Решение по дело №13012/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 7292
Дата: 25 октомври 2019 г. (в сила от 29 октомври 2019 г.)
Съдия: Татяна Ставри Димитрова
Дело: 20191100513012
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 8 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

                                      Р Е Ш Е Н И Е

                                                 

                                 град София, 23.10.2019 год.

 

                                   В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Софийски градски съд, Гражданско отделение, II-г въззивен състав, в съдебно заседание на двадесет и трети октомври през  две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТАТЯНА ДИМИТРОВА

     ЧЛЕНОВЕ: СОНЯ НАЙДЕНОВА

МЛ.СЪДИЯ КРИСТИЯН ТРАНДАФИЛОВ                                                         

 

като разгледа докладвано от председателя ч. гр. д. № 13012 по описа на СГС за 2019 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е образувано по реда и условията на чл. 435, ал. 2, т. 7 ГПК с искане за отмяна на разпореждане, обективирано в съобщение с изх. № 46034/04.09.2019 г., с което ЧСИ е отказал да намали адвокатското възнаграждение, присъдено в полза на взискателя по изпълнително дело № 20198510401593 г. по описа на ЧСИ М.П., рег. № 851 и район на действие СГС и е отказал да намали таксите, начислени по изпълнителното производство на основание ТТР към ЗЧСИ, определени с покана за доброволно изпълнение.(във връзка с последното вж. съобщение до Ч.Е.Б. АД лист 21 от изп.дело).  

Жалбоподателят излага, че не дължи адвокатско възнаграждение в посочения от ЧСИ размер поради прекомерност и злоупотреба с права, както и че не дължи определените от ЧСИ такси по ТТР към ЗЧСИ. В тази връзка твърди,че не дължи таксите по т. 3 за извършена справка в НАП ( 6 лв. с ДДС)  за задълженията на длъжника и т.5, в размер на 48 лв. с ДДС за връчване на два броя съобщения за прекратяване на делото. Оспорва и таксата, начислена по т.26 от ТТР към ЗЧСИ като твърди, че тя следва да се определи на базата на сумата по изпълнителния лист, като в същата не влиза определеното адвокатско възнаграждение за взискателя. Намира, че следва да заплати такси по Тарифата в размер само на 84 лв.

Взискателят по изпълнителното дело представя отговор на подадената жалба в законоустановения срок като твърди, че същата е неоснователна. Представя становище.

В законоустановения срок са депозирани писмени мотиви от ЧСИ, с които се излага становище, че жалбата е неоснователна. Посочва се, че процесуалният представител е извършил действия както по смисъла на чл. 10, т.1, така и по т.2 от същия член от Наредбата за минималните размери на адвокатските възнаграждения. Съответно за образуване на изпълнителното дело  е определено възнаграждение от 200 лв., а за представителство по изпълнителни действия – 30 лв., които суми се твърди да съответстват на установения с Наредбата минимум на адвокатското възнаграждение. Излага се, че присъденото в полза на взискателя адвокатско възнаграждение следва да се взима предвид при определянето на таксата по чл. 26 от ТТР към ЗЧСИ, както и че длъжникът дължи разноските по т.3 и т.5 от ТТР към ЗЧСИ

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД след като обсъди доводите на жалбоподателя и становището на ЧСИ и обсъди събраните по делото доказателства намира следното: 

Подадената жалба е допустима като подадена срещу акт, който подлежи на обжалване, от легитимирано лице и в законоустановения срок. В тази връзка съдът приема за допустима жалбата и в частта срещу постановените такси по ТТР към ЗЧСИ, доколкото от представените по изпълнителното дело доказателства е видно, че със съобщение изх. № 46034/04.09.2019 г. ЧСИ е уведомил жалбоподателя, че отказва намаляването както на определените по делото разноски за адвокатско възнаграждение, така и изменението на определените такси по ТТР към ЗЧСИ т.е. налице е произнасяне на ЧСИ по разноските, връчено редовно на 05.09.2019 г.   

От представените пред съда доказателства се установява, че изпълнително дело № 20198510401593 г. по описа на ЧСИ М.П., рег. № 851 и район на действие СГС е образувано въз основа на молба, подадена от „Т.У.“ ЕООД, чрез адвокат С.В.. В молбата са посочени способи за събиране на вземането. Поискано е и присъждането адвокатско възнаграждение в размер на 230 лв. съгласно Наредбата за минималните размери на адвокатските възнаграждения за образуването на делото.

С последваща молба от 09.08.2019 г. взискателят, чрез процесуалния си представител, е оттеглил искането си за извършване на посочените в молбата за образуване на изпълнителното дело изпълнителни действия и е направил искане да се наложи запор на банковите сметки на длъжника.

От изпълнителния лист, приложен към изпълнителното дело, се установява,  че същото е образувано за събиране на вземане в размер на 300 лв., представляващо присъдено адвокатско възнаграждение на основание чл. 38, ал.2 от Закона за адвокатурата.

С покана за доброволно изпълнение, връчена на 13.08.2019 г. ЧСИ е уведомил жалбоподателя за размера на задължението му както следва: 300 лв. главница, 236,91 лв. разноски по изпълнителното производство и 136,43 лв. такси по Тарифата към ЗЧСИ.

С молба от 22.08.2019 г. жалбоподателят е поискал от ЧСИ да намали определеното адвокатско възнаграждение като прекомерно на основание чл. 78, ал.5 ГПК и е възразил срещу размера на определените такси по ТТР към ЗЧСИ.

С разпореждане, обективирано в съобщение с изх. № 46034/04.09.2019 г., ЧСИ е оставил без уважение претенциите на жалбоподателя.

Според чл. 10, т.1 от Наредба № 1/2004 год. за минималните размери на адвокатските възнаграждения възнаграждението за процесуално представителство за образуване на изпълнителното дело е в размер на 200 лв. без ДДС, а съобразно т.2 от същия член (изм. и доп. - ДВ, бр. 84 от 2016 г.)  за процесуално представителство, защита и съдействие на страните по изпълнително дело и извършване на действия с цел удовлетворяване на парични вземания до 500 лв. възнаграждението е в размер на 1/10 от съответното възнаграждение по чл. 7, ал. 2, т. 1.

От материалите по изпълнителното дело е видно, че процесуалният представител на взискателя е подал молбата за образуване на изпълнителното производство, предвид което следва да се приеме, че е налице хипотезата на чл.10, т. 1 от Наредбата за минималните размери на адвокатските възнаграждения. Съответно на същия се дължи адвокатско възнаграждение в размер на 200 лв. без ДДС. Установи се и че процесуалният представител е осъществил представителство по смисъла на чл. 10, т.2 от Наредбата за минималните размери на адвокатските възнаграждения, за което му се дължи възнаграждение в размер на 30 лв. без ДДС.

От изложеното е видно, че адвокатското възнаграждение, което е определено за взискателя по изпълнителното дело е равно на минимума, установен в Наредбата за минималните размери на адвокатските възнаграждения, поради което правилно ЧСИ е отказал неговото намаляване доколкото то не подлежи на преценка за прекомерност. В тази връзка съдът намира за неоснователни твърденията на жалбоподателя за наличие на злоупотреба с права от страна на взискателя. Видно е от представените пред съда доказателства, че в рамките на изпълнителното производство се претендира едно вземане в цялост и не се касае за неправомерно цедиране и разбиване на същото на множество малки суми с цел добиване на доходи. Взискател по изпълнителното дело е само едно лице, което се представлява от един процесуален представител.

С оглед посоченото жалбата се явява неоснователна в частта, касаеща отказа на ЧСИ да намали определеното по делото адвокатско възнаграждение.

По отношение на определените от ЧСИ такси по ТТР към ЗЧСИ съдът намира следното:

 Съгласно чл. 79, ал. 1 ГПК длъжникът не отговаря за разноски в изпълнителното производство само в два случая: когато не е дал повод за предявяване на изпълнителния лист, защото е платил дълга си преди това и когато изпълнителните действия бъдат изоставени от взискателя или отменени от съда. Длъжникът не дължи разноски и за предприети изпълнителни действия, които не са годни да послужат за събирането на вземането като например изпращането на запорно съобщение до банка, в която длъжникът няма банкова сметка. ***, реализираните по делото разноски са в тежест на длъжника. Видно от доказателствата по делото ЧСИ е изпратил както съобщението за проверка на задлъжнялостта на длъжника до НАП, за което съобразно т.3 от ТТР към ЗЧСИ се следва такса в размер на 5 лв. без ДДС и 6 лв. с ДДС, така и съобщения да прекратяване на делото, за което се дължи общо 48 лв. с ДДС по т. 5 от ТТР към ЗЧСИ. Таксата по т. 26 ТТР към ЗЧСИ следва да се изчислява на базата на сумата по изпълнителния лист, без в нея да се включва размера на определеното адвокатско възнаграждение за процесуално представителство в изпълнителното производство, доколкото последното има характера на авансова такса  по смисъла на Забележка 4 от ТТР към ЗЧСИ. Съответно за обикновени такси по ТТР към ЗЧСИ се дължи сума в размер на 66 лв. с ДДС и 36 лв. с ДДС по  т.26 от ТТР към ЗЧСИ или общо 102 лв. с ДДС, а не както са определени от ЧСИ в размер на 136,43 лв.

Предвид приетото жалбата се явява частично основателна, в частта досежно начислените по изпълнителното дело такси от ТТР към ЗЧСИ, които следва да бъдат намалени общо до размера от 102 лв. с ДДС.

Не е налице основание за спиране на изпълнението, доколкото съдът се произнесе по жалбата, а спирането по чл. 438 от ГПК е само до постановяване на съдебен акт по жалбата.

По разноските:

С оглед изхода на спора на жалбоподателя се следват разноски в размер на 12,50 лв. заплатена държавна такса и 100 лв. юрисконсултско възнаграждение. На ответника по жалбата се следват разноски в размер на 200 лв. адвокатско възнаграждение.

Воден от горното, Софийски градски съд

 

Р Е Ш И:

           

ПОТВЪРЖДАВА разпореждане, обективирано в съобщение с изх. № 46034/04.09.2019 г., с което ЧСИ е отказал да намали адвокатското възнаграждение, присъдено в полза на взискателя по изпълнително дело № 20198510401593 г. по описа на ЧСИ М.П., рег. № 851 и район на действие СГС.

ОТМЕНЯ разпореждане, обективирано в съобщение с изх. № 46034/04.09.2019 г., с което ЧСИ е отказал да намали начислените по изпълнително дело 20198510401593 г. по описа на ЧСИ М.П., рег. № 851 и район на действие СГС такси по ТТР към ЗЧСИ за сумата над 102 лв. до пълния определен с покана за доброволно изпълнение размер от 136,43 лв.

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на „Ч.Е.Б.“ АД, ЕИК ******* с правно основание чл. 438 ГПК.

ОСЪЖДА „Т.У.“ ЕООД, ЕИК *******, със съдебен адрес: гр. София, ул. „*******да заплати на „Ч.Е.Б.“ АД, ЕИК *******, със адрес: ***, БенчМарк Бизнес Център сумата от 12,50 лв. заплатена държавна такса и 100 лв. юрисконсултско възнаграждение на основание чл. 78 ГПК.

ОСЪЖДА „Ч.Е.Б.“ АД, ЕИК ******* да заплати на „Т.У.“ ЕООД, ЕИК ******* сумата от 200 лв. на основание чл. 78 ГПК.

             Решението е окончателно.

                                                                                                                     

 

                                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ :

                                                                                

                                                                                ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                                                                     

                                                                                                     2.