Решение по дело №5338/2019 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 321
Дата: 9 март 2020 г. (в сила от 16 септември 2020 г.)
Съдия: Мая Николова Стефанова
Дело: 20192120205338
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 321                                              09.03.2020 г.                              гр. Бургас

 

                               В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Бургаският районен съд,                                         V-ти наказателен състав

на осемнадесети февруари                   през две хиляди и двадесета година

В публичното заседание в следния състав:

                                           

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАЯ СТЕФАНОВА

 

Секретар: Райна Жекова

като разгледа докладваното от съдия Стефанова НАХД № 5338 по описа на съда за 2019 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството по делото е по чл.59 и следващите от ЗАНН.

Образувано по повод жалбата на Д.М.К., с ЕГН **********, против Наказателно постановление № 19-0769-005686/14.11.2019 г., издадено от Началник група към ОДМВР-Бургас,  сектор Пътна полиция“-Бургас, с което за  извършени нарушения по чл.5 ал.1 т.1 и по чл.123 ал.1 т.1 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП), на основание чл. 185 ЗДвП е наложена глоба в размер на 20 (двадесет) лева и на основание чл.175 ал.1 т.5 от ЗДвП са наложени наказания глоба от 70 (седемдесет) лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 (един) месец.

С жалбата се моли за отмяна на НП в частта му, в която е наложено наказанието лишаване от право да се управлява МПС за срок от един месец като несправедливо. Сочи, че нарушението е съвсем незначително. По автомобила му нямало драскотини, а по другия автомобил имало съвсем незначителни и дори не бил сигурен, че са оставени от неговия автомобил. Не се оспорват наложените глоби. 

В съдебно заседание жалбоподателят-редовно призован, не се явява. За него се явява упълномощен адвокат. Не се сочат нови доказателства.

В качеството на свидетели по делото бяха разпитан актосъставителят Е.Д. и и свидетеля-очевидец на нарушенията и пострадал В. К.

За наказващия орган, редовно уведомен, не се явява представител и не се взема становище по жалбата. Ангажират се  писмени доказателствени средства и гласни доказателства.

Съдът, като взе предвид събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, намира за установено следното:

На 31.10.2019 г. свидетелят В. К. бил в дома си, находящ в гр.Б., ул.“К.“ № ... Пушел цигара на балкона си и около 15,20 часа и наблюдавал в посока паркираните автомобили, където бил и неговият автомобил. Забелязал как лек автомобил марка „Пежо“ модел „807“ (мини ван) с рег. № .. извършвал маневра на заден ход и по време на маневрата ударили собствения му лек автомобил марка „Опел“, модел „Астра“ с рег. № ... След удара автомобилът марка „Пежо“ изчезнал с „мръсна газ“. Свидетелят К. запомнил регистрационния номер на този автомобил и го записал. Обадил се на телефон 112 и поискал съдействие от КАТ. След около 30-40 минути на място пристигнал патрул на КАТ, в който и мл.автоконтрольор Е.И.Д. При пристигането си свидетелят Д. узнал от св.К. рег. № на автомобила причинил ПТП и чрез дежурния по ОДЧ узнал кой е собственикът на лекия автомобил марка „Пежо“ модел „807“. Оказало се, че това е жалбоподателят К. Пред свидетелите К. и Д. жалбоподателят признал за извършените нарушения, но се оправдал с това, че е трябвало незабавно да вземе съпругата и детето си. Не е спорил по вината. Пред него свидетелят Д. съставил акт за установяване на административно нарушение серия АА бланков № 690037 на същата дата - 31.10.2019 г. В акта свидетелят Д. вписал, че в 15,20 часа, жалбоподателят К. при управление на личния си лек автомобил марка Пежо модел 807 с рег.№ А 8581 НН при маневра на заден ход ударил паркирания зад него лек автомобил марка Опел модел Астра с рег.№ ..., като с това си поведение причинил имуществени вреди. След ПТП  водачът К. напуснал мястото без да спре и да установи последиците от инцидента. Правните квалификации на нарушенията в  акта са по 5 ал.1 т.1 и по чл.123 ал.1 т.1 от ЗДвП.

Актът бил подписан от актосъставителя, от свидетеля–очевидец К. и от жалбоподателя без възражение.

Последният получел и екземпляр.

В срока по чл.44 ал.1 от ЗАНН жалбоподателят не направил писмени възражения.   

Като взел предвид акта и събраните писмени доказателства  административнонаказващият орган издал обжалваното понастоящем Наказателно постановление № 19-0769-005686/14.11.2019 г., в което при пълна идентичност с фактическата обстановка в акта и правните квалификации на нарушенията, на жалбоподателя на основание чл.185 е наложена глоба в размер на 20 лева и на основание чл.175 ал.1 т.5 от ЗДвП били наложени две наказания –глоба в размер на 70 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от един месец.

Изложената фактическа обстановка съдът прие за установена с оглед събрания доказателствен материал по делото: акт за установяване на административно нарушение серия АА и бланков 690037 от 31.10.2019 г., Наказателно постановление № 19-0769-005686 от 14.11.2019 г., справка за нарушител/водач, протокол за ПТП  №1739157 от 31.10.2019г, сведение от Д.К. и заповедта на министъра на вътрешните работи.  

Съдът кредитира показанията на свидетелите К. и Д. като ги намира за последователни, логични и безпристрастни.  

При така установената фактическа обстановка, съдът достигна до следните правни изводи:

Жалбата е депозирана в рамките на седемдневния срок за обжалване по чл.59, ал.2 ЗАНН (лист 3 и 4 от делото), подадена от легитимирано да обжалва лице срещу подлежащ на обжалване акт и пред родово и местно компетентен съд, поради което следва да се приеме, че същата се явява процесуално допустима.

Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

Настоящият състав след извършена проверка за законност, констатира, че обжалваното наказателно постановление е издадено от компетентен орган (оправомощен да издава НП със заповед № 8121з-515 от 14.05.2018г. на Министъра на вътрешните работи на лист 10 и 11 от делото), в срока по чл. 34, ал.  ал.1 и ал.3 от ЗАНН. АУАН е съставен от полицейски служител заемащ длъжността младши автоконтрольор и съгласно чл. 189, ал.1 от ЗДвП е компетентен да осъществява посоченото.От формална страна са спазени императивните норми на чл.42 и чл.57 от ЗАНН.

За осъществяването на първото вменено на жалбоподателя нарушение –това по чл.5 ал.1 т.1 от ЗДвП, съдът съобрази следното:

Съгласно нормата на чл.5 ал.1 т.1 от ЗДвП участниците в движението не трябва да поставят в опасност живота и здравето на хората и да причиняват имуществени вреди. Очевидно, в настоящия казус жалбоподателят в качеството на водач и участник в движението с поведението си е причинил на друг лек автомобил имуществени вреди изразяващи се в охлузване на преден фар, предната броня и изместване на калника. Правилно  и законосъобразно е избрана нарушената правна норма както и правилно е избрана и административнонаказващата разпоредба на чл. 185 от ЗДвП, в която законодателят е определил единствено наказание глоба във фиксиран размер от 20 лева за водач, който нарушава правилата за движение назад. По несъмнен начин се доказа осъщественото от обективна и от субективна страна административно нарушение по чл.5 ал.1 т.1 от ЗДвП от жалбоподателя К.. 

Относно другото нарушение – това по чл.123 ал.1 т.1 от ЗДвП:

От доказателствата по делото явства, че жалбоподателят не е спрял след като е реализирал ПТП.    

Видно от изложеното по-горе и по мнение на настоящата инстанция на жалбоподателя може да се вмени във вина нарушаване нормата на чл.123 ал.1 т.1 от ЗДвП, тъй като видно от доказателствената съвкупност такова поведение е налице.     Съгласно правилото на чл.123 ал.1 т.1 от ЗДвП, водач на ППС, който е участник в пътно транспортно произшествие е длъжен без да създава опасност да спре и да установи какви са последици от произшествието. На първо място е налице ПТП съгласно дефиницията на §6 т.30 от ДР на ЗДвП, тъй като вследствие на настъпило събитие на пътя, по време на управление на ППС, по автомобила управляван от жалбоподателя и на този на паркирания зад него лек автомобил са били нанесени материални щети. Тези по щети са описани в изготвения протокол за ПТП.  Водачът К. е участник в ПТП съгласно дефиницията на §6 т. 27 от ДР на ЗДвП, тъй като с поведението е допринесъл за настъпването на ПТП. При тези обстоятелства жалбоподателят е имал възможност да спре и да установи нанесените по другото МПС материални щети, но не го е направил, потеглил е в неизвестна посока и само случайността, че потърпевшият е наблюдавал нарушенията и е запаметил регистрационния номер, е спомогнало да бъде установен нарушителят. За това нарушение съгласно нормата на чл.175 ал.1 т.5 от ЗДвП наказанията са две: лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 до 6 месеца и глоба от 50 до 200 лева. Административнонаказващият орган е съобразил обществената опасност на дееца К. (съгласно справката за нарушител той е с шест нарушения завършили с НП и три с фишове от 2002 г. до този момент) и е съобразил обществената опасност на деянието и му е наложил наказанията в минималните предвидени в закона размери -70 лева глоба и 1 месец лишаване от право да управлява МПС, които съдът намира да справедливи.

В хода на административнонаказателното производство не е било нарушено правото на защита на жалбоподателя. Съдът не констатира описаните в жалбата пороци в процеса на констатиране на нарушението и издаването на обжалваното наказателно постановление.

Наказателното постановление е правилно и законосъобразно и като такова следва да бъде безусловно потвърдено.    

 Предвид гореизложеното на основание чл. 63, ал. 1 предложение първо от ЗАНН, Бургаският районен съд, V наказателен състав

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 19-0769-005686/14.11.2019 г., издадено от Началник група към ОДМВР-Бургас,  сектор Пътна полиция“ - Бургас, с което на Д.М.К. с ЕГН ********** *** за извършени нарушения по чл. 5, ал. 1, т. 1 и по чл. 123, ал. 1, т. 1 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП), на основание чл. 185 ЗДвП е наложена глоба в размер на 20 (двадесет) лева и на основание чл. 175, ал. 1, т. 5 от ЗДвП са наложени наказания глоба от 70 (седемдесет) лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 (един) месец.

 

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд - Бургас в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

                                     

                                                                                              СЪДИЯ: /п/

 

Вярно с оригинала:

Р. Ж.