Решение по дело №13/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 586
Дата: 10 април 2020 г. (в сила от 4 юни 2020 г.)
Съдия: Иван Георгиев Калибацев
Дело: 20205330200013
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

  № 586/10.04.2020 г., гр. Пловдив,

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пловдивски районен съд, VІ н.с., в публичното заседание на 05.03.2020г. в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ИВАН КАЛИБАЦЕВ

 

при секретаря Маргарита Георгиева, като разгледа докладваното от съдията АНД № 13/2020г. по описа на ПРС, VІ н.с., за да се произнесе взе предвид следното:

          Производството е по реда на чл.53 и следващите от ЗАНН.

          Обжалвано е Наказателно постановление № 1434 от 01.11.2019 г. на Заместник-кмет „Обществен ред“ в Община Пловдив, упълномощен със Заповед 19ОА-1407/18.06.2019 г. на Кмета на Община Пловдив, с което на Т.П.Н., ЕГН: **********,***, на основание чл.43, ал.4 от Наредба за реда за спиране, престой и паркиране на пътни превозни средства на територията на град Пловдив /НРСППППСТГП/ е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 50 /петдесет/ лева за нарушение по чл.4, ал.1, т.5 от НРСППППСТГП.

          Жалбоподателят, в жалбата си излага доводи за незаконосъобразност на атакуваното Наказателно постановление /НП/ и иска неговата отмяна. В съдебно заседание, не се явява, а се представлява от адв. Й., който поддържа жалбата и навежда допълнителни аргументи по същество. Претендира да му бъдат присъдени сторените по делото разноски.

Въззиваемата страна – Община Пловдив, представлявана от ю.К. моли съда да остави жалбата без уважение и да потвърди НП като правилно и законосъобразно. Претендира юрисконсултско възнаграждение.

          Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства и във връзка с направеното оплакване, намира следното от фактическа и правна страна:

Жалбата е подадена в предвидения от закона седмодневен срок, предвид което е допустима, а разгледана по същество е ОСНОВАТЕЛНА.

При извършена на 03.10.2019г. около 12:10 часа проверка в гр. Пловдив, на кръстовището на ул. „Хан Кубрат“ и ул. „Стефка Н.“ от св. Д.Т.Д. – ******при Сектор „Общинска полиция” – гр.Пловдив било установено, че жалбоподателят Т.П.Н. е паркирала лек автомобил, марка „Опел” с рег. № ******в зоната на горепосоченото кръстовище. В отсъствие на водача бил съставен фиш № **********/03.10.2019г. за нарушение на чл.4, ал.1, т.5 от НРСППППСТГП, с който й била наложена глоба в размер на 50 лева. Издаденият фиш бил обжалван пред Община Пловдив с „Оспорване на глоба“ с фиш № 1923/10.10.2019г. от лицето, посочено в него като нарушител.

Впоследствие на основание чл.39, ал.3 от ЗАНН бил съставен АУАН с № КТ 040240/16.10.2019г. срещу Т.П.Н. за това, че на 03.10.2019г. около 12:10 часа е паркирала лек автомобил, марка „Опел” с рег. № ******в кръстовището на ул. „Хан Кубрат“ и ул. „Стефка Н.“. Актосъставителят квалифицирал нарушението по чл.4, ал.1, т.5 от НРСППППСТГП. На 16.10.2019 г. актът бил връчен на Н., която посочила, че има възражения, но не ги конкретизирала нито в акта, нито в срока по чл.44 от ЗАНН.

Въз основа на съставения акт било издадено обжалваното постановление, с което на Т.П.Н., ЕГН: **********, на основание чл.43, ал.4 от Наредба за реда за спиране, престой и паркиране на пътни превозни средства на територията на град Пловдив /НРСППППСТГП/ било наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 50 /петдесет/ лева за нарушение по чл.4, ал.1, т.5 от НРСППППСТГП.

В хода на съдебното производство в качеството му на свидетел беше разпитан актосъставителят Д.Т.Д.. От показанията на свидетеля се установява, че на процесната дата той и колегата му са били изпратени на проверка на кръстовището на ул. „Хан Кубрат“ и ул. „Стефка Н.“***, иницирана по жалба на пловдивската прокуратурата до кмета за това, че на процесното кръстовище където бил и входа към паркинга на прокуратурата имало много неправилно паркирани автомобили, които затруднявали влизането и излизането от паркинга. Служителите на „Общинска полиция“ - Пловдив санкционирали всички паркирани  автомобили, включително и този на жалбоподателката Н., който бил паркиран вътре в самото т-образно кръстовище, до огражденията на намиращото се там военно поделение.

Съдът кредитира показанията на свидетеля като обективни, последователни и кореспондиращи с останалите събрани по делото писмени доказателства – оригинал на АУАН и НП, разписки за връчването им, фиш № **********/03.10.2019 г., Оспорване на глоба с фиш № 1923/10.10.2019г., писмо с изх.№ 423/17.02.2020г. на Община Пловдив, ведно със схема на вертикална сигнализация на ул. „Стефка Н.“, заверени копия от: Заповед № 19ОА-1407/18.06.2019 г. и Заповед № 19ОА-1401/18.06.2019 г. – на Кмета на Община Пловдив.

При така установената фактическа обстановка, съдът намира следното от правна страна:

На базата на всички събрани по делото доказателства съдът намира за установено, че на процесната дата и място жалбоподателят Т.П.Н. действително е паркирала лек автомобил, марка „Опел” с рег. № ******в зоната на кръстовището между ул. „Хан Кубрат“ и ул. „Стефка Н.“. В тази връзка настоящият състав намира за неоснователно възражението, че мястото на нарушението по чл.4, ал.1, т.5 от НРСППППСТГП не е било на кръстовище. Съгласно §.6 т.8 от ДР на ЗДвП „Кръстовище” е място, където два или повече пътя се пресичат, разделят се или се събират на едно ниво”. А в §.6 т.1 от ДР на ЗДвП е посочено, че „Път” е всяка земна площ или съоръжение, предназначени или обикновено използвани за движение на пътни превозни средства или на пешеходци. Към пътищата се приравняват и улиците.” От показанията на актосъставителя Д. и схема на вертикалната сигнализация по ул. „Стефка Н.“ се установява, че действително ул. „Хан Кубрат“ и ул. „Стефка Н.“ се пресичат, а след като улиците са приравнени на пътища и в случая имаме два пътя /улици/, които се пресичат, то следователно действително е налице кръстовище, като в тази връзка дори самата жалбоподатлка в жалбата си не само не оспорва, а признава, че е била паркирала л.а. „Опел” с рег. № ******в зоната на кръстовището образувано от горните две улици.

Въпреки установеното, при извършената служебна проверка настоящата инстанция констатира, че при съставяне на АУАН и при издаване на атакуваното НП са допуснати съществени процесуални нарушения, довели до ограничаване правото на защита на нарушителя и са основание за отмяна на обжалваното НП, като незаконосъобразно.

Както се посочи по-горе от даденото описание се установява, че автомобилът е бил паркиран в гр.Пловдив в зоната на кръстовището на улиците ул. „Хан Кубрат“ и ул. „Стефка Н.“, но не става ясно в самото кръстовище ли е било извършено паркирането или в непосредствена близост до кръстовището, а именно на по-малко от 5 метра от него. Именно това е второто предложение на сочената за нарушена разпоредба по чл.4, ал.1, т.5 от Наредбата. В ЗДвП и в наредбата на община Пловдив няма дефиниция за понятието „зона на кръстовище”. Ако актосъставителят е имал предвид, че това е била зоната на кръстовището е следвало изрично да отбележи, че автомобилът е бил паркиран на по-малко от 5 /пет/ метра от „кръстовище”, което като понятие е дефинирано в параграф 6, т.8 от ДР на ЗДвП. Следвало е да се представят доказателства или най-малко да се изложат констатации, че автомобилът е бил паркиран на по-малко от 5 метра от кръстовището и най-вече как е било преценено това разстояние. Едва в хода на съдебното следствие св. Д. разясни, че процесният автомобил е бил паркиран вътре в самото кръстовище образувано от ул. „Хан Кубрат“ и ул. „Стефка Н.“, но с показания не може да се привнасят обстоятелства, които е следвало да бъдат описани в НП, като тези пороци в издаденото вече постановление не могат да бъдат отстранени във фазата на съдебно обжалване. Като не е било извършено това описание съдът счита, че е била нарушена разпоредбата на чл. 42, т.3 и т.4 от ЗАНН, в която се сочи, че в съставения АУАН следва да се посочва описание на нарушението и обстоятелствата, при които е извършено, както и мястото на извършването му. Този порок впоследствие е бил инкорпориран и в наказателното постановление, и с оглед на това съдът намира, че е нарушено изискването на чл. 57, ал.1, т.5 от ЗАНН за посочване описание на нарушението, мястото на извършване, обстоятелствата, при които е извършено, както и доказателствата, които го потвърждават. Всичко гореизложено съдът счита, че е довело до нарушаване  правото на защита на наказаното лице, доколкото не се установява въз основа на какви доказателства е съставен АУАН и въз основа на него процесното НП. Не може да има реално упражнено право на защита, ако не е казано ясно кои факти пораждат административнонаказателната отговорност. Непосочването на фактите и обстоятелствата във връзка с нарушението би довело до евентуални предположения относно това какво наказващият орган е приел за нарушено, а предположения в репресивно производство по налагане на наказания,  макар и били те административни, е недопустимо. Това нарушение на процесуалните правила, е самостоятелно основание за отмяна наказателното постановление.

Отделно от горното настоящият съдебен състав счита, че санкцията, по която е било наложено наказанието не е по правилната санкционна разпоредба. Видно е от чл.43, ал.4 от Наредба за реда за спиране, престой и паркиране на пътни превозни средства на територията на град Пловдив /НРСППППСТГП/, че по тази новела се налага наказание глоба в размер на 20 лева на нарушителите на разпоредбите на чл. 4, ал. 1, т. 1, т. 2, т. 3, т. 6 и т. 7 и чл. 4, ал. 2, т. 1, т. 2 и т. 5, чл. 4а и чл. 4б от настоящата Наредба. В случая обаче в наказателното постановление се твърди, че жалбоподателката е нарушила чл.4, ал.1, т.5 от Наредбата. Тоест нормата, по която наказващия орган е определил наказание глоба от 50 лева нито санкционира поведение по чл.4, ал.1, т.5, а по други текстове от наредбата, нито предвижда наказание глоба в размер на 50 лева, а такова във фиксиран размер на 20 лева. В чл.43, ал.5 от Наредбата е предвидено, че на водач, нарушил разпоредбата на 4, ал. 1, т. 4, т. 5, чл. 4, ал. 2, т. 3 от настоящата Наредба, се налага глоба в размер на 50 /петдесет/ лева, но тя не е била приложена.

При така изложеното съдът е на мнение, че като е определил наказание по чл.43, ал.4 от Наредбата наказващия орган е приложил неправилна санкционна норма, която не предвижда санкция за извършеното нарушение. От това следва, че е допуснато процесуално нарушение от категорията на съществените и наказателното постановление следва да бъде отменено на още едно основание.

Предвид това и гореизложените мотиви, Съдът счита, че обжалваното Наказателно постановление е незаконосъобразно и като такова следва да бъде отменено.

С оглед изхода от спора, искането на въззиваемата страна за присъждане на разноски по делото, представляващи юрисконсултско възнаграждение, се явява неоснователно и не следва да бъде уважено.                   

         Предвид изхода на делото, обаче, и на основание чл.63, ал.3 от ЗАНН следва в тежест на въззиваемата страна да бъдат присъдени сторените по делото разноски, а именно сумата от 300 лв., представляваща изплатено от жалбоподателя адвокатско възнаграждение.

         Поради горните мотиви и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН , Съдът

 

Р   Е   Ш   И:

 

             ОТМЕНЯ  Наказателно постановление № 1434 от 01.11.2019 г. на Заместник-кмет „Обществен ред“ в Община Пловдив, упълномощен със Заповед 19ОА-1407/18.06.2019 г. на Кмета на Община Пловдив, с което на Т.П.Н., ЕГН: **********,***, на основание чл.43, ал.4 от Наредба за реда за спиране, престой и паркиране на пътни превозни средства на територията на град Пловдив /НРСППППСТГП/ е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 50 /петдесет/ лева за нарушение по чл.4, ал.1, т.5 от НРСППППСТГП.

          ОСЪЖДА Община Пловдив да заплати на Т.П.Н., ЕГН: **********,*** сторените по делото разноски, а именно сумата от 300 /триста/ лева, изплатено адвокатско възнаграждение пред настоящата инстанция.

          Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщението до страните за постановяването му пред Административен съд гр.Пловдив по реда на АПК.

                                                                           

 

     РАЙОНЕН СЪДИЯ:

Вярно с оригинала!

М.Г.