Решение по дело №140/2015 на Районен съд - Белоградчик

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 5 август 2015 г. (в сила от 8 март 2016 г.)
Съдия: Антон Еленков Антов
Дело: 20151310100140
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 27 април 2015 г.

Съдържание на акта

                                                        Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е 

                                            05.08.2015  г                           гр.Белоградчик                            

 

                                   В  ИМЕТО  НА   НАРОДА

Белоградчишкият  районен съд                                                втори състав

На двадесет и девети юли                     две хиляди  и петнадесета година

В публичното заседание в  следния състав: 

                                                                        Районен съдия : Антон Антов

Секретаря Ж.Е.,

като разгледа докладваното от съдия Антов

гр.дело № 140  по описа за 2015 година, 

и за да се произнесе взе предвид следното:

               Предявени  са искове за сума в р-р на 14 800.00лв. – с пр. осн. чл. 55 ал.1, предл.2 ЗЗД и 2 160.00лв. – мораторни лихви с пр. осн. чл. 86 ал.1 ЗЗД.

               Т.И.С./Т. Г./ излага в предявената искова молба :

На 24.10.2012г. ищеца е превел на  ответниците М.М. и Б.М. сума в размер по 5 000щ. долара на всеки от тях или общо  10 000 щ. долара с оглед бъдеща  съвместна търговска дейност. Договор за съвместна дейност не е сключен.

Моли се да бъдат осъдени ответниците да му платят сумата  14 800.00лв. – равностойност на преведените суми/в т.ч. и разноски за изпращане – по 203.00 щ. долара или общо 406.00 щ. долара – 577.44лв./ платена с оглед бъдещ договор за съвместна търговска дейност, с която ответниците се е обогатили поради неосъществено основание и 2 160.00лв. – мораторни лихви.

Представя писм. доказателства.

               Ответниците са оспорили предявения иск.

Ответниците се защитават като оспорват правопораждащ факт на правата на ищеца/договор за съвместна дейност е сключен, но в устна форма  – “джентълментско споразумение”/

Претендират разноски.

              Съдът след като обсъди изложеното в исковата молба, признанията и доводите на страните и събраните по делото писмени доказателства, приема за установено следното :

               От фактическа страна

               На 24.10.2012г. ищеца е превел на  ответниците М.М. и Б.М. сума в размер по 5 000щ. долара на всеки от тях или общо  10 000 щ. долара с оглед бъдеща  съвместна търговска дейност. Ответниците признават, че са получили тези суми.

Не се представиха писм. доказателства, че договор за съвместна търговска дейност е сключен м/у страните.

               От правна страна

               В чл. 55 ал. 1 от ЗЗД са уредени три специални състава  на неоснователно обогатяване, диферинцирани по липсата на основание – дали тя е налице в момента на получаването или настъпва в по-късен момент. При неоснователното обогатяване под основание се има предвид правна връзка / правно отношение / което да оправдае получаването на вещи или средства, увеличаването на активите в имуществото на едно лице. Дава се нещо в изпълнение на съществуващо към този момент валидно задължение. Правното основание е именно отношението по задълженост, на лицето което престира .

       При установеното по-горе от фактическа страна, относно отношенията м/у страните през 2012г., съдът приема, че са предявени искове за връщане на суми, получени неоснователно от страна на ответниците на неосъществено основание, а именно отказ на страните за сключване на окончателен договор за  съвместна търговска дейност.

В момента на плащането не е съществувало правно отношение, въз осн. на което да се извършат действия по даването и получаването, но страните са очаквали да възникне такова. С оглед на това бъдещо правоотношение, една от страните по своя воля е извършила действия по имуществено разместване.

             С иск по чл. 55, ал. 1, предл. 2 ЗЗД разполагат лицата, които твърдят, че са престирали с оглед на очаквано в бъдеще осъществяване на валидно правоотношение между страните, оправдаващо извършената вече престация, което правоотношение не е осъществено.

При този иск в тежест на ищеца е да докаже факта на плащане на сумата, а задължение на ответника е да установи, че се е сбъднало/осъществило/ основанието за получаване, респ. за задържане на полученото.

В случаите на чл. 55, ал. 1 ЗЗД се дължи връщане на всичко, което е получено без основание или при отпаднало или неосъществено основание, като в тежест на получилия облагата е да докаже, че има основание да я задържи. Ако получилият облагата не докаже по несъмнен начин, че има основание да я задържи, то той дължи нейното връщане и съдът не може да счете претенцията на ищеца с пр. основание чл. 55, ал.1 ЗЗД за неоснователна със съображения, че същият не е доказал основанието за получаването й от ответника. /така Решение № 739/15.11.2010 г. на ВКС по гр. д. № 316/2010 г., IV г. о. – постановено по реда на чл. 290 ГПК/

С доклада по делото, съдът е вменил в доказателствена тежест на ответниците да докажат, наличие на основание за задържане на сумите, т.е. че договор за  съвместна търговска дейност с ищеца е сключен.

Писмени доказателства с оглед разпоредбата на чл. 164 ал.1 т.3 ГПК, установяващи, това обстоятелство не се представиха от страна на ответниците.

По този начин в процеса ответниците не ангажирха каквито и да било доказателства, от които  се установява по несъмнен и категоричен начин единственото обстоятелство, разпределено им в тежест на доказване. Не се представиха доказателства, от които съдът да направи обоснован и законосъобразен извод за наличие на основание за задържане на сумите, т.е. че договор за  съвместна търговска дейност с ищеца е сключен.                       

По силата на чл. 154 ал.1 ГПК всяка страна е длъжна да установи фактите, на които основава своите искания.

Тежестта на доказване не е задължение да се представят доказателства. Страната  може да не разполага с доказателства и затова не ги представя. За някакво нейно задължение в такъв случай не може да се говори, но последиците от недоказването ще настъпят. Въпросът за доказателствената тежест е въпрос за последиците от недоказаното, т.е. състои се в правото и задължението на съда да обяви за ненастъпили тези правни последици, чиито юридически факт е недоказан.

Като извод, следващ от изложеното, съдът приема, че в приложение на правилото за разпределение на доказателствената тежест следва да приеме, че недоказаните факти не са се осъществили - т.е., че договор за  съвместна търговска дейност м/у ответниците и ищеца не е сключен.     

Довода на ответниците, че не познават ищеца с името Т. И. С., съдът приема за неоснователен. Ищеца е посочил две имена и Т. И. С. и Т. Г., когото ответниците изрично признават, че познават и от който признават, че са получили претендираните суми. Това признание на факти е отразено в доклада по делото, но възражения с/у доклада в тази му част не са предявени.             

             Поради изложеното, съдът приема, че предявените искове с пр. осн. чл. 55 ал.1, предл.2 ЗЗД в общ р-р на 14 800лв. са основателни и доказани частично в р-р на 10 000.00 щ. долара, респ. 14 222.56 лв. или в размер по 5 000.00 щ. долара/7 111.28лв./ с/у всеки от ответниците, като в разликата до 5 203.00 щ. долара или 7 400.00лв. отхвърля иска с/у всеки от ответниците като неоснователен.

Сумата от по 203.00 щ. долара/разноски за изпращане/ или по 288.72лв. не са получени от всеки от ответниците, поради което съдът приема, че не дължат връщането им.

            С оглед основателността на главния иск, то основателен е и акцесорния иск за мораторни лихви, поради което съдът го уважава изцяло в размер по 1080.00лв. с/у всеки от ответниците. Обезщетението за забава в/у сумата 7 111.28лв. за периода 24.10.2012г. – до датата на постъпване на иск. молба в РС Русе/изчислени чрез “лихвен калкулатор”/ възлиза на  1 288.87лв.

            Ищеца не претендира разноски, не е представил списък на разноските, поради което такива не следва да му бъдат присъдени.

Съразмерно с отхвърлената част от иска ищеца следва да плати на ответниците разноски по делото в размер по 13.60лв. – адв. възнаграждение на всеки от тях.

                    Водим от горното, съдът

                                                 Р Е Ш И

               Осъжда М.М. с ЕГН **********, гражданин на Република Казахстан, с постоянно пребиваване в България, с постоянен адрес *** да заплати на Т.И.С./Т. Г./  с ЕГН ********** ***, чрез адвокат А.Ц.Ж. *** сума в размер на 7 111.28лв./, платена с оглед бъдещ договор за съвместна търговска дейност, с която ответника се е обогатил поради неосъществено основание, като в разлика до 7 400.00лв. отхвърля иска като неоснователен.

   Осъжда Б.М. с ЕГН ********** *** да заплати на Т.И.С./Т. Г./  с ЕГН ********** ***, чрез адвокат А.Ц.Ж. *** сума в размер 7 111.28лв., платена с оглед бъдещ договор за съвместна търговска дейност, с която ответника се е обогатил поради неосъществено основание, като в разлика до 7 400.00лв. отхвърля иска като неоснователен.

  Осъжда М.М. с ЕГН **********, гражданин на Република Казахстан, с постоянно пребиваване в България, с постоянен адрес *** и Б.М. с ЕГН ********** *** да заплатят на Т.И.С./Т. Г./  с ЕГН ********** ***, чрез адвокат А.Ц.Ж. *** сума в размер по 1 080.00лв. всеки един от тях – мораторни лихви на осн. чл. 86 ал.1 ЗЗД.

             Осъжда  Т.И.С./Т. Г./  да заплати на  М.М. и Б.М. направените по делото разноски в размер по 13.60лв. – адвокатско възнаграждение на всеки от тях.

             Решението може да се обжалва пред ВОС в двуседмичен срок от връчването му на страните .

                                              Районен съдия :