Решение по дело №4419/2020 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 260104
Дата: 20 януари 2021 г.
Съдия: Асен Тотев Радев
Дело: 20202120104419
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 7 август 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 260104 / 20.01.2021 год., град Бургас

 

В    И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Бургаският районен съд,                                        ХXXVIІ – ми граждански състав

на единадесети януари                                      две хиляди двадесет и първа година

в публично заседание, в състав

                                                                                 Районен съдия: Асен Радев

 

                              при секретаря Ст.Атанасова, като разгледа докладваното от съдията Радев гражданско дело № 4419 по описа за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

                             

                              Производството е по искова молба на „Агенция за събиране на вземания” ЕАД против Е.Й.М., за установяване със сила на пресъдено нещо, че ответникът дължи на ищцовото дружество следните суми: 4585.72 лв., представляваща предсрочно изискуема главница за периода от 05.11.2018 год. до 05.09.2022 год. по договор за потребителски кредит *****/31.08.2018 год., сключен между длъжника и „БНП Париба пърсънъл файненс” С.А. - клон България, 2778.75 лв. - договорна лихва за периода от 05.11.2018 год. до 15.02.2020 год., 756.67 лв. – обезщетение за забава, за периода от 06.11.2018 год. до 01.06.2020 год., законната лихва върху главницата, считано от датата на подаване на заявлението – 02.06.2020 год. до окончателното изплащане на вземането, които вземания са прехвърлени на „Агенция за събиране на вземания” ЕАД и за които по ч.гр.д. № ****/2020 год. на БРС е издадена заповед за изпълнение на парично задължение по чл.410 от ГПК.

                              При условията на евентуалност са предявени осъдителни искове за горните суми - в случай, че установителните искове бъдат намерени за неоснователни.

                              Исковете са предявени по реда на чл.422 от ГПК, а правното им основание е в чл.79, ал.1 от ЗЗД и в чл.86, ал.1 от ЗЗД.

                              В съдебно заседание ищцовото дружество не се представлява, редовно призовано. Особеният представител на ответника оспорва исковете по съображения, изложени в отговора на исковата молба.

                              Бургаският районен съд, след като се запозна с твърденията на ищеца и обсъди събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа страна следното:

                     На 31.08.2018 год. между „БНП Париба пърсънъл файненс” С.А.“, регистрирано във Франция, чрез клона на дружеството в България, и М. е сключен договор за потребителски паричен кредит, отпускане на револвиращ потребителски кредит, издаване и ползване на кредитна карта ****, по силата на който посоченото дружество, в качеството на кредитодател, е предало в собственост на ответника - кредитополучател сумата от 4500 лв., срещу задължението на последния да я върне, ведно с договорената лихва от 26.72 %, такса „Ангажимент“ от 157.50 лв. и застрахователна премия по застраховка „Защита на плащанията“ в размер на 1209.60 лв., на 48 равни месечни вноски от по 179.21 лв., или общо 8602.08 лв.

                      Заемателят изрично е удостоверил с подписа си, положен върху договора, че е получил заемната сума в брой - раздел „Удостоверявания“, посл. абзац.

                      В чл.3 от договора е отразено, че погасителните вноски по кредита се състоят от главница, ведно с определена добавка, представляваща печалба на кредитора.    

                     На 27.07.2017 год. „Агенция за събиране на вземания” ЕАД  – цесионер (купувач) и „БНП Париба пърсънъл файненс” ЕАД – цедент (продавач), чийто универсален правоприемник е „БНП Париба пърсънъл файненс” С.А.“, регистрирано във Франция, са сключили рамков договор за прехвърляне на вземания на цедента, произтичащи от договори за потребителски кредит, индивидуализирани в списък, представляващ приложение № 1 / 08.04.2019 год. Срокът на договора е определен на една година, като с допълнително споразумение от 11.06.2018 год. е взета предвид настъпилата промяна на страната на цедента, а срокът е продължен до 26.07.2019 год.

                     В съответствие с чл.99, ал.3 от ЗЗД, цедентът е издал потвърждение за станалата с договора и приложението цесия. На ред 542 от същото е вписано вземане на „БНП Париба пърсънъл файненс” С.А.“ към ответника, произтичащо от договор с №  ******, възлизащо общо на 7517.94 лв.

                     „Агенция за събиране на вземания” ЕАД, действащо от името и за сметка на цедента, по силата на изрично пълномощно, е изпратило  2 броя уведомления до ответника за станалата цесия, които са останали неполучени, с отразяване от пощенския служител, че адресатът се преместил.

                     Изслушано е заключението на вещото лице по назначената счетоводна експертиза, което е остойностило вземанията по договора за кредит, а според експерта, извършил почеркова експертиза, положеният върху договора за кредит подпис принадлежи на М..

                      По заявление на ищцовото дружество, депозирано на ***.2020 год., по ч.гр.д. № ***** / 2020 год. на БРС е издадена заповед за изпълнение по чл.410 от ГПК за процесните суми.

                    При така установената фактическа обстановка, съдът намира исковете за частично основателни.

                      Сключеният между ответника и „БНП Париба пърсънъл файненс” ЕАД договор за кредит, като такъв, се подчинява на режима, установен със ЗПК. Той следва да е оформен по ясен и разбираем начин и да съдържа годишния процент на разходите по кредита, както и общата сума, дължима от потребителя, изчислени към момента на сключване на договора за кредит, като се посочат взетите предвид допускания, използвани при изчисляване на годишния процент на разходите по определения в приложение № 1 начин - чл.11, ал.1, т.10 от ЗПК.

                      Съгласно § 1, т.1 от ДР на ЗПК, ”общ разход по кредита са всички разходи по кредита, включително лихви, комисиони, такси, възнаграждение за кредитни посредници и всички други видове разходи, пряко свързани с договора за потребителски кредит, които са известни на кредитора и които потребителят трябва да заплати, включително разходите за допълнителни услуги, свързани с договора за кредит и по-специално застрахователните премии в случаите, когато сключването на договора за услуга е задължително условие за получаване на кредита, или в случаите, когато предоставянето на кредита е в резултат на прилагането на търговски клаузи и условия.

                      Не така е в случая - в изключително неясното и неразбираемо съдържание на графа ”параметри и условия“ фигурира ”обща стойност на плащанията“, но не и стойността на общите разходи за потребителя, в т.ч. определената добавка - печалба на кредитора, пряко свързана с кредита. А тя се отразява правопропорционално на стойността на годишния процент на разходите, който изразява общите разходи по кредита за потребителя - настоящи или бъдещи, като годишен процент от общия размер на предоставения кредит – чл.19, ал.1 от ЗПК и § 1, т.1 и т.2 от ДР на ЗПК. Освен това, оскъдното и неразбираемо съдържание на посочената графа поставя в невъзможност потребителя да разбере начина, по който са формирани разходите и тяхната величина. Отделен е въпросът, че простата съпоставка на вписаните стойности сочи на несъответствие между ГПР и стойностите на отпуснатия кредит, респ. на общите плащания.

                      Затова съдът приема, че кредиторът не е посочил всички разходи по разбираем и ясен начин, в т.ч. не е включил и определената добавка - печалба, с което е нарушил императивни изисквания на ЗПК - чл.10, ал.1 и чл.11, ал.1, т.10, водещи по изричното предвиждане на чл.22 от с.з. до недействителност на договора за кредит.

                      Тази недействителност е изначална, следователно вземанията на кредитора, извън главницата, почиващи на договора за кредит, не са възникнали и съгл. чл.23 от ЗПК, потребителят - ответник дължи връщане само чистата стойност на кредита, без договорна лихва, застрахователни премии и други разходи.

                      Тук следва да се каже също, че предсрочната изискуемост на кредита, противно на поддържаното от процесуалния представител на ищцовото дружество, не е била обявявана на длъжника преди образуване на исковото, респ. заповедното производство, а това е сторено едва с връчване на исковата молба на особения представител на ответника. Но това е факт, който следва, съгл. чл.235, ал.3 от ГПК, да бъде взет предвид от настоящата инстанция.

                    И понеже липсват доказателства, ангажирани от носещия доказателствената тежест ответник, да е върнал предоставената му по договора за кредит и предсрочно изискуема сума, възлизаща на 4500 лв., искът за главница следва да се уважи до този размер.

                    Пак поради недействителността на договора, ответникът е поставен в забава с исковата молба (чл. 84, ал. 2 ЗЗД), която съобразно фикцията на чл. 422 ГПК, се счита предявена от постъпване на заявлението по чл. 410 ГПК в съда. Т.е. дължима е, съгл. чл.86, ал.1 от ЗЗД, и законната лихва върху главницата, за периода от 02.06.2020 год. до окончателното плащане.

                    Установителните искове за главница (за разликата над основателния до пълния предявен размер), за договорна лихва (изцяло) и за обезщетение за забава (изцяло), са неоснователни и подлежат на отхвърляне, което налага разглеждане на предявените евентуални осъдителни искове за тези вземания, но доколкото почиват на същото основание - сключения договор за потребителски кредит, който е недействителен, те също са неоснователни и следва да се отхвърлят.

                    Ето защо следва да се постанови решение в горния смисъл, като на ищцовото дружество, на основание чл.78, ал.1 от ГПК, се присъдят деловодни разноски от 544.22 лв. за настоящото производство и 117.70 лв. - за производството по ч.гр.д. № ***** / 2020 год. на БРС.

                    Водим от горното, на основание чл. 235 и чл.236 от ГПК, Бургаският районен съд

Р ЕШ И:

                   

                    ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО, че Е.Й.М. ***, ЕГН – **********, дължи на „Агенция за събиране на вземания” ЕAД, ЕИК ****, седалище и адрес на управление: гр.*******, представлявано от Д* Б*, на основание чл.79, ал.1 от ЗЗД и чл.86, ал.1 от ЗЗД, сумата от 4500 лв., представляваща предсрочно изискуема главница за периода от 05.11.2018 год. до 05.09.2022 год. по договор за потребителски кредит ****** / 31.08.2018 год., сключен между длъжника и „БНП Париба пърсънъл файненс” С.А. - клон България, както и законната лихва, начислена върху главницата, считано от датата на подаване на заявлението – 02.06.2020 год. до окончателното изплащане на вземането, които вземания са прехвърлени на „Агенция за събиране на вземания” ЕАД и за които по ч.гр.д. № ******/2020 год. на БРС е издадена заповед за изпълнение на парично задължение по чл.410 от ГПК, като ОТХВЪРЛЯ установителните и евентуалните осъдителни искове: за главница - за горницата над уважения до пълния предявен размер от 4585.72 лв., за законна лихва за забава - върху неоснователния размер на главницата, както и изцяло за договорна лихва в размер на 2778.75 лв. и мораторна лихва в размер на 756.67 лв. 

                    ОСЪЖДА Е.Й.М. да заплати на „Агенция за събиране на вземания” ЕAД деловодни разноски за настоящото производство в размер на 544.22 лв., както и за производството по ч.гр.д. № ***** / 2020 год. на БРС - в размер на 117.70 лв.

                    Решението подлежи на обжалване пред Бургаския окръжен съд, в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                                                     Съдия:/п/

 

Вярно с оригинала: М Е