Решение по дело №2206/2018 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 5 декември 2018 г. (в сила от 22 февруари 2019 г.)
Съдия: Теодора Начева Петкова
Дело: 20184430202206
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 септември 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

      ............

         05.12.2018 г., гр.Плевен

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

         Плевенският районен съд, единадесети наказателен състав в публично съдебно заседание на шестнадесети ноември през две хиляди и осемнадесета година в състав:

 

                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТЕОДОРА НАЧЕВА

 

При участието на секретар Тинка Гюрецова като разгледа докладваното от съдията Начева АНД № 2206 по описа на същия съд за 2018 г. и на основание данните по делото и закона, за да се произнесе взе предвид следното:

            Постъпила е жалба от Т.Ц.К.,***, с ЕГН **********, чрез адв. В.Н.Н. от *** АК, против НП № 18-0938-002766/11.06.2018 г. на Началник Сектор към ОД-МВР -гр.Плевен, Сектор „ПП“- Плевен, с което на жалбоподателя на основание чл. 183, ал. 7 от ЗДП са наложени административно наказание глоба в размер на 300 лева и административно наказание лишаване от право да управлява МПС за срок от един месец. Твърди се, че НП е незаконосъобразно по изложени в жалбата съображения като се моли неговата отмяна.

         В съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, явява се лично и с адв. В.Н. ***, който ангажира становище в което потвърждава изложеното в жалбата и  моли за отмяна на НП.

         Ответникът по жалбата – Началник Сектор към ОД-МВР -гр.Плевен, Сектор „ПП“- Плевен, редовно призован не се представлява и не изразява становище по нея. 

         Съдът като съобрази изложените в жалбата доводи, събраните по делото доказателства и Закона, установи следното:

         ЖАЛБАТА Е ПОДАДЕНА В ЗАКОНОУСТАНОВЕНИЯ СРОК И ОТ ЛЕГИТИМИРАНО ЛИЦЕ, ПОРАДИ КОЕТО СЕ ЯВЯВА  ПРОЦЕСУАЛНО ДОПУСТИМА.

         РАЗГЛЕДАНА ПО СЪЩЕСТВО СЕ ЯВЯВА НЕОСНОВАТЕЛНА

          В АУАН бл. №0660535 е посочено че на 29.05.2018г. около 10:10 часа в гр. Плевен,  ул. „***срещу № *** към хотел ***, жалбоподателят Т.Ц.К., като водач на лек автомобил „Киа Рио”, с рег. № ***, държава ***, който не е негова  собственост, нарушил временната организация на движението въведена с цел обезпечаване на ремонтна дейност, като е навлязъл  и се движел след пътен знак „В 2“, с допълнителна табела „А 22“ – участък от пътя в ремонт, поставена на преносими стойки на пътното платно. Временното ограничение на движение е било въведено със заповед № РД-12-130/21.03.2018 г. на Община – Плевен. Поради това св. С.Л.К. в присъствието на св. П.Г.Г. след като установили горното нарушение, съставил гореописания АУАН с който вменил на ж-ля нарушение по чл. 6,  т.1 от ЗДП.  

Актът бил съставен в присъствието на жалбоподателя, който се запознал със съдържанието му и го подписал с възражение.

         В срока по чл. 44 ал. 1 от ЗАНН от страна на жалбоподателя Т.К. не е било депозирано писмено възражение.

Въз основа на акта,  Началник Сектор към ОД-МВР -гр.Плевен, Сектор „ПП“- Плевен издал Наказателно постановление НП № 18-0938-002766/11.06.2018 г. с което на основание 183 ал. 7  от ЗДП наложил на жалбоподателя Т.К. административни наказания глоба в размер на 300лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от един месец.  При разглеждане на административно наказателната преписка наказващия орган констатирал, че нарушението е извършено за първи път.

 

         Горната фактическа обстановка се извежда от показанията на свидетелите С.Л.К.  и П.Г.Г., ценени от съда като обективни и логични, и съставения АУАН бл. № 0660535/29.05.2018 г. на л. 7, чиято презумптивна доказателствена сила не е опровергана, докладна записка рег. № 316р-25284/26.07.2018 г. на л. 4, справка  за нарушител/водач на л. 9 и л. 10 от делото. Свидетелите полицейски служители си спомнят детайлно сочения период както и че ж-лят не е бил единствен нарушител в процесния ден и период. Твърдят че е имало и други нарушители които са се опитвали да влязат в забранения участък, като табелите със забраняващ характер били поставени на преносими стойки с поставени върху тях пътни знаци В2 и А23 на видимо място по средата на платното и не са били местени, в т.ч. през нощта. Посочват че стойките с табелите са били заобикаляни в т.ч. от настоящия ж-л, тъй като не обхващали цялото платно. Св.К. си спомня в детайли и самия нарушител и нарушението и заявява че той бил поискал двете стойки да обхващат със синджири платното от единия до другия край тъй като иначе било неразбираемо. Съдът кредитира напълно показанията на двамата полицейски служители и ги възприема като обективни, логични и последователни. Същите са депозирани под страх от наказателна отговорност за лъжесвидетелстване и няма никаква индиция за тяхната заинтересованост.

Съдът не кредитира показанията на свидетелката М.И.Ц., тъй като констатира съществени противоречия между показанията й и тези на свидетелите К. и Г., както и индиция за заинтересованост предвид обстоятелството, че същата е в колегиални отношения с жалбоподателя, работят в една и съща институция, а именно във Фондация „***“. Освен това свидетелката през цялото време говореше в разпита си за две конкретни дати без тогава да бъде питана за тях и въпреки задаваните въпроси впоследствие от страна на съда дали само тогава е бил свободен за движение според нея достъпа в района, при положение и че заяви че работи в близост, не можа да даде логичен отговор. 

         Съобразно разпоредбата на  чл. 6 т.1 от ЗДП, съгласно който „Участниците в движението: 1. съобразяват своето поведение със сигналите на длъжностните лица, упълномощени да регулират или да контролират движението по пътищата, както и със светлинните сигнали, с пътните знаци и с пътната маркировка”. 

Видно от НП отговорността на жалбоподателя е ангажирана за нарушение по чл. 6, т. 1 от ЗДвП за това, че като участник в движението не е съобразил поведението си с пътните знаци. От събраните по делото доказателства, включително от показанията на свидетелите С.Л.К.  и П.Г.Г., на които съдът изцяло даде вяра, се установи, че на посочените в НП време и място жалбоподателят е управлявал лек автомобил „Киа рио“ с рег. № ***, поради което е имал качеството на „участник в движението“ по смисъла на ЗДвП и е бил годен субект на административното нарушение, за което е наказан. На следващо място установява се от обективна страна, че на пътната лента, по която се е предвижвал жалбоподателят, е имало поставен пътътен знак В2 Видно от разпоредбата на чл. 47 ал. 3 от Правилник за прилагане на Закона за движението по пътищата със знак В-2 се забранява влизането на пътни превозни средства в двете посоки. Т.е. същият е със задължетелно предписание и наименование.

 Установява се още, че на пътната лента по която се е предвижвал жалбоподателя е имало и поставен предупердителен знак А 23, съобразно който това е „участък от пътя в ремонт“. Следуемо от това за жалбоподателя е възникнало задължението да съобрази поведението си с поставените пътни знаци В2 и А23, като същият не е сторил това, а продължил движението си направо след знаци. С това нарушението се явява довършено от обективна страна, тъй като същото е на просто извършване, без да е налице необходимост от настъпването на някакъв последващ изпълнителното деяние резултат. Съдът намира, че деянието е съставомерно и от субективна страна, като същото е извършено виновно и при форма на вината пряк умисъл. Видно от твърденията на жалбоподателя в жалбата и от възраженията му в АУАН, той е възприел пътните знаци и тяхното задължително предписание, но въпреки това съзнателно се е отклонил, като е продължил движението си направо след знаците. За лишено от логика съдът възприема твърдението на ж-ля че е следвало да има синджири обхващащи преносимите стойки и не поставя под съмнение грамотността на водачите без да е небходимо да бъдат физически възспирани от синджири.

С оглед тези съображения, настоящият съдебен състав намира, че по делото са събрани достатъчно доказателства, от които може да се направи извод, че Т.К. е извършил нарушението на чл. 183, ал. 7 от ЗДвП вр. чл. 6, т. 1 от ЗДвП. Санкцията в чл. 183 ал. 7 от ЗДвП е фиксирана и е в размер на 300.00 /триста/ лева, поради което наказващия орган е приложил правилно санкционната норма и е наложил на жалбоподателя наказание в законоустановения размер.

Съдът не възприема като основателно възражението на ж-ля за допуснато съществено нарушение на процесуалните правила. Действително в НП е посочена като нарушена разпоредбата на чл. 5 т.1 от ЗДвП. И от формална страна нарушение има. То обаче в конкретния случай не е съществено и не е накърнило правото на ж-ля да разбере за какво е санкциониран, доколкото санкционната разпоредба в конкретния случай съдържа и правилото за поведение. А вписването на чл.5т.1 вместо чл.6т.1 както е в АУАН е единствено и само техническа грешка на дл.лице набирало текста, тъй като и текстовата част на посочената като нарушена разпоредба съответства напълно на цифровата и текстовата част на санкционната/чл.187, ал.3 от ЗДвП/.

Всичко гореизложено очертава неоснователността на жалбата на жалбоподателя Т.Ц.К., респективно правилността и законосъобразността на обжалваното наказателно постановление, ето защо същото следва да бъде потвърдено.

         Водим от горното и на основание чл.63 ал.І от ЗАНН,съдът

Р  Е  Ш  И  :

                ПОТВЪРЖДАВА НП № 18-0938-002766/11.06.2018 г. на Началник Сектор към ОД-МВР -гр.Плевен, Сектор „ПП“- Плевен, с което на Т.Ц.К.,***, с ЕГН ********** на основание чл. 183, ал. 7 от ЗДП  е наложено административно наказание глоба в размер на 300 /триста/ лева и административно наказание лишаване от право да управлява МПС за срок от един месец, като ЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва по реда на АК пред Административен съд – гр.Плевен в  14-дневен срок от получаване на съобщенията за постановяването му от страните.

                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ: