Решение по дело №1358/2018 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 357
Дата: 21 март 2019 г. (в сила от 28 май 2020 г.)
Съдия: Атанаска Стефанова Букорещлиева
Дело: 20185300101358
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 11 юни 2018 г.

Съдържание на акта

                                               

                                                                        Р   Е  Ш  Е  Н  И  Е № 357

                                                                        гр.Пловдив,21.03.2019 година

 

                                                                        В  ИМЕТО  НА НАРОДА

 

Пловдивски окръжен съд, гражданско отделение, І гр. с., в публично заседание на  двадесет и първи февруари през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                           Съдия: Атанаска Букорещлиева

 

при участието на секретаря Елена Ангелова, като разгледа докладваното от съдията гр.д.№1358 по описа за 2018г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по искова молба, подадена от С. Х. П., ЕГН **********,***, чрез упълномощения процесуален представител адв. Б.З., с която е предявен иск с правно основание чл.2,ал.1,т.3 от ЗОДОВ против Прокуратурата на Република България, с адрес-гр. *, бул. „***.

 Твърди се в исковата молба, че на ****г., по реда на чл. 212, ал. 2 от НК, с постановление на РП-* срещу ищеца е било образувано досъдебно производство № 249/2009г. по описа на II РУ при ОД на МВР, гр. *, водено за престъпление по чл. 209, ал. 1 от НК. Ищецът е привлечен като обвиняем на ***., като са му повдигнати обвинения в извършване на престъпления от общ характер по чл. 211, ал. 1, пр. 3 вр. чл. 209, ал. 1, вр. чл. 29, ал. 1, буква „А“ от НК -за това, че на *** г. в гр. * ,при условията на опасен рецидив, с цел да набави за себе си имотна облага е възбудил и поддържал до месец ноември у лицето Д.Т.Д. заблуждение и с това е причинил имотна вреда в размер на 2 800 лв. С постановление от ***. спрямо ищеца е взета мярка за неотклонение-парична гаранция в размер на 1 000 лв., които е следвало да бъдат платени в 14-дневен срок. Мярката е обжалвана и потвърдена с определение № 1131/29.09.2009г. по чнд №5158/2009г. на РС- *, XV н.с. Тъй като С.П. не се явил на 05.10.2009г. да удостовери плащане на гаранцията, бил обявен за общонационално издирване. С постановление на РП-* от ***. производството по ДП №249/2009г. било спряно, а по-късно- на  *** възобновено за извършване на допълнителни действия по разследването. На 01.12.2014 г. производството отново било спряно, а на 15.02.2018г. ищецът П. е установен и задържан за срок от 24 часа, въз основа на Заповед за задържане на лице № 435зз-47. На следващия ден производството било възобновено, а мярката за неотклонение- отменена. С постановление на РП-* от ***. наказателното производство по ДП № 249/2009г., пр.  преписка № 3430/2009 г. по описа на РП – *, било прекратено поради липса на данни за съставомерните обективни и субективни признаци на престъплението по чл. 209, ал. 1 от НК.

 Твърди се, че в периода ***. – ***., ищецът П. живял под изключителен емоционален и психически стрес, бил притеснен, изпитвал болки и страдания, че е третиран като престъпник, страхувал се, че може да бъде осъден на наказание- лишаване от свобода. Наказателното производство се отразило изключително неблагоприятно и на неговото семейство, било засегнато доброто му име в обществото, загубил доверието на хората и близките си, изпаднал в тежка депресия, затворил се в себе си и ограничил до минимум социалните си контакти. Твърди се, че състоянията на потиснатост, тревожност и депресивност, вследствие на неправомерното интервениране върху личността на ищеца, не са отшумели и към настоящия момент и са довели до сериозни и непоправими последици върху психиката му.

С оглед изложените факти и обстоятелства, се иска от съда да постанови решение, с което да осъди ответника да заплати на ищеца обезщетение в размер на 26 000 лв. за претърпените от него неимуществени вреди, изразяващи се в преживени психически и морални страдания, вследствие на незаконното обвинение в престъпление, за което е воденото наказателно производство, прекратено с постановление на РП – ***, ведно със законната лихва, считано от датата на влизане в сила на постановлението за прекратяване до окончателното  изплащане на обезщетението.

Допълнителни съображения по спора са изложени в писмена защита на адвокат З.- пълномощник на ищеца. Направено е искане за присъждане на разноски. Претендира се и присъждане на адвокатско възнаграждение при условията на чл. 38, ал.2 от ЗА.

В законоустановения едномесечен срок по чл. 131 ГПК ответникът- Прокуратурата на Република България е депозирал чрез Окръжна прокуратура* отговор, с който изразява мнение за допустимост, но неоснователност на предявената претенция. Оспорват се всички факти, изложени от ищцовата страна, досежно причинените неимуществени вреди в резултат на воденото ДП № 249/2009г. по описа на II РУ на МВР-*. Сочи се, че не са ангажирани никакви доказателства за установяване на твърдението, че прекратителното постановление е влязло в сила, а оттамнеоснователна е и заявената претенция за присъждане на законна лихва от датата на влизане в сила на този акт. Позовавайки се на чл. 5 от ЗОДОВ, ответникът твърди, че увреждането е настъпило по изключителна вина на пострадалия, т.е. С.П.. Това е така, тъй като ищецът е станал причина за спиране на воденото против него наказателно производство. След привличането му като обвиняем и вземане на мярка за неотклонениепарична гаранция“ в размер на 1 000 лв., потвърдена надлежно по съдебен ред, същият се е укрил с цел избягване на по-нататъшно разследване. Това довело до обявяването му за общодържавно издирване с мяркапринудително довеждане“, а спирането на производството е предприето именно с цел да се защитят правата на обвиняемия П.. Фактически самото разследване е продължило няколко месеца и след възобновяването е приключило в изключително кратък срок. На следващо място ответникът посочва утежненото съдебно минало на ищеца – 6 осъждания, макар вече понастоящем да е реабилитиран за тях, но към процесния период реабилитацията не е била още настъпила, като в два от процесите му е наложено наказаниелишаване от свобода“,ефективно изтърпяно. Тези факти поставяли под съмнение ищцовите твърдения за понесени болки и страдания. Освен това, ответникът твърди, че претендираният размер на обезщетението не отговаря на критерия за справедливост по чл. 52 от ЗЗД и е прекомерно завишен с оглед икономическия стандарт в страната и меродавната съдебна практика по подобен род дела.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, намира следното:

Установява се от приложеното по делото досъдебно производство №249/2009г., че същото е образувано с постановление на РП-Пловдив от ***. срещу С.П. за престъпление по чл.209 от НК. С постановление от ***г. наказателното производство е спряно, тъй като П. не е призован на известните за него адреси в страната да се яви пред водещия разследването за повдигане на обвинение и разпит, поради което е обявен и за ОДИ. След установяването на ищеца, с постановление от ***г. производството е възобновено. С постановление от ***г. С.П. е привлечен в качеството на обвиняем за престъпление по чл.211, ал.1, пр.3 вр. с чл.209,ал.1 вр. с чл.29,ал.1,б.”а” от НК- за това, че на ***г. в гр. * ,при условията на опасен рецидив-извършил е престъпление след като е бил осъждан за тежко умишлено престъпление на лишаване от свобода не по-малко от една година, изпълнението на което не е отложено по чл.66 от НК, с цел да набави за себе си имотна облага е възбудил и до м. ноември 2008г. е поддържал у Д. Т. *** заблуждение и с това е причинил имотна вреда в размер на 2800лв. С постановление от същата дата по отношение на обвиняемия е взета мярка за неотклонение „парична гаранция“ в размер на 1000лв., която е следвало да се внесе в срок от 14 дни. Мярката за неотклонение е обжалвана и е потвърдена с определение №1131/29.09.2009г. на ПРС, постановено по ч.н.д. №5158/2009г. Тъй като в определения срок за плащане- до ***г. гаранцията не е внесена, обвиняемият е призован да се яви на ***г. за представяне квитанция за плащане на сумата, което той не е сторил, и за втори път е обявен за общодържавно издирване. На ***г. с постановление на РП-* досъдебното производство е спряно с мотив, че разглеждането на делото в отсъствието на обвиняемия ще затрудни разкриването на обективната истина, на ***г. същото е възобновено за извършване на допълнителни действия по разследването, а с постановление от ***г. отново е спряно. На ***г. е издадена заповед за задържане на С.П. за срок от 24 ч., като след установяването на обвиняемия, с постановление на РП-* от ***г., досъдебното производство е възобновено. С последно посоченото постановление е отменена мярката за неотклонение „парична гаранция“ в размер на 1000лв. и е взета мярка за неотклонение -„подписка”. На ***г. разследването е предявено на обвиняемия, а на ***г. е изготвено мнение от разследващия полицай за прекратяване на наказателното производство. С постановление от ***г. на РП-* воденото срещу ищеца наказателното производство по ДП №249/2009г. е прекратено, тъй като липсват данни за съставомерните обективни и субективни признаци за извършеното престъпление по чл.209 от НК.

Приета е по делото справка за съдимост на С. Х. П.,***, от която е видно, че настоящият ищец е бил осъждан по шест дела- нохд №907/1975г. на ПРС ,нохд №385/1980г. на РС-*, нохд№441/1988г. на ПРС, нохд №1257/2003г. на РС-*, нохд №2137/2005г. на ПРС и нохд №1162/2006г. , като по две от тях наложеното наказание лишаване от свобода  е ефективно изтърпяно.

По делото е допусната съдебно-психологична експертиза във връзка с изследване на психоемоционалното състояние на ищеца и за установяване как се е отразило воденото наказателно производство върху всички сфери на живота му. Според приетото заключение, което съдът кредитира като обективно, компетентно изготвено и неоспорено от страните, към момента на изследването не се установяват негативни последици за психоемоционалното състояние на С.П.. Към посочения момент няма основание да се твърди, че наказателното производство се е отразило на общото психологическо състояние на ищеца, на семейните му взаимоотношения, бизнес контактите и на взаимоотношенията му с близки и приятели. Доколкото не е изследвано състоянието на ищеца преди и по време на досъдебното производство, е изказано от експерта предположение, че същият е бил стресиран. Няма данни стресът да се е отразил на общото му здравословно състояние, както и няма основание да се твърди,  че негативните промени в семейните взаимоотношения и бизнес контактите на П. се дължат изцяло и само на воденото наказателно производство.

С оглед установяване вида и размера на описаните в исковата молба неимуществени вреди по делото са събрани и гласни доказателства посредством показанията на свидетелите-Н.К.М. и С.Т.Т..

Свидетелят М. депозира показания, че преди 7-8 години С.П. споделил с него, че е неправомерно обвинен в измама, бил много притеснен, страхувал се от човек на име М., който го заплашвал, че ще го унищожи и затова се криел. Тъй като по това време П. нямало къде да спи, свидетелят му предоставил за ползване гаража си, освен това му помагал с парични средства. Свидетелят сочи, че ищецът е добър, отзивчив и изключително отговорен човек, има две дъщери и внуци. В същия смисъл са и показанията свидетеля Т., който излага, че ищецът бил доста притеснен от това, че е търсен от властите, а и от лицето М., който го заплашвал, налагало се да се крие.

При така събраните доказателства и установени обстоятелства, съдът счита, че  предявеният иск за присъждане на обезщетение за неимуществени вреди се явява частично основателен.

Според разпоредбата на чл.2,ал.1,т.3 от ЗОДОВ, в която намира правното си основание заявената претенция, държавата отговаря за вредите, причинени на граждани, от незаконно обвинение в извършване на престъпление, ако лицето бъде оправдано или ако образуваното наказателно производство бъде прекратено поради това, че деянието не е извършено от лицето или че извършеното деяние не е престъпление, или поради това, че наказателното производство е образувано, след като наказателното преследване е погасено по давност или деянието е амнистирано, като  конкретната хипотеза в случая е прекратяване на образуваното против ищеца наказателно производство, поради липса на извършено престъпление. Отговорността на държавата има обективен характер, възниква при наличието на предвидените в специалния закон предпоставки и не е обусловена от наличието на виновно поведение от страна на конкретното длъжностно лице, причинило с поведението си вредата /чл.4 от ЗОДОВ/.

Съобразно установеното с чл.154, ал.1 от ГПК правило за разпределение на доказателствената тежест в процеса, при иск с посоченото правно основание,  върху ищеца лежи тежестта да докаже кумулативното наличие на следните предпоставки: претърпяна вреда, незаконно обвинение в извършено престъпление и причинна връзка между незаконното обвинение и вредата.

В случая не е формиран спор между страните, че против ищеца е образувано наказателно производство, в хода на което му е повдигнато обвинение за престъпление по чл.211, ал.1,пр.3 вр. с чл.209,ал.1 вр. с чл.29,ал.1,б.”а” от НК, като досъдебното производство е приключило с постановление за прекратяването му от ***г. С оглед на това и доколкото наказателното производство е завършило с прекратяване, то следва да се приеме, че повдигнатото обвинение е било незаконно по смисъла на чл. 2, ал.1, т.3 от ЗОДОВ, поради което е налице незаконосъобразност и на процесуалните действия по образуване и провеждане на досъдебното производство.

На следващо място, въз основа на събраните гласни доказателства се установи, че ищецът е претърпял неимуществени вреди, изразяващи се в притеснения, страх от наказателното преследване. Макар депозираните от свидетелите М. и Т. показания да не са особено конкретни и да не доказват неимуществени вреди с голям интензитет, съдът намира, че същите следва да се кредитират, като добросъвестни и основаващи се на непосредствените впечатления на свидетелите от поведението на ищеца.

Изложеното води на извод, че са налице предпоставките за ангажиране отговорността на държавата, чрез Прокуратурата на Р България, за репариране на търпените от ищеца вреди.

Дължимото обезщетение за причинените на ищеца неимуществени вреди следва да се определи по справедливост съгласно чл.52 ЗЗД и при отчитане на установените обстоятелства относно характера и вида на претърпените вреди, тежестта на обвинението, продължителността на наказателното производство, отражението на наказателното преследване върху обвиняемия.

По делото се установи, че срещу ищеца е водено наказателно производство в продължение на около осем години и половина, през който период той е търпял неимуществени вреди, изразяващи се в негативни емоционални изживявания, свързани с тревоги, притеснения от факта, че е бил обвинен в престъпление, което не е извършил. Същевременно обаче, следва да се съобрази обстоятелството, че продължителният срок на досъдебното производство, който сам по себе си надхвърля разумните времеви граници за приключване на тази фаза, се дължи и на неправомерното поведение на ищеца, който се е укривал. Видно е от материалите по приложеното ДП №249/2009г., че наказателното производство е било неколкократно спирано и възобновявано именно по тази причина, като през големи периоди от време процесуални действия с участието на обвиняемия изобщо не са извършвани, което води на извод, че неприятните за последния изживявания не са с висок интензитет, както се твърди. Тук е необходимо да се отбележи и че търпените от ищеца неудобства и страдания не са били резултат единствено на незаконното обвинение, тъй като същият е изпитвал по-големи притеснения от отправените му заплахи от посоченото от свидетелите лице, в каквато насока последните депозираха показания. Наред с това, при преценка размера на обезщетението следва да се вземе предвид, че ищецът е привлечен като обвиняем за престъпление по чл.211, ал.1,пр.3 вр. с чл.209, ал.1 вр. с чл.29,ал.1,б.”а” от НК, което е „тежко” по смисъла на закона, както и че по отношение на същия са били наложени сравнително леки мерки за неотклонение- „парична гаранция”, която не е била внесена от него и „подписка“, за която няма данни по някакъв начин да е ограничила свободата му на придвижване. Следва да се съобрази още, че преди въпросното обвинение ищецът е бил осъждан шест пъти за други престъпления, при което интензитетът на страданията му не би могъл да се сравни с този на лице, по отношение на което за първи път се повдига обвинение. Имайки предвид съдържанието на доказаните по делото неимуществени вреди, претърпени от С.П., техния интензитет, тежестта на обвинението и приложените мерки за процесуална принуда, съдът счита, че за справедливото обезщетяване на същия следва да се определи сума в размер на 3000 лв. Не се доказаха в настоящия процес всички твърдени от ищеца вреди. Няма доказателства  да е било накърнено доброто му име сред хората, с които е общувал, и в обществото. Освен това, представената справка за съдимост на П. съдържа данни за водени срещу него и други наказателни производства, приключили с осъждането му, при което не може да се направи извод, че същият се е ползвал с добро име и авторитет, които да са пострадали от конкретното обвинение. Не се установи да са настъпили за ищеца съществени и трайни промени в социалното общуване, да се е затворил в себе си и да е изпаднал в социална изолация. Няма данни и не се твърди воденото наказателно производство да е рефлектирало в отрицателна насока върху физическото здраве на ищеца. Не се доказаха още сочените сериозни и непоправими последствия върху психиката му и изпадане в дълбока депресия в резултат на наказателното преследване. Видно е заключението на СПЕ ,че не са налице негативни последици за психоемоционалното състояние на ищеца вследствие на обвинението му в престъпление, нито трайно и негативно повлияване на социалния му живот и контактите с близките с оглед този факт.

При определяне размера на дължимото обезщетение за неимуществени вреди следва да се обсъди и направеното в отговора на ответната страна възражение по чл.5 от ЗОДОВ .

Съгласно чл.5, ал.1 от ЗОДОВ, ако увреждането е причинено по изключителна вина на пострадалия, обезщетение не се дължи, а според ал.2, когато пострадалият виновно е допринесъл за увреждането, обезщетението се намалява.

В случая не се установява противоправно поведение на ищеца, което да се явява единствена причина за воденето на наказателно производство срещу него. Въз основа на събраните обаче в хода на настоящото дело писмени доказателства и преди всичко от приложеното досъдебно производство №249/2009г., може да се приеме, че настъпилият вредоносен резултат е в причинно-следствена връзка и с поведението на пострадалия. Видно е от тях, че поради невъзможността да се установи местопребиваването на ищеца и да се осигури извършването на процесуално- следствените действия с негово участие досъдебното производство е било неколкократно спирано и възобновявано. Същият  е  обявен за общодържавно издирване с постановление от ***г., а след привличането му като обвиняем - с постановление от ***г. и неявяването му на определената дата /***г./ за представяне на доказателства за внасяне на парична гаранция, с постановление от ***г. отново е обявен за издирване, като е установен едва на ***г. , когато е издадена заповедта за задържането му за срок от 24 часа. При тези данни се налага извод, че извършените от ищеца действия са допринесли в значителна степен за забавяне на предприетото спрямо него неоснователно преследване. Ето защо, съдът приема, че настъпването на вредните последици е било обусловено и е в причинна връзка с поведението на пострадалия, като съпричиняването  определя на  1/2 за последния.  Отчитайки съпричиняването, отговорността на ответника следва да се намали до 1/2, при което дължимото от него обезщетение за неимуществени вреди възлиза на 1500 лв. За тази сума предявеният иск се явява основателен, а за разликата над 1500 лв. до пълния заявен размер от 26000лв. –ще се отхвърли.

В исковата молба се претендира да се присъди законна лихва върху обезщетението за  неимуществени вреди, считано от датата на влизане в сила на постановлението за прекратяване на наказателното производство.

Според ТР №3 от 22.04.2005г. по т. д. №3/2004г. на ОСГК-т.4, вземането на пострадалото лице за обезщетяване на вредите възниква в хипотезата на прекратяване на наказателното производство от влизане в сила на постановлението за прекратяване, като от този момент държавните органи изпадат в забава, дължат лихва върху размера на присъденото обезщетение и започва да тече погасителната давност за реализиране на отговорността на държавата.

В случая постановлението, с което е прекратено наказателното производство, е издадено на *** г. и е връчено на ищеца на ***г. , като няма данни същото да е било обжалвано. При това положение следва да се приеме, че след изтичане на 7-дневния срок за обжалване, считано от връчването му, прокурорският акт се е стабилизирал или началният момент на дължимостта на претендираните лихви върху главницата следва да е 01.05.2018г.

Следователно, върху определеното обезщетение за неимуществени вреди в размер на 1500лв., на основание чл.84,ал.3 във вр. с чл.86 от ЗЗД, в полза на ищеца следва да се присъди обезщетение за забава в размер на законната лихва, считано от 01.05.2018г. до окончателното  изплащане на сумата.

Ищецът е направил искане за разноски по делото, като с оглед изхода на правния спор и съгласно разпоредбата на чл.10, ал.3 от ЗОДОВ ще му се присъдят такива в размер на 10 лв.-за внесена държавна такса.

            На основание чл. 38, ал. 2 ЗА, във вр. с чл. 7, ал. 2, т. 2 от Наредба № 1/9.07. 2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, в полза на процесуалния представител на ищеца следва се присъди адвокатско възнаграждение за безплатно процесуално представителство /съгласно договор за правна защита и съдействие от 25.04.2018г./ пред ПОС в размер на сумата от 335лв., определено съобразно уважената част на иска.

            По изложените съображения, съдът                                            

 

                                                         Р     Е     Ш     И  :

 

ОСЪЖДА Прокуратурата на Република България, с адрес: гр.*, бул. ”*** , да заплати  на С. Х. П. ,ЕГН **********,***, сума в размер на 1500 /хиляда и петстотин/лв. , представляваща обезщетение за претърпени от ищеца неимуществени вреди в резултат на воденото срещу него наказателно производство с обвинение за престъпление  по чл.211, ал.1, пр.3 вр. с чл.209,ал.1 вр. с чл.29,ал.1,б.”а” от НК-досъдебно производство № 249/2009 г. по описа на II РУ при ОД на МВР- гр. *, прекратено с постановление на Районна прокуратура- * от ***г., ведно със законната лихва върху присъденото обезщетение, считано от 01.05.2018г.  до окончателното му изплащане, както сума в размер на 10 /десет/лв.-направени по делото разноски за внесена държавна такса, като ОТХВЪРЛЯ предявения  иск за заплащане на обезщетение за неимуществени вреди за разликата над уважения размер от 1 500лв. до пълния предявен размер от 26 000лв., като неоснователен.

ОСЪЖДА Прокуратурата на Република България, с адрес: гр.*, бул. ”***, да заплати  на адвокат Б.В.З., ЕГН **********,***, офис *, сума в размер на 335 /триста тридесет и пет/лв.- адвокатско възнаграждение за оказана безплатна помощ на ищеца С. Х. П. ,ЕГН ********** .

Решението подлежи на обжалване пред Пловдивския апелативен съд в двуседмичен срок  от връчването му на страните.

                    

                                                                                   

Съдия: