ю.И.“ ООД твърди по силата на сключен с ответника С.О.договор през месец октомври 2013 г. да е осъществявал обществен превоз на пътници по основна градска автобусна линия № 27 от транспортната схема на Столична община. Тези обстоятелства подлежат на доказване от ищеца. Сочи, че договорът предвижда клауза за индексиране на договорения размер на възнаграждението не била съобразена от ответника, довело до изплащане на възнаграждение за процесния период съобразно първоначално договорената цена. Претендира се разликата от 38127,63 лв. Ищецът твърди също така да е договорен срок за плащане до 20.11.2013 г. Счита, че поради неточното изпълнение ответникът му дължи обезщетение в размер на законната лихва, което твърди за периода 21.11.2013 г. – 25.10.2016 г. да възлиза на 11350,79 лв., която сума претендира. Претендира и законна лихва от датата на предявяване на исковата молба до окончателно изплащане на задължението.

В отговор по исковата молба от името на ответника се излага довод, че корекцията на възнаграждението с индекс, определен от НСИ противоречи на предложената цена, с оглед на която ищецът е спечелил конкурсната процедура. Твърди се, че експлоатацията на автобусна линия № 27 е започнала на 01.04.2008 г., поради което счита, че индексирането на цените за тази година с индекса за цялата година е некоректно. Излага довод, че следва да бъде съобразено с периода от време, през което е изпълняван договора. Счита също така, че сключеният договор не се основава на свободно договаряне, а във фактическия състав участва и административен елемент – провеждане на конкурсна процедура по реда на Глава втора от Наредба № 2 от 15 март 2002 г. за условията и реда за утвърждаване на транспортни схеми и за осъществяване на обществени превози на пътници с автобуси и леки автомобили. Твърди, че сред заложените критерии, повлияло и на крайната оценка на кандидата е предложената цена. Навежда довод, че ангажирайки се с предложената цена изпълнителят не може да противопостави на възложителя възражения, основани на размера и начина на формиране цената на превоза. Счита, че добросъвестното изпълнение на задълженията по договора ангажира непосредствено ищеца. Освен това счита, че смисълът на чл. 3 ал. 1 от договора, ползващ непосредствено ищеца, налага да се възприеме за меродавно при посочената в чл. 5 ал. 3 индексация е кумулативното наличие на указаните критерии - наличие на инфлация, превишаваща нейното равнище при сключване на договора, увеличение на цената на горивата за една календарна година с 30 % и поскъпване на гориво-смазочните материали, гуми и резервни части, надвишаващо с 50 % стойностите за предходната година. Прави и възражение за изтекла при условията на чл. 111 б. „в“ ЗЗД тригодишна погасителна давност.

В допълнителната си искова молба ищецът счита, че договорът предписва индексация с размера на годишната инфлация, а възнаграждението е заплатено за реално предоставената услуга през 2008 г. Счита, че предложената цена при сключване на договора не изключва възможността да се позове на договорна клауза за индексация. Навежда довод, че инфлацията отразява покупателната способност на паричната единица в рамките на календарната година и през целия период от датата на сключване на договора е била положителна величина. Застъпва теза, че хипотезите на чл. 5 ал. 3 изр. 1 от договора цели да неутрализира колебанието в ценовите равнища през предходната година следствие на инфлационните процеси, докато следващите хипотези визират конкретни елементи от ценообразуването.

В отговор по допълнителната искова молба от името на ответника се застъпва теза, че установеният променлив компонент от възнаграждението – инфлационният индекс за предходната година е достатъчно да бъде определен от НСИ, за да доведе до инфлационната надбавка в превозното възнаграждение. Същевременно счита, че клаузата на чл. 5 ал. 3 т. 1 от договора установява като подлежаща на корекция уговорената при сключване на договора цена, а не цената за предходната година като счита, че няма основание за индексация с натрупване.

В съдебно заседание процесуалният представител на ищеца – адв. Й. от САК, поддържа исковете. Претендира разноски като представя и списък.

Процесуалният представител на ответника – юрк. К., оспорва исковете. Претендира в полза на С.О.да бъдат присъдени разноски и юрисконсултско възнаграждение.

 

            Като обсъди доводите на страните и въз основа на събраните по делото доказателства, преценени при условията на чл. 235 ГПК, от фактическа страна съдът намира следното:

            По делото не се спори, а от представения договор РД-56-1067/24.10.2007 г., сключен след проведена конкурсна процедура, се установява изразено съгласие, че ответникът възлага на ищеца да изпълнява обществен превоз на пътници по основна градска автобусна линия № 27 от общинската транспортна схема на Столична община. Договорът е сключен за срок от 8 години. Съгласно чл. 5 ответникът заплаща на ищеца за извършения превоз цена в размер на 2,80 лв. на километър без ДДС на база действително изминатите километри маршрутен пробег по разписание като 30 % от дължимото възнаграждение за определения пробег се заплащат  авансово, а изравняването се извършва до 20 число на месеца, следващ отчетния. Според чл. 5 ал. 3 от договора цитат: „цената на километър маршрутен пробег, определена при сключването на договора се променя: 1. с размера на годишната инфлация, обявена от НСИ за предходната година; 2. в случай на увеличение на цената на горивата за една календарна година с повече от 30 %; в случай на общо поскъпване на ГСМ (гориво-смазочните материали), гуми и резервни части, надвишаващо с 50 % стойностите за предходната календарна година“.

            По делото не се спори, а и от издадената фактура № **********/31.10.22013 г. се установява, че през процесния период – месец октомври 2013 г. за 52955,042 км. при единична цена 2,80 лв. е определено възнаграждение в това число и ДДС в размер на 148274,12 лв.

           

            При така установеиите факти от правна страна съдът намира следното:

 

По иска с правно основание чл. 79 ал. 1 предл. първо вр. чл. 9 ЗЗД.

Ищецът основава твърдяното в процеса свое право на постигнато съгласие с привлечения в процеса ответник. С оглед и заетата от ответника позиция спорът между страните е съсредоточен върху правния въпрос – как следва да се тълкува нормата на чл. 5 ал. 3 от договора.

Конкурсната процедура както според естеството си, така и предвид придаденото й в случая предназначение е да определи реда, по който възложителят ще избере лицето, което да обезпечи реализацията на неговия интерес. От тази гледна точка и дадените оферти в рамките на процедурата са основа за сравняване на различните предложения, докато възникналото следствие направения избор правоотношение на общо основание поражда облигационна връзка с присъщата й възможност страните да утвърдят правила, с оглед на които да се развие то. Граница на тази принципно утвърдена свобода се явява противоречие на договореното с конкретен обществено значим интерес. При положение, че конкурсната процедура регламентира отношения, предхождащи сключването на договора, сама по себе си не е в състояние да повлияе върху характеристиката на следващото я облигационно правоотношение.

Регулативната функция на всяко правило предполага възможност от обективираната воля еднозначно да бъде извлечено конкретно съдържание, а при невъзможност за това да бъде вложен смисъл, съответстващ на желанието, произтичащо от останалите уредени хипотези или целта на договора, съответно от обичаите в практиката и добросъвестността – чл. 20 ЗЗД. От тази гледна точка определящо за договорно утвърдената рамка на отношенията се явява не конкретно използваното изразно средство, а логически произтичащото от изявлението съдържание при следване на общоприетите правила за изразяване. Страните са обективирали съгласието си в писмен акт, поради което приложение следва да намерят утвърдените правила на стилистиката.

Клаузата на чл. 5 ал. 1 от договора отразява предложената в конкурсната процедура единична цена, а алинея 3 дефинира предпоставките за нейната промяна. Използването на съюза „или“ е възможна, но не е задължителна изразна форма. Освен граматическото значение на използвания знак „точка и запетая“– да обедини обособените с този знак текстове в рамките на едно обобщаващо изречение, следва да се държи сметка и за неговия смисъл – да разграничи предхождащия и следващия го текст. При положение, че общият текст в чието пояснение са създадени, не предписва изрично връзка между тях, еднозначно се налага извод за тяхната самостоятелност.

            Именно защото меродавно за регламентацията на отношенията се явява обективираната воля едностранната интерпретация на съгласувания текст остава без правно значение. Липсва и друг текст в договора, който да навежда на извод, че кумулирането на трите хипотези е осъзната от страните по договора обща цел. Нито се твърди, нито се установява този отстояван в случая интерес да е обявен и в рамките на конкурсната процедура. Клаузата предписва индексация на договореното възнаграждение, свързвайки я с обстоятелства, стоящи извън контрола на страните – промяна в покупателната стойност на парите. Заявената цена в рамките на конкурсната процедура отразява възприетия от ищеца негов икономически интерес към този момент. Описаното съдържание на транспортната услуга определя еднозначно интереса за възложителя, заради който участва в сделката, а договореното възнаграждение отчита интереса за изпълнителя, мотивирал го да встъпи в правоотношението. Точното изпълнение на транспортната услуга в рамките на договорения 8 годишен срок обезпечава безусловно очакваната от ответника полза от договора. Естеството на насрещната престация обаче – парична сума, ползата от която е пряко свързана с покупателната способност на валутата, в която се измерва, поставя под въпрос възможността договореният размер да обезпечи адекватно заявения при сключване на договора икономически интерес от страна на ищеца за планирания срок на договора. От тази гледна точка обвързването на цената на услугата с обявения от Националния статистически институт индекс на инфлацията е в съзвучие с обичайната търговска практика. Използваната от Националния статистически институт методология се опира на сравняване покупателната способност на местната валута, сравнявайки нивото на наблюдаваните цени в рамките на определен период с достигнатите през предходния. Положителният резултат  сочи на намалена покупателна способност на паричната единица, поради което обезпечаването на декларирания при сключване на договора интерес за изпълнителя логично предполага индексиране на възнаграждението за следващата година.

Освен, че дългосрочната прогноза за посоката и величината на промяна в икономическите условия е практически невъзможна, калкулирането на какъвто и да било резерв в тази насока компрометира реалната цена, очевидно преследвана с конкурсната процедура. Ето защо обективно е невъзможно офертната цена, посочена при участието в конкурсната процедура, възпроизведена и в договора да отчита влиянието на инфлацията върху заявения от изпълнителя интерес, за да се ангажира с процесния договор.

Еднозначно разграничените хипотези на т. 2 и т. 3 сочат на промяна в цените на консумативи, безусловно необходими за изпълнение на договорената работа. Понеже инфлационният индекс държи сметка за промяната в цените на широк кръг стоки и услуги, визираните във всяка от тези точки промени еднозначно онагледяват възприет от страните предел на оценения компонент при определената единична цена при сключване на договора. От друга страна, указаният таван на приемливо изменение логично обосновава извод, че в тежест на изпълнителя е да поеме настъпилата промяна в тези граници. Освен това, очертаните в тези хипотези консумативи и материали не изчерпват необходимия ресурс за надлежно изпълняване на поетия ангажимент. От тази гледна точка освен, че са граматически обособени, всяка от тези две хипотези проявява логически изводимо самостойно значение.

По изложените съображения необоснована се явява и тезата за противоречие на договорната клауза на добросъвестността. Освен, че обезпечава зачетен от правния ред интерес за изпълнителя, клаузата на чл. 5 ал. 3 т. 1 от договора позволява промяна на цената, когато възприетият критерий отбележи обратна тенденция. Следователно, клаузата гарантира безусловно и интереса на възложителя.

            Нормата на чл. 307 ТЗ утвърждава възможност да бъде прекратен договор, когато поради настъпили непредвидими обстоятелства изпълнението на произтичащите от него задължения би противоречало на справедливостта и добросъвестността. Освен, че страните са предвидили конкретни обстоятелства, промяната на които налага изменение в договорената рамка, изпълнението на задължението за плащане на възнаграждение за приета работа, адекватно на декларирания при сключване на договора икономически интерес за изпълнителя, не противоречи нито на справедливостта, нито на добросъвестността.

            По изложените съображения настоящият състав не споделя поддържания от процесуалния представител на ответника смисъл на чл. 5 ал. 3 от договора, че индексацията предполага кумулативното наличие на трите, очертани в клаузата критерия.

            Спорен в процеса е и механизмът, при който следва да се случи индексацията като според ищеца база следва да бъде индексираната цена за предходната година без оглед периода на ефективно изпълнение на задълженията по договора, а според ответника – съразмерно на ефективното му изпълнение, съответно въз основа на първоначално договореният размер възнаграждение.

            Клаузата на чл. 5 ал. 1 от договора придава меродавност на цената на километър, а алинея трета регламентира подход за нейната промяна. Еднозначно е направена връзка между следващата се цена за приключила при изпълнение на договора година за следващата година (страните не са отдали значение на колебанието в цените за отделните месеци). При положение, че в основата на договора стои предложената в рамките на конкурсната процедура цена, отразеното уточнение цитат: „която е определена при сключването на този договор“ придобива смисъл единствено при придадена меродавност на стойностното изражение на договорно утвърдената цена като основа за определяне размера на цената на услугата за следващия годишен период. Съдът приема за допустимо игнориране на изрично обективирана воля при установено противоречие с целта на договора, каквото в случая липсва. Извън рамките на правораздавателната компетентност остава съобразяването на възприетата клауза с непосредствения интерес на страната в правоотношението. При тези съображения настоящият състав приема, че следва да изостави предходно възприетото становище по идентичен спор, че основа за индексиране на възнаграждението е индексираната цена за предходната година.

            При тези обстоятелства безпредметно остава обсъждането на наведения довод за обема на изпълнението на договора през 2008 г. Прилагайки договорно утвърдения механизъм за индексация корекционният индекс се равнява на 0,084 единици. Ето защо и с оглед безспорните в процеса изминати километри за месец октомври 2013 г. и въз основа на формираната цена при първоначално договорената цена за ищеца е възникнало вземане в размер на 12455,03 лв.

            Съгласно чл. 114 ал. 1 ЗЗД давността започва да тече от деня, в който вземането е станало изискуемо. Нормата на чл. 84 ЗЗД визира способите за определяне момента на изпълнение. Постигнатото съгласие удовлетворява критериите на чл. 84 ал. 1 ЗЗД. Според договора срокът за плащане на възнаграждението е 20-то число на месеца, следващ отчетния. Ето защо и вземането е станало изискуемо, считано от 21.11.2013 г. Исковата молба е предявена на 26.10.2016 г. Законът лишава от правно значение времето в рамките на съдебния процес за защита на предявеното вземане – аргумент от чл. 115 ал. 1 б. „ж“ ЗЗД, поради което противопоставеното възражение за погасено по давност вземане е неоснователно.

            По изложените съображения предявеният иск следва да бъде уважен до сумата от 12455,03 лв., а за разликата – да бъде отхвърлен.

 

По иска с правно основание чл. 86 ЗЗД

Законът третира неизпълненото в срок парично задължение като източник на вреда като утвърждава необоримо предположение, че такава е възникнала и определя механизъм за остойностяване на следващото се обезщетение.

Както бе посочено вече страните са договорили срок за изпълнение като нормата на чл. 84 ЗЗД свързва забавата с изтичането на последния ден от предоставения срок. Клаузата позволява извод, че страните са договорили срок в полза на длъжника, а определеното число от календарния месец еднозначно сочи на очаквано уреждане на паричните отношения към тази дата. Договореният механизъм за актуализация и очакваното от закона точно изпълнение на поетото задължение, прилагайки грижа на добрия стопанин, ангажира ответника да отчете промяната и да извърши плащане в размер, съответен на договорения. Бездействието му и с оглед критериите на чл. 79 ал. 1 предл. първо ЗЗД го ангажира да възмезди ищеца за причинената вреда от забавата. Определен при условията на чл. 162 ГПК размерът на законната лихва за периода 21.11.2013 г. – 25.10.2016 г. възлиза на 3709,32 лв.

Претенцията за реализация и на това самостоятелно от правна гледна точка вземане е предявена преди да изтече предвидения в закона срок – чл. 111 б. „б“ ЗЗД, поради което и по изложените вече съображения неоснователно е противопоставеното възражение и за това вземане.

По изложените съображения искът следва да бъде уважен до сумата от 3709,32 лв., а за разликата – да бъде отхвърлен.

 

            По искането, упражнено при условията на чл. 214 ал. 2 ГПК

Процесуалният закон утвърждава изключение от правилото, че съдът дължи да определи установено от него вземане както по основание, така и по размер по отношение на акцесорното вземане за лихва без да регламентира нито предпоставките, при които възниква то, нито механизма за формиране на размера му. Ето защо настоящият състав приема, че в тази насока приложим е материалният закон.

С оглед правилото на чл. 79 ал. 1 предл. първо ЗЗД допуснатото закъснение при изпълнение ангажира длъжника да покрие и вредите от забавата, натрупана към момента на погасяване на лихвоносното вземане. Ето защо главницата следва да бъде присъдена ведно със следващото се обезщетение за закъснението както в рамките на съдебното производство, така за следващия го период до пълното погасяване на вземането.

 

            По разноските

            При установеиня изход от спора ответникът дължи да възстанови направените от ищеца и доказани по делото разноски съобразно уважената част от претенциите.

Не се установява ответникът да е правил разноски в рамките на настоящото производство като с оглед нормата на чл. 81 ГПК настоящият състав счита, че дължи изрично да отрече предявеното на това основание искане.

Ответникът е защитаван от юрисконсулт. При все, че нормата на чл. 78 ал. 8 ГПК, не предписва изрично, с оглед използваният съюз „и“ утвърждава вземането като кумулиращо се при основание за ангажиране отговорността за разноски. Нормата на чл. 78 ал. 8 ГПК към датата на приключване на устните състезания изрично предписва механизъм за остойностяване на изключението от принципа за обезвреда при доказан разход. Спорът не предпоставя сложност от фактическа и правна страна, поради което настоящият състав приема при условията на чл. 162 ГПК за основателно вземане в размер на 100 лв., на която основа и с оглед правилото на чл. 78 ал. 3 ГПК следва да бъде определена подлежащата на плащане сума.

            Мотивиран от изложеното съдът

 

Р Е Ш И:

 

            ОСЪЖДА С.О.с адрес по делото: гр. С., ул. „********да заплати на „Ю.И.“ ООД, ЕИК ******** с адрес по делото: гр. С., ул. „********, както следва:

1.      на основание чл. 79 ал. 1 предл. първо вр. чл. 9 ЗЗД сумата 12455,03 лв. – неизплатена част от възнаграждение по договор № РД-56-1067/24.10.2007 г. за предоставена транспортна услуга през месец октомври 2013 г., ведно със законната лихва на основание чл. 86 ЗЗД, предявена при условията на чл. 214 ал. 2 ГПК, считано от 26.10.2016 г. до окончателното изплащане на сумата като ОТХВЪРЛЯ иска за сумата 25672,60 лв. – разлика до пълния предявен размер;

2.      на основание чл. 86 ЗЗД сумата от 3709,32 лв. – законна лихва за периода 21.11.2013 г. до 25.10.2016 г., включително като ОТХВЪРЛЯ иска за сумата 7641,47 лв.;

3.      на основание чл. 78 ал. 1 ГПК сумата 1034,52 лв. – разноски пред Софийски градски съд.

ОСЪЖДА на основание чл. 78 ал. 8 ГПК „Ю.И.“ ООД, ЕИК ******** с адрес по делото: гр. С., ул. „******** да заплати на С.О.с адрес по делото: гр. С., ул. „********сумата от 67,33 лв. – възнаграждение за осъществена защита от юрисконсулт пред Софийски градски съд.

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ предявеното от С.О.искане с правно основание чл. 78 ал. 3 ГПК.

 

Решението може да бъде обжалвано с въззивна жалба пред Апелативен съд – гр. С. в двуседмичен срок от връчване на препис от настоящото, а в частта за разноските – при условията и по реда на чл. 248 ГПК.

 

                                                                                    СЪДИЯ: