Решение по дело №254/2019 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 327
Дата: 28 ноември 2019 г. (в сила от 28 ноември 2019 г.)
Съдия: Иван Христов Демиревски
Дело: 20197110700254
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 август 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 28.11.2019 г.

 

Номер                        327                                   2019 година                                 град Кюстендил

 

В   И М Е Т О  НА  Н А Р О Д А

 

Кюстендилски административен съд                                

на тридесети октомври                                                                                          2019 година

В открито заседание в следния състав:

 

                                                                        Председател: ИВАН ДЕМИРЕВСКИ

                                                                                Членове: ГАЛИНА СТОЙЧЕВА

                                                                                                НИКОЛЕТА КАРАМФИЛОВА                                                Секретар: Лидия Стоилова

С участието на прокурора: Марияна Сиракова

Като разгледа докладваното от съдия Демиревски

КАНД № 254 по описа за 2019 година

и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на  чл. 63 ЗАНН във вр. с чл. 208 и сл. от АПК.

Р.Р.М. ***, чрез адв. С.М. *** и Териториална дирекция Югозападна, правоприемник на Митница Югозападна обжалват Решение № 228/28.06.2019 г. на Кюстендилския районен съд по НАХД № 422 по описа на същия съд за 2019 г., с което е изменено наказателно постановление № 745/2018г./18.02.2019г. издадено от с.д. Заместник директор на Териториална дирекция Югозападна, правоприемник на Митница Югозападна, в частта му по т.1, с която на основание чл. 233 ал. 3 от ЗМ на Р.Р.М. с ЕГН **********, с адрес *** е наложена глоба в размер на 2040,00 лева, представляваща 200% от продажната цена на предмета на нарушение, като е преквалифицирано деянието по основния състав на чл. 233 ал.1 от ЗМ и е намален размера на наложеното административно наказание глоба до 1020,00 лева, представляваща 100% от продажната цена на предмета на нарушение. В останалата част НП не е обжалвано. Касаторът М., чрез процесуалния си представител твърди, че решението на КРС в обжалваната му част е постановено при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, че въззивния съд не е обсъдил довода за създадена неяснота при установената от АНО фактическа обстановка, недоказан е останал обема на обвинението, доколкото е потърсена административнонаказателна отговорност само от Р.М., но не и от пътуващата с него съпруга М.М.. Посочва, че съдът правилно е констатирал несъответствия между установената фактическа обстановка и нарушените разпоредби в АУАН и НП, като същите нарушават правото на защита на жалбоподателя и наличието им налага отмяна на НП в обжалваната част, а не изменение на наказанието. Иска се отмяна на наказателното постановление в частта му по т. 1.

От друга страна Териториална дирекция Югозападна, правоприемник на Митница Югозападна, чрез процесуалния си представител ст. юк. Мая Г.обжалва решението на КРС в частта, с което е изменено НП, като неправилно и необосновано, постановено в противоречие с материалния закон и моли за неговата отмяна.

По делото са приложени становище на ТД Югозападна по отношение касационната жалба на Р.М., както и отговор по отношение касационната жалба на ТД Югозападна с подробни съображения по съществото на спора.

В съдебно заседание адв. М. в качеството й на процесуален представител на Р.М. поддържа подадената касационна жалба с наведените искания и по посочените съображения и иска отмяна на обжалваното НП, като постановено в нарушение на закона и допуснати съществени нарушения на АПП.

Процесуалния представител на Териториална дирекция Югозападна, правоприемник на Митница Югозападна, моли за отмяна решението на КРС в частта, с която е изменен размерът на глобата, на основанията посочени в касационната жалба, като счита, че размерът на санкцията е определен правилно и са събрани доказателства, от които е видно, че нарушението е извършено виновно.

Заключението на прокурора е за неоснователност на двете жалби и липса на сочените в нея касационни основания.

Кюстендилският административен съд, извършвайки преценка на доказателствата по делото, на касационните основания и на  доводите на страните, приема за установено следното от фактическа и правна страна:

В конкретния случай, отговорността на нарушителят е ангажирана за това, че по време и на място посочени в АУАН и НП – на 21.09.2018 г., около 17.45 ч. на МП Гюешево – „Входно трасе“ е пристигнал за влизане в страната от РМакедония, лек автомобил марка „***“, модел „***“ с рег. № КН*** управляван от Р.Р.М., придружаван от съпругата му М.М.. От служба „Гранична полиция“ им е представено искане за извършване на съвместна проверка /виж л. 12 от делото на КРС/ на лекия автомобил, като преди това са били попитани дали имат за деклариране акцизни стоки и по-конкретно цигари, на което са отговорили отрицателно. При извършване на проверката са открити в задната част на автомобила, в роговете под бронята, укрити недекларирани акцизни стоки – тютюневи изделия цигари марка „Eva“ – 200 /двеста/ броя кутии по 20 къса или 4000 къса, облепени с чужд бандерол. В писмено обяснение /л. 13 от делото на КРС/ водачът на автомобила М. е заявил, че е закупил 20 стека цигари „Eva“ за лична употреба. С разписка № 0126194/21.09.2018 г. откритите акцизни стоки са задържани и са предадени за съхранение в склада на МБ Кюстендил при Митница Югозападна, където са заприходени със складова разписка № **********/0286/2018М/26.09.2018 г.

За установеното нарушение – пренасяне на акцизни стоки през държавната граница, без знанието и разрешението на митническите органи, на Р.Р.М. е съставен АУАН № 483/21.09.2018 г.,който е подписан без възражения. Такива не са постъпили и в срока по чл. 44 ал. 1 от ЗАНН. Въз основа на акта е издадено и процесното НП № 745/2018 г. от 18.02.2019 г., с което на основание чл.233 ал. 3 от Закона за митниците на Р.М. е наложена глоба в размер на 2 040.00 лв., представляваща 200 на сто от продажната цена на предмета на нарушението, а на основание 233 ал. 6 от Закона за митниците са отнети в полза на държавата цигари марка „Eva“ – 200 броя кутии по 20 къса – 4000 къса, облепени с чужд бандерол, като предмет на митническо нарушение.

Към административнонаказателната преписка са приложени искане за извършване на митническа проверка от 21.09.2018 г., експерта справка за стойността на дължимия акциз и за продажната цена на стоките и разписка за задържане на стоките.

В производството пред КРС са разпитани  митническите служители С. и Н. - извършили проверката, които с показанията си  потвърждават констатациите в АУАН и в НП, като описват подробно релевантните за спора факти.

При така изложените фактически обстоятелства районния съд е изменил НП в частта по т. 1, като е приел, че неправилно е приложен материалния закон от АНО, като е наложил административно наказание на жалбоподателя по смисъла на чл. 233 ал.3 от ЗМ, докато в АУАН е вменено нарушение на чл. 233 ал.1 от ЗМ и в НП за първи път е направена връзка с квалифициращия състав на чл. 233 ал. 3 от ЗМ. Според въззивния съд допълването на квалифициращи елементи в наказателното постановление е недопустимо на този етап от административното производство и е намалил наложеното на М. наказание глоба.

Настоящият касационен състав счита, че АУАН и издаденото въз основа на него НП са съставени при спазване на чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН, нарушението е описано точно и ясно, конкретизирано е с всички съставомерни елементи откъм форма на изпълнително деяние, време и място на извършване и в този смисъл няма допуснати  нарушения.

Касационните жалби са подадени от страни с право на касационно оспорване, срещу съдебен акт, който подлежи на обжалване по реда на чл. 208 от АПК, в преклузивния срок по чл. 211 ал.1 от АПК и отговарят на изискванията за форма и съдържание по чл. 212 от АПК, поради което се явяват процесуално допустими.

Проверено според  критериите по чл. 218 ал.2 от АПК, оспореното решение е допустим и валиден съдебен акт, постановен по допустими въззивни жалби от компетентен съд в надлежен състав. Осъществявайки проверка относно съответствието на оспореното решение с материалния закон от една страна, а от друга относно посочените в жалбите пороци, сочещи на касационно основание по чл. 348 ал.1 т.1 и т. 2 от НПК, съдът счита следното:

По отношение касационната жалба от Р.Р.М., чрез процесуалния му представител адв. М. – неоснователни са твърденията на оспорващата страна за неяснота при установената от АНО фактическа обстановка. За да ангажира администратнонаказателната отговорност на М., АНО не се е позовал само и единствено на писмените обяснения на М., които са направени след като вече е била извършена проверка на автомобила и след като при същата са открити в задната част на автомобила, в роговете под бронята, укрити недекларирани акцизни стоки – тютюневи изделия цигари марка „Eva“ – 200 /двеста/ броя кутии по 20 къса или 4000 къса, облепени с чужд бандерол. АНО правилно е преценил всички доказателства. Конкретните фактически обстоятелства по обвинението касаят пренасяне през държавната граница на акцизни стоки, без знанието и разрешението на митническите органи и тези обстоятелства не се оспорват от М.. По делото липсват каквито и да било доказателства за съпричастност в извършеното нарушение от страна на съпругата му М.М., която е пътувала заедно с него в автомобила. Установените на място факти и обстоятелства – открити в автомобила, управляван от жалбоподателя, акцизни стоки без български акцизен бандерол в роговете под задната броня; недеклариране на стоките след отправена покана от митническия служител при извършваната проверка, написани собственоръчно от жалбоподателя писмени обяснения за закупуване на цигарите за лична употреба. От констатациите на проверката, отразени в АУАН – откриване на цигари с чужд бандерол в автомобила на нарушителя след покана за деклариране на акцизни стоки, съпоставени с гласните доказателства /показанията на контролните органи/ се установява безспорно, че на посочените в АУАН и НП дата и място жалбоподателят е упражнявал фактическа власт върху акцизните стоки, като ги е превозил, доколкото се е движел от РМакедония към гр. Кюстендил.

Във връзка с констатираното от въззивния съд различие в посочване на фактическия състав на деянието в АУАН и НП, довело до изменение размера на наложената глоба и считано от жалбоподателя М. за съществено нарушение, водещо до нарушаване правото му на защита, касационната инстанция счита, че изводът на КРС е правилен, съответно доводите на жалбоподателя в тази насока за основателни. Съответно приема доводите на касационния жалбоподател ТД Югозападна, правоприемник на Митница Югозападна за неоснователни и не ги споделя. Като краен резултат обаче КнАдмС счита, че следва да отмени т. 1 от процесното НП. Правната квалификация на административното нарушение представлява подвеждане на фактическия състав на деянието под съответно нарушената административнонаказателна норма. Фактическият състав на деянието според акта и наказателното постановление е един, а възприетата в тях правна квалификация е различна, както правилно е констатирал въззивният съд – по чл. 233 ал.1 от ЗМ в АУАН, а в НП по чл. 233 ал. 3 от ЗМ, които са различни състави на нарушението митническа контрабанда. Фактическият състав на извършеното нарушение обосновава правна квалификация на деянието по чл. 233 ал. 3 от ЗМ, което е квалифициран случай на митническа контрабанда, както е приел административнонаказващият орган. Несъмнено е налице пренасяне на акцизни стоки през държавната граница без знанието и разрешението на митническите органи, което има за предмет акцизни стоки и представлява квалифициран случай на митническа контрабанда. АНО, прилагайки ТАЗИ материалноправна разпоредба за първи път в НП, е допуснал съществено процесуално нарушение, което е довело до опорочаване на издаденото наказателно постановление и представлява самостоятелно основание за неговата отмяна. Като е приложил разпоредбата на чл. 233 ал.3 от ЗМ вместо разпоредбата по чл. 233 ал.1 от ЗМ, посочена в АУАН, наказващият орган е допуснал процесуално нарушение, като не е приложил правилно материалния закон, допълвайки квалифициращи елементи в НП.

С оглед на гореизложеното съдът ще отмени решението на КРС в частта, в която е изменен размера на наложеното наказание глоба от 2 040.00 лв. на 1 020.00 лв. и ще отмени НП в тази част. В останалата част НП не е обжалвано и е влязло в сила.

 

            Воден от горното и на основание чл. 222 ал. 1  от АПК, Кюстендилският административен съд

Р  Е  Ш  И:

 

ОТМЕНЯ Решение № 228/28.06.2019 г. на Кюстендилския районен съд по НАХД № 422 по описа на същия съд за 2019 г. и вместо него ПОСТАНОВЯВА:

ОТМЕНЯ НП № 745/2018 г./18.02.2019 г., издадено от с.д. Заместник директор на Териториална дирекция Югозападна, правоприемник на Митница Югозападна в частта му по т.1, с която на основание чл. 233 ал. 3 от ЗМ на Р.Р.М. с ЕГН **********, с адрес *** е наложена глоба в размер на 2040,00 лева, представляваща 200% от продажната цена на предмета на нарушение. В останалата част НП е влязло в сила.

            Решението е окончателно.

Решението да се съобщи на страните чрез изпращане на преписи от същото.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

          ЧЛЕНОВЕ: