Решение по дело №187/2019 на Районен съд - Кюстендил

Номер на акта: 300
Дата: 27 септември 2019 г. (в сила от 21 ноември 2019 г.)
Съдия: Мая Андонова Миленкова
Дело: 20191520200187
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

 

                                                     Р Е Ш Е Н И Е

                                                            № ..........................

                                                   гр. Кюстендил, 27.09.2019 г

                                                    В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

          Кюстендилски районен съд, ІІІ-ти наказателен състав, в открито съдебно заседание на десети септември , две хиляди и деветнадесета  година, в състав :

                                                         председател: Мая Миленкова

                                             при секретаря: Светла Христова   

Като разгледа докладваното от съдия Миленкова  АНД № 187 по описа за 2019 година на КРС  и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

С.Р. , родена на *** г. в Р М., с адрес за призоваване – Р България гр.Кюстендил , ул.“М.“№3, с ЕГН – ********** обжалва наказателно постановление №139/11.09.2017 г. на ***** на Митница Югозападна, с което на основание чл. 123, ал.1 от ЗАДС й е наложено административно наказание  „глоба” в размер на 2000 лева. На осн. чл.124, ал.1 от ЗАДС  са отнети в полза на държавата  тютюневите  изделия, предмет на нарушението:  цигари марка „Rodeo blue“- 8 (осем) бр. кутии по 19 къса, с македонски акцизен бандерол;      цигари марка „LD Blue 100S“ - 5  (пет) бр.  кутии по 19 къса, с македонски акцизен бандерол  и  цигари марка „LD  Вlu" - 5 (пет) бр. кутии по 19 къса, с македонски акцизен бандерол.

 Иска се отмяна на наказателното постановление, като се сочат нарушения на процесуалните правила и се оспорва  НП  по същество.

Наказващият орган, чрез процесуалният си представител изразява становище за неоснователност жалбата.

Като разгледа събраните по делото писмени и устни доказателства при условията на чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът прие за установено следното:

На 23.02.2017 година в митница Югозападна с вход. № 32-51165/23.02.2017 год. е постъпило постановление за прекратяване на наказателно производство от 21.02.2017 год. по преписка вх. № 344/2017 год. на КРП. В хода на проведеното разследване е установено, че на 24.01.2017 год. около 11,435 часа на околовръстен път I -6 общ. Кюстендил, във връзка с постъпила в РУ - гр. Кюстендил оперативна информация служители на ОД -МВР са спрели за проверка лек автомобил марка „ Рено", модел „Клио" с рег. № КН ****АХ, управлявано от Б.Ц с ЕГН - **********. В автомобила пътувала и жалбоподателката Р..В последствие при извършен личен обиск на същата в дамската и чанта и около тялото и са намерени горепосочените количества цигари без акцизен бандерол на Република България. Процесуално следствените действия са извършени от полицай при ОД МВР гр. Кюстендил. Цигарите са открити а в последствие иззети, като следствените действия са протоколирани в протокол за претърсване и изземване с дата 24.01.2017 година в присъствието на поемни лица. В протокола жалбоподателят Р. е вписала, че няма възражения .

След прекратяването на досъдебното производство поради липсата на осъществено престъпление от общ характер материалите от преписката били изпратени на Митница югозападна - гр. Благоевград - ТМБ гр. Кюстендил за вземане отношение. След запознаване с материалите бил изготвен и атакувания от жалбоподателя административен акт.

Горната фактическа обстановка се установява и доказва от показанията на

свидетелите и цитираните писмени доказателства. Свидетелските показания

са последователни и непротиворечиви. Изцяло съответстват  на дадените от свидетелите показания в досъдебното производство

Действията на контролните органи са били последователни и законосъобразни и чрез тях обективно  и непосредствено е доказано чия собственост са намерените количества цигари. Цялата съдебна практика акцентира върху това, кой, кога къде и как е държал акцизна стока без бандерол, респ. кой  е осъществил реалното владеене на акцизните стоки до степен на възможност да се разпореди в последствие с тях. Сочи се, че цигарите са открити в жалбоподателката. Затова съдът ще кредитира именно тези доказателства и ще отхвърли твърденията на Р. за липса на виновно поведение от нейна страна и недоказване на извършено нарушение от същата. Сигналът е касаел незаконна дейност с акцизни стоки извършвана именно от нея. Непосредствените действия на полицията и намирането на стоката на местонарушението само доказват обективността на сигнала и авторството на Р. в извършване на нарушението.

 Съобразявайки установеното съдът счете, че жалбата е процесуално допустима като подадена в срок, но по същество неоснователна.

 В хода на производството по установяване на нарушението и издаване на НП не са допуснати процесуални нарушения от страна на АНО, които да налагат отмяна на НП на процесуално основание .

Мотивите на съда са следните:

Тютюневите изделия и алкохолът са акцизни стоки по дефиницията на чл. 2 от Закона за акцизите и данъчните складове. Върху това обстоятелство по делото не се спори. Анализирайки доказателствата по делото съдът счита, че в административнонаказателното производство не са допуснати нарушения на ЗАНН, до такава степен съществени, че същите да водят до невъзможност за жалбоподателят да се защити, а съда да осъществи законосъобразен контрол върху заключителният акт в производството - атакуваното постановление. Поради това възраженията на жалбоподателката  за нарушения на чл. 42, т. 4 и т. 5 ЗАНН, чл. 57 ал. 1 т. 5 и т. 6 от ЗАНН не са основателни. Съдът счита, че в казуса касателно изготвянето на НП въз основа на постановлението на КРП за прекратяване на наказателното производство са спазени напълно изискванията на чл.34-57 ЗАНН, поради което не е налице нито едно от основанията за отмяна на атакуваното постановление, поради съществено нарушаване на процесуалноправни и материалноправни норми измежду визираните. Следва да се отбележи, че нарушителката е с двойно гражданство. Освен, че е гражданка на Република М. то тя е гражданка и на Република България. За това свидетелства издаденият и български документ за самоличност и ЕГН. Затова и в проведеното АНП не се налага участието на заклет преводач и превеждане на писмените документи/доказателства по делото/ на родният език на Р.. Съдът счита ,че АНО в лицето на митница Югозападна правилно е счел, че Р. знае правилно български език и наказателното производство следва да се проведе без участието на преводач. Цялостната съдебна практика акцентира върху това, че правилата по НПК относно работата с лица небългарски граждани, касае и производството по ЗАНН.

Предприетите от АНО действия са изцяло в съответствие с правилата на ЗАНН. Налице са годни доказателства посочващи, че това нарушение жалбоподателката извършва в условията на повторност. Така на практика още веднъж тя е правонарушител и знае добре какво е необходимо, какво е предприето спрямо нея за да защити пълноценно правата и интересите си.

В конкретния случай, разпоредбата на чл. 123, ал.1 от ЗАДС установява забрана за извършване на определено действие, каквото е  държането на акцизна стока - тютюневи изделия, подробно описани в НП / т.1/ ,   която не притежава  утвърдения от министъра на финансите  по смисъла на чл. 64, ал.6 от ЗАДС акцизен бандерол.   Установи се по делото, по безспорен начин, че на посочената в НП дата, жалбоподателката е  държала в себе си описаните в НП тютюневи изделия.

 Неприложима се оказва в случая и разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН , доколкото към момента на издаване на атакуваното НП нормата, касаеща маловажността  в обществените отношения, уредени в специалния ЗАДС- чл. 126б има нова редакция , която в ал. 2  сочи, че единственият критерии за определяне маловажност на случая е размерът на дължимия акциз за цигарите – предмет на нарушението , т.к. за маловажни са приети случаите , при които двойният размер  на дължимия  акциз за стоките не надвишава 50 лева.  В случая , двойният размер на дължимият акциз за цигарите , предмет на нарушението по чл. 123, ал.1 от ЗАДС е в размер на 123,30 лева. Начинът за определяне на акциза не е оспорен от жалбоподателя . Съдът приема , че същият е правилен.  При това положение, с оглед императивната разпоредба на чл. 126б, ал.2 от ЗАДС , случаят, предмет на НП  не е маловажен.

Правилно и законосъобразно АНО е приел, че нарушението е извършено от Р. в условията на повторност, доколкото  не е била изминала една година от наказването й по административен ред за друго такова нарушение /НП№702/09.05.2016 г. и НП№94/25.07.2016 г./.

 При определяне размера на административната санкция, обаче, съдът намира, че приложение следва да намери разпоредбата на чл. 3, ал.2 от ЗАНН, доколкото  редакцията на сочената за нарушена административна разпоредба  / чл. 123, ал.1 от ЗАДС/ е  изменена с ДВ бр. бр. 97 от 2017 г., в сила от 1.01.2018  и  максималният размер на  глобата  е намален на 1000 лева.Съгласно цитираната норма на ЗАНН и доколкото нормата на чл. 123, ал.1 от ЗАДС след редакцията й се явява по-благоприятна за нарушителя, то съдът следва да намали размера на административното наказание на 1000 лева.

          По изложените съображения съдът ще измени атакуваното НП.

 

Водим от горното и на осн.чл.63,ал.1 ЗАНН, съдът

 

 

                                            РЕШИ:

ИЗМЕНЯ Наказателно постановление №139/ 11.09.2017 год., изд.от ***** на Митница Югозападна - ТМУ гр.Кюстендил, като НАМАЛЯВА размера на наложеното административно наказание на 1000 лева .

На осн.чл. 124,ал, 1 ОТНЕМА в полза на държавата  предмета на престъпление , а именно :

  цигари марка „Rodeo blue“- 8 (осем) бр. кутии по 19 къса, с македонски акцизен бандерол;

           цигари марка „LD Blue 100S“ - 5  (пет) бр.  кутии по 19 къса, с македонски акцизен бандерол 

           цигари марка „LD  Вlu" - 5 (пет) бр. кутии по 19 къса, с македонски акцизен бандерол.

          Решението подлежи  на обжалване с касационна жалба пред КАС в 14-дневен срок от съобщаването му.

 

                                                                          Районен съдия :