Решение по дело №741/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 815
Дата: 23 април 2018 г. (в сила от 23 април 2018 г.)
Съдия: Зорница Стефанова Гладилова
Дело: 20181100900741
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 19 април 2018 г.

Съдържание на акта

                                                            Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

                                                      гр. София, 23.04.2018 г.

 

                                                         В  ИМЕТО  НА НАРОДА

 

 

       СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТО, VІ-14 състав, в закрито заседание , в състав:

                               

                                                                                         Председател: Зорница Гладилова

 

като разгледа докладваното от съдия Гладилова т.д. № 741/2018 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

                        Производството е по реда на чл.274, ал.1, т.2 и следващите от ГПК вр. с  чл.25 от ЗТР.

                        С отказ № 20180327123020/10.04.2018 г. по повод заявление № 20180327123020/27.03.2018 г., длъжностно лице към Агенция по вписванията е отказало вписване на нов съдружник и управител  – А.Ф.и нов дружествен договор в „И.к.“ ООД, тъй като към заявлението не са представени декларации по чл.129, ал.2 вр. чл.129, ал.1 от ТЗ.

                        Срещу постановения отказ е подадена частна жалба от „И.к.“ ООД чрез адв.Т., което дружество моли отказът да бъде отменен. Поддържа, че вчл.129, ал.2 от ТЗ изрично било посочено, че се прилагат правилата на чл.16, ал.2-4 от ТЗ. Към заявлението били приложени декларации по образец, които въпреки, че били със заглавие „по чл.16, ал.2 от ТЗ във вр. чл.15, ал.4 от ТЗ“, съдържали деклариране на изброеното в чл.129 от ТЗ – че няма неизплатени изискуеми трудови възнаграждения, обезщетения и задължителни осигурителни вноски на работниците и служителите, включително и на работниците и служителите, трудовите правоотношения с които са прекратени до три години преди прехвърлянето на дружествения дял. Счита, че в случай, че длъжностното лице е преценило необходимостта от други документи, същото е следвало да даде указания към заявителя за представянето им.

 

                        Съдът като обсъди представените по делото доказателства, намира установено следното от фактическа страна:

                        Със заявление А4 № 20180327123020/27.03.2018 г., подадено по електронен път от адв. Т.Т., е поискано вписване на промени в обстоятелствата по партидата на „И.к.“ ООД - прехвърляне на дружествен дял от Г.К.П.на А.Ф., вписване на нов управител - А.Ф.и актуален дружествен договор.

                        Към заявлението са представени:

                        1./ Договор за прехвърляне на дружествен дял от 19.03.2018 г., с нотариална заверка на подписите, с който Г.К.П.е прехвърлила на А.Ф.50% от капитала на „И.к.“ ООД

                        2./ Молба от А.Ф.до Общото събрание на „И.к.“ ООД за приемането му за съдружник

                        3./ Протокол от Общо събрание на съдружниците на „И.к.“ ООД от 19.03.2018 г., с взето решение за приемане на А.Ф.за съдружник.

                        4./ Протокол от Общо събрание на съдружниците на „И.к.“ ООД от 19.03.2018 г., с взето решение за освобождаване на Г.К.П.като управител и избор на А.Ф.за управител;

                        5/ Актуален дружествен договор от 19.03.2018 г. на „И.к.“ ООД;

                        6./ Пълномощно за адв.Т.;

                        7./ Декларации по чл.13, ал.4 от ЗТР – 3 бр.;

                        8./ Спесимен и съгтласие за управление на А.Ф.;

                        9./ Декларация по чл.16, ал.2 от ТЗ вр. чл.15, ал.4 от ТЗ, че няма наети работници или служители, и че са изплатени дължимите трудови възнаграждения, обезщетения, задължителни осигурителни вноски на работниците и служителите, включително и на работниците и служителите, трудовите правоотношения с които са прекратени до три години преди прехвърлянето на предприятието;

`                       10./ Декларация по чл.142 от ТЗ;

                        11./ Декларация по чл.141, ал.8 от ТЗ

                       

                        При така установената фактическа обстановка, съдът приема следното:

                        Съгласно чл.21 от ЗТР Длъжностното лице по регистрацията проверява дали: 1.  е подадено заявление за исканото вписване, заличаване или обявяване при спазване на предвидените за това форма и ред; 2. заявеното обстоятелство подлежи на вписване и не е вписано или представеният акт подлежи на обявяване и не е обявен в търговския регистър; 3. заявлението изхожда от оправомощено лице; 4. към заявлението са приложени всички документи съгласно изискванията на закон, съответно подлежащият на обявяване акт; 5. съществуването на заявеното за вписване обстоятелство и съответствието му със закона се установяват от представените документи по т. 4, съответно дали подлежащият на обявяване акт отговаря по външните си белези на изискванията на закона; 6. е представена декларация по чл.13, ал.4; 7. друго лице няма права върху фирмата и тя отговаря на изискванията на чл.7, ал.2 от ТЗ при първоначално вписване или промяна на фирмата; 8. е платена дължимата държавна такса.

                        Съгласно чл. 129, ал.1 от ТЗ:(Доп. - ДВ, бр. 102 от 2017 г., в сила от 22.12.2017 г.) Дружественият дял може да се прехвърля и наследява. Прехвърлянето на дружествения дял от един съдружник на друг се извършва свободно, а на трети лица - при спазване на изискванията за приемане на нов съдружник и ако няма неизплатени изискуеми трудови възнаграждения, обезщетения и задължителни осигурителни вноски на работниците и служителите, включително и на работниците и служителите, трудовите правоотношения с които са прекратени до три години преди прехвърлянето на дружествения дял. Съгласно ал.2 прехвърлянето на дружествения дял се извършва с договор, сключен с нотариално удостоверяване на подписите и съдържанието, извършени едновременно, и се вписва в търговския регистър след представяне от управителя на дружеството и от праводателя на декларация по образец, че няма изискуеми и неизплатени задължения по ал. 1. Член 16, ал. 2 – 4 се прилагат съответно.

                        В нормата на чл. 129 от ТЗ, която установява принципната прехърляемост на дружествените дялове, законодателят е разграничил хипотезата, при която приобретателят е съдружник от тази, при която той е трето лице. Прехвърлянето на дружествения дял от един съдружник на друг се извършва свободно, а на трети лица - при спазване на изискванията за приемане на нов съдружник и ако няма неизплатени изискуеми трудови възнаграждения, обезщетения и задължителни осигурителни вноски на работниците и служителите, включително и на работниците и служителите, трудовите правоотношения с които са прекратени до три години преди прехвърлянето на дружествения дял. Във втората хипотеза, прехвърлянето на дружествените дялове може да породи правното си действие само ако бъдат спазени изискванията за приемане на приобретателя като съдружник и ако липсват неизплатени изискуеми трудови възнаграждения, обезщетения и задължителни осигурителни вноски на работниците и служителите, включително и на работниците и служителите, трудовите правоотношения с които са прекратени до три години преди прехвърлянето на дружествения дял. Това е така, тъй като дружественият дял, съгласно легалната дефиниция на чл. 127 ТЗ, представлява част от имуществото на дружеството, но в обема му не се включва членственото правоотношение, което възниква само чрез приемане като съдружник в дружеството. Затова, обемът на членствените права и задължения може да бъде изменян чрез свободно прехвърляне на дялове между съдружниците, но начално придобиване на членствени права чрез деривативен способ- частно правоприемство, каквото произтича от договора за прехвърляне на дялове, следва да бъде осъществено при спазване изискванията за приемане на нов съдружник и при изплатени задължения на дружеството към неговите работници и служители, независимо, че дружеството не е персонално.

                        По делото е представен договора, с който единият съдружник прехвърля своите дялове от дружеството на трето лице и решение за съгласие на общото събрание с извършеното прехвърляне. Представени са и всички останали изисквани от закона документи.

                        В указанията към формуляра на заявлението за вписване на обстоятелства в ООД А4, който е предвиден в Наредба № 1 от 14.02.2007 година за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър, в т. I,4,б.”м”  е посочено, че при прехвърляне на дружествен дял е попълва поле 24, и е указано, че заявителят задължително попълва и съответните промени в поле 19 „Съдружници” и/или в поле 23 „Едноличен собственик на капитала”.

                        Съгласно чл.21, ал.3, т.1 Наредба № 1 от 14.02.2007 година за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър при промяна на обстоятелствата по група "Основни обстоятелства" към заявлението се прилага решението на общото събрание за промяна на обстоятелствата.

                        Съгласно чл.21, ал.3, т.10 от  Наредба № 1 от 14.02.2007 година за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър при промяна на обстоятелствата по група Основни обстоятелства към заявлението се прилагат: т.10  молбата за приемане на нов съдружник, решението на общото събрание, съответно едноличния собственик на капитала, за приемането му, договорът за прехвърляне на дружествен дял с нотариална заверка на подписите или документи, установяващи наследяване на дружествен дял (при прехвърляне на дружествен дял); както и молбата от наследника за приемането му за съдружник.

                        Към процесното заявлението са приложени всички изисквани от закона документи за извършване на поисканото вписване като законът не предвижда и още повече при прехвърляне на дялове между съдружниците. Текстът на чл.129, ал.2 предвижда приложението на чл.16, ал.2 вр. чл.15, ал.4 и представената от заявителя декларацция съответства на това изискване на закона.

                        Постановеният отказ се явява незаконосъобразен и следва да бъде отменен.

                        Воден от горното съдът

 

                                                                Р Е Ш И  :

 

                        ОТМЕНЯ отказ № 20180327123020/10.04.2018 г. по повод заявление № 20180327123020/27.03.2018 г., с който длъжностно лице към Агенция по вписванията е отказало вписване на нов съдружник и управител  – А.Ф.и нов дружествен договор в „И.к.“ ООД.

                        ВРЪЩА делото на Агенция по вписванията, Търговски регистър за извършване на вписването, заявено със заявление № 20180327123020/27.03.2018 г.

                        РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

                                                                                        СЪДИЯ: