Решение по дело №2665/2021 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 177
Дата: 15 февруари 2022 г.
Съдия: Златина Иванова Бъчварова Кънчева
Дело: 20217040702665
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 ноември 2021 г.

Съдържание на акта

Р  Е Ш  Е  Н  И  Е

№177

 

Бургас, 15/02/2022 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД БУРГАС, четиринадесети състав, в открито заседание на десети февруари, две хиляди двадесет и втора година, в състав:                                              

                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: Галина Радикова                                                                                 ЧЛЕНОВЕ:1.Златина Бъчварова

                                                                                2. Атанаска Атанасова

 

Секретар Илияна Георгиева

Прокурор Андрей Червеняков

като разгледа докладваното от съдия Златина Бъчварова                               касационно административнонаказателно дело номер 2665 по описа за  2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното

Производството е по реда на с чл.63в от Закона за администратвните нарушения и наказания/ЗАНН/, вр. чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/.

Образувано е по касационна жалба на началника на Второ Районно управление/РУ/, ОД МВР Бургас, против  решение № 667 от 19.10.2021 г., постановено по административнонаказателно дело № 3451/2021 г. по описа на Районен съд  Бургас, с което е отменено негово наказателно постановление/НП/ № 21-0434-000079/28.06.2021 г., с което на И.Д.Д. ***, на основание чл. 175, ал. 3, пр. първо от Закона за движението по пътищата/ЗДвП/ са наложени административни наказания „глоба“ в размер на 200.00/двеста/ лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6/шест/ месеца за нарушение по чл. 140, ал. 1 ЗДвП и са му отнети 10 контролни точки.

Касаторът, редовно уведомен, не се явява и не се представлява. В жалбата твърди, че решението на районния съд е неправилно. Излага подробни съображения. Иска да се отмени и да се потвърди наказателното постановление.

Ответникът, редовно уведомен, не се явява и не се представлява. Писмено е изразил становище за неоснователност на касационната жалба. Иска да се остави в сила решението на районния съд. Претендира разноски.

Представителят на Окръжна прокуратура Бургас дава заключение за неоснователност на касационната жалба.

Касационната жалба, подадена в срока по чл. 211, ал.1 АПК, от надлежна страна, е допустима.

Разгледана по същество е неоснователна, при следните съображения:

Районен съд Бургас с решение № 667 от 19.10.2021 г. по административнонаказателно дело № 3451/2021 г. е отменил наказателно постановление/НП/ № 21-0434-000079/28.06.2021 г. на началника на Второ РУ, ОД МВР Бургас, с което на И.Д.Д. *** за нарушение по чл.140, ал.1 от Закона за движението по пътищата/ЗДвП/, на основание чл. 175, ал. 3, пр. първо ЗДвП е наложена глоба в размер на 200.00/двеста/ лева и е лишен от право да управлява МПС за срок от 6/шест/ месеца. Отнети са му и 10 контролни точки.

За да постанови оспореното решение районният съд е приел, че не се установява знание на жалбоподателя за служебно прекратена регистрация на управлявания от него автомобил по реда на чл.140, ал.1, пр. първо ЗДвП. Приел е, че поради липса на вина, И.Д.Д. не е осъществил от субективна страна състава на вмененото му нарушение.

Административнонаказателната отговорност на И.Д. е ангажирана за това, че на 25.04.2021 г., около 08.20 ч. в гр. Бургас, к-с „Славейков“, бул. „Тракия“, срещу банка „ДСК“, посока бул. „Стефан Стамболов“, управлявал лек автомобил марка „****“, модел „****“  с рег. № А **** HH, чужда собственост, който не бил регистриран по съответния ред. Установено е, че автомобилът е със служебно прекратена регистрация на основание чл. 143, ал. 15 ЗДвП, считано  от 25.06.2020 г.

За деянието на Д. е съставен акт за установяване на административно нарушение/АУАН/ №768876/25.04.2021 г., въз основа на който е издадено оспореното пред районния съд наказателно постановление.

         Решението е валидно, допустимо и правилно.

Според правилото на чл.140, ал.1 ЗДвП по пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места. По пътищата, включени в обхвата на платената пътна мрежа, се допускат само пътни превозни средства, за които са изпълнени задълженията по установяване на размера и заплащане на пътните такси по чл. 10, ал. 1 от Закона за пътищата. Санкцията за нарушаване на тези изисквания е предвидена в текста на чл.175, ал.3 ЗДвП, съгласно който се наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 6 до 12 месеца и с глоба от 200 до 500 лв. водач, който управлява МПС, което не е регистрирано по надлежния ред или е регистрирано, но е без табели с регистрационен номер.

Нормата на чл.143, ал.15 ЗДвП сочи, че се прекратява служебно регистрацията на регистрирано ППС на собственик, който в двумесечен срок от придобиването не изпълни задължението си да регистрира превозното средство. Субект на административнонаказателната отговорност по чл.175, ал.3, пр.1 ЗДвП е водачът на МПС, който е длъжен да  регистрира закупеният автомобил в предвидените от закона срокове. За да се приеме, че водачът е осъществил от субективна страна нарушение на чл.175, ал.3, пр.1 ЗДвП не е необходимо да е действал умишлено, тъй като нормата не изисква конкретна форма на вина, за да се счете нарушението за съставомерно, т.е. то може да бъде извършено както при умисъл, така и при непредпазливост. Съгласно чл.7, ал.2 ЗАНН, непредпазливите деяния не се наказват само в изрично предвидените случаи, като в разпоредбата на чл.175, ал.3 ЗДвП не се изключва наказуемостта при тази форма на вината.

Разпоредбата на чл.145, ал.1 ЗДвП вменява задължение на приобретателя на регистрирано пътно превозно средство в срок до един месец да регистрира придобитото превозно средство в службата за регистрация на пътни превозни средства по постоянния адрес или адрес на регистрация на собственика, освен когато пътното превозно средство е придобито от търговец с цел продажба.

Данните по делото сочат, че към датата на извършване на нарушението жалбоподателят не е бил собственик на лекия автомобил „****“. Той е управлявал МПС след като е бил заплатил продажна цена на собственика му, след устна уговорка между тях за прехвърляне на автомобила с договор, подписан пред нотариус на 26.04.2021 г. Следователно към 25.04.2021 г. И.Д. е нямал задължение да предприема действия за пререгистрация. След като автомобилът е бил оборудван с два броя регистрационни табели, поставени на съответните места, както и с всички необходими документи, съпътстващи неговото управление, включително свидетелство за регистрация, следва да се приеме, че са липсвали каквито и да е признаци за прекратяване на регистрацията, които водачът би могъл да възприеме, преди да предприеме управление на превозното средство, за да осъществи виновно или непредпазливо подобно нарушение, поради което неправилно е ангажирана административнонаказателната му отговорност.

По тези съображения и при липса на касационни основания за отмяна, решението на районния съд следва да се остави в сила.

При този резултат и предвид направеното искане в полза на ответника се следват разноски в размер на 200.00/двеста/ лева адвокатско възнаграждение.

Мотивиран от изложеното и на основание чл.221, ал.2 АПК, Административен съд Бургас, четиринадесети състав,

 

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 667 от 19.10.2021г., постановено по административнонаказателно дело № 3451/2021 г. по описа на Районен съд  Бургас.

ОСЪЖДА Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи/ОД МВР/ Бургас да заплати на И.Д.Д. ***, разноски в размер на 200.00/двеста/ лева.

Решението е окончателно.

 

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:       

 

                                            ЧЛЕНОВЕ: