Определение по дело №577/2020 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 260078
Дата: 3 ноември 2020 г.
Съдия: Надежда Иванова Желязкова
Дело: 20205001000577
Тип на делото: Въззивно частно търговско дело
Дата на образуване: 7 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

Номер  260078   02.11.2020  Година                 Град ПЛОВДИВ

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Пловдивски Апелативен съд,  I търговски състав

На втори ноември през двехиляди и двадесета година.

В   закрито  заседание в следния състав:

 

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: НАДЕЖДА ЖЕЛЯЗКОВА

ЧЛЕНОВЕ: СЛАВЕЙКА КОСТАДИНОВА

КРАСИМИРА ВАНЧЕВА

 

 

като разгледа докладваното от съдия Надежда Желязкова ч.т.д.№ 577 по описа за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

         Производство по реда на чл. 274, ал.1, т.1 ГПК.

Постъпила е частна жалба от Б.Н.Т. ЕГН ********** с адрес ***, офис 10, чрез адв. П.К. против определение № 643 от 02.07.2020г., постановено по т.д. № 376 по описа за 2019г. на ОС Стара Загора, с което е прекратено производството по т.д. № 376/2019г. по описа на ОС Ст. Загора, поради недопустимост на предявения от Б.Н.Т. иск против Н.*за заплащане на обезщетение в размер на 25 500 лв., частично от 200 000 лв. за причинените й неимуществени вреди, изразяващи се в болки и страдания, вследствие смъртта на съпруга й Г.С.А., настъпила при ПТП, станало на 08.06.2018г. в Р Г., ведно със законната лихва, считано от 16.06.2018г. до окончателното й заплащане. Жалбоподателят оспорва направения от съда извод, че предявения иск е недопустим, тъй като не е спазено двустепенното рекламационно производство. Твърди, че едва с отговора на исковата молба ответникът е посочил застрахователя на гражданската отговорност на причинителя, а именно немска застрахователна компания. Като сочи, че към датата на предявяване на иска са изтекли както срока по чл.515, ал.1, т.1 КЗ, така и срока по чл. 516, ал.2 КЗ, настоява въззивният съд да отмени обжалваното определение.  

В срока за отговор е постъпил такъв от С. „Н..“, ЕИК ***със седалище и адрес на управление ***, представляван от адв. Е.Б., с който настоява въззивният съд да потвърди оспорения съдебен акт.

Съдът, след преценка на изложеното в жалбата и данните по делото, намери за установено следното:

Частната жалба е постъпила в деловодството на ОС Ст. Загора с вх. № 8625 на 30.07.2020г., като същата е изпратена по пощата с клеймо на изпращане от 28.07.2020г., а акта, който е подложен на проверка с нея е връчен на жалбоподателя на 21.07.2020г. Казаното, съобразено с разпоредбата на чл. 275, ал.1 ГПК налага извод за депозиране на частната жалба в предвидения за това срок. Жалбата е подадена от надлежна страна в производството, която има интерес да обжалва и е насочена срещу акт, за който е предвиден инстанционен контрол. Всичко изложено до тук налага извод за процесуална допустимост на частната жалбата.

Разгледана по същество частната жалба е неоснователна.

Повдигнатият за разрешаване пред Окръжен съд Стара Загора спор е по иск, предявен от Б.Н.Т. срещу Н. */Н./ за заплащане на обезщетение на неимуществени вреди, вследствие ПТП, настъпило на 08.06.2018 г. на територията на Г., причинено от водача на МПС с немска регистрация, в резултат на което ПТП е настъпила смъртта на лицето, с което ищцата е живяла на семейни начала – Г.С.А.. Твърденията на ищеца са, че след като ПТП-то е настъпило на територията на Р Г. и е причинено от водач на МПС с чужда регистрация, то пасивно материално правно отговорен за търсеното от него обезщетение е именно Н.. В допълнителната исковата молба и по повод наведени от ответника възражения за недопустимост на предявения иск, ищцата е уточнила, че едва в хода на производството и по повод твърденията на ответника е узнала, че причинителя на ПТП-то е имал сключена застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите при немски застраховател Н., чийто представител в Б.е ЗАД „Б.“ АД, тъй като нито пострадалия, нито ищцата са страна по договора, а и нямат възможност да снабдяване с тази информация. Уточнява, че въпреки предявените от нея претенции за заплащане на обезщетение, както пред ответника, така и пред Г.ф., не е била уведомена за посочените от ответника обстоятелства при съществуващо задължение за последния, а именно наличието на сключен договор за застраховка „Гражданска отговорност“ от причинителя на ПТП-то с немски застраховател, представител на който в Б.е ЗАД „Б.“ АД. 

Увредените лица, в т.ч. и ищцата са депозирали молба с вх. № 2-7438 от 26.07.2018г., с която са поискали Н. да им заплати обезщетение за причинените им неимуществени вреди, вследствие смъртта на Г.А., настъпила вследствие ПТП на 08.06.2018г. в Г.. В отговор Н. е посочило, че искането не е от компетентността му, в качеството му на Компенсационен орган, нито в качеството на национално бюро,        тъй като не е налице хипотезата нито на чл. 511 КЗ, нито на чл. 515, ал.1 КЗ и ги е насочил към Г.ф..

С молба вх. № 24-01-659 от 22.08.2018г. увредените лица са отправили идентично искане и към Г.ф., в отговор на която до заявителите е отправено писмо изх. № 24-01-659 от 24.08.2018г., с което са уведомени за неизпълнени задължения по чл. 498, ал.2 КЗ и по чл. 478, ал.2 КЗ.

С молба вх. № 2-2468 от 17.05.2019г. увредените лица са представили препис от констативен протокол за ПТП на немски език и в превод на български пред Н., както и с молба от 20.05.2019г. пред Г.ф.. В отговор  Н. е уведомило заявителите, чрез представляващия ги адвокат, с писмо изх. № 1-1471 от 21.05.2019г., че вече са ги уведомили да се обърнат към Г.ф., за да установят застрахователя на виновния причинител и неговия представител в Б., към когото следва да предявят претенциите си.

От приложените към допълнителния отговор на исковата молба писмени доказателства се установява, че ищцата и останалите увредени лица са сезирали с молба вх. № 1024 от 04.03.2020г. ЗАД „Б.“ АД, в качеството му на представител за уреждане на претенциите за Б.на немския застраховател Н., като в отговор е постъпило предложение за заплащане на обезщетение в размер на 5000 евро.  

Първоинстанционният съд, след като констатирал коментираното до тук е приел, че предявеният иск е недопустим, тъй като ищецът не е изчерпал задължителното двустепенно рекламационно производство, поради което и не е изпълнена хипотезата на чл. 516, ал.8 КЗ.

Изложените в исковата молба и допълнителната искова молба факти и обстоятелства, според настоящия състав на съда не сочат на наличието на нито една от хипотезите, която да обуславя пасивната материално правна и процесуално правна легитимация на ответника.

Н. *отговоря при условията на чл. 511 КЗ за застрахователни събития, настъпили на територията на Република Б.или като компенсационен орган при наличие на някоя от хипотезите на чл. 515 КЗ. В конкретният случай, твърденията на ищеца са, че ПТП-то е настъпило на територията на Г., което изключва отговорността на ответника при условията на чл. 511 КЗ.

Не е налице и нито една от хипотезите на чл. 515 КЗ, а същевременно е изпълнена хипотезата  на чл. 515, ал.4 КЗ. Уредените лица, в т.ч. и ищцата са сезирали представителя на застрахователя в Р Б.и в тримесечния срок по чл. 515, ал.1, т.1 КЗ са получили мотивиран отговор от същия, с който им е предложено за заплащане определено обезщетение. Констатираното не им позволява да предявяват претенции и пред бюрото в качеството му на Компенсационен орган, респ. пред съда срещу същия орган.

След като се прие, че ответникът по предявения иск не е пасивно материално и процесуално правно легитимиран е без значение дали е спазено предвиденото в чл. 516 КЗ рекламационно производство, тъй като съгласно чл. 516, ал.4 КЗ образуваното пред Н. производство следва да бъде прекратено, тъй като е налице мотивиран отговор от представител на застрахователя по предявената от увредените лица претенция, в т.ч. и ищеца.

Неоснователно е подържаното от жалбоподателя възражение, че за Н. е възникнало задължение да уведоми увредените лица за застрахователя, при който е застрахована гражданската отговорност на причинителя на ПТП-то, респ. за неговия представител за уреждане на претенциите в Р Б., при което е настъпила смъртта на Г.С.А., тъй като пострадалия не е страна по застрахователното правоотношение. В този смисъл изцяло следва да се съобразят  изложените от ответника в депозирания от него отговор на постъпилата частна жалба аргументи, че съгласно чл. 571 КЗ Г.ф. изгражда и подържа Информационен център, данните в който са достъпни за увредените лица – вж. чл. 572 КЗ. Всъщност следва да се има предвид, че Н. е уведомило увредените за посочените обстоятелства с изрично писмо изх. № 1-1735 от 31.07.2018г..

Без никакво практическо значение е следващото наведено от жалбоподателя възражение, че Н. отговаря и когато няма сключена застраховка „Гражданска отговорност“, тъй като в конкретният случай е налице такава.   

Изложеното до тук означава, че предявеният иск е недопустим, в който смисъл е и оспорения съдебен акт, макар и постановен при други мотиви, който следва да бъде потвърден.

Мотивиран от изложеното, съдът

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ПОТВЪРЖДАВА определение № 643 от 02.07.2020г., постановено по т.д. № 376/2019 г. на ОС Стара Загора.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба в едноседмичен срок от връчването му пред ВКС.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                 ЧЛЕНОВЕ: