Решение по дело №798/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1038
Дата: 20 май 2021 г.
Съдия: Татяна Иванова Петрова
Дело: 20217180700798
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 март 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

            РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПЛОВДИВ

 

 

 

 

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 1038/20.5.2021г.

 

гр. Пловдив, 20 май 2021 г.

 

 

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, ХІХ състав, в открито заседание на двадесети април две хиляди двадесет и първа година в състав:

                       

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИЛЕНА ДИЧЕВА

ЧЛЕНОВЕ:          ТАТЯНА ПЕТРОВА  

                             ЙОРДАН РУСЕВ  

 

при секретаря Д. Й. и участието на прокурора Б. М., като разгледа докладваното от съдия ТАТЯНА ПЕТРОВА к.а.н.дело № 798 по описа за 2021 год., за да се произнесе взе предвид следното:

 

І. За характера на производството, искането и становищата на страните:

1. Производството е по реда на чл. 70 - 73 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по предложение на Н.М. прокурор при Районна прокуратура (РП) – Пловдив, по досъдебно производство (ДП) № 143/2019 г. по описа на сектор “Разследване на престъпления по транспорта“ („РПТ“) към ОД на МВР гр. Пловдив, за възобновяване на административнонаказателното производство по влязло в сила Наказателно постановление (НП) № 19-1030-010369/16.12.2019 г., издадено от Началник Сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР – Пловдив, на основание чл. 70, б. "д" от ЗАНН и за отмяна на така издаденото НП по отношение на Д.С.П..

2. Ответникът – Д.С.П., не взема конкретно становище по предложението.

3. Ответникът – ОД на МВР гр. Пловдив, Сектор „Пътна полиция“, в писмено становище по делото счита, че предложението е законосъобразно и обосновано.

4. В съдебно заседание представителят на Окръжна прокуратура – Пловдив дава заключение за основателност на така направеното предложението, внесено от наблюдаващ прокурор по досъдебно производство № 143/2019 г. по описа на сектор „РПТ“ към ОД на МВР гр. Пловдив.

ІІ. За допустимостта:

5. Според чл. 72, ал. 1 от ЗАНН, предложението за възобновяване се прави от окръжния прокурор, а в случаите по чл. 70, буква "д" – от наблюдаващия прокурор, и се разглежда от съответния административен съд. В случая предложението е основано на чл. 70, б. "д" от ЗАНН и е направено от прокурор, наблюдаващ досъдебно производство. В чл. 71 от ЗАНН, не е установен конкретен процесуален срок, в който трябва да бъде направено предложение за възобновяване в хипотезата на чл. 70, б. "д" от ЗАНН. Това ще рече, че процесното предложение е ДОПУСТИМО.

ІІІ. За фактите:

6. От фактическа страна искането е обосновано с обстоятелството, че на 06.12.2019 г. е образувано ДП № 143/2019 г. по описа на сектор “Разследване на престъпления по транспорта“ към ОД на МВР гр. Пловдив, на основание чл. 212, ал. 2 от НПК, за престъпление по чл. 343, ал. 3, пр. 1, б. „А“, пр. 2, вр. чл. 342, ал. 1, пр. 3 от НК. В хода на разследването, в качеството на обвиняем е привлечен Д.С.П. за престъпление по чл. 343, ал. 3, пр. 1, б. „А“, пр. 2, вр. чл. 342, ал. 1, пр. 3 от НК.

В хода на разследването е установена следната фактическа обстановка:

На 06.12.2019 г. около 08:15 часа св. Б.излязла от вход „А“ на блок 73 в ж.к. „Тракия“, гр. Пловдив. Пред входа на св. Б.имало площадка, която тя преминала и достигнала до края на тротоара. От лявата й страна, на бордюра на тротоара, имало паркиран автомобил. Преди да слезе от тротоара, св. Й.Б.се огледала дали по улицата не се задават други автомобили, като имала видимост и на двете страни, въпреки паркирания автомобил. Навлязла на пътното платно с цел да пресече улицата. Направила няколко крачки, пресичайки улицата, направо по посока на отсрещния бордюр. Внезапно, усетила удар в долната част на левия крак, като от тъп предмет и паднала. Ударът бил нанесен от управлявания от водача Д.С.П. лек автомобил „Фиат Пунто“, с регистрационен номер РВ 6445 КР. Обв. П. в този момент управлявал посочения автомобил с ниска скорост, като търсел място, където да паркира. На местопроизшествието станали очевидци св. Б.К.и св. Я. Н.- съседи на св. Б.. След удара от лекия автомобил, св. К.и св. Н.попитали св. Б.дали може да се изправи. Тя им отговорила, че не може да стъпи на левия си крак, след което те я пренесли на близка пейка. Св. Янко Н.подал сигнал за случилото се на ЕЕН 112 от неговият мобилен телефон. Обвиняемият споделил на свидетелите Н.и К., че не е видял св. Б., тъй като слънцето го било заслепило. Обв. П.преместил автомобила си, за да не пречи на движението.

На местопроизшествието пристигнал екип на сектор „Пътна полиция“ -свидетелите Ж. и Г., както и служители от V РУ при ОДМВР гр. Пловдив, като бил извършен и оглед. Тъй като свидетелката Б.била пострадала, тя своевременно била откарана в болнично заведение за оказване на медицинска помощ. При пристигането си, полицейските служители установили на около 20 м. източно от входа паркиран л.а.с марка „Фиат Пунто“ и рег. № ***. До него стоял и обв. П.. Обвиняемият обяснил на свидетелите Желязков и Георгиев, че около 08:30 часа управлявал л.а. „Фиат Пунто“ с рег. № ***по улицата пред бл. № 73 ж.к. „Тракия“, гр. Пловдив. Пред вх. „А“ на същия блок, оглеждайки се за място, обвиняемия, заслепен от слънцето, блъснал с предната част на автомобила си св. Б., в резултат на което тя паднала. Полицейският служител - св. Желязков тествал на място обв. П. за употреба на алкохол с техническо средство „Алкотест Дрегер 7410+“ с фабричен номер АК8М0024, който отчел 0.86 промила в издишания от обвиняемия въздух. Обв. П. обяснил, че предишната вечер пил около 300 мл. вино. Полицейският служител - св. К.Г.съставил на обв. П. акт за шофиране в нетрезво състояние. Обвиняемият не носел в себе си документ за установяване на самоличността, както и СУМПС. Полицейските служители установили самоличността му по ЕГН чрез РСОД. Тъй като обв. П.пожелал да даде и кръвна проба, негови познати го откарали в УМБАЛ „Свети Георги“. По-късно полицейските служители разбрали, че кръвна проба на обв. П. не била иззета, поради липса на документ за установяване на неговата самоличност и времето, през което пробата е могла да се вземе, било изтекло.

От изготвеното заключение на Съдебно-медицинска експертиза е установено, че при пътнотранспортното произшествие на 06.12.2019 год. на св. Й.Б.е било причинено: трималеоларно счупване на лява глезенна става/счупване на малкопищялна кост в долния край и на голямопищялна кост на две места също в долния край - в областта на глезенната става, довело до трайно затрудняване движенията на долен ляв крайник за повече от 30 дни- средна телесна повреда по смисъла на чл. 129, ал. 2 от НК. Описаните увреждания са в пряка причинна връзка от настъпилото ПТП.

От заключението на назначената автотехническа експертиза е установено, че водачът на л.а. „Фиат Пунто“ с рег. № ***се е движел със скорост от около 10 км/ч.в гр. Пловдив, ж.к. „Тракия“, като приближил бл. 73, в посока запад - изток. Водачът Д.П. е управлявал МПС след употреба на алкохол 0,86 промила, констатирани с „Алкотест Дрегер 7410+“. В същото време пострадалата св. Б.е излизала от вход „А“ на бл. 73 в ж.к. „Тракия“. Лекият автомобил „Фиат пунто“ е достигнал бл. 73, вх. „А“, като в същото време пешеходецът св. Й.Б.е предприела пресичане на улицата пред вх. „А“ на бл. 73 в посока юг - север. Водачът на л.а. не е възприел опасността от навлезлия на платното за движение пешеходец и е настъпил удар между пешеходеца и автомобила - 3,75 м. северно от бордюра на южния тротоар на улицата пред вх. „А“ на бл. 73 в ж.к. „Тракия“. Ударът е настъпил в предната част на л.а. и в лявата част на тялото на пешеходеца.

В анализираната пътна ситуация, водачът на л.а. „Фиат Пунто“ не е възприел своевременно опасността от произшествие от пресичащия платното за движение пешеходец и не е предприел действия за екстрено безопасно спиране за предотвратяване на произшествието, което най-вероятно е в следствие на констатираната употреба на алкохол от водача. Водачът би имал техническа възможност да избегне удара и да предотврати произшествието, ако не е употребил алкохол.

Предвид събраните доказателства се налага изводът за осъществено на 06.12.2019 г. деяние от Д.П., съставляващо престъпление по чл. 343, ал. 3, пр. 1, б. „А“, пр. 2 вр. чл. 342, ал.1, пр. 3 от НК.

В тази насока делото е било внесено с предложение за одобряване на споразумение в ПРС, като е било образувано НОХД № № 1085/21 г. XXI н.с. В хода на съдебното следствие е станало известно, че има влязло в сила наказателно постановление № 19-1030-010369/16.12.2019 г., в резултат от реализирано административнонаказателно производство спрямо водача - обв. Д.П., за допуснати нарушения на ЗДвП, а именно че повторно е управлявал МПС, с концентрация на алкохол в кръвта си 0,5 на хиляда. С определение на ПРС XXI н. с. по НОХД № 1085/21 г. от 19.02.2021 г. съдебното производство е прекратено и делото е върнато на РП - Пловдив на основание чл. 382, ал. 7 НПК.

С писмо на РП - Пловдив е изискана преписката по коментираното административно производство в оригинал.

С НП № 19-1030-010369/16.12.2019 г. обв. П. е бил наказан по административен ред, за нарушение на чл. 5, ал. 3, т. 1 от ЗДВП, касаещо управление на МПС, трамвай или самоходна машина с концентрация на алкохол в кръвта над 0.5 на хиляда до 1.2 на хиляда включително. От преписката на Сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР - Пловдив е видно, че наказателното постановление (НП) № 19-1030-010369/16.12.2019 г. е връчено лично на П. на 29.01.2020 г. и е влязло в сила на 06.02.2020 г. Предвид колизията между административнонаказателното и воденото наказателно производство се налага необходимостта от предприемане на действия по възобновяване на административнонаказателното производство, осъществено спрямо Д.П., относно констатираното от органите на реда нарушение на ЗДвП.

Със постановление на РП - Пловдив от 02.03.21 г., наказателното производство по дознание № 143/19 г. по описа на сектор „РПТ“ - гр. Пловдив е било спряно на основание чл. 244, ал. 1, т. 1, вр. чл. 25, ал. 1, т. 5 НПК, тъй като е било установено, че за деянието предмет на наказателното производство има приключено административнонаказателно производство, касаещо управляване на МПС от страна на обв. П., с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5, а именно 0,86 промила.

ІV. За правото:

7. Според чл. 70, б. "д" от ЗАНН – административнонаказателните производства, по които наказателните постановления са влезли в сила, както и решените и прекратените от съда дела, образувани във връзка с обжалване на наказателни постановления, подлежат на възобновяване, когато деянието, за което е приключило административнонаказателното производство, съставлява престъпление.

Нормата е ясна, конкретна и небудеща съмнение относно нейното приложение. Административнонаказателното производство, което в случая е приключило с влязло в сила наказателно постановление, подлежи на възобновяване, ако деянието предмет на административнонаказателното производство, съставлява престъпление.

Според чл. 207, ал. 1 от НПК, досъдебно производство се образува, когато са налице законен повод и достатъчно данни за извършено престъпление.

В чл. 212, ал. 1 от НПК е указано, че досъдебното производство се образува с постановление на прокурора, като според чл. 212, ал. 2 от НПК, досъдебното производство се счита за образувано със съставянето на протокола за първото действие по разследването, когато се извършва оглед, включително освидетелстване, претърсване, изземване и разпит на свидетели, ако незабавното им извършване е единствената възможност за събиране и запазване на доказателства, както и когато се извършва обиск при условията и по реда на чл. 164.

8. Каза се, в случая на 06.12.2019 г. е образувано ДП № 143/2019 г. по описа на сектор “Разследване на престъпления по транспорта“ (РПТ) към ОД на МВР гр. Пловдив, на основание чл. 212, ал. 2 от НПК, за престъпление по чл. 343, ал. 3, пр. 1, б. „А“, пр. 2, вр. чл. 342, ал. 1, пр. 3 от НК. В хода на разследването, в качеството на обвиняем е привлечен Д.С.П. за престъпление по чл. 343, ал. 3, пр. 1, б. „А“, пр. 2, вр. чл. 342, ал. 1, пр. 3 от НК.

Както от съдържанието на НП № 19-1030-010369/16.12.2019 г., издадено от Началник група към Сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР – Пловдив (влязло в сила на 06.02.2020 г.), така и от съдържанието на Постановлението за привличане на обвиняем от 17.09.2020 г. на разследващ полицай в Сектор РПТ при ОД на МВР Пловдив, се установява, че и двете производства (административнонаказателното и наказателното) са образувани срещу едно и също лице и за деяние с едни и същи фактически признаци, подробно описани по-горе (в раздела „за фактите“ от настоящото решение). В случая, следва да се уточни, че деянието предмет на административнонаказателното производство е включено като част от състава на престъплението, за което се води наказателно производство и поради това е определящо и за по-тежката правна квалификация на това престъпление.

Тоест, в случая няма никаква причина, за да не се формира еднозначен извод, че както с Наказателно постановление № 19-1030-010369/16.12.2019 г., издадено от Началник група към Сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР – Пловдив, така и с образуването на досъдебно производство на 06.12.2019 г.  е предприето реализирането на юридическата отговорност (съответно – административна и наказателна) по отношение на Д.С.П. за осъществено от него деяние, което е съставомерно по смисъла на чл. 343, ал. 3, пр. 1, б. „А“, пр. 2, вр. чл. 342, ал. 1, пр. 3 от НК. 

9. Сиреч, налице са предпоставките по чл. 70, б. "д" от ЗАНН за възобновяване на административнонаказателното производство, отмяна на наказателното постановление и прекратяване на административнонаказателното производство с цел елиминиране на последиците от нарушаването на забраната Non bis in idem по чл. 4, § 1 от ЕКПЧ и безпрепятствено продължаване на образуваното за същото деяние наказателно производство.

 

Така мотивиран на основание чл. 73, ал. 1 от ЗАНН, във връзка с чл. 70, б."д" от ЗАНН , Пловдивският административен съд,

 

Р  Е  Ш  И :

 

ВЪЗОБНОВЯВА административнонаказателното производство по влязло в сила Наказателно постановление 19-1030-010369/16.12.2019 г., издадено от Началник Сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР – Пловдив.

ОТМЕНЯ Наказателно постановление 19-1030-010369/16.12.2019 г., издадено от Началник Сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР – Пловдив и ПРЕКРАТЯВА образуваното административнонаказателно производство с Акт за установяване на административно нарушение сер. АА № 368523/06.12.2019 г., съставен от Кристиян Александров Георгиев – мл. автоконтрольор към ОД на МВР гр. Пловдив, Сектор „Пътна полиция“.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :                                       ЧЛЕНОВЕ : 1.

  

                                                                                                                                                                                                                                   

 2.