Решение по дело №726/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 145
Дата: 1 юли 2019 г. (в сила от 9 юли 2019 г.)
Съдия: Трайчо Георгиев Атанасов
Дело: 20193100200726
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 25 юни 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

Номер ………………                         Година  2019                  град Варна

 

Варненският окръжен съд                                     Наказателно отделение

 

На първи юли                                   Година две хиляди и деветнадесета

 

В публично заседание в следния състав:

                      

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: Трайчо Атанасов

                            ЧЛЕНОВЕ:    Мая Нанкинска

Красимир Гайдаров

 

 

Съдебен секретар : Елка Колева

Прокурор : Димитър Кайряков

като разгледа докладваното от съдия Атанасов

ЧНД № 726 по описа на съда за 2019 г.,

за да се произнесе взе предвид:

 

                Производството е по реда на чл.30 и следващи от Закон за признаване, изпълнение и изпращане на решения за конфискация или отнемане и решения за налагане на финансови санкции / обн. ДВ бр.15/2010г./ / ЗПИИРКОРНФС/.

         Предмет на разглеждане е постъпило искане от Федерална служба „Правосъдие“ на Федерална република Германия с което се моли за признаване и изпълнение на решение за  глоба, наложено на 27.08.2018г. и влязло в сила на 12.10.2018г. срещу българския гражданин М.И. р.***г***.

След направена справка от съда на посочените от издаващия орган данни отговаря българския гражданин М.В.И. с ЕГН **********.

         В съдебно заседание представителят на ВОП предлага признаване на решението за налагане на финансова санкция.

         Санкционираното лице нередовно призован не се явява.В зала се явява съпругата му Росица Илиева, която обяснява, че съпругът и работи във Великобритания и ще се завърне към края на годината. Съдът на осн. чл. 16 ал.3 от ЗПИИРКОРНФС намери, че на лицето следва да бъде назначен служебен защитник и назначи като такъв адв. Х. ***. В пледоарията си по същество защитата предлага постановяване на решението след съобразяване със санкциите предвидени по българското законодателство.

         Съдът като прецени събраните по делото доказателства и становищата на страните прие за установено следното :

         От приложеното по делото Удостоверение по чл.4 от Рамково решение  205/214/ПВР на Съвета относно прилагане на принципа за взаимно признаване на финансови санкции, се установява, че с Решение № 500053349466 от 27.08.2018г., влязло в сила на 12.10.2018г. Централна служба „Глоби и парични санкции“ на Полицейски президиум Райнпфалц е наложило финансова санкция на българския гражданин М.И. в размер на 80 евро за извършено административно нарушение изразило се в това, че на 02.06.2018г. в 17,58 часа,  като водач на л.а. с рег № В 65 20 ВВ движейки се в землище Кайзерслаутерн по федерална автомагистрала 6 при 618,03 километър по посока Заарбрюкен е превишил допустимата скорост извън населени места с 26 км/ч. Допустима скорост 60 км/ч. Установена след приспадане на границата на толерантност 86 км/ч.

         Горното съставлява административно нарушение, което се санкционира по реда на чл.41 ал.1 във връзка с Приложение 2, чл.49 от Правилника за движението по пътищата /StVO/, чл.24 от Закона за движението по пътищата /StVG/,11.3.5 от Федерален каталог за финансови санкции на Федерална република Германия.

С оглед на доказателствата налични в горецитираното удостоверение съдът намира, че  са  налице  предпоставките за признаване и изпълнение на посоченото решение за налагане на финансова санкция по отношение на лицето М.И..

На първо място решението на административната юрисдикция на Федерална република Германия отговаря на изискванията на чл.3 ал.1 т.1 пр. последно от ЗПИИРКОРНФС, доколкото е налице влязла в сила финансова санкция за извършено нарушение на правилата за движение в страна членка на ЕС.

Налице са и предпоставките на чл.30 ал.2 т.1  от цитирания закон за признаване с оглед на факта, че е санкционирано поведение, което нарушава правилата за движение по пътищата и не е необходимо да се изследва дали стореното от засегнатото лице е административно нарушение и по българското законодателство.

От изготвената справка в деловодството на съда се установи, че засегнатото лице има местоживеене на територията на Република България в гр. Варна.

Не са на лице отрицателните предпоставки за признаване на решението за налагане на финансова санкция визирани в чл.35 от ЗПИИРКОРНФС. Засегнатото лице е било уведомено за възможността лично, или чрез представител да обжалва решението и наложената санкция е в размер над минималния предвиден в цитираното Рамково решение и българския закон.

Съобразно разпоредбата на чл.3 ал.1 т.3 разходите по административното производство в издаващата държава в размер на 28,50 евро също следва да бъдат възложени в тежест на засегнатото лице.

На основание чл.38 от ЗПИИРКОРНФС е необходимо незабавно съдът да уведоми компетентния орган  на издаващата държава за признаване и изпращане на решението за налагане на финансова санкция, на органа по чл.6 ал.2 – НАП – Варна за изпълнение по реда на ЗНАП и ДОПК, която с оглед на разпоредбата на чл.22 ал.2 от цитирания нормативен акт следва незабавно да уведоми съда за предприетите действия по изпълнение на решението. Копие от уведомлението по чл.38 ал.1 да се изпрати на Министерство на правосъдието на Република България.

 

Водим от горното, съставът на ВОС

 

 

 

 

Р Е Ш И  :

 

 

ПРИЗНАВА Решение № 500053349466 от 27.08.2018г., влязло в сила на 12.10.2018г. с което Централна служба „Глоби и парични санкции“ на Полицейски президиум Райнпфалц е наложило финансова санкция в размер на 80 евро /осемдесет/ евро и разноски 28,50 /двадесет и осем евро и петдесет евроцента/ евро, общо 108,50 /сто и осем евро и петдесет евроцента/ евро с равностойност в български лева към деня на постановяване на решението за налагане на финансова санкция в издаващата държава в размер на 212,20 лева /двеста и дванадесет лева и двадесет стотинки/ на българския гражданин М.В.И. с ЕГН **********.

Решението да се изпрати незабавно на ТД на НАП – Варна за изпълнение по реда на ЗНАП и ДОПК, която следва незабавно да уведоми съда за предприетите действия по изпълнението му.

Да се уведоми незабавно компетентния орган на издаващата държава – Федерална служба „Правосъдие“ на Федерална република Германия за признаването и изпращането на решението за налагане на финансова санкция на компетентния орган – ТД на НАП – Варна, както и за приключване на изпълнението на решението.

Копие от уведомлението по чл.38 ал.1 от ЗПИИРКОРНФС да се изпрати и на Министерство на правосъдието на Република България.

Решението подлежи на обжалване в 7 дневен срок от днес пред Апелативен съд – гр. Варна.

 

 

                                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ  :

 

 

                                                                           ЧЛЕНОВЕ :