Решение по дело №972/2021 на Административен съд - Хасково

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 22 декември 2021 г. (в сила от 22 декември 2021 г.)
Съдия: Антоанета Вълчева Митрушева
Дело: 20217260700972
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 септември 2021 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 307

 

22.12.2021 г., гр.Хасково

 

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Хасково

в открито съдебно заседание на осми декември две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

                                                                      Председател: Ива Байнова

                                                                                         Членове: Павлина Господинова

                                                                                                        Антоанета Митрушева

 

при секретаря Дорета Атанасова

и в присъствието на прокурора Елеонора Иванова,

като разгледа докладваното от  съдия А. Митрушева

АНД (К) № 972 по описа на Административен съд – Хасково за 2021 г.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на глава дванадесета от АПК, във вр. с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН.

 

Образувано е по касационна жалба, депозирана от А.П.С. *** против Решение № 260132 от 12.08.2021 г., постановено по АНД № 152 по описа за 2021 година на РС – Димитровград.

 

Решението се обжалва с оплаквания за незаконосъобразност, като се твърди, че Районен съд - Димитровград не обсъдил направените в жалбата възражения за допуснати съществени нарушения на административно-производствените правила, както и нарушения на материалния закон. На първо място, се твърди допуснато нарушение на чл. 42, т. 3 и 4 от ЗАНН, тъй като в съставения акт липсвало посочване на конкретното място на извършване на нарушението, както и пълно описание на обстоятелства, при които то било извършено. От описаното като място на нарушението в АУАН и в НП не можело да се установи дали се касае за „обществено място“, като в тази връзка се твърди, че посоченото място на бул.***, в помещение до автобусната спирка в близост до „Неохим“АД, не представлява такова обществено място – това било частно помещение, което не работело като заведение от 10 години, а било за лично ползване. Заявява се още, че разпоредбата на чл. 8, ал. 4 от ЗЗДетето била в отношение на евентуалност спрямо тази на чл. 8, ал. 3 от ЗЗД, като двете задължения на родителя - да придружи лично детето и да му осигури пълнолетен придружител на обществено място след 22,00 часа, не можело да възникнат едновременно. Нямало как едно деяние да обективира неизпълнение и на двете задължения, така както било описано в случая изпълнителното деяние.

Твърди се още, че в конкретния случай, макар формално деянието да осъществявало признаците на предвиденото в закона нарушение, поради своята малозначителност било с явно незначителна степен на обществена опасност.

По изложените в жалбата съображения се моли за отмяна на обжалваното решение и на потвърденото с него наказателно постановление.

 

Ответникът по касационната жалба – РАЙОННО УПРАВЛЕНИЕ НА МВР - Димитровград, редовно призован, не изпраща представител.

 

Представителят на ОКРЪЖНА ПРОКУРАТУРА - Хасково намира доводите, изложени в касационата жалба, за неоснователни и счита решението на РС – Димитровград, с което е потвърдено наказателното постановление, за правилно и законосъобразно. Предлага да бъде оставено в сила.

 

Административен съд – Хасково, след проверка на оспореното решение във връзка с изложените в жалбата оплаквания, както и по реда на чл. 218, ал. 2 от АПК, намира, че касационната жалба е подадена в срок и е процесуално допустима. Разгледана по същество, същата е основателна.

С оспореното решение Районен съд – Димитровград е потвърдил като законосъобразно Наказателно Постановление № 254р-179/16.02.2021 г. на Началник РУ на МВР - Димитровград, с което на А.П.С. ***, ЕГН : **********, за това, че на 26.12.2020 г. около 01:00 часа в гр.Д., на бул.***, на обществено място, в помещение до автобусна спирка в близост до „Неохим“АД, в качеството си на родител на П.А. С.с ЕГН : **********, която не е навършила 18-годишна възраст, не я е придружил на горепосоченото обществено място, както и не й е осигурил пълнолетно дееспособно лице с нея след 22:00 ч., за нарушение на чл. 8, ал. 3 и чл. 8, ал. 4 от Закона за закрила на детето, на основание чл. 45, ал. 3 от същия закон му е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 300 лева и на основание чл. 45, ал. 3 „Глоба“ в размер на 300 лева.

За да постанови обжалваното решение, съдът е приел за установено от фактическа страна, че във връзка с получен сигнал в РУ-МВР - Димитровград за събиране на множество хора в сграда до автобусна спирка до „Неохим“ АД и нарушаване на въведените противоепидемични мерки в страната, била извършена проверка. Било установено, че в помещението има над 30 човека, като всички били без предпазни маски на лицето, имало силно пусната музика, диско-светлини, бар-плот, маси и столове, като присъстващите консумирали алкохол и танцували, част от тях седели на масите. Били установени присъстващите там, след което на същите били съставени актове за установяване на административно нарушение. Сред присъстващите на празненството била и Полина Семерджиева - на 17 г. В тази връзка на баща й бил съставен АУАН за нарушения на чл. 8, ал. 3 и ал. 4 от Закона за закрила на детето и впоследствие издадено наказателно постановление.

От правна страна съдът е приел, че като цяло са спазени изискванията на чл. 42 от ЗАНН. Действително били налице пропуски при самото описание, доколкото не било описано А.С. в качеството си на какъв е задължен да изпълни разпоредбите на чл. 8, ал. 3 и ал. 4 от ЗЗДетето, както и това, че непълнолетното лице било заварено на посоченото място след 22,00 часа. Налице било и описание за неосигуряване на „физически дееспособно лице“ като придружител. Така направеното описание обаче не можело да се приеме като объркващо или неуточнено. Прието е, че не е допуснато съществено процесуално нарушение и че приложима е разпоредбата на чл. 53, ал. 2 от ЗАНН. По отношение мястото на извършване на нарушението, съдът е намерил, че същото е достатъчно ясно описано и определено и че същото отговаря на понятието за обществено място. Осъществяването на вменените нарушения е прието за безспорно установено от събраните делото доказателства. За правилна е приета и дадената материално-правна квалификация на извършеното нарушение. Заявено е, че задълженията по чл. 8, ал. 3 и ал. 4 от ЗЗДетето не се намират в отношение на алтернативност, а на отрицателна връзка на евентуалност, като е посочено, че в случая е налице неизпълнение и на двете задължения - непълнолетното дете е било на обществено място след 22,00ч., без да е било придружено от родителите си (ал. 3) и без да му е бил осигурен пълнолетен придружител (ал. 4). Обсъдени са приложената санкционна норма, както и размера на наложените административни наказания.

 

Така постановеното решение е валидно и допустимо, но неправилно.

 

Настоящият касационен състав не споделя мотивите на въззивния съд, с които е обоснован извода за правилност и законосъобразност на обжалваното наказателно постановление.

В случая в АУАН и в НП са посочени като осъществени две нарушения - на чл. 8, ал. 3 и на чл. 8, ал. 4 от ЗЗДетето, включващи задължения на родителя да придружава непълнолетното си дете на обществено място след 22:00 часа, или при невъзможност за това да осигури пълнолетно дееспособно лице за придружител. От анализа на цитираните нормативни разпоредби следва извода, че разпоредбата на чл. 8, ал. 4 от ЗЗДетето е в отношение на евентуалност спрямо тази на чл. 8, ал. 3 от закона. Двете задължения на родителя - да придружи лично детето и съответно да му осигури пълнолетен придружител на обществено място след 22:00 часа, когато детето е на възраст между 14 и 18 г., не могат да възникнат едновременно. Ако родителят не е в състояние да придружи лично детето, то за него възниква задължението за осигуряване на пълнолетен придружител. Тоест законът урежда двете задължения в отношение на евентуалност и не би могло едно деяние да обективира неизпълнение и на двете задължения, така както е описано изпълнителното деяние по повдигнатото административнонаказателно обвинение в случая. Това е довело и до налагане на две отделни административни наказания, което е неправилно. В тази връзка е следвало да бъде установено дали за родителя е съществувала възможността да придружи детето си, и в случай, че тази възможност е съществувала, то нарушението би засегнало задължението по чл. 8, ал. 3 от ЗЗДетето. В случай на установяване невъзможността на родителя да придружи детето и същото е било без придружител, тогава нарушена би била разпоредбата на чл. 8, ал. 4 от ЗЗДетето. Ето защо едновременното посочване като нарушени разпоредбите на чл. 8, ал. 3 и на чл. 8, ал. 4 от ЗЗДетето представлява нарушение на чл. 42, т. 5 и чл. 57, ал. 1, т. 6 от ЗАНН. Соченото за нарушител лице следва да е наясно за какво точно деяние бива санкционирано. Освен това, обстоятелствената част на АУАН и НП следва да е максимално пълна, описваща всички релевантни обстоятелства. В случая констатираната неяснота точно кое от двете алтернативно посочени от законодателя нарушения е реализирано и налагането на две административни наказания за едно деяние налагат извода за незаконосъобразност на атакуваното наказателно постановление.

По изложените мотиви настоящият състав намира касационната жалба за основателна. Решението на районния съд - предмет на проверка в настоящото производство, е валидно и допустимо, но постановено в нарушение на материалния закон, при което следва да бъде отменено като неправилно и вместо него постановено друго по същество, с което да бъде отменено като незаконосъобразно издаденото наказателно постановление.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, съдът

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ОТМЕНЯ Решение № 260132/12.08.2021 г., постановено по АНД № 152/2021 г. по описа на Районен съд – Димитровград, и вместо него постановява:

 

ОТМЕНЯ Наказателно Постановление № 254р-179/16.02.2021 г. на Началник РУ на МВР - Димитровград, с което на А.П.С. ***, ЕГН : **********, за нарушения на чл. 8, ал. 3 и чл. 8, ал. 4 от Закона за закрила на детето, на основание чл. 45, ал. 3 от същия закон е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 300 лева и на основание чл. 45, ал. 3 „Глоба“ в размер на 300 лева.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

Председател:

 

 

Членове:    1.

 

 

                                                                                           2.