Решение по дело №2443/2011 на Софийски градски съд

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 ноември 2024 г.
Съдия: Венета Николаева Цветкова-Комсалова
Дело: 20111100902443
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 21 юни 2011 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

гр. София, 14.11.2024 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 3 състав, в открито съдебно заседание на четвърти ноември две хиляди двадесет и четвърта година, в състав:

 

                                          СЪДИЯ: ВЕНЕТА ЦВЕТКОВА

                                                       

като разгледа т.д. № 2443/2011 г., намери следното:

Производството е по реда на чл. 747 и сл. от ТЗ.

Образувано е по подадена молба вх. № 51937 от 07.05.2024 година от С.С.Й., ЕГН: **********, с искане до съда по несъстоятелността за постановяване на решение, с което да бъдат заличени и отменени занапред последиците, които законът свързва с обявяването в несъстоятелност на "С.С.К." ООД ООД /н./, ЕИК******** и да му бъдат възстановени правата, защото упоменатото дружество е изпаднало в несъстоятелност, поради неблагоприятно изменили се стопански условия.

С определение от 12.05.2024 г. в приложение нормата на чл. 752 ТЗ съдът по несъстоятелността е постановил да се извърши обявяване по партидата на заличеното дружество на депозираната по настоящото търговско дело молба, с която е формулирано искане към съда по несъстоятелността за постановяване на решение, с което да бъдат заличени и отменени занапред последиците, които законът свързва с обявяването в несъстоятелност и да му бъдат възстановени правата. Оповестяване е извършено на 13.05.2024 г., а в едномесечния срок за подаване на възражения срещу молбата по смисъла на чл. 753 ТЗ, такива права не са упражнени от заинтересовани кредитори.

Съгласно чл. 747, ал. 2 от ТЗ, физическо лице, което е участвало в управлението на обявено в несъстоятелност търговско дружество, може да поиска с писмена молба да бъде възстановено в права и да бъдат заличени и отменени занапред последиците, които законът свързва с обявяването в несъстоятелност.

Видно от служебна справка по партидата в Търговския регистър на капиталовото дружество - заличен търговец, молителят е бил вписан, като управител на дружеството в периода от 08.04.2009 г. до 16.03.2011г. С Решение, № 40 от 06.10.2011г. по т.д. № 2443/2011 г. на Софийски градски съд, на основание чл. 630, ал. 2 от ТЗ по отношение на дружеството е открито производство по несъстоятелност и същото е обявено в несъстоятелност. Следователно, молителят е имал качеството на управител към момент в период от близо две години, предхождащи датата на обявяването на несъстоятелността и е легитимиран да подаде молба по чл. 747 и сл. от ТЗ.

С решение от 25.10.2021 година дружеството е заличено от търговския регистър, като производството по несъстоятелност е прекратено.

Съгласно чл. 747, ал. 2 от ТЗ, физическо лице, което е участвало в управлението на обявено в несъстоятелност търговско дружество, може да поиска с писмена молба да бъде възстановено в права и да бъдат заличени и отменени занапред последиците, които законът свързва с обявяването в несъстоятелност /напр. такива законовоустановено ограничения в Търговския закон са предвидени например в чл. 57, ал. 4, чл. 141, ал. 8, чл. 234, ал. 2, т. 1 от ТЗ/.

Нормата на чл. 748 от ТЗ урежда две хипотези, в които може да бъде постановено възстановяване в права – 1) когато несъстоятелното дружество е изплатило напълно приетите в производството по несъстоятелност вземания, заедно с лихвите и разноските по тях или 2) когато, без да е изплатило напълно всички задължения, изпадането в несъстоятелност на търговеца се дължи на неблагоприятно изменили се стопански условия. В случая молителят поддържа втората хипотеза.

Няма спор, но и от доказателствата по делото, вкл. тези събрани в хода на разглеждане на молбата по чл. 625 ТЗ, във фазата, предхождаща откриване на производството по несъстоятелност и вписаните в търговския регистър обстоятелства се установява, че заличеното дружество е осъществявало стопанска дейност в строителния сектор, като е закупувало терени, извършвало е строителство и е продавало вкл. обзаведени недвижими имоти за жилищни /вкл. ваканционни/ цели. Сред основните клиенти, кредитори в производството по несъстоятелност, са били чуждестранни, в т.ч. граждани на Обединеното кралство. Установява се, също така, че при реализиране на предмета на дейност в периода след 2006 г. дружеството е започнало проект за строителство и продажба на недвижими имоти в новостроящ се комплекс от сгради в гр. Банско, за целите на което през 2006 година – 2007 година с чуждестранни граждани са сключени предварителни договори, както и са закупени поземлени имоти за целите на строителството, а последното е изпълнено частично и е стартирало със закъснение. Финансиране на етапите на строителство на комплекса е следвало да се осъществява от поетапни продажби на недвижимите имоти и плащания по вече сключените предварителни договори. Молителят поддържа, че купувачите по тези договори са упражнили правото на прекратяване поради допусната забава в изпълнението от страна на инвеститора. Същите са били и кредитори с вземания по такива договори в производството по несъстоятелност на дружеството.

По делото е прието заключение на допусната по задачи на молителя съдебно- счетоводна експертиза, което съдът възприема като мотивирано и предоставено в обхвата на компетентност на вещото лице.

Видно от заключението, в периода 2007 – 2012 година се наблюдава спад на частния бизнес в областта на строителството и на пазара на недвижими имоти, като на ниво европейско икономическо пространство се констатира и спад в сделките с имоти, след настъпване на световна икономическа криза - след средата на 2007 година /по-конкретно за начало се сочи датата 09.08.2007 година/. Специално през 2009 година цените на имотите и техния брой рязко намаляват, според вещото лице.  Според вещото лице, световната икономическа криза се е отразила на бизнеса, което означава и в частност на процесното дружество, чрез намаляване на приходите и невъзможност за погасяване на задълженията, намаляване на продажбите при едновременно увеличаване на разходите за упражняване предмета на дейност. От изводите на вещото лице става ясно и че кризата е намерила ясно отражение и в Северна Ирландия /откъдето основно са привличани купувачи във връзка с инвестиционните намерения и конкретно за инвестиционния проект в Банско/, където се увеличава безработицата и се наблюдава икономически спад. Същевременно, през 2008 година се наблюдава драстично увеличение в цените на имотите в България- до близо два пъти спрямо нивата от 2005 година, при същевременно рязко намаление на икономическата активност 2008 – 2009 година. Световната криза е засегнала и по специфичен начин страните от Еврозоната. Вещото лице сочи, че световната икономическа криза се отразява значително върху покупателната способност и икономическа и финансова криза в България, свързана със свиване на производството, спад на БВП.

Горните факти и икономическият анализ водят на обоснован извод за наличието на пряка връзка между настъпилата световна икономическа криза и процеси и дейността на заличеното дружество в периода след стартиране на мащабния инвестиционен проект в сферата на строителството, в гр. Банско, чието финансиране е заложено да се осъществява чрез предварителните продажби на жилища и поетапното им изграждане и реализиране на пазара на готовите имоти. От една страна е била засегната покупателната способност на потенциалните клиенти /вкл. в страните на произход на основните клиенти на дружество, свързани с реализирането на проекта и обичайната дейност на заличения търговец/, както и са намалели чуждестранните капитали и инвестиционното търсене на световно и местно ниво. От друга страна, един от най-засегнатите от влошената икономическа ситуация в резултат от процесите от 2007 – 2008 година сектори е именно строителният, вкл. и в България, в който се наблюдават рязко повишени разходи, при съответен рязък спад на продажбите. Това води и до липсата на възможност за осъществяване на основния инвестиционен проект, който се установява и да е бил единствена дейност /инвестиции в строителството с цел продажба на имоти/ за дружеството в периода от 2006 година и до настъпване състоянието на неплатежоспособност, както и на предвидените от реализацията му приходи. Посочените обстоятелства заедно с увеличените разходи в сектора и за дружеството в частност са и основната причина, довела до влошеното му финансово състояние, причинило откриване на производството по несъстоятелност поради неплатежоспособност и невъзможността за дружеството да изпълнява задълженията към своите кредитори. От значение е да се посочи и че в началния период на инвестицията – от 2006 година, същата е стартирала при изключително благоприятни финансови-икономически условия, при добра перспектива за развитие и очакване на добра печалба, което също е видно от заключението на вещото лице.

Следователно, доказа се, че неблагоприятно изменилата се след регистрацията на търговеца стопанско-икономическа ситуация в страната, Европа и в глобален международен аспект е във връзка на обусловеност с настъпилата несъстоятелност, като обективно е допринесла за невъзможността търговецът, дори и при проявена добросъвестност, да продължи търговската си дейност /каквито са и предпоставките за уважаване на молбата, съобразно приетото в съдебната практика и по-специално решение № 977/31.01.2008 година по т.д. № 579/2007 година на II ТО на ВКС/.

Няма данни по делото за наличие на отрицателната предпоставка по чл. 749 ТЗ, нито пък за това дружеството да е доведено преднамерено до състояние на фалит чрез действия на управителя-молител.

По горните аргументи съдът приема молбата за основателна, поради което

 

                       РЕШИ:

 

ВЪЗСТАНОВЯВА ПРАВАТА на С.С.Й., ЕГН: **********, вписан като управител на "С.С.К." ООД ООД /н./, ЕИК********, обявено в несъстоятелност с Решение, № 40 от 06.10.2011г. по т.д. № 2443/2011 г. на Софийски градски съд, като с решение от 25.10.2021 г. е прекратено производството по несъстоятелност и е постановено заличаването от Търговският регистър на "С.С.К." ООД“ ООД /н./, ЕИК********.

ЗАЛИЧАВА и ОТМЕНЯ занапред последиците за С.С.Й., ЕГН: **********, в качеството му на управител на "С.С.К." ООД ООД /н./, ЕИК********, които законът свързва с обявяването на "С.С.К." ООД“ ООД /н./, ЕИК******** в несъстоятелност.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване съгласно чл. 755, ал. 1 от ТЗ.

Да се изпрати препис от решението за вписване в АВ- ТР по партидата на "С.С.К." ООД“ ООД /н./, ЕИК********.

Да се отбележи и в книгата по чл. 634в от ТЗ.

СЪДИЯ:

 

                                                     СЪДИЯ: