Решение по дело №1935/2018 на Районен съд - Враца

Номер на акта: 507
Дата: 25 юни 2018 г. (в сила от 25 юни 2018 г.)
Съдия: Калина Христова Христова
Дело: 20181420101935
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 8 май 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е  № ....

гр. Враца, 25.06.2018 г.

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД – гр. Враца, ГО, VII състав, в публично съдебно заседание на осми юни две хиляди и осемнадесета година, в състав:

                                                     Районен съдия: КАЛИНА ХРИСТОВА

при участието на секретаря Р.М., като разгледа докладваното от съдия Христова гр. д. № 1935 по описа за 2018 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 330 ГПК вр. чл. 50 СК.

Образувано е по молба от Е.А.А., ЕГН **********, и И.А.А., ЕГН **********, с която молителите желаят прекратяване по взаимно съгласие на сключения между тях на 18.09.1993 г. граждански брак и утвърждаване на постигнатото между тях споразумение, с което са уредили последиците от прекратяване на брака.

В съдебно заседание молителите се явяват лично и с адв. В.С., поддържат молбата за развод, заявяват своето сериозно и непоколебимо желание за прекратяване на сключения между тях брак и за одобряване на постигнатото между тях споразумение.

Съдът, след като обсъди направените доводи и доказателствата по делото, намира за установено следното от фактическа страна:

От Удостоверение за сключен граждански брак серия ГБ-85 № 090782 от 18.09.1993 г., издадено от Община Враца въз основа на акт за граждански брак № 344/18.09.1993 г., се установява, че на същата дата И.А.А. и Е.А. Ч. са сключили граждански брак в гр. Враца, като съпругата е приела да носи фамилното име А..

Видно от представеното Удостоверение за раждане серия АРВР № 000817 от 19.12.2005  г., издадено от община Враца, страните имат родено от брака ненавършило пълнолетие дете А.И.А., ЕГН **********, роден на *** г.

По делото е представено споразумение по чл. 51 СК, с което съпрузите уреждат личните и имуществени си отношения след прекратяване на брака, както и упражняването на родителските права спрямо ненавършилото пълнолетие дете, местоживеенето и издръжката му.

С оглед така възприетото от фактическа страна съдът прави следните правни изводи:

Молбата е за развод по взаимно съгласие с правно основание чл. 50 СК, същата е допустима, а разгледана по същество, е основателна.

Молителите се намират в брачна връзка, като същите са активно легитимирани да искат нейното прекратяване. С оглед събраните по делото доказателства, между тях е налице сериозно и непоколебимо взаимно съгласие за развод. Мотивите за развода са без значение, поради което съдът не следва да ги издирва.

След като извърши проверка на представеното споразумение, съдът намира, че то не противоречи на закона, охранява интересите на непълнолетното дете, поради което следва да бъде утвърдено с решението.

С оглед гореизложеното, са налице предпоставките за допускане на развод по взаимно съгласие и прекратяване на брака, сключен между Е.А.А. и И.А.А., както и за утвърждаване на постигнатото между тях споразумение за уреждане на последиците от прекратяване на брака.

По разноските:

Съпрузите са постигнали споразумение разноските, направени в процеса, да бъдат поделени поравно.

При образуване на делото страните са представили доказателство за внесена държавна такса в размер на 40,00 лева, от които 25,00 лева е дължимата сума за образуване на производството. На основание чл. 6, т. 3 от Тарифата за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК, съдът определя окончателна държавна такса в размер на 40,00 лева при допускане на развода, като всяка от страните следва да бъде осъдена да заплати в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на РС – гр. Враца сумата от 12,50 лева, след приспадане на надвнесената сума от 15,00 лева при образуване на делото.

На основание чл. 7, т. 2 от Тарифата за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК И.А.А. следва да бъде осъден да заплати сумата от 144 лева, представляваща държавна такса в размер на 2% върху тригодишните платежи за издръжката на детето.

Мотивиран от гореизложеното, съдът

Р  Е  Ш  И :

ДОПУСКА развод поради сериозно и непоколебимо взаимно съгласие между Е.А.А., ЕГН **********, и И.А.А., ЕГН **********, сключили граждански брак на 18.09.1993 г. в гр. Враца, за което е съставен акт за граждански брак № 344/18.09.1993 г. на община Враца.

УТВЪРЖДАВА постигнатото между Е.А.А., ЕГН **********, и И.А.А., ЕГН **********, споразумение по чл. 51, ал. 1 СК, както следва:

1.   Упражняване на родителските права.

Упражняването на родителските права по отношение на роденото от брака непълнолетно дете А.И.А., ЕГН **********, след прекратяване на брака се предоставя на майката Е.А.А., ЕГН **********.

2.   Издръжка.

Бащата И.А.А., ЕГН **********, чрез майката и законен представител на детето Е.А.А., ЕГН **********, се задължава да плаща месечна издръжка на детето А.И.А. в размер на 200 /двеста лева/, считано от влизане на решението в законна сила.

След прекратяване на брака страните не си дължат издръжка помежду си.

3.   Лични отношения.

Бащата И.А.А., ЕГН **********, има право да взема детето А.И.А. при себе си всяка първа и трета седмица от месеца за времето от 08.00 ч. в събота до 19.00 часа в неделя с преспиване в дома на бащата, както и да го взема при себе си през лятото за по един месец без прекъсване, несъвпадащ с времето, когато майката е в отпуск. За лято съпрузите определят периода от месеците юли, август и първата половина на месец септември на всяка календарна година. По време на Коледните празници на всяка нечетна календарна година детето ще бъде при баща си, а на Новогодишните празници - при майка си и обратно - всяка четна календарна година по време на Коледните празници детето ще бъде при майка си, а на Новогодишните празници - при баща си. Извън описания режим бащата може да взема при себе си детето и за други официални и лични негови празници по изрична предварителна договорка с майката.

4.   Имуществени отношения.

По време на брака съпрузите не са придобили недвижими имоти, вещни права върху такива, както и влогове на значителна стойност-СИО.

Движимите вещи, придобити по време на брака, съпрузите са поделили доброволно и нямат финансови и имуществени претенции един към друг. С настоящото споразумение по този начин изцяло са уредили имуществените отношения помежду си, като са ликвидирали СИО-семейна имуществена общност.

5.    Ползване на семейното жилище.

   Семейното жилище по смисъла на СК с адрес гр. Враца, ******, е собственост на В.Х.Ч. - майка на съпругата Е.А.А. и ползването му се предоставя на нея.

6.    Фамилно име.

При сключване на брака съпругата е приела фамилното име на съпруга си А., като след брака ще възстанови моминското си име Ч..

ОСЪЖДА И.А.А., ЕГН **********, с адрес: ***, да заплати в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на Районен съд – гр. Враца окончателна държавна такса за допускане на развода в размер на 12,50 лева /дванадесет лева и петдесет стотинки/, както и сума в размер на 144 лева /сто четиридесет и четири лева/ - държавна такса върху издръжката на детето.

ОСЪЖДА Е.А.А., ЕГН **********, с адрес: ***, да заплати в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на Районен съд – гр. Враца окончателна държавна такса за допускане на развода в размер на 12,50 лева /дванадесет лева и петдесет стотинки/.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

                                                          Районен съдия: …………………………….