Решение по дело №1110/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 2172
Дата: 29 юни 2020 г.
Съдия: Людмила Людмилова Митрева
Дело: 20195330101110
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 21 януари 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

                         

 

 

                  Р Е Ш Е Н И Е    2172

 

                          гр. Пловдив, 29.06.2020 г.

 

                             В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД, ХХII състав, в публично съдебно заседание на 28.05.2020 г., в състав:

 

                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ:  ЛЮДМИЛА МИТРЕВА

 

при секретаря Величка Грабчева, като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 1110 по описа за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.124 и сл. ГПК.

Образувано е по искова молба от „Теракс“ ЕООД срещу ЗAД „Алианц България“ АД, с която е предявен осъдителен иск за присъждане на сумата в размер на 7660.64 лева, представляваща застрахователно обезщетение по щета ***, дължимо по застрахователен договор № *** за автомобилна застраховка „Каско“ – клауза „Пълно каско“ за щети от ПТП, станало на 10.08.2018 г., ведно със законната лихва от датата на подаване на исковата молба в съда до окончателното заплащане на вземането. Претендират се разноски по делото.

В исковата молба са изложени твърдения, че ищецът е собственик на лек автомобил марка „Мерцедес“, модел „С 350 Блутек 4 Матик“, с рег. № ***. Тъврди се, че за описания автомобил е сключена автомобилна застраховка „Каско№ *** с клауза „Пълно каско“, която покрива щети от ПТП. Договорът е сключен на *** с ответника, който е със срок на валидност от 26.03.2018 г. до 25.03.2019 г. Застрахователната сума била в размер на 90 000 лева. Излагат се твърдения, че на 10.08.2018 г. около 12.30 ч. описаният по-горе лек автомобил, управляван от А. И. Б., упълномощен за това от ищеца, след извършване на маневра „ляв завой“, излизайки от пресечката в село Куртово Конаре, находяща се вляво по посока на движението на пътя от гр. Пловдив за гр. Кричим, автомобилът е навлязъл в този път. Движел се е със скорост около 30 -40 км. в ч. В този момент движещият  се пред него лек автомобил с марка Пежо модел Боксер, с рег. № ***, собственост на Е. Е., управляван от Р.Х., внезапно е спрял. Процесният автомобил леко се е изнесъл наляво, за да го заобиколи. В този момент водачът на лек автомобил Пежо внезапно е предприел маневра „движение назад“. В резултат на това е последвал удар между автомобил с марка Мерцедес и автомобил марка Пежо. Ударът бил в предната част на лекия автомобил „Мерцедес“ и в задната част /задна броня/ на автомобил „Пежо“. За станалото ПТП е съставен двустранен констативен протокол за ПТП на 10.08.2018 г., според който виновен е водачът на автомобила с марка „Пежо“ – Р.Х.. Водачът на автомобил „Мерцедес“ – А. Б. се е обадил на телефон 112. Бил изпратен патрул, но поради липса на спор за вината, органите на полицията не се намесили. Автомобилът „Пежо“ е застрахован по задължителна застраховка Гражданска отговорност в ЗК „Армеец“ с валидна до 27.12.2018 г. застрахователна полица.

За станалото ПТП, своевременно, на дата 15.08.2018 г., с уведомление за щета по МПС №***, е било уведомено ответното дружество. По заведената щета бил извършен оглед на 15.08.2018 г. Били установени увредени детайли и степен на увреждане подробно описани в исковата молба. Процесният автомобил е бил предаден за ремонт в доверен сервиз „Автосервиз – А.“ ЕООД. При извършване на ремонта са констатирани и отстранени повреди, подробно описани в исковата молба, които възлизат в общ размер на 7660.64 лева с ДДС.

С писмо изпратено от ответното дружество от 02.11.2018 г. ищецът е уведомен, че ответникът отказва да му заплати застрахователно обезщетение по заведената щета.

Отказът на ответното дружество да плати щета в размер на 7660.64 лева поражда правния интерес на ищца да заведе настоящия иск.   

В срока по чл.131 ГПК е постъпил отговор от ответника, в който се оспорва така предявения иск по основание и размер. Оспорва се да е налице покрит риск „Пълно каско“ по процесната застрахователна полица. Оспорва щетите по автомобила да са причинени от описания в двустранния констативен протокол механизъм. Твърди се, че констатираните увреждания, не съответстват на декларираното от застрахования събитие в уведомлението щета. Оспорва размер на щетата. Излагат се доводи, че щетите са констатирани в доверен сервиз извън всички предвидени от закона и общите условия към застрахователната полица срокове, което допускало възможността същите да са настъпили в периода между предявяване на претенцията и отстраняването им. Прави се искане за конституиране на трето лице помагач по делото ЗАД „Армеец“АД на страната на ответника, обосновава правен интерес за това.  Претендират се разноски.

С определение от 29.03.2019 г. като трето лице – помагач на ответника е конституиран ЗАД „Армеец“ АД. От същия е постъпило становище за неоснователност на предявените искове.

   Пловдивският районен съд, като прецени събраните по делото доказателства по свое убеждение и по реда на чл. 235, ал. 2, вр. с чл. 12 ГПК, обсъди възраженията, доводите и исканията на страните, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

По допустимостта на иска:

По делото са представени доказателства, че преди завеждане на настоящия иск, ищецът е спазил разпоредбата на чл.380 КЗ, като първо е отправил извънсъдебна претенция към застрахователя за изплащане на обезщетение. От последния е постановен отказа за изплащане на такова, което поражда интереса на ищеца да предяви настоящия иск /л.11/.

 По същество:

 Предявен е осъдителен иск с правна квалификация чл.405, ал.1 КЗ. 

 За да бъде уважен така предявеният иск ищецът следва да установи кумулативност следните предпоставки: възникване на валидно застрахователно правоотношение по имуществена застраховка „Каско“, с клауза „Пълно Каско“, покриваща щети от ПТП; настъпване в срока на застрахователното покритие на застрахователно събитие, за което застрахователят носи риска и в причинна връзка с което са настъпили вреди в претендирания размер Ответникът носи насрещно доказване.

Безспорно между страните е, че лек автомобил „Мерцедес“, модел „С 350 Блутек 4 Матик“, с рег. № *** е собственост на ищеца „Теракс“ ЕООД, за който към дата 10.08.2018 г. е имало валидно сключена имуществена застраховка „Каско“ при ответника с № ***.

Видно от представената от ищеца застрахователна полица №*** /л.11/ същата е с клауза „Пълно каско“. Видно от Общите условия към полицата /л.12/ в т.7 е посочено какви застрахователни рискове са покрити при клауза „Пълно каско“, един от които е ПТП – т.7.1.2.

Съдът приема, че претенцията е именно във връзка със застрахователна полица № ***, доколкото на нея се позовава ищецът в обстоятелствената част на исковата молба и нея представя към исковата молба, а № *** е номерът на образуваната при ответника щета, както е посочил ищеца в обстоятелствената част на исковата молба, налице е очевидна фактическа грешка при посочване на номера на застрахователната полица в петитума на исковата молба, като правилният номер съдът приема, че е този посочен в обстоятелствената част на исковата молба.

От представения по делото Двустранен констативен протокол за ПТП /л.13/ е видно, че същият е подписан на 10.08.2018 г., като в същия е отразено, че автомобил „Пежо Боксер“, с рег. № ***, управляван от Р.Х. при тръгване удря лек автомобил „Мерцедес“, модел „С 350 Блутек 4 Матик“, с рег. № ***, собственост на „Теракс“ ЕООД и управляван от А. Б., като са причинени видими щети на последния автомобил – предна броня, предна решетка, преден капак , еърбеци. В протокола е отразено, че виновен за ПТП е водачът на „Пежо Боксер“, с рег. № ***.

Този документ представлява частен свидетелстващ документ, който няма обвързваща материална стойност за съда.

Видно от уведомление за щета /л.14/ при ответника е образувана преписка по щета № *** за настъпило на 10.08.2018 г. застрахователно събитие, в което е посочено, че на лек автомобил „Мерцедес“, модел „С 350 Блутек 4 Матик“, с рег. № *** са причинени щети в резултат от това, че при изнасяне на същия леко за ляв завой, бусът пред лекия автомобил изведнъж дава на заден ход и удря последния в предната му част.

По делото е изслушана и приета Съдебно-автотехническа експертиза /л.105/ - изготвена преди разпита на допуснатите на страните свидетели, по която вещото лице дава заключение след като се е запознал с твърденията на ищеца в исковата молба, двустранния протокол, приложен от ищеца към исковата молба, уведомлението за щета, както и с данните от разпечатка от протокол за входящ тест на автомобила от 16.10.2018 г., достига до заключението, че няма съответствие и връзка между механизма на ПТП и вредите, посочени в опис на щета от 15.08.2018 г., чиято стойност се претендира в настоящото производство.

Съдът кредитира така изготвената експертиза като обективно и компетентно изготвена, базирана на професионалния опит и знания на вещото лице. Същата е обоснована и защитена от вещото лице при изслушването му и не е опровергана.

По делото като свидетел е разпитан А. Б. /протокол от о.с.з. от 27.05.2019 г. л.115/, доведен от ищеца, който е водач на увредения лек автомобил, от показанията на който се установява, че на 10.08.2018 г. в село Куртово Конаре управлявал лек автомобил „Мерцедес“, модел „С 350 Блутек 4 Матик“, с рег. № ***. Спрял на знак стоп на Т-образен път, огледал се и тръгнал, като преди да тръгне покрай него минал микробус, който завил наляво. Свидетелят с лекия автомобил също завил наляво. В един момент микробусът тръгнал назад и ударил лекия автомобил в средата на автомобила. Свидетелят заявява, че спазвал дистанция от порядъка 10-15 метра Свидетелят се обадил на 112, но след това водачът на микробусът и свидетелят съставили двустранен констативен протокол, поради което и полиция не се намесила.

Съдът кредитира показанията на свидетеля, като обективни. Същият дава сведения за обстоятелства, които лично е възприел.

След разпита на свидетеля е изслушано вещо лице С.М. /л.116/, който заявява, че и след разпита на свидетеля не биха се променили изводите по експертизата му, доколкото несъответствията между изложените обстоятелства в исковата молба, констативния протокол и данните от разпечатка от протокол за входящ тест на автомобила от 16.10.2018 г. продължават да стоят. Вещото лице заявява, че няма как лекия автомобил да е навлязъл на основния път с 30-40 кв.ч. доколкото завоя е 90 градуса. Наред с това, дори и да се приеме, че се е движел с 30-40 км.ч. това от своя страна не съответства с показанията на свидетеля, доколкото за да настъпи ПТП по начина по който се твърди и за настъпването на съответните вреди е необходимо разстоянието между двете МПС-та да е от порядъка 55/60 м, което не кореспондира със заявеното от свидетеля. Наред с това обосновава, че вредите които се претендират, при извършения тест на автомобила се установява, че са настъпил 1000 км. по-рано от процесното събитие.

По делото като свидетел е разпитан и водача на автомобил „Пежо Боксер“ – Р.Х. /протокол от о.с.з. от 30.09.2019 г. /л.132/, от показанията на който се установява, че на 10.08.2018 г. в село Куртово Конаре управлявал „Пежо Боксер“ и при маневра назад се докоснал с лек автомобил „Мерцедес“. Ударът бил отзад на буса и в предната част на „Мерцедеса“. Свидетелят заявява, че не е имало видими повреди по автомобилите, само на „Мерцедеса“ емблемата била наклонена, но счита, че не е от този удар. Още повече, че бронята на неговия автомобил е пластмасова и от удара същата не се счупила. Ударът бил съвсем лек. Водачът на лекия автомобил и жената с него изготвили двустранния констативен протокол и му дали да го подпишат. Свидетелят не бил санкциониран за това ПТП.

Съдът кредитира показанията на свидетеля, като обективни. Същият дава сведения за обстоятелства, които лично е възприел.

Доколкото представителя на ищеца е оспорил заключението на САТЕ и е поискал поставяне на допълнителна задача на вещото лице, такава е допусната. Следва да се посочи, че пълномощника на ищеца, по време на изслушване и приемане на първоначалната експертиза, изрично е поискал поставяне на допълнителни задачи на същото вещо лице след изслушване на свидетели. Не е поискана повторна експертиза по смисъла на чл.201 ГПК и в сроковете за това по чл.200, ал.3 ГПК.

В допълнителната САТЕ /която по своята същност представлява повторна такава, доколкото е отговорила на въпросите по първоначалната експертиза/ вещото лице дава заключение, че предвид  разминаванията в сочения механизъм в исковата молба, констативния протокол, уведомлението за щета и свидетелските показания на двамата свидетели не може да бъде определен един механизъм, който да се посочи като най-вероятен за настъпване на ПТП и на твърдените вреди от ищеца.

С оглед изложеното съдът намира, че ищецът не доказа своята претенция, а именно какъв конкретно е механизма на ПТП, причинно следствената връзка между ПТП и вредите, както и самите вреди от ПТП.

Нито един от свидетелите на ищеца не посочва, че на процесния лек автомобил са причинени вреди в резултат от процесното ПТП, напротив свидетелят Х. заявява, че не е видял щети по лекия автомобил, ударът бил много лек, единствено емблемата била наклонена, каквато претенция в случая липсва. Свидетелят Б. също не дава информация, какви вреди са настъпили по процесния автомобил в резултат на процесното ПТП.

Следва да се посочи, че допълнителната САТЕ е връчена на пълномощника на ищеца на 06.08.2020 г. в открито съдебно заседание, на което експертизата не е приета, защото не е била в срок. До последното проведено по делото открито съдебно заседание – 28.06.2020 г. ищецът е имал достатъчно време да вземе становище по експертизата, да оспори същата, каквото не е направил.

С оглед изложеното съдът намира, че предявения иск остана недоказан по основание и размер и следва да бъде отхвърлен.

По делото е участвало ЗАД „Армеец“ АД като трето лице помага на ответника по предявени от ищеца иск.

По отговорността за разноските

С оглед изхода на спора право на разноски се пораждат за ответника, който е направил своевременно искане за присъждане на такива.

Ответникът доказа следните разноски – 876 лева – платено адвокатско възнаграждение, 90 лева – депозит за САТЕ, 60 лева – допълнителен депозит за САТЕ. Общо разноски за ответника 1026 лева, които на основание чл.78, ал.3 ГПК ще се присъдят в пълен размер.  

При тези мотиви, Пловдивският районен съд

 

                                                             Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ предявения от „Теракс“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: село Извор, обл. Пловдив, общ. Родопи, местност „Червенака“ № 41А срещу ЗAД „Алианц България“ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. София, бул. „Княз Александър Дондуков“ № 59 осъдителен иск за присъждане на сумата в размер на 7660.64 лева, представляваща застрахователно обезщетение по щета ***, дължимо по застрахователен договор № *** за автомобилна застраховка „Каско“ – клауза „Пълно каско“ за щети по лек автомобил „Мерцедес“, модел „С 350 Блутек 4 Матик“, с рег. № ***, в резултат от ПТП, станало на 10.08.2018 г., ведно със законната лихва от датата на подаване на исковата молба в съда – 21.01.2019 г. до окончателното заплащане на вземането.

ОСЪЖДА „Теракс“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: село Извор, обл. Пловдив, общ. Родопи, местност „Червенака“ № 41А ДА ЗАПЛАТИ НА ЗAД „Алианц България“ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. София, бул. „Княз Александър Дондуков“ № 59 сумата в размер на 1026 лева – разноски в производството.

 

Решението е постановено при участието на ЗАД „Армеец“ АД, ЕИК *********, като трето лице – помагач на ответника ЗAД „Алианц България“ АД, ЕИК ********* по предявения от „Теракс“ ЕООД, ЕИК ********* иск по чл.405, ал.1 КЗ.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Пловдивския окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п/

Вярно с оригинала!ВГ