Присъда по дело №2156/2013 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 33
Дата: 24 февруари 2014 г. (в сила от 19 ноември 2015 г.)
Съдия: Дарина Кънчева Стоянова Крумова
Дело: 20135530202156
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 14 октомври 2013 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

 

Номер:                                             24.02.2014 година                       Град: Стара Загора

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Старозагорски районен съд                                                       ХІV-ти наказателен състав

На 24 февруари                                                                                                   Година: 2014

В публичното заседание в следния състав:

 

         Председател:      ДАРИНА С.

                                                                  Съдебни заседатели: 1.  З.К.

                                                                                                             2. М.А.

 

Секретар:  М.П.

Прокурор: ХРИСТО ЛЕНКОВ

 

като разгледа докладваното от съдия С.

НОХД № 2156 по описа за 2013 година

 

П Р И С Ъ Д И :

 

ПРИЗНАВА подсъдимия Н.М.Л. - роден на *** *** Михайловски № 36, вх. Б, ет. 7, ап. 89, българин, български гражданин, със средно образование, неженен, осъждан, ЕГН: **********, ЗА НЕВИНЕН в това, че на 03.06.2013г. в гр.Стара Загора, е направил опит да отнеме чужда движима вещ – златен синджир с тегло от 98.00 грама на стойност от 4116.00 лв. от владението на собственика на вещта - Д.П.Д., без негово съгласие, с намерение противозаконно да я присвои, като е употребил за това сила – дръпнал рязко синджира с ръка и го скъсал, като деянието е останало недовършено по независещи от дееца причини, поради което и на основание чл. 304 НПК ГО ОПРАВДАВА по обвинението за извършено престъпление по престъпление по чл. 198, ал. 1, вр. с чл. 18, ал. 1 НК.

 

ОТХВЪРЛЯ предявения от Д.П.Д., ЕГН: **********,*** граждански иск срещу подсъдимия Н.М.Л., със снета самоличност, за сумата от 1172.70 лева /хиляда сто седемдесет и два лева и 70 стотинки/, представляваща обезщетение за причинените му имуществени вреди - равностойността на отнетите му на 03.06.2013г., в резултат на инкриминираното деяние – престъпление по чл. 198, ал. 1, вр. с чл. 18, ал. 1 НК, 27.9213 грама от собствения му златен синджир, целия с тегло 98 грама и стойност от 4116 лева.

 

ПОСТАНОВЯВА веществените доказателства: 1 бр. мъжка тениска; 1 бр. мъжки панталон и 1 бр. компютърна конфигурация –„Neo teach” след влизане на присъдата в сила да бъдат върнати на подсъдимия Н.М.Л., със снета самоличност.

 

ПОСТАНОВЯВА вещественото доказателство 1 бр. лична карта на Н.М.Л. да бъде върната на подсъдимия Н.М.Л., веднага след освобождаването му от Затвора, гр. Стара Загора.

 

Присъдата подлежи на обжалване и протестиране в 15-дневен срок от днес пред Старозагорския окръжен съд.

 

 

 

 

            РАЙОНЕН СЪДИЯ:  

 

 

 

 

СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.  

 

 

 

 

                                                  2.

Съдържание на мотивите

МОТИВИ КЪМ ПРИСЪДА № 33, постановена на 24.02.2014г.
по НОХД № 2156/2013г. по описа на Районен съд – Стара Загора

 

Районна прокуратура – Стара Загора е внесла обвинителен акт срещу Н.М.Л., за това, че на 03.06.2013г. в гр. Стара Загора, е направил опит да отнеме чужда движима вещ – златен синджир с тегло от 98.00 грама на стойност от 4116.00 лв. от владението на собственика на вещта - Д.П.Д., без негово съгласие, с намерение противозаконно да я присвои, като употребил за това сила – дръпнал рязко синджира с ръка и го скъсал, като деянието е останало недовършено поради независещи от дееца причини престъпление по чл. 198, ал. 1, вр. с чл. 18, ал. 1 НК.

 

В съдебно заседание прокурорът поддържа повдигнатото обвинение срещу подсъдимия Н.М.Л.. Според представителя на обвинението от събраните в хода на съдебното следствие доказателства, по безспорен и категоричен начин се установява фактическата обстановка такава, каквато е изложена в обвинителния акт – време, място, начин на извършване на деянието и авторство. В тази връзка прави подробен анализ на събраните в хода на съдебното следствие доказателства. Моли съда да признае подсъдимия Л. за виновен, като предлага да му бъде определено и наложено наказание при превес на отегчаващите вината обстоятелства – обремененото му съдебно минало, обуславящо високата му степен обществена опасност и стойността на вещта, предмет на престъплението, а именно: лишаване от свобода за срок от седем години, което да изтърпи ефективно. По отношение на предявения граждански иск заявява, че същият следва да бъде уважен изцяло, а веществените доказателства – да бъдат отнети в полза на държавата и унищожени като вещи с малозначителна стойност.

 

Гражданският ищец и частен обвинител Д.П.Д. не се явява.

 

Защитниците на подсъдимия Н.М.Л. - адв. А. и адв. М. заявяват, че повдигнатото срещу него обвинение не е доказано. От събраните по делото доказателства можело да се направи извод, че на 03.06.2013г. около 13.30 часа в гр. Стара Загора пострадалият Д.П.Д. е нападнат от непознат мъж, който направил опит да му отнеме златния синджир, но не и че този млад мъж е именно подсъдимият Л.. Адвокатите правят подробен анализ на събрания доказателствен материал и молят подзащитният им да бъде признат за невинен по повдигнатото му обвинение.

 

Подсъдимият Н.М.Л. също пледира за оправдателна присъда. Счита, че в хода на съдебното следствие не е доказано по несъмнен начин, че именно той е извършил инкриминираното деяние. В тази връзка обсъжда събраните доказателства, като акцентира върху констатираните от него противоречия.

 

В последната си дума Л. моли съда да го оправдае.

 

Съдът като обсъди събраните по делото доказателствени материали поотделно и в тяхната съвкупност и съобрази доводите на страните, приема за установено следното:

 

ПО ФАКТИТЕ:

ПОДСЪДИМИЯТ Н.М.Л., с ЕГН: ********** е роден на ***г*** М. № 36, вх. Б, ет. 7, ап. 89. Българин е. Български гражданин. Със средно образование. Неженен. Осъждан е както следва:

 

Със споразумение от 28.05.2013г. по НОХД № 1185/2013г. по описа на Районен съд – Стара Загора, за престъпление по чл. 198, ал. 1 НК, извършено  19.02.2013г.  е наложено наказание лишаване от свобода за срок от една година и шест месеца, чието изтърпяване е отложено на основание чл. 66, ал. 1 НК за срок от три години.

 

Пострадалият Д.П.Д. и неговата съпруга К.И.Д. ***.

В непосредствена близост до дома им – на кръстовището на ул. Г.М. и ул. В. Л. - се намира магазин за риба, който стопанисват.

На 03.06.2013г., свидетелят Д.П.Д. бил в магазина. Около 13.30 часа съпругата му дошла, за да го смени. Д. напуснал търговския обект и тръгнал към дома си.

В това време, неустановен в хода на разследването млад мъж видял, че пострадалият носи на врата си масивен златен синджир с тегло от 98.00 грама. Решил да го отнеме от владението му, с намерение противозаконно да го присвои, като употреби за това сила.

След като Д. достигнал блока, в който живее, извадил ключовете си, за да отвори вратата на входа. Мъжът се доближил до него като внимателно наблюдавал действията му. Когато пострадалият поставил ключа в ключалката на вратата, мъжът рязко дръпнал с ръка синджира към себе си и го скъсал на части. В ръката му останала част с тегло от 27.9213 грама от златният накит.

Веднага след това побягнал по ул. *** в гр. Стара Загора, държейки в ръката си посочената част от златният синджир.

В този момент бил видян в лице от свидетеля Г.И.Т.,***, в близост до бл. № 62, вх. А.

Същевременно пострадалият го видял в гръб. Опитал се да го догони, но не успял. Върнал се до входа на жилищният блок, в който живеел и с помощта на съпругата си събрал от земята падналите части от златният синджир, който нападателят му не успял да отнеме по независещи от него причини.

Още същият ден - 03.06.2013г., пострадалият Д. подал жалба във връзка със случилото се. Било образувано досъдебно производство № 730 от 2013г. по описа на Първо РУП – Стара Загора.

 

ПО ДОКАЗАТЕЛСТВАТА:

Изложената фактическа обстановка съдът прие за установена въз основа на следните доказателства:

 

От заключението на физико-химическата експертиза – протокол № 234 от 18.06.2013г., от което се установява, че ОБЕКТ № 1 – 1 бр. част от верижка с дължина 46 см, с плетка от жълт и бял метал, с дебелина на плетката 5 мм, нетното тегло е 61,4923 грама, ОБЕКТ № 2 – 1 бр. висулка с формата на боксова ръкавица и елипсовидна халка за закачане, нетно тегло 8,0187 грама и ОБЕКТ № 3 – 1 бр. елипсовиден елемент от бял метал, нетно тегло – 0,5677 грама – са изработени от благороден метал – злато.

 

От заключението на съдебно-икономическата експертиза от 22.07.2013г., от което се установява, че златният синджир на пострадалия, изработен от бяло и жълто злато със златна висулка – боксова ръкавица е с общо тегло 98 грама и стойност 4 116 лв. Отнетата част от синджира е с тегло 27,9213 грама и е на стойност 1 172,70 лв. В съдебно заседание вещото лице уточни, че цената на златото е определена на база 42 лв. за 1 грам – равна на цената за изкупуване в златарските магазини. С оглед пълнота, съдът намира за необходимо да уточни, че в случая следва да се има предвид стойността, която пострадалият би дал за нея към датата на деянието, за да я притежава, а не тази, която извършителят на деянието би получил, когато я продаде.

 

От показанията на пострадалия Д.П.Д., неговата съпруга К.И.Д. и свидетеля Г.И.Т..

Съдът ги кредитира в посочените по-горе части, тъй като са последователни и непротиворечиви.

И тримата свидетели са видели млад мъж, на около 20 години, среден на ръст, със здраво телосложение, набит, късо подстриган, облечен със светла тениска /сива/, къси панталони и маратонки.

 

За разлика от пострадалия и неговата съпруга обаче, които са видели нападателя само в гръб и заявяват, че не могат да го свържат с подсъдимия Л., свидетелят Г.Т. категорично заявява в хода на съдебното следствие: „Човекът, за който говорих, който видях на 03.06.2013г., абсолютно съм сигурен че присъства в залата в момента. … В полицията, когато го разпознавах, беше 4-ти номер. Този 4-ти номер е тук в залата, той е обвиняемият, който стои на другата банка, по-младия, по-ниския, с червената тениска /посочва към подсъдимия Л./”.

Съдът намира, че въпреки тази увереност на свидетеля Т., за това кой е извършителят на деянието, показанията му не следва да бъдат кредитирани. Съображенията за това са следните:

 

На първо място, свидетелят Т. и подсъдимият Л. *** централната част на гр. Стара Загора, в съседни блокове.

Те имат общи познати, с които през лятото на 2013г. са играли заедно футбол на игрища, намиращи се в близост до домовете им.

Двама от тези техни познати са посочени от подсъдимия Л. и са разпитани в хода на съдебното следствие в качеството на свидетели - Д.И.И. /който живее във входа на свидетеля Т./ и К.Г.Т.. Техните показания са относими към предмета на делото, тъй като потвърждават обясненията на подсъдимия, че той и свидетелят Т. са играли заедно футбол, макар и да не са били толкова близки.

Неоснователни са възраженията на прокуратурата, че свидетелите И. и Т. не посочват конкретни дати, на които са видели Л. и Т. да играят заедно футбол. Съдът приема, че това е нормално, като се има предвид, че разпитът им се провежда почти половин година след 03.06.2013г.

Неоснователни са и възраженията, че показанията на свидетелят Т. не следва да бъдат вземани под внимание, тъй като касаят период след инкриминирания - от началото на м. юли 2013г., когато Т. се е завърнал в РБългария до 13.08.2013г., когато подсъдимият Л. е задържан.

Съдът намира, че този период е релевантен по делото, тъй като едва на 13.08.2013г. е извършено разпознаването от страна на свидетеля Г.Т.. Именно заради това е от значение е дали Т. и Л. са играли футбол заедно до този момент.

От една страна, ако те са играли футбол преди инкриминираната дата, то логично е свидетелят Т. да заяви при разпита си на 04.06.2013г., че извършителят на деянието му е познат и го е виждал в квартала.

От друга страна, ако са играли футбол след тази дата, то би следвало когато го види на съответното игрище, да се уплаши и да избяга, за да потърси полицейски служители, на които да разкаже, че е видял нападателя на Д.Д..

Той обаче не е сторил нито едно от двете. Нещо повече, в съдебно заседание в разпита си заявява: „Възможно е да сме играли с топка с подсъдимия, събираме се по 20 човека, възможно е, но аз не го помня. Може да съм го виждал в махалата, дори не му знам името, не си го спомням“. По подобен начин Т. отговаря и при проведената очна ставка между него и подсъдимия.

Водим от горното, съдът намира, че при извършеното на 13.08.2013г. разпознаване, сред представените на свидетеля Т. четири лица, подсъдимият Л. е бил лицето, което му е изглеждало най-познато, тъй като са играли футбол заедно, макар и не толкова често, и затова е посочил именно него като този, когото е видял да бяга на 03.06.2013г.

 

На второ място, съдът отчете обстоятелството, че към момента на извършване на разпознаването, свидетелят Т. е бил малолетен – току що навършил 13 години /лесно манипулируем/, а от датата на инкриминираното деяние е изминал един сравнително дълъг период от време - два месеца и десет дена.

Това от своя страна би следвало да доведе до избледняване на спомените на свидетеля-очевидец и намаляване степента на неговата категоричност при извършване на разпознаването.

В конкретния случай обаче, не се наблюдава това. Не само, че категорично и ясно Т. заявява, че именно Л. е видял да бяга на 03.06.2013г., но и за първи път в разпита си пред съда – на 21.11.2013г. /повече от пет месеца след инкриминираната дата/ посочва цвета на очите му - кафяв. Това от своя страна буди съмнение относно достоверността на показанията му и по-конкретно - възможността му да запамети даден образ и впоследствие да възпроизведе точно конкретните му белези без да запълва празнотите в спомените си по свое усмотрение и без да се влияе от външни фактори.

 

Във връзка с това следва да се посочи, че свидетелят Т. в съдебно заседание описва нападателя на Д.Д. по следния начин: „той беше късо подстриган, доста набит, як с кафяви очи, видях го някъде от около 10-15 м, видяхме се лице в лице“, „мъж висок 1,70-1,80, млад, набит, по висок от мен, беше със сива тениска и къси панталони. Косата му беше късо подстригана, с кестенява коса беше, цветът на очите видях, защото се спогледахме в лице.“

Същевременно Т. заявява, че при изготвяне на фоторобота е посочил, че извършителят много прилича на свидетеля И.П.Т., като изрично отбелязва: „ само косата и очите бяха различни. Като телосложение си приличаха, а не като възраст, защото този, който видях беше по-млад.“

Логичният въпрос, който следва да се постави е: след като косата, очите и възрастта на дееца са единствените конкретни белези, посочени от Т., въз основа на които е изготвена лицевата експертиза /№ 302/07.06.2013г./, то защо свидетелят заявява, че нападателят прилича на свидетеля Т., като само телосложението му е същото.

 

Интересно е, че на телосложението на Л. набляга и свидетелят Т. в своя разпит.

Той заявява, че първоначално като извършител на деянието е бил заподозрян харманлийски престъпник, но впоследствие тази версия била отхвърлена, тъй като неговото телосложение било различно от това, посочено от свидетелите Д., Д. и Т..

Впоследствие, в хода на разследването Т. и колегите му получили данни от информатор, че евентуален извършител на деянието е Н.Л.. Не са събрани обаче никакви доказателства по реда на НПК, които да бъдат използвани в настоящото производство.

 

Не може да не бъде отразено притеснението на свидетелката Б.С.Т. /баба на свидетеля Т./: „Като го завели в Полицията, тъй като няма никой от нас, може да са му казали какво да пише. Като го взеха от улицата, не можаха ли да дойдат и да кажат: момче, с кого живееш. Не мога да съм сигурна дали не са му казали какво да пише в полицията, като не съм била там“, „Притеснен е от това, че е ходил в Полицията, а не от това, което е видял.“ Тези нейни думи поставят под съмнение достоверността на показанията на свидетеля Т., тъй като загатват за наличието на вмешателство и липсата на обективност. От тях обаче не може да се направи извод, че е нарушена разпоредбата на чл. 140, ал. 1 НПК, каквото е възражението на защитата, тъй като участието на родителите при провеждане на разпит на малолетен свидетел не е задължително.

Не може да не се отбележи също, че става въпрос за няколко разпита: първият, проведен в деня, следващ този на извършването на престъплението – 04.06.2013г., вторият, няколко дни по-късно – 07.06.2013г. при изготвяне на лицевата експертиза и третият, на 13.08.2013г. - непосредствено преди разпознаването. Въпреки това свидетелката Т. не прави разлика и заявява, че детето е притеснено от това, което се е случило в полицията. Нейното поведение в зала бе показателно за това, че има някаква информация, която прикрива от съда.

 

На трето място, обстоятелството, изтъкнато от прокуратурата, че в дома на Л. са открити и иззети: 1 бр. мъжка тениска; 1 бр. мъжки панталон и вероятно подсъдимият е бил облечен с тях при извършване на деянието е абсурдно. В летния сезон почти всички млади момчета – на възраст около 20 години, ходят с къси панталони и тениски. Освен това, от показанията на свидетеля Т. се установява, че за да се разпознават отборите, играещи футбол, участниците в тях се обличат по възможност еднотипно – със сива тениска, сиви къси гащи и маратонки. /вж. протокол за претърсване и изземване от 13.08.2013г., ведно с фотоалбум, което действие е разрешено с определение от 06.08.2013г. по ЧНД № 460/2013г. на Районен съд – Стара Загора/

 

На следващо място, от показанията на Д.Д. става ясно, че подсъдимият е известен в квартала и има доста познати, след като пострадалият се обръща именно към него за съдействие, за да проучи информация за извършеното срещу него престъпление.

Това, че Л. не му е дал исканата информация не го прави автоматично извършител на деянието.

Освен това, един човек, който е известен в квартала не би си позволил да извърши подобно престъпление без да прикрие лицето си. От показанията на свидетелите Д. и Т. е видно, че извършителят не е бил нито с шапка, нито с качулка, нито с очила или каквото и да било друго нещо, което би скрило от самоличността му от случайно преминаващите хора.

 

Не бива да се пренебрегва и обстоятелството, че пострадалият Д. е бил републикански шампион по бокс, тежка категория и именно в тази връзка се е запознал официално с подсъдимия, и то по инициатива на последния.

Доколкото Л. е тренирал бокс, то за него Д. е пример за подражание – човек, който би могъл да му даде ценни съвети в областта на бокса и да му съдейства за развиване на спортна кариера. Извършването на нападение именно над пострадалия Д. поставя Л. в неизгодна позиция – да бъде разпознат от него и по този начин да бъде изключена възможността му за развитие в областта на спорта.

 

Неоснователни са и възраженията, че пострадалият е носил златния си синджир и когато се е запознал с Л. – 2-3 години преди инкриминираното деяние. Синджир, който заедно с висулката на него тежи общо около 100 грама не може да остане незабелязан. Това е накит, който се вижда от далеч и не е необходимо извършителят да го е виждал предварително, за да реши да го отнеме. Това може да бъде спонтанно решение на случайно преминаващо лице.

 

На следващо място, съдът намери, че в случая не се установи наличието на мотив у Л. за извършване на престъплението.

От една страна, той е финансово обезпечен - получава редовно средства от своята майка – П.М., която работи в Холандия, а в случай на нужда и от баща си, който работи в Германия /вж. извлеченията от сметките на П.М../

От друга страна, няма данни да е осъществявал големи разходи – не пуши, не пие, не взема наркотици, не ходи често по заведения, не купува подаръци на приятелката си. Ходи само да спортува, като и част от тренировките му са безплатни.

 

Действително, от обясненията на подсъдимия, дадени в хода на съдебното следствие, както и от тези, приложени към писмо с рег. № 5257/21.02.2014г. на Първо РУП – Стара Загора, и от разпита на свидетеля В.М.К., става ясно, че лицето В.Т. иска подсъдимият да му заплати сумата от 20 000 лева във връзка с извършена продажба на МПС марка: Т, модел: Л..

Тази сума, макар и на пръв поглед да изглежда висока не е непосилна за Л.. От една страна, родителите му живеят и работят от години в чужбина. От друга, от обясненията на подсъдимия и от показанията на свидетеля Д. се установява, че и Л. е живял и работил в чужбина няколко години, а и се занимава с продажба на скъпи превозни средства.

Всичко това сочи, че той би могъл да събере и заплати сумата от 20 000 лева без да се налага да отнема чужди движими вещи.

Действително подсъдимият Л. е осъждан за престъпление по чл. 198, ал. 1 НК, но при внимателен прочит на НОХД № 1185/2013г. на Районен съд – Стара Загора, се установява, че деянието е било извършено от Л. с други мотиви - по-скоро самоуправство – отнел е чуждата движима вещ – златен синджир от владението на Р.М.Р. като е използвал сила, за да обезпечи свое вземане. Фактическата обстановка е била различна от тази по настоящото обвинение. Поради това и съдът приема, че това осъждане на Л. не може да се приеме като индиция за трайно установени престъпни навици у подсъдимия за извършване на такъв вид престъпления.

 

Освен това, следва да се отбележи, че според Л., той не дължи на лицето В.Т. тази сума, поради което и се опитва да разреши проблема не чрез заплащането й, а по друг начин – ***.

В тази връзка са обясненията на подсъдимия /вкл. и писмените такива, представени от Първо РУП – Стара Загора/, показанията на свидетеля К. и приложените: преписка № зм-624/2013г. на Първо РУП – Стара Загора и преписка № СлП/2-3/13.02.2014г. /с гриф „поверително”/, от които се установява, ***

 

На следващо място, обстоятелството, че на 03.06.2013г. в 13,34 часа подсъдимият Л. е провел телефонен разговор, засечен от клетка на „Космо България Мобайл“ ЕАД, находяща се в гр. Стара Загора, ул. В. Л. № 95 не може да се приеме като доказателство, че Л. е извършителят на деянието, тъй като се е намирал в близост. Това е така, тъй като от същата клетка на мобилния оператор се засичат и обажданията, проведени от подсъдимия от неговия дом, находящ се в гр. Стара Загора, ул. Г. М. № 36, вх. Б, ет. 7, ап. 89.

В подкрепа на това е разказа на неговата приятелка – свидетелката К., която заявява, че когато отива у Л. след училище не му звъни на звънеца, тъй като баба му и малкият му брат може да си почиват и да са заспали, а му звъни на мобилния телефон /0898 22 42 00/, провеждат разговор от няколко секунди, в който тя му казва, че е пристигнала и очаква той да й отвори. В своите показания заявява, че тя ползва мобилен номер: 0895 45 13 57. От приетата в хода на съдебното следствие разпечатка /писмо с изх. № 26430/02.12.2013г. на „Космо България Мобайл“ ЕАД/ се вижда, че в 13,54 часа е проведен именно такъв разговор, който е продължил 7 секунди.

 

От назначената съдебно-техническа експертиза от 17.01.2014г. не се установява активност на подсъдимия Л. в програмите Скайп и Фейсбук на 03.06.2013г. около 13.30 часа, но това не го прави автоматично извършител на престъплението.

Обстоятелството, че в чат, проведен с майка му на 03.06.2013г. в 17,30 часа чрез програма Скайп, Л. е записал, че се е прибрал в два часа, също не е доказателство за това, че именно той е опитал да отнеме златния синджир на Д.. Възможно е да е закръглил часа, възможно е да е бил в близост до дома си, но няма достатъчно данни, за това, че именно той е авторът на деянието.

 

Съдът намира за несъстоятелни и възраженията на прокуратурата, че свидетелката К. и подсъдимият Л. не си спомнят какво точно са правили на 03.06.2013г.

Това е нормално, като се има предвид, че свидетелката К. е ученичка и свързва тази дата на първо място с учебния процес и на второ – с ежедневните срещи, които е имала с Л. след училище.

Същевременно за подсъдимия, който към този момент нито е работил, нито е учил, дните от седмицата са минавали по сходен начин и не са се различавали особено един от друг.

В случая следва да се има предвид, че и двамата са запитани какво са правили на дата, която отстои повече от два месеца от провеждането на разпита им. Това е един сравнително дълъг период от време. Период, в който те не са извършвали работа, изискваща някаква срочност или водене на записки.

Водим от горното, съдът намира за нормално обстоятелството, че в своите разпити те са променяли показанията си за това какво точно са правили на 03.06.2013г. около 13,30 часа.

 

В хода на настоящото производство не се събраха достатъчно доказателства в подкрепа на обясненията на подсъдимия Л., че ***. Същевременно обаче, въз основа на приложените: преписка № зм-624/2013г. на Първо РУП – Стара Загора и преписка № СлП/2-3/13.02.2014г. /с гриф „поверително”/ се установява, че ***.

 

Във връзка с личността на Н.М.Л. са представени следните доказателства: справки за съдимост с рег. № 4710/18.11.2013г., рег. № 5183/17.12.2013г., рег. № 230/23.01.2014г., с рег. № 571/12.02.2014г., рег. № 707/20.02.2014г. всички по описа на Районен съд – Стара Загора, ведно с бюлетин за съдимост; декларация за семейно и материално положение и имотно състояние от 26.08.2013г.; удостоверение № Р-241 от 10.05.2011г. за живородените от майката деца, издадено на П.М.Л. /понастоящем - М./; удостоверение за сключен граждански брак от 01.09.2011г., издадено от Община Стара Загора; удостоверение за раждане от ***г*** Загора; характеристична справка от 12.09.2013г.; характеристична справка от 11.09.2013г.; уверение № 823/20.08.2013г., издадено от Тракийски университет, гр. Стара Загора, Аграрен факултет за това, че Н.М.Л. е издържал успешно изпит по Биология на 04.07.2013г. и заповед за задържане на лице от 13.08.2013г.;

 

ОТ ПРАВНА СТРАНА:

 

Съгласно разпоредбата на чл. 303 НПК, присъдата не може да почива на предположения и съдът може да признае подсъдимия за виновен, само когато обвинението е доказано по несъмнен начин.

 

В конкретния случай, съдът призна подсъдимия Н.М.Л. за невинен в това, че на 03.06.2013г. в гр. Стара Загора, е направил опит да отнеме чужда движима вещ – златен синджир с тегло от 98.00 грама на стойност от 4116.00 лв. от владението на собственика на вещта - Д.П.Д., без негово съгласие, с намерение противозаконно да я присвои, като употребил за това сила – дръпнал рязко синджира с ръка и го скъсал, като деянието е останало недовършено поради независещи от дееца причини и на основание чл. 304 НК го оправда по повдигнатото обвинение за извършено престъпление по чл. 198, ал. 1, вр. с чл. 18, ал. 1 НК.

Съдът прие, че в хода на настоящото производство не бе установено по несъмнен начин авторството на деянието, а именно че същото е извършено именно от подсъдимия Л..

 

ПО ПРЕДЯВЕНИЯ ГРАЖДАНСКИ ИСК

 

В хода на съдебното производство съдът прие за съвместно разглеждане в наказателния процес предявения на основание чл. 45 ЗЗД граждански иск от Д.П.Д. срещу подсъдимия Н.М.Л. за сумата от 1172.70 лева, представляваща обезщетение за причинените му имуществени вреди - равностойността на отнетите му на 03.06.2013г., в резултат на инкриминираното деяние – престъпление по чл. 198, ал. 1, вр. с чл. 18, ал. 1 НК, 27.9213 грама от собствения му златен синджир, целия с тегло 98 грама и стойност от 4116 лева.

 

Доколкото в хода на настоящото производство съдът призна подсъдимия за невинен по повдигнатото му обвинение и го оправда, то и отхвърли предявения срещу него граждански иск, като прие, че не дължи заплащане на имуществените вреди, претърпени от пострадалия в резултат на деянието. В случая не е налице виновно поведение от негова страна.

 

ПО ВЕЩЕСТВЕНИТЕ ДОКАЗАТЕЛСТВА

 

Тъй като подсъдимият Н.М.Л. бе признат за невинен по повдигнатото му обвинение, съдът постанови веществените доказателства: 1 бр. мъжка тениска; 1 бр. мъжки панталон и 1 бр. компютърна конфигурация –„Neo teach” след влизане на присъдата в сила да бъдат върнати на подсъдимия Н.М.Л..

 

Същевременно постанови вещественото доказателство 1 бр. лична карта на Н.М.Л. да бъде върната на подсъдимия веднага след освобождаването му от Затвора, гр. Стара Загора, тъй като представлява документ за самоличност, който следва да се намира у него.

 

ПО РАЗНОСКИТЕ

 

Тъй като подсъдимият Н.М.Л. бе признат за невинен по повдигнатото му обвинение, съдът намери че са налице предпоставките на чл. 190, ал. 1 НПК и направените по делото разноски следва да останат за сметка на Държавата.

 

Водим от горните мотиви, съдът постанови присъдата си.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: