Определение по дело №1449/2019 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 1370
Дата: 9 юли 2019 г.
Съдия: Виолета Константинова Шипоклиева
Дело: 20195300501449
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 1 юли 2019 г.

Съдържание на акта

                                                                                                                                 О П Р Е Д Е Л Е Н И Е   № 1370

 

       Пловдивският окръжен съд, гражданско въззивно отделение – девети състав, в закрито заседание на девети юли две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                             Председател: Виолета Шипоклиева

                                                    Членове: Фаня Рабчева

                                                                    Светослав Узунов

 

след като разгледа докладваното от председателя в.ч.гр.дело № 1449 по описа за 2019 година, за да се произнесе, намира следното:   

Производство по чл. 274 ал. 1 т. 2 вр. чл. 129 ал. 3 от ГПК.

Постъпила е с вх. № 41827/25.06.2019г. чрез Районен съд Пловдив ЧАСТНА ЖАЛБА до Окръжен съд Пловдив с вх. № 20005/01 юли 2019г., подадена от М.М.С., с ЕГН **********, с адрес: ***, против Определение № 333/19г. по гр.дело № 19037/18г. на РС Пловдив, тъй като се счита, че съдията по делото прави извода, че не са му нарушени правата на официална кореспонденция в затвора – София, въпреки че въобще не е проверил как реално стоят нещата и въпреки, че Омбуцманът на Р.България Мая Манолова стигнала до точно противоположния извод, /след извършена от нейния екип проверка/. Прилага се към жалбата препис от писмото на Омбуцмана до него по случая, което писмо ясно доказвало, че правата на кореспонденция незаконно му били спрени от администрацията на Затвора-София. Тоест, счита, че са налице форсмажорни обстоятелства, поради които РС Пловдив, след като провери реалното положение, би трябвало да му даде възможност в нов срок да отговори на исканията му, както и да разпореди на Затвора-София да спазва законодателството и да му даде възможност за отговор.

На базата на гореизложеното, жалбоподателят настоява да се отмени обжалваното определени, както и да се разпореди на РС-Пловдив да му изпрати отново документите, на които нямало как да отговори, докато бил незаконно задържан в Затвора-София и незаконно му била спряна изходящата кореспонденция, както и да се разпореди на РС Пловдив да му даде отново законовия 7-дневен срок за отговор.

Направени са доказателствени искания: моли се като свидетели да бъдат разпитани омбуцманът на Р.България Мая Манолова и нейния сътрудник Димитър Бонголов; адресът на призоваване и на двамата свидетели е: град София, ул.“Георг Вашингтон“ № 22. Прилага се: писмо с изходящ № 10491/18г. на Омбуцмана на Р.България.  

Въззивният състав на ПдОС след като констатира, че въззивната частна жалба е допустима – подадена от надлежна страна – ищец в първоинстанционното производство по гр.дело № 19037/2018г. по описа на ПдРС,ІІІгр.с., в законния срок по чл. 275 ал. 1 от ГПК, срещу подлежащо на обжалване валидно и допустимо определение на районния съд – в хипотеза на чл. 129 ал. 3 изр. второ от ГПК, разгледа частната жалба по същество.

Разгледана по същество частната жалба се явява неоснователна, поради следните съображения:

За да постанови обжалваното определение, районният съд констатира, че ищецът по своя воля е отказал да получи разпореждането на съда с дадените в него указания за отстраняване нередовностите на исковата молба; поради което и след като не е приел съобщението на съда и не е подал молба с оглед дадените от съда указания и в дадения от съда срок, /изтекъл на 06.02.2019г./, намира, че исковата молба подлежи на връщане, а производството по делото – на прекратяване.

Въззивният съд приема за правилен извода на районния съд, както и изложените от него съображения.

Видно е от първоинстанционно гр.дело № 19037/18г. по описа на ПдРС,ІІІ гр.с., с разпореждане в з.з. на 07.12.18г. районният съд, на основание чл. 129 ал. 2 от ГПК оставя без движение исковата молба на М.М.С. против Р. Б. Д. и М. Н. И. по предявен иск по чл. 45 вр. чл. 53 от ЗЗД, като дава указания на ищеца: в едноседмичен срок от получаване на разпореждането, с писмена молба с препис за ответниците, да поправи допуснатите нередовности в подадената искова молба, като:1/ посочи точната дата на твърдяното противоправно деяние – в какво се изразява то – изготвяне на заключение от вещите лица или нещо друго – да се опише; 2/ да изложи твърдения претендираното обезщетение за имуществени или неимуществени вреди ли е и да опише същите; 2/ да приведе петитума в съответствие с обстоятелствената част на исковата молба. Указва се на ищеца, че при неизпълнение на указанията в срок и/или в цялост, исковата молба ще бъде върната, а производството по делото  - прекратено, /лист 3,7 от делото/.

Видно е от разписка от съобщение на РС Пловдив,/лист 16 от делото/, че на дата 23.01.19г. ищецът М. М.С. е отказал да получи съобщението на съда, /за оставяне на исковата молба без движение и за отстраняване на нередовностите, посочени от съда, в указания от съда срок/. Отказът е оформен с подписа на връчителя В. И., /като са налице подписи и на двама свидетели на отказа-К. Б. и П. С./. В тази насока, от въззивния съд се констатира, че срещу „получател:“ е отбелязано, явно, собственоръчно от същия:“отказвам да получа, тъй като ми е спряна препоръчаната ми кореспонденция и няма как да отговоря“, като след това е налице и подпис, /който не се чете/.

Въззивният съд констатира, че направената служебно проверка от първоинстанционния съд, както и е цитирана и в приложено към частна жалба, писмо на омбудсман на РБ с изх. №10491810.12.18г., доколкото е налице издадена Заповед №Л-17/23.01.2018г. същата се отнася, само, до „препоръчана“ кореспонденция, в съответствие с разпоредбата на чл. 75 от ППЗИНЗС. Не се констатират данни за издадена друга Заповед, в частност, заповед, с която да се ограничава кореспонденцията на лишените от свобода с органите на съда, прокуратурата, каквото право на кореспонденция се урежда от друга разпоредба – на чл. 76 от ППЗИНЗС. Това означава, че ищецът след като е имал възможност да получи съобщението на съда, следвало е да го получи, /а, не да прави отказ/,  като е имал възможност да изпрати, съответно, молба до съда, съгласно дадените указания и срок.

В случая, въззивният съд намира, че съображенията, поради които получателят отказва да получи съобщението на съда, са, поначало, ирелевантни. Тъй като, съгласно чл. 44 ал. 1 изр. последно от ГПК „отказът на получателя не засяга редовността на връчването“. След като е налице законно удостоверяване на връчването от администрацията на затвора, съгласно изискванията на чл. 44 ал. 1 от ГПК, като отказът да се приеме съобщението се отбелязва в разписката и се удостоверява с подписа на връчителя, то следва да се приеме от съда, че връчването на съобщението е редовно извършено на дата 23.01.2019г. В тази насока, официалното удостоверяване на „отказа от получаване“ от администрацията на затвора, не се явява и оспорено от ищеца. При което и с изтичане на едноседмичния срок, в който указаните от съда нередовности на исковата молба не са отстранени, въззивният съд намира за законосъобразно връщането на исковата молба, и прекратяване на производството по първоинстанционното гражданско дело № 19037/18г.,ІІІ гр.състав, съгласно разпоредбата на чл. 129 ал. 3 от ГПК.

Видно е от съдържанието на подадената от ищеца частна жалба, ищецът М.М.С., изобщо, не оспорва, че е направил отказ от получаване на съобщението на съда. В частната жалба, само, се акцентира върху посочените, вече, от него съображения, поради които твърди, че е отказал да получи съобщението на съда, а именно, че „са му били нарушени правата на официална кореспонденция в затвора-София“. И понеже, районният съд не приел извода за нарушена кореспонденция, пречеща на ищеца да получи съобщението на съда, /а след това и да подаде, съответно, молба до съда с дадените от последния указания и в дадения от съда срок/, то жалбоподателят сочи, че след като омбуцманът на РБ стигнал до точно противоположния извод, то и определението на районния съд следвало да се отмени, а като доказателство се иска да бъдат разпитани като свидетели омбуцманът на РБ, както и сътрудникът му. Отново, се набляга в жалбата, че след като правата на кореспонденция незаконно му били спрени от администрацията на затвора-София, то нямало значение дали ще приеме или не – съобщението на районния съд, тъй като след това нямало как да отговори в искания от районния срок и това щяло да бъде „по независещи от него причини“.

Както по-горе, вече, е посочено, от една страна, съображенията, поради които ищецът отказва да получи съобщението на съда, са ирелевантни относно редовността на връчването, а от друга страна, се явяват излагащи и неверни обстоятелства. В тази насока, кореспонденцията на лишените от свобода с органите на съда, не е била ограничавана; както и приложеното към частната жалба писмо на омбуцмана не касае конкретния акт на връчване, съответно, на отказ от получаване, поради което като писмено доказателство, както и в тази насока показанията на омбуцмана и сътрудника му, биха се отнасяли до неотносими към настоящето производство обстоятелства, поради което и не следва да се допускат от съда.

Предвид гореизложените съображения въззивният съд намира, че обжалваното определение на районния съд следва изцяло да бъде потвърдено.

Водим от гореизложеното и на основание чл. 271 ал. 1 вр.чл. 278 ал. 4 от ГПК, Пловдивският окръжен съд

                                         О П Р Е Д Е Л И :

ПОТВЪРЖДАВА изцяло постановеното в закрито заседание на 22.03.2019г. Определение № 3338 на Пловдивски районен съд, гражданско отделение, ІІІ граждански състав, по гражданско дело №19037 по описа на съда за 2018 година, с което ВРЪЩА искова молба вх. № 2579/24.02.2016 г. по описа на Окръжен съд Стара Загора, подадена от М.М.С., ЕГН: **********, адрес: ***; и ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д. № 19037 по описа за 2018 г. на Районен съд Пловдив, III граждански състав.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО на въззивния съд може да се обжалва с частна касационна жалба пред ВКС, в едноседмичен срок от връчването на жалбоподателя.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                           ЧЛЕНОВЕ:1/

 

 

 

                                                                          2/