Решение по дело №2537/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260567
Дата: 17 декември 2020 г.
Съдия: Радослав Петков Радев
Дело: 20205300502537
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 23 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

 

 

 

 

 

                                             Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е    260567

                                                         гр.Пловдив 17.12.2020г.

 

 

 

 

                   В     И   М   Е  Т   О     Н   А     Н   А   Р   О   Д   А

 

 

 

                   Пловдивският окръжен съд,четиринадесети съдебен състав,гражданско отделение,в открито съдебно заседание на втори декември през две хиляди и двадесета година в състав:

 

 

 

                                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:АННА ИВАНОВА

                                                                                  ЧЛЕНОВЕ:РАДОСЛАВ РАДЕВ

                                                                                                     ИВАН АНАСТАСОВ

 

 

при участието на секретаря ВАЛЕНТИНА ВАСИЛЕВА,като разгледа докладваното от съдията Р.Радев в.гр.д.№2537/2020г. по описа на ПОС,за да се произнесе,взе предвид:

                   Обжалвано е решение №345/17.08.2020г. по гр.д.№1479/2018г. по описа на РС-Асеновград,III гр.с-в,с което е отхвърлена исковата претенция с правно основание чл.54,ал.2 от ЗКИР,касаещо собствеността на 60кв.м.,неправилно заснети в поземлен имот с идентификатор 16955.100.323 на с.****,вместо в поземлен имот с идентификатор 16955.100.324 по КККР на с.**** към датата на одобрено със Заповед №18-3363/26.04.2018г. на Директора на СГКК-****,представляваща триъгълник по цялата дължина на общата имотна граница между двата имота,на около три метра навътре в имот №16955.100.323 при граници:ПИ 16955.100.324,№16955.100.323 и улица съгласно скица-проект №15-262773/26.04.2018г. към Заповед №18-3363/26.04.2018г. на Началника на СГКК-**** за изменение на КККР на с.**** на основание неприложена регулация по регулационния план на селото от 1961г. и на осъществено давностно владение от 1961г. досега,като по твърдения на жалбоподателя,така постановеното решение е неправилно и незаконосъобразно и моли същото де се отмени и вместо него да се постанови друго,с което да се уважи предявеният иск с правно основание чл.54,ал.2 от ЗКИР.  

                   Въззиваемата страна поддържа становище за правилност и законосъобразно на решението и моли за неговото потвърждаване.

                   По отношение на другия въззиваем решението е влязло в законна сила,тъй като производството спрямо него е прекратено.

                   Пловдивският окръжен съд, като прецени събраните по делото доказателства и предвид становищата на страните, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

                   Въззивната жалба е подадена от легитимирана страна в законния срок.

                   Видно от представените по делото доказателства,става ясно,че жалбоподателя се легитимира като собственик на имота с идентификатор №16955.100.324 на основание договор за дарение върху дворно място от 508кв.м.Освен това жалбоподателя представя и удостоверение за търпимост съобразно по смисъла на параграф 127,ал.1 от ПЗР на ЗУТ на сграда от 8кв.м. с предназначение селскостопанска сграда,построена 2000г. на границата между двата имота.

                   Въззиваемата страна Р.Б. се легитимира като собственик на имота чрез договор за продажба на имот с идентификатор №16955.100.188 с площ на имота 790кв.м.Праводателя на въззиваемата С. К. е придобил по силата на дворищната регулация част от имота на жалбоподателя и част от другия съседен имот,като за целта е видно,че същия е заплатил цената на предаваемите се места,с което неговия имот се е увеличил като площ.След като собственик на имота става въззиваемата Б.,същото подава молба до Общината за неправилно заснемане на границата между имотите,предмет на спора.Със заповед №18-3363/26.04.2018г. на Началника на СГКК е одобрено изменението на КК,като спорната част от 60кв.м. са включени като триъгълник в имота на въззиваемата и същия имот става с площ от 853кв.м.,начин на трайно ползване-ниско застрояване,а имота на жалбоподателя става в размер на 446кв.м. или 62кв.м. от него са предадени по регулация на въззиваемата.

                   В първоинстанционното производство е била назначена съдебно-техническа експертиза,от чието заключение се установява,че придадените 62кв.м. към имота на Р.Б. са били собственост на имота на Й.М.,като по общата граница на имотите съществува каменен зид с бетонова шапка,както и сграда.

                   Жалбоподателят счита,че регулацията е приложена неправилно и съществува грешка в кадастралната основа,тъй като границата неправилно е посочена по регулационната линия на двата имота,тъй като сочи,че регулацията не е прилагана и към момента на придобиването от него на собствеността върху неговия имот е съществувала ограда с колове и мрежа.

                   Към момента на отчуждаването съгласно действието на ЗТСУ освен отчуждителното действие следва да се има предвид и реално заетия имот след това действие или придобиващия имота трябва да го е придобил реално в своя патримониум и да го владее.При така създадената ситуация след отчуждаването на имота на жалбоподателя и придаването му към имота на въззиваемата същата го е придобила реално.

                   В първоинстанционното производство са разпитани и две групи свидетели,като от една страна свидетелите на жалбоподателя са разпитани св.Г. и Д.,показанията на които обаче не следва да се кредитират,тъй като св.Г. не е била в добри отношения и е имала съдебни производства с въззиваемата страна,а св.Д. е заинтересована страна,тъй като е в роднински връзки с жалбоподателя.А св.С. и А.,които са от страна на въззиваемата страна установяват каква е била фактическата обстановка преди отчуждаването и след нея на придаваемата част от имота.   

                   При така събраната фактическа обстановка настоящата съдебна инстанция намира решението за правилно и законосъобразно и като такова следва да го потвърди поради следното:Не може да се приеме за допусната грешка в кадастралната основа на имота на жалбоподателя,тъй като с приложението на ЗТСУ,а именно към оня момент, в който е действал ЗТСУ е извършено отчуждаването на процесната част от имота на жалбоподателя и придаването му към имота на въззиваемата.Затова не може да се приеме и че жалбоподателя е придобил имота по давност,тъй като ЗТСУ не разрешаваше придобиване на части от имот по давност,като изключения не се предвиждаха.Не е допусната грешка и иска по чл.54,ал.2 от ЗКИР се явява неоснователен и недоказан,тъй като на годно правно основание въпросната част от имота е придадена към имота на въззиваемата и по силата на закона спорния имот е преминал към имота на Р.Б..

                  Пред настоящата инстанция са претендирани разноски от страна на въззиваемата и такива следва да й бъдат присъдени за настоящата инстанция с оглед изхода на спора в размер на 800лв. за платено адвокатско възнаграждение.

                   Като взе предвид гореизложеното,съдът

 

                                                            Р    Е    Ш    И:

 

                ПОТВЪРЖДАВА  решение №345/17.08.2020г.,по гр.д.№1479/2018г. по описа на РС-Асеновград,III гр. с-в.

                ОСЪЖДА Й.И.М. с ЕГН-********** *** да заплати на Р.Л.Б. с ЕГН-********** *** направените от нея разноски по делото пред настоящата инстанция в размер на 800лв./осемстотин лв./за адвокатско възнаграждение.

                   РЕШЕНИЕТО е неокончателно и подлежи на обжалване в месечен срок от датата на съобщаването му на страните,че е изготвено пред ВКС.

                                                                                Председател:                                  

                                                                                     Членове: