Решение по дело №8279/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 263013
Дата: 13 май 2021 г.
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20191100108279
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 21 юни 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

13.05.21г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Георги Иванов

 

Разгледа в съдебно заседание на 15.04.21г. /с участието на секретаря Х. Цветкова/ гражданско дело № 8279/19г. и констатира следното:

Предявен е иск от Б. А. против Прокуратурата на РБ с правно основание чл. 2б от ЗОДОВ за сумата 100 000 лева /обезщетение за неимуществени вреди/. Претендира се и законната лихва върху посочената главница за периода – след завеждане на делото.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Искът се явява процесуално допустим /по съображенията, изложени в определението на САС от 14.11.19г.; където се съдържат принципни съображения и конкретни такива - във връзка с легитимацията на ищеца по чл. 75 от НПК и неприложимостта на предварителното производство по чл. 8, ал. 2 от ЗОДОВ/.

Искът е основателен – до размера на сумата  50 000 лева:

Не се спори /а такъв извод налага и съдържанието на събраният по делото писмен доказателствен материал – преценен в съвкупност/, че: ищецът е бил обект на принудителни /репресивни/ мерки /действия/; че: спрямо Б. А. е била приложена /оказана/ физическа и психологическа принуда /по време на т. нар. „възродителен процес“/, че: именно във връзка с този процес е било образувано процесното наказателно производство - сл. д. № 1/91г., преобразувано в сл. д. № 780 – II/98г. на ВОП – София, сега ДП № II – 048/99г. на ВОП – София /започнало още през 91г./ и, че: последното все още е висящо /не е приключило с влязъл в сила прокурорски или съдебен акт/.

Фактът, че: процесното наказателно производство не е приключило и към настоящият момент удостоверява пряко /еднозначно – категорично/ предпоставката на чл. 2б от ЗОДОВ. Абсолютно незащитимо /и правно – юридически и житейски/ е да се приеме /каквито и преценки да се направят в контекста на правилото по чл. 2б, ал. 2 от ЗОДОВ/, че визираният в закона „разумен срок“ /за приключване на наказателния процес/ все още не е изтекъл. С оглед това: председателят на състава не излага конкретни аргументи /съображения, доводи, мотиви/ в последната /релевантна/ насока /в контекста на правилото по чл. 2б, ал. 2 от ЗОДОВ/.

Надлежен ответник в случая /по смисъла на чл. 7 от ЗОДОВ/ е именно ПРБ - органът, който е образувал процесното наказателно производство и който е следвало да обезпечи възможността /чрез съответни, своевременни процесуално – следствени действия/ за финализиране на процеса в разумен срок. Отговорността на ответника не може да бъде дерогирана – изключена /с оглед правилото на чл. 122 от ЗЗД/ дори да се приеме, че и съдът /като държавен орган – част от процеса/ е допринесъл /съпричинил – по смисъла на чл. 54 от ЗЗД/ процесното забавяне /отделно от това – отговорността на съдебен орган може да бъде ангажирана принципно само след проведено производство по чл. 419 и следващите от НПК/.

Процесуалната /съответно и материално-правната/ легитимация на ищеца да заяви /да претендира/ процесното обезщетение произтича пряко от обстоятелство /което не е спорно и е надлежно доказано – съобразно изложеното по-горе/, че Б. А. е бил /в лично качество/ обект на физическа и психическа репресия. Именно поради това: за ищеца /като пряко пострадал от посочената репресия/ е налице правен /и преди всичко  житейски – морален/ интерес /право/ да иска приключване на наказателното производство със справедлива присъда. Възприемането на противната /обратната/ логика би лишила пострадалия от всякаква правна защита – настоящото производство /по чл. 2б от ЗОДОВ/ се явява на практика единствената правна възможност /правен ред/ за защита на правата на ищеца /доколкото: иск с каквато и да е друга правна квалификация би се явил – погасен по давност/.

Председателят на настоящият съдебен състав намира принципно, че:

В процесната хипотеза – обстоятелството, че Б. А. е претърпял неимуществени вреди /следствие от продължаващата висящност на процесното наказателно производство, която висящност именно причинява – поддържа фактическа и правна невъзможност да бъде получено морално възмездие за причинените на ищеца физически и психически страдания - следствие от упражнената спрямо него физическа и психическа принуда/ следва да се презумира. Отделно от това – в същата връзка /досежно процесното релевантно обстоятелство/ по делото са събрани и конкретни доказателства /свидетелски показания и експертиза/.

Процесното обезщетение се определя по размер при условията на чл. 52 от ЗЗД: в контекста на горните принципни съображения и в контекста на съдържанието на конкретните /събрани по делото/ доказателства /свидетелски показания и експертиза/.

На последно място /принципно/:

Председателят на настоящия съдебен състав намира, че: решение /по същество/ като настоящото може да бъде постановено само в хипотеза /като процесната/ когато самият ищец /в лично качество/ е бил обект на репресия по време на т.нар. „възродителния“ процес или когато – наследодател на ищец е бил обект на такава репресия. При отсъствие на една от тези предпоставки - следва да се постанови отхвърлително решение. Възприемането на друга логика /различна от посочената/ би позволила /на практика/ всяко физическо лице /без значение на: националност, етнос, религия и т.н./ да заяви обезщетение при условията на чл. 2б от ЗОДОВ /заради висящността на процесното наказателно производство/.

Съдът,

 

Р Е Ш И :

 

 

ОСЪЖДА Прокуратурата на Република България да плати на Б.Р.А. ЕГН ********** сумата 50 000 лева /обезщетение за неимуществени вреди/ - на основание чл. 2б от ЗОДОВ; законната лихва върху тази сума от 21.06.19г. до цялостното й изплащане и 10 лева – държавна такса.

ОТХВЪРЛЯ иска за сумата над 50 000 лева.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

Председател: