Решение по дело №16707/2015 на Софийски градски съд

Номер на акта: 6226
Дата: 31 август 2017 г. (в сила от 31 декември 2018 г.)
Съдия: Десислава Георгиева Янева-Димитрова
Дело: 20151100116707
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 28 декември 2015 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

гр.София, ………….2017 г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГК, І г.о., 5 състав, в публично заседание на седемнадесети май през две хиляди и седемнадесета година в състав:

 

 

                                                                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДЕСИСЛАВА ЯНЕВА

                                                             

при секретаря К.Георгиева, като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 16707 по описа за 2015 год., за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

            Предявен е от О.И.И.  против чуждестранно юридическо лице  Z.V. – A. ”  иск с правно основание чл. 226, ал.1 КЗ /отм./

Ищцата твърди, че на 03.07.2015г. на автомагистрала „Тракия”, км. 125, до гр. Пловдив настъпило пътно-транспортно произшествие между л.а. „Форд Галакси” с рег. № W-****** с водач Т.А., л.а. „Рено Меган-Сценик”, с рег. № ********с водач И.Г.И.и л.а. „Фиат Брава”, рег. № ********, управляван от А.Д.С.. Пътно-транспортното произшествие настъпило в резултат на противоправното и виновно поведение на водача на л.а. „Форд Галакси”, чиято отговорност била застрахована от ответника по застраховка „Гражданска отговорност”. В резултат на пътно-транспортното произшествие настъпила смъртта на сина на ищцата И.Г.И.. О.И. тежко преживяла смъртта на сина си, останала сама, без морална и физическа подкрепа, изгубила смисъла на живота си. Стойността на претърпените неимуществените вреди ищцата определя на 150 000лв. Моли съда да осъди ответника да й заплати горепосочената сума, ведно със законната лихва от 03.07.2015г. до окончателното изплащане

         Ответникът не оспорва фактите, на които е основан искът. Оспорва единствено размера на иска.

            Съдът, като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната взаимна връзка, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

            По предявения иск с правно основание чл. 226, ал. 1 от КЗ /отм./:

            За да бъде уважен този иск, ищцата следва да ангажира доказателства за следните обстоятелства: 1/за наличието на договор за застраховка ”Гражданска отговорност” между собственика на автомобила, управляван от прекия причинител на вредата, и ответното дружество; 2/ за юридическите факти от състава на чл. 45 от ЗЗД по отношение на водача на застрахованото от ответното дружество МПС: вреда, противоправно деяние, вина на дееца и причинно-следствена връзка между противоправното деяние и вредата; 3/да докаже размера на дължимото обезщетение.

            Страните не спорят относно настъпването на фактите от състава на чл.226, ал.1 от КЗ./отм./.                                                                                                                                                                                 Ответникът не е подал отговор на ИМ. В съдебно заседание неговият представител заявява, че оспорва единствено размера на иска.

            С оглед изявлението на ответника и представените по делото констативен протокол за пътно-транспортно произшествие с пострадали лица от 03.07.2015г. и удостоверение за раждане от ***г., съдът приема, че при пътно-транспортно произшествие на 03.07.2015г. е причинена смъртта на сина на ищцата. Пътно-транспортното произшествие е настъпило в резултат на виновното и противоправно поведение на водача на л.а. „Форд Галакси” с рег. № W-****** - Т.А., чиято отговорност е застрахована по застраховка „Гражданска отговроност” от ответника.

            Не се спори, че ищцата е претърпяла неимуществени вреди от смъртта на сина си, което се потвърждава и от показанията на св. С.. Същият заявява, че ищцата и нейният син са били изключително близки. Ищцата през по-голямата част от годината  живеела в гр. Плевен, но през лятото и по празници гостувала при сина си в Павел баня. В дома на сина й имало отделна стая, предназначена за нея, в която отсядала по време на гостуванията си. Синът й бил активен човек, грижел се за имота си в Павел баня, помагал на майка си финансово, ремонтирал апартамента й в Плевен. Ищцата имала и дъщеря, но не била толкова близка с нея, колкото със сина си. Ищцата изпаднала в шок, когато научила за смъртта на сина си. На погребението била в тежко състояние, не знаела къде се намира, после изпаднала в депресия - не говорела за друго, освен за сина си, била нестабилна емоционално, плачела. След смъртта на сина си, отишла в Павел баня при внука си, който се грижел за нея известно време. Ищцата се променила, затворила се в себе си, не искала да общува, а преди била жизнерадостен човек. Напуснала дома на внука си, по свое желание, отишла да живее в старчески дом. Според свидетеля, искала да е далече от средата, която напомняла за сина й.   

            Единственият спорен въпрос по делото е относно размера на дължимото  обезщетение за неимуществени вреди.

            При определяне размера на обезщетението съдът отчете следните обстоятелства: възрастта на ищцата към датата на ПТП – 85г., обстоятелството, че е била прекъсната една от най - силните връзки в живота на човека – тази на майката с нейното дете. Ищцата изцяло е разчитала на помощта на сина си, който й е помагал финансово и е бил нейна емоционална опора, давал й е спокойствие и увереност, че няма да бъде оставена сама да се справя с трудностите, които е срещала с напредването на възрастта  в ежедневието си. Ищцата се е чувствала желана в дома на сина си, където е имало отделна  стая за нея – често е гостувала на сина си по празници, прекарвала е лятото със семейството му. Смъртта на сина й се е отразила тежко на психическото й състояние – познатите я възприемат, като „емоционално нестабилна“, плачела, после изпаднала в депресия, не говорела за друго, освен за сина си, затворила се в себе си и не желаела да общува с други хора./св.С./. Животът на И. се е променил –  след погребението известно време е живяла с внука си, но после по свое желание е напуснала дома му и е отишла да живее в старчески дом. При определяне на обезщетението съдът отчете и обстоятелството, че мъката от загубата на сина й ще съпътства ищцата до края на живота й, загубата за нея е невъзвратима и не може да бъде измерена материално.

         Като съобрази всички тези обстоятелства, на основание чл.52 от ЗЗД, съдът определи размера на дължимото обезщетение за неимуществени вреди, по справедливост, в  размер от 110 000лв., до който размер искът е основателен, а в останалата част, до пълния предявен размер от 150 000лв., следва да бъде отхвълен.

            По разноските:

            Ищцата следва да бъде осъдена да заплати на ответника, на основание чл.78, ал.3 от ГПК, направените по делото разноски в размер на 1466,66лв., съобразно отхвърлената част от иска.

            Ответникът следва да бъде осъден да заплати на адв. П.К. ***, на основание чл. 38, ал. 2 ЗА, адвокатско възнаграждение в размер на 5 522лв., съобразно уважената част от иска.

            Ответникът следва да бъде осъден, на основание чл.78, ал.6 от ГПК, да заплати на държавата, по сметка на СГС, ДТ върху уважения иск в размер на 4400лв.

                        Мотивиран така, съдът

   

Р  Е  Ш  И  :

 

                        ОСЪЖДА Z. V. – A.” със седалище и адрес на управление: А., 1015, гр. В., Ш.15, вписано в Търговския регистър на Търговския съд в гр. В. с № FN 89577g, с адрес за призоваване: гр.София, ул.”*******, ет.3 чрез „АВУС България – регулиране на щети” ЕООД, ЕИК ********, представлявано от Ч.М.Я.– Б., да заплати на О.И.И., ЕГН **********, съдебен адрес ***0 сумата от 110 000лв./обезщетение за неимуществени вреди, изразили се в преживени  страдания от смъртта на сина й И.Г. И., настъпила на 03.07.2015 г. при пътно - транспортно произшествие, на автомагистрала „Тракия”, км.125, в участъка до гр.Пловдив, причинено по вина на водача на л.а. „Форд Галакси” с рег. № W-****** – Т.А., по време на действие на застрахователен договор за застраховка „Гражданска отговорност”/, ведно със законната лихва от 03.07.2015 г. до окончателното изплащане, като иска в останалата част до пълния предявен размер от 150 000 лв., като неоснователен, ОТХВЪРЛЯ.

            ОСЪЖДА Z. V. – А.” да заплати на адв. П.К. ***0, на основание чл. 38, ал. 2 от Закона за адвокатурата, адвокатско възнаграждение в размер на 5 522лв., съобразно уважената част от иска.

                        ОСЪЖДА О.И.И. да заплати на ”Z. V. – А.”, на основание чл.78, ал.3 от ГПК, направените по делото разноски в размер на 1466,66лв., съобразно отхвърлената част от иска.

                        ОСЪЖДА Z.V. – А.”, на основание чл.78, ал.6 от ГПК, да заплати на държавата, по сметка на СГС, държавна такса в размер на 4400 лв. върху уважената част от иска. 

                        Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок от връчването му пред Софийски апелативен съд.

 

 

                                                                                                          СЪДИЯ :