Решение по дело №729/2018 на Районен съд - Провадия

Номер на акта: 202
Дата: 25 юли 2018 г. (в сила от 15 септември 2018 г.)
Съдия: Катя Ганева Савова
Дело: 20183130100729
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 12 юни 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Провадия, 25.07.2018г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПРОВАДИЙСКИ  РАЙОНЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, пети състав, в открито съдебно заседание, проведено на двадесет и трети юли през две хиляди и осемнадесета година, в състав:

 

 

 РАЙОНЕН СЪДИЯ: КАТЯ САВОВА

 

при участието на секретаря Мариана Ангелова, като разгледа докладваното от съдията гр.д. № 729 по описа за 2018 година на Провадийски районен съд, пети състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.530 и сл. ГПК, вр. с чл. 19 от Закона за гражданската регистрация.

Делото е образувано въз основа на молба подадена от С.П.П.,  ЕГН ********** ***, чрез пълномощника си адв.Б.В. ***, с искане да бъде допусната промяна във фамилното име на молителката от „П.“ на „Б.а“.

Твърди, че от години в града, където живеела със семейството си, винаги се била представяла с фамилното име на баща си, а именно „Б.а“, което според нея било важно обстоятелство по смисъла на чл.19 от ЗГР.Освен това всички от семейството й носели фамилно име „Б.“, баща й, брат й и майка й.

В молбата се излага, че от години в града, където живеела със семейството си, винаги се била представял с фамилното име на баща си, а именно „Б.а“, което според нея било важно обстоятелство по смисъла на чл.19 от ЗГР.Освен това всички от семейството й носели фамилно име „Б.“, баща й, брат й и майка й.Фамилията на баща й била от известните фамилии в гр.Дългопол. Прарадядо й Х. Б. бил учител и един от основателите на читалището в града и деен участник в театралните състави.Такъв бил и нейният дядо.

          В открито съдебно заседание молителят не се явява лично, молбата се поддържа от проц. представител адв. Б.В. ***.

         Заинтересованата страна Община Провадия не изразява становище.

Представител на Районна прокуратура – Провадия не изпраща представител и не изразява становище.

         Съдът, след съвкупна преценка на събраните по делото доказателства, и по вътрешно убеждение, прие за установено от фактическа страна следното:

Видно от приетия препис на акт за раждане /л.4/, молителката С.П.П.,  ЕГН **********  е роден на ***г. от майка Д. Я. П. и баща – П. Ж. П.. От съда са били приети преписи на лична карта на брата и бащата на молителката съотв. на л.5 и л.6 от делото, от които е видно, че брат й носи името Я. П.Б., а баща й П. Ж. Б..

Събрани са гласни доказателства от бащата на молителката, който твърди, че всички в семейството им, неговия син, съпругата му и самият той, след като са си променили фамилното име вече носят фамилията „Б.“. Те се гордеели с тази фамилия, защото била фамилията на неговият баща, дядо и прадядо, които били известни хора в град Дългопол.Единият от дядовците им, който е носил тази фамилия е бил писател, другият учител.Това било причината всички от семейството да желаят да носят тази фамилия.Единствено дъщеря му С.П.П. към настоящият момент все още била с фамилия „П.“, но тя също искала да носи фамилията „Б.а“.  

         Така установената фактическа обстановка, налага следните правни изводи:

Законът за гражданската регистрация урежда начина на образуването на имената на българските граждани с императивни правни норми, поради което и промяната на името е правно уредена възможност, възникваща при точно определени от закона основания, като осъществяването на тази промяна се упражнява по специално предвиден ред.

Според чл.12 ал.1 от Закона за гражданската регистрация, собственото име на всяко лице се избира от родителите му и се съобщава писмено на длъжностното лице по гражданското състояние при съставяне на акта за раждане.

Според чл. 13 от Закона за гражданската регистрация, бащиното име на всяко лице се образува от собственото име на бащата и се вписва с наставка -ов или -ев и окончание съобразно пола на детето, освен когато собственото име на бащата не позволява поставянето на тези окончания или те противоречат на семейните, етническите или религиозните традиции на родителите, а съгласно чл. 14 ал.1 от същия закон, фамилното име на всяко лице е фамилното или бащиното име на бащата с наставка -ов или -ев и окончание съобразно пола на детето, освен ако семейните, етническите или религиозните традиции на родителите налагат друго.

В същото време Законът за гражданската регистрация в  чл. 19 ал. 1 предоставя възможност на гражданите, в случаите, когато собственото, бащиното или фамилното име са осмиващи, опозоряващи или обществено неприемливи, както и в случаите, когато важни обстоятелства налагат това, съдът да ги промени.

Законът не дава отговор на въпроса кои точно обстоятелства се определят като важни, за да е налице тази предпоставка за промяна на името. Дали са налице важни обстоятелства по смисъла на чл.19 ал.1 от ЗГрР следва да се преценява в зависимост от спецификата на всеки отделен случай. Важни по смисъла на чл. 19 ал. 1 от ЗГР биха били такива лични и обществени обстоятелства, които биха направили носенето на името лично или обществено неудобно или неподходящо. Тази преценка обаче винаги следва да бъде обвързана с императивните изисквания на чл. 13, 14 и 15 от ЗГР (и посочените в тях възможни отклонения) относно начина на образуване на бащиното и фамилното име на физическото лице (в този смисъл е и решение 464/24.06.2010 на ВКС по к.д.712/2009г. на IVгр.о.; така и Определение №1094/22.10.2014г. по гр. д. №3693 по описа за 2014г. на ВКС, III г.о.,).

От събраните по делото доказателства се установи, че действително такива важни обстоятелства са налице, доколкото за молителя се създават неудобства от факта, че с баща си носят различни фамилни имена. С оглед на гореизложеното съдът намира молбата за основателна и като такава следва да я уважи.

 

         Водим от горното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ДОПУСКА  ПРОМЯНА на фамилното име на С.П.П., ЕГН ********** *** от „П.” на „Б.а”, на основание чл.19, ал.1 ЗГР.

 

Решението подлежи на въззивно обжалване пред Варненски окръжен съд в двуседмичен срок от връчването  му от страните.

 

След влизане на решението в законна сила копие от същото да се изпрати на длъжностното лице по гражданското състояние при Община Провадия за отбелязване на промяната в регистъра на населението.

 

                                     

 

                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: