Решение по дело №11/2021 на Районен съд - Радомир

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 25 март 2021 г. (в сила от 20 април 2021 г.)
Съдия: Росен Пламенов Александров
Дело: 20211730200011
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 януари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

 Р     Е     Ш     Е     Н     И     Е

гр. Радомир, 25.03.2021 г.

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Радомирският районен съд, наказателна колегия, четвърти състав, в публично заседание на двадесет и втори март през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ: РОСЕН А.

 

при участието на секретаря Марияна Маркова, като разгледа докладваното от съдията АНД № 11 по описа за 2021 г., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

С наказателно постановление № 20-1158-005030/26.10.2020 г. началник сектор ОД МВР – Перник, сектор Пътна полиция, е наложил на жалбоподателя Д.А.А. административно наказание глоба в размер на 200,00 лева за нарушение на чл. 150 ЗДвП, глоба в размер на 200,00 лева за нарушение на чл. 103 ЗДвП и глоба в размер на 20 лева за нарушение на чл. 147, ал. 1 ЗдВП, на основание чл. 53 ЗАНН и чл. 177, ал. 1, т. 2, чл. 175, ал. 1, т. 4 и чл. 185 ЗДвП.

Недоволен от така наложеното му наказание жалбоподателят по изложените в жалбата правни доводи моли съда да отмени атакуваното наказателно постановление, като неправилно и незаконосъобразно.

Административнонаказващият орган, редовно и своевременно призован, не изпраща представител.

Районна прокуратура – Перник, Териториално отделение - Радомир, редовно и своевременно призована, не изпраща представител и не изразява становище по жалбата.

Радомирският районен съд, като взе предвид становищата на страните и като прецени събраните по делото доказателства по реда на чл. 14 и чл. 18 НПК, приема следното от фактическа страна:

Жалбата изхожда от легитимирано и заинтересовано лице да оспори пред съда законосъобразността на горепосоченото наказателно постановление. Подадена е в законоустановения срок, предвиден в чл. 59, ал. 2 ЗАНН, поради което следва да бъде разгледана по същество.

По делото се установява, че на 27.09.2020 г. бил съставен акт № 298152 за установяване на административно нарушение от свидетеля И.П.И. в присъствието на свидетеля М.Р.З., срещу Д.А.А., за това, че на 27.09.2020 г., в 10,15 ч., в гр. Земен, на ул. „Земенско кале“, жалбоподателят, като водач на мотоциклет „Ямаха СЕ 03“, с рег. С6520Х, с посока на движение към ФСМП – Земен, управлява процесния мотоциклет, собственост на А.Д. А.,***, при подаден сигнал за спиране от контролен орган със стоп –палка по образец (С8), същият не спира на посоченото място и продължава посоката си на движение. Водачът е неправоспособен, а МПС не е преминало годишен технически преглед.

В АУАН е отразено, че нарушителят отказва да го подпише, което обстоятелство е удостоверено с подписа на свидетеля С.П.Н..

Въз основа на съставения АУАН впоследствие било издадено и обжалваното понастоящем НП, с което на жалбоподателя е наложено административно наказание глоба в размер на 200,00 лева за нарушение на чл. 150 ЗДвП, глоба в размер на 200,00 лева за нарушение на чл. 103 ЗДвП и глоба в размер на 20 лева за нарушение на чл. 147, ал. 1 ЗдВП.

По делото са разпитани актосъставителят И.И. и свидетелят по акта М.З., които потвърждават фактическата обстановка, описана в АУАН.

По делото е разпитан и свидетелят С.Н., който сочи, че е бил уведомен по телефона от своите колеги за отказа на жалбоподателя да подпише АУАН, но не е присъствал на мястото на съставяне на акта.

Съдът, с оглед установената фактическа обстановка и съобразно възраженията и доводите на жалбоподателя, както и като съобрази задължението си да проверява изцяло законосъобразността на наказателното постановление, независимо от основанията, посочени от страните, установи следното от правна страна:

При извършване на служебна проверка за законосъобразност, съдът намери, че в хода на административнонаказателното производство са допуснати съществени процесуални нарушения, поради което процесното наказателно постановление следва да бъде отменено. Съображенията са следните:

От вписаните в акта за установяване на административно нарушение и наказателното постановление данни за самоличността на нарушителя Д.А.А. се установява, че същият е бил непълнолетен към датата на извършване на нарушенията. Той е роден на *** г. и е навършил пълнолетие на 12.11.2020 г., а нарушенията са извършени на 27.09.2020 г.

Съгласно разпоредбата на чл. 15, ал. 2 ЗАНН по отношение на непълнолетните административното наказание глоба се заменя с обществено порицание. В случая съответните административни наказания глоба не е можело да бъдат наложени на Д.А.А., тъй като към момента на извършване на нарушенията той е бил непълнолетен и като такъв е следвало да понесе съответната административнонаказателна отговорност. Нормата на чл. 3, ал. 1 ЗАНН определя, че за всяко административно нарушение се прилага нормативният акт, който е бил в сила по време на извършването му. Определяйки наказанието по реда, по който то се налага на пълнолетно лице, наказващият орган е действал незаконосъобразно, като не е изпълнил вменените му задължения по чл. 27, ал. 4 ЗАНН, а именно да прецени качеството на извършителя, възможността същият да носи административнонаказателна отговорност и да му бъде наложено съответното административно наказание. С неправилното определяне на санкциите той е ограничил правото на защита на нарушителя, което се изразява в конкретна невъзможност за него да разбере дали се явява субект на вменените нарушения и на какво основание следва да бъде санкциониран.

Нарушаването на правото на защита всякога се преценява като съществено процесуално нарушение, водещо до необходимост от отмяна на атакувания административен акт.

Наред с това, съгласно чл. 40, ал. 1 ЗАНН, уреждаща процедурата по съставянето на АУАН, актът се съставя в присъствието на нарушителя, като чл. 40, ал. 2 от закона предвижда възможност за съставянето на акт в отсъствие на нарушителя, когато е известен, но не може да бъде намерен или след покана не се яви за съставянето му. В разглеждания случай, при съставянето на АУАН е допуснато нарушение, тъй като посочената разпоредба предвижда възможност за съставяне на акта в отсъствие на нарушителя, ако последният не може да бъде намерен или е бил поканен за съставянето му, но не се е явил, поради което актосъставителят, след като извърши констатация и събере данни, които да навеждат на извода за извършеното административно нарушение, е длъжен да покани нарушителя за съставяне на акта и съответно, само при наличието на надлежно връчена такава покана, ако нарушителят не се яви в определения ден и час, съставянето на акта в негово отсъствие ще попадне в хипотезата на чл. 40, ал. 2 ЗАНН. Видно е от данните по делото, че това условие не е изпълнено и няма данни жалбодателят да е бил редовно поканен за съставяне на АУАН.

Следва също да се отбележи, че незаконосъобразно АУАН е оформен с посочване, че нарушителят отказал да подпише акта, което било удостоверено с подпис на един свидетел, доколкото последната процедура е приложима единствено в хипотезата, когато нарушителят присъства при съставяне на АУАН, но отказва да го подпише, а не тогава, когато изобщо отсъства.

Поради това е следвало да бъда проведена процедурата по чл. 43, ал. 4 ЗАНН, а именно -  АУАН е следвало да бъде изпратен чрез съответната служба на нарушителя за предявяване и подписване. Впоследствие не са изпълнени и изискванията на чл. 43, ал. 4 и ал. 5 от ЗАНН за предявяване и връчване на препис от АУАН на лицето, срещу което е съставен. При това положение административнонаказващият орган е бил длъжен на основание чл. 52, ал. 2 ЗАНН да върне преписката на актосъставителя за предявяване и връчване на АУАН. Вместо това, той е издал наказателното постановление, предмет на съдебен контрол.

По този начин, след като АУАН веднъж е бил съставен в нарушение на чл. 40, ал. 1 ЗАНН – в отсъствие на нарушителя и извън хипотезите на чл. 40, ал. 2 ЗАНН, то и отделно от това, при нарушение на чл. 43, ал. 4 ЗАНН, съставеният АУАН не му е бил предявен, като по този начин жалбоподателят напълно е бил лишен от възможност да се запознае с повдигнатото му административно наказателно обвинение, съответно – да вземе участие в производството съобразно разпоредбите на ЗАНН.

Предвид горните съображения районният съд намира, че атакуваното наказателно постановление е неправилно и незаконосъобразно и следва да бъде отменено.

Водим от изложените съображения и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН, съдът

 

 

Р        Е        Ш        И:

 

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 20-1158-005030/26.10.2020 г. на началник сектор ОД МВР – Перник, сектор Пътна полиция, с което на Д.А.А., с ЕГН: **********, с адрес: ***, на основание чл. 53 ЗАНН и чл. 177, ал. 1, т. 2, чл. 175, ал. 1, т. 4 и чл. 185 ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 200,00 лева за нарушение на чл. 150 ЗДвП, глоба в размер на 200,00 лева за нарушение на чл. 103 ЗДвП и глоба в размер на 20 лева за нарушение на чл. 147, ал. 1 ЗдВП, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване пред ПАС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

                                                                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ:/п/

Вярно с оригинала

Секретар:/И.С./