Определение по дело №1010/2020 на Районен съд - Троян

Номер на акта: 260237
Дата: 18 декември 2020 г.
Съдия: Светла Иванова Иванова
Дело: 20204340101010
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 16 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

 

                                                     ОПРЕДЕЛЕНИЕ

                                                      

  

                               гр. Троян,   18.12.2020год.

 

 

          Троянски районен съд, втори състав, в закрито заседание на осемнадесети декември, две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                                                  Председател: Светла Иванова

 

при секретаря……………………….., като разгледа докладваното от съдията Иванова гр. дело № 1010 по описа на ТРС за 2020 год., за да се произнесе - съобрази:

 

Производството по настоящето дело е бързо по реда на чл. 310 т. 2 от ГПК.

            На основание чл. 140 ал. І от ГПК съдът след като извърши проверка по редовността и допустимостта на предявения иск намира за установено следното:

Предмет на делото е предявен от Д. Н. Т., ЕГН********** против Н.Б.Т. иск с правно основание чл.144 от СК – издръжка на пълнолетен учащ от родител.                                        

Съдът като извърши проверка съобразно разпоредбата на чл.140  ал.1 от ГПК  намира, че предявеният иск с е допустим.                                       

Ищцата твърди, че  ответника е неин баща, че през учебната 2020-2021г. продължава да се обучава като студент в първи курс, редовна форма на обучение. Твърди, че единствените грижи досежно нейната издръжка са поети от майката. Излага, че средствата, които предоставя нейната майка са недостатъчни. Твърди, че баща и има друго семейство, че притежава добри финансови възможности, които му позволяват да води луксозен начин на живот.

Моли съда да постанови решение, с което ответника да бъде осъден да заплаща месечна издръжка в размер на 300.00 лева, считано от 12.11.2020г. за в бъдеще, до настъпване на законна причина за нейното изменение или прекратяване.

На ответникът е връчен  препис от исковата молба и приложените към нея доказателства и същия, при предвидената процедура по реда на чл.131 ал.1 от ГПК  е представил писмен отговор, в който изразява становище за допустимост, но неоснователност на исковата претенция. Оспорва изложените в исковата молба твърдения. Ангажира доказателства, прави доказателствени искания. Оспорва твърдението на ищцата, относно това, че за нейните нужди се е грижила само и единствено нейната майка, която е поела покриването на разходите за обучението, курсове и други, доколкото доверителят ми е заплащал издръжка докато дъщеря му е била учаща. Оспорва, че непрекъснато възникват разходи за ищцата,  за ток, общежитие, карта за градски транспорт, храна и др., за които не са ангажирани доказателства.

Твърди, че настъпилото отчуждение между страните не е в резултат на действия на ответникът, а е резултат от дългогодишно и целенасочено отчуждаване на дъщеря му от страна на майката.  Оспорва  твърдението, че бащата води луксозен начин на живот, понеже е закупил на лизинг автомобил, което счита за разход, а не за приход.

Твърди, че от представените доказателства  за разходите на домакинствата от НСИ, само разходите за храна и дрехи на един член от домакинство за месец са на стойност над 600 лв, тоест без помощта на съпругата си ответникът е в невъзможност да задоволява дори собствените си базови потребности от храна и облекло.

Счита, че пълна безусловност на задължението да заплаща издръжка в случая не е налице - трябва да се установи, че детето учи редовно във висше учебно заведение, че то не може да се издържа от доходите или от използване на имуществото си, както и даването на издръжката не трябва да съставлява особени затруднения за родителя , като се позовава на съдебна практика /Решение № 199 от 17.05.2011 г. на ВКС по гр.д. № 944/2010 г., Ill г.о постановено по чл.290 от ГПК/.

Съгласно чл. 144 СК, "родителите дължат издръжка на пълнолетните си деца, ако учат редовно в средни и висши учебни заведения, за предвидения срок на обучение, до навършване на двадесетгодишна възраст при обучение в средно учебно заведение, и не могат да се издържат от доходите си или от използване на имуществото си и родителите могат да я дават без особени затруднения.                                                                                                             

Съгласно чл. 142, ал. 1 СК, размерът на издръжката се определя според нуждите на лицето, което има право на издръжка, и възможностите на лицето, което я дължи.                                                            В съдебната практика и в правната теория не съществува съмнение относно същността на задължението за издръжка на родител към непълнолетно дете /безусловна, като доходите и имуществото на самото дете и на задължения родител имат значение само при определяне на нейния размер, като тя винаги се дължи до навършване на пълнолетие/. Безусловността на тази отговорност отпада спрямо пълнолетните деца, които по начало са длъжни сами да се грижат за издръжката си. Изключението е за тези, които учат, но до навършване на определена пределна възраст, като тук законодателят е поставил и определени ограничения с оглед имуществото на търсещия издръжка и имуществото на родителя. Въпросът дали условието по чл. 144 СК - даването на издръжка да не съставлява особено затруднение за родителя, касае само случаите, в които пълнолетното дете учи в средно или висше учебно заведение, не е разрешен противоречиво от съдебната практика. От друга страна, нормата на чл. 144 СК е ясна относно приложното си поле. Съдебната практика е също единна и непротиворечива, че разпоредбата касае всички случаи на обучение, когато детето е навършило пълнолетие - императивното задължение родителите да се грижат и осигуряват условия за живот, необходими за развитие на детето, от което произтича и задължението да им дават издръжка, е за времето да навършване на пълнолетие - чл. 143, ал. 1 СК.                                                                                              

С оглед разпоредбата на чл.146 ал.І т.5 от ГПК, съдът  следва да разпредели доказателствената тежест за подлежащите на доказване факти, като ищцата следва да докаже, наред с нуждата си от издръжка и възможност ответникът да предоставя такава, т.е. доказателства за материалното състояние на ответника по иска.                                                         

Твърдението, че ищцата не може да се издържа сама е твърдение за отрицателен факт и в доказателствена тежест на ответника е да ангажира доказателства, оборващи обстоятелството, че тя не притежава имущество или други доходи, от които да се издържа.                       

Съдът следва да изиска служебна справка от  НАП за 2020-та година за ищцата Д.Н.Т., ЕГН **********, от която да е видно има ли регистрирани трудови договори, ако има такива в какъв размер са получаваните от същата възнаграждения, осъществявала ли е търговска дейност и в каква правно-организационна форма, има ли декларирани имоти или моторни превозни средства, както и дали същия е подавал данъчни декларации и/или са регистрирали доходи за предходната година, които да подлежат на задължителна облагане по ЗДДФЛ; Справка от НАП за майката на ищцата Р.С.П., ЕГН **********, от която да е видно има ли същата регистрирани трудови договори, ако има такива в какъв размер са получаваните от нея възнаграждения, осъществявала ли е търговска дейност и в каква правно-организационна форма, има ли декларирани имоти или моторни превозни средства, както и дали същата е подавала данъчни декларации и/или са регистрирали доходи за предходната година, които да подлежат на задължителна облагане по ЗДДФЛ.

Задължава ищцата в петдневен срок от съобщението да представи Декларация за семейно положение и имотно състояние, както и служебна бележка за доходи от трудови или служебни правоотношения за периода от 12 месеца преди датата на провеждане на съдебното заседание, ако е получавала такива и Декларация за семейно положение и имотно състояние на майката на ищцата Р.С.П., ЕГН **********, както и служебна бележка за доходи от трудови или служебни правоотношения на същата за периода от 12 месеца преди датата на провеждане на съдебното заседание.

 

            Съдът намира, че приложените от страните писмени доказателства са допустими и следва да бъдат допуснати в съдебно заседание.         

            Предвид изложеното и на основание чл.140, ал.1 във вр.с чл.315 от ГПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

            НАСРОЧВА гр.д.№ 1010/2020 година по описа на Троянски районен съд в открито съдебно заседание на 30.12.2020г. от  11.00 часа, за която дата да се призоват страните.

            ДОПУСКА представените с  исковата молба и отговора писмени доказателства. 

Да се изиска служебна справка от  НАП за 2020-та година за ищцата Д.Н.Т., ЕГН **********, от която да е видно има ли регистрирани трудови договори, ако има такива в какъв размер са получаваните от същата възнаграждения, осъществявала ли е търговска дейност и в каква правно-организационна форма, има ли декларирани имоти или моторни превозни средства, както и дали същия е подавал данъчни декларации и/или са регистрирали доходи за предходната година, които да подлежат на задължителна облагане по ЗДДФЛ; Справка от НАП за майката на ищцата Р.С.П., ЕГН **********, от която да е видно има ли същата регистрирани трудови договори, ако има такива в какъв размер са получаваните от нея възнаграждения, осъществявала ли е търговска дейност и в каква правно-организационна форма, има ли декларирани имоти или моторни превозни средства, както и дали същата е подавала данъчни декларации и/или са регистрирали доходи за предходната година, които да подлежат на задължителна облагане по ЗДДФЛ.

Задължава ищцата в петдневен срок от съобщението да представи Декларация за семейно положение и имотно състояние, както и служебна бележка за доходи от трудови или служебни правоотношения за периода от 12 месеца преди датата на провеждане на съдебното заседание, ако е получавала такива и Декларация за семейно положение и имотно състояние на майката на ищцата Р.С.П., ЕГН **********, както и служебна бележка за доходи от трудови или служебни правоотношения на същата за периода от 12 месеца преди датата на провеждане на съдебното заседание.

На основание чл.146 във вр. чл.140 ал.3 от ГПК, на страните да се връчи препис от настоящото определение за насрочване, съдържащо проекто-доклад по делото.

            Определението не подлежи на обжалване.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: