Решение по дело №35/2023 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 13 април 2023 г.
Съдия: Даниела Иванчева Гишина
Дело: 20237090700035
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 февруари 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е  

 

№ 34

 

 

гр. Габрово, 13.04.2023 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДГАБРОВО в публично заседание на петнадесети март две хиляди двадесет и трета година в състав:

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИН КОСЕВ

                                                                  ЧЛЕНОВЕ: ЕМИЛИЯ КИРОВА-ТОДОРОВА 

                                                                                        ДАНИЕЛА ГИШИНА

при секретаря РАДОСЛАВА РАЙЧЕВА и с участието на прокурор АЛЕКСАНДЪР АЛЕКСАНДРОВ като разгледа докладваното от съдия Д. Гишина КАНД № 35 по описа за 2023 година и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Касационното производство е образувано по депозирана в законния срок жалба от Заместник-директора на Регионална дирекция по горите – Велико Търново против Решение № 140 от 07.12.2022 година по АНД № 336/2022 година по описа на Районен съд – Севлиево. С обжалваното решение съдът е отменил Наказателно постановление /НП/ № ********** от 29.08.2022 година на Зам.-директора на Регионална дирекция по горите – Велико Търново, с което на Д.А.К. за нарушение на 84, ал. 2 вр. ал. 1 от Закона за лова и опазване на дивеча /ЗЛОД/, вр. чл. 43, ал. 3, т. 1 във връзка с чл. 65, т. 4 и т. 10 от ЗЛОД е наложена глоба по чл. 84, ал. 2 вр. ал. 1 от ЗЛОД в размер на 800 /осемстотин/ лева и лишаване от право на ловуване за срок от 3 /три/ години на основание чл. 94, ал. 1 от ЗЛОД; на основание чл. 95, ал. 1 от ЗЛОД вещите, средство на нарушението, а именно: ловна карабина  SAVAGE“ с № Н278678 кал. 243 WIN, супресор FREYRSDEVIK FW 269 с № 21-11-24-22402, надцевка, гладкостенна ловна пушка марка „Байкал – ИЖ-27М“ с № 9409519, уред за нощно виждане  SIGHT/MARK с № SM 1801121011089 с прожектор, 11 броя патрони кал. 243 WIN и един калъф, 15 броя ловни патрони 12к с кожен патрондаш, 1 патрон 9.3х74R и 1 брой източник на изкуствена светлина – прожектор „BALKAN OLIGHT-X-WM02 са отнети в полза на Държавата; на основание чл. 95, ал. 2 от ЗЛОД вещта, средство на нарушението, а именно лек автомобил Тойота с рег. № ***ведно с 1 брой контактен ключ с дистанционно е отнет в полза на Държавата.

В касационната жалба се сочи, че обжалваното решение е необосновано, неправилно и незаконосъобразно, постановено при неправилно приложение на материалния закон и допуснато съществено нарушение на процесуалните правила. Развиват се подробни доводи за надлежна установеност и доказаност на вмененото на наказаното лице административно нарушение; прави се подробен коментар на показанията на свидетеля Вили Димитров, като се твърди, че същите не се подкрепят от останалите събрани по делото доказателства, а свидетелят е заинтересован от изхода на делото, които обстоятелства следва да бъдат взети предвид; акцентира се върху липсата на попълнена дата на лов за процесната дата в представеното от наказаното лице разрешително за лов, представено едва в хода на съдебното производство пред въззивния съд, както и на това, че наказаното лице се е намирало в ловностопански район, за който няма издадено разрешително, което наред с другите обстоятелства обуславя правилна квалификация на вмененото нарушение, противно на приетото от въззивния съд; липса на предпоставки за приложение на чл. 28 от ЗАНН и правилно индивидуализиране на наложените наказания, както и задължителност на разпоредбите на чл. 94, ал. 1 и чл. 95, ал. 1 и 2 от ЗЛОД, които се явяват специални по отношение на чл. 20, ал. 1 и ал. 4 от ЗАНН; въззивният съд не е изследвал достатъчно задълбочено събраните по делото доказателства, както и не е обсъдил достатъчно аргументирано и правилно фактическата обстановка и законовите разпоредби, поради което е достигнал до неправилни и незаконосъобразни правни изводи. Прави се искане за отмяна на обжалваното решение и постановяване на друго, с което да бъде потвърдено процесното НП. Претендира се присъждане на юрисконсултско възнаграждение за двете съдебни инстанции и се прави възражение за прекомерност на претендираното от насрещната страна адвокатско възнаграждение.

Касационният жалбоподател Заместник-директор на Регионална дирекция по горите – Велико Търново не се явява и не се представлява в открито съдебно заседание. В депозирано по делото писмено становище, подадено чрез надлежно упълномощен процесуален представител – юрисконсулт, се заявява, че се поддържа касационната жалба, както и искането по същество /л. 40/.

Ответната страна Д.А.К. не се явява и не се представлява в открито съдебно заседание. В депозиран писмен отговор на касационната жалба /л. 15-17/ и писмена молба /л. 43-44/, подадени чрез надлежно упълномощен процесуален представител – адвокат, се развиват доводи за неоснователност на касационната жалба, по същество се прави искане за оставяне в сила на въззивното решение, заявява се претенция за присъждане на разноски за касационната инстанция, във връзка с което искане се представя заверено копие на договор за правна защита и съдействие от 30.01.2023 година /л. 18 и л. 45/.

Представителят на Окръжна прокуратура – Габрово дава заключение за неоснователност на жалбата и потвърждаване на първоинстанционното решение като правилно и законосъобразно.

Касационната жалба е допустима като подадена в срок, срещу съдебен акт, подлежащ на инстанционен контрол, и от процесуално легитимирано лице – страна в първоинстанционното производство.

Съдът, като прецени доказателствата по делото, доводите и възраженията на страните, и извърши служебна проверка за валидността, допустимостта и съответствието с материалния закон на обжалваното решение /чл. 218, ал. 2 от АПК вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН/, намира касационната жалба за основателна.

За да отмени процесното НП, въззивният съд е приел, че наказаното лице не е осъществило нито от обективна, нито от субективна страна състава на вмененото му нарушение. К. е притежавал разрешително за лов, представено в хода на съдебното производство; административнонаказващият орган не е изпълнил задължението си по чл. 52, ал. 4 от ЗАНН да извърши проверка за наличие на издадено разрешително, както и такава на АУАН относно законосъобразност, обоснованост, процедура по съставяне и придадена правна квалификация на деянието; наказаното лице е ловувало извън определените в разрешителното места, без да е убил или уловил дивеч, като нарушението е извършено със забранени средства, каквото обвинение не е било повдигано на лицето нито с АУАН, нито с НП. Въззивният съд е посочил, че е недопустимо да преквалифицира деянието, тъй като в хода на административно-наказателното производство К. се е защитавал по друго обвинение и това би довело до съществено нарушаване и ограничаване правото му на защита.

Мнозинството от настоящия съдебен състав на касационната инстанция намира, че предвид разпоредбата на чл. 63, ал. 7, т. 1 от ЗАНН и Тълкувателно решение № 8 от 16.09.2021 година на ВАС по т. д. № 1/2020 година на ОСС, І и ІІ колегия въззивният съд е следвало да извърши проверка за възможно приложение на санкционна разпоредба, предвиждаща по-леко наказание за нарушителя, каквато се явява нормата на чл. 83м от ЗЛОД, предвиждаща  наказание глоба в размер от 200 до 2000 лева за този, който не изпълни задължение по чл. 65 от с.з., която разпоредба въвежда забрана при ловуване да се използват средства и методи, изброени в т. 1-15, доколкото и в процесния АУАН, и в издаденото въз основа на него НП е посочено, че К. е ловувал със забранени средства, посочени в НП като такива по чл. 65, т. 4 и 10 от ЗЛОД.

От горепосоченото следва, че при извършения инстанционен съдебен контрол се констатира основание за отмяна на атакуваното решение на Районен съд – Севлиево и връщане на делото за ново разглеждане от друг съдебен състав, който да извърши проверка за възможно приложение на закон за по-леко наказуемо нарушение и свързаната с това евентуална преквалификация на деянието.

При новото разглеждане на делото въззивният съд следва да се произнесе и по въпроса за разноските, претендирани пред настоящата инстанция, по аргумент от чл. 226, ал. 3 от АПК във връзка с чл. 63д от ЗАНН.

 

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. 2 от АПК във връзка с чл. 63в от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ Решение № 140 от 07.12.2022 година по АНД № 336/2022 година по описа на Районен съд – Севлиево.

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на въззивния съд, при спазване на указанията по тълкуване и прилагане на закона, дадени в мотивите на настоящото решение.

 

Решението е окончателно.

 

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

                                                           ЧЛЕНОВЕ:           1.

 

 

 

                                                                                            2.

 

 

 

 

Особено мнение на съдия Гишина:

 

Не споделям доводите на мнозинството от съдебния състав за отмяна на обжалваното решение и връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на въззивния съд.

Съгласно разпоредбата на чл. 63, ал. 7, т. 1 от ЗАНН и Тълкувателно решение № 8 от 16.09.2021 година на ВАС по т. д. № 1/2020 година на ОСС, І и ІІ колегия в производството по реда на раздел пети, глава трета на ЗАНН районният съд има правомощие да преквалифицира описаното в наказателното постановление изпълнително деяние, когато се налага да приложи закон за същото, еднакво или по-леко наказуемо нарушение, без съществено изменение на обстоятелствата на нарушението. Изменението на обвинението е съществено, когато установените на съдебното следствие нови обстоятелства изменят фактическия състав на описаното в обвинителния акт деяние, за което подсъдимият е бил предаден на съд, и сочат на основание за прилагане на закон за същото, еднакво, по-леко или по-тежко наказуемо престъпление, по което той не се е защитавал. В процесния случай в хода на съдебното производство е установено, че наказаното лице е имало писмено разрешително за лов, но е ловувало извън определените в разрешителното места, което се явява съществено изменение на обстоятелствата на нарушението, и правилно въззивният съд е отменил НП, като е посочил, че преквалификация на деянието е недопустима.

Връщането на делото на въззивния съд за извършване на проверка за възможно приложение на закон за по-леко наказуемо нарушение и свързаната с това евентуална преквалификация на деянието, доколкото са налице данни, че наказаното лице е ловувало със забранени средства – деяние, което е наказуемо по чл. 83м от ЗЛОД, намирам за постановено в противоречие със закона, тъй като не са налице условията по чл. 63, ал. 7, т. 1 от ЗАНН. Разпоредбата на чл. 83м от ЗЛОД визира съвсем отделно административно нарушение, като деянието, наказуемо по чл. 83м от ЗЛОД, е съвсем различно от описаното в процесните АУАН и НП – ловуване, при което са спазени изискванията за осъществяване на тази дейност, като единственото нарушение е използването на забранени средства или способи. В случая на наказаното лице е било вменено ловуване без притежаване на разрешително за лов, като в хода на съдебното производство е установено, че извършеното деяние е ловуване извън определените в разрешителното места, но поради съществено изменение на обстоятелствата на нарушението преквалификация на деянието не е била възможна. Да се преценява възможността за прилагане на чл. 83м от ЗЛОД означава да се игнорира обстоятелството, че ловуването е извършено извън определените в разрешителното за лов места, като на наказаното лице се търси евентуална отговорност за съвсем различно административно нарушение, обвинение за което извършване не му е било повдигано, респ. той не се е защитавал. Освен това, разпоредбата на чл. 83м от ЗЛОД не се явява  закон за същото, еднакво или по-леко наказуемо нарушение в светлината на т. 1 от Тълкувателно решение № 57 от 04.12.1984 година по н. д. № 13/84 година, ОСНК.

По изложените съображения считам, че решението на Районен съд – Севлиево следваше да бъде оставено в сила.

 

                                                                                                   Съдия: