Решение по дело №304/2019 на Окръжен съд - Търговище

Номер на акта: 44
Дата: 22 май 2020 г. (в сила от 11 август 2020 г.)
Съдия: Милен Иванов Стойчев
Дело: 20193500100304
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 17 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

  Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

                    /22.05.2020г.                                                                гр.Търговище

     в името на народа

 

ОКРЪЖЕН СЪД-ТЪРГОВИЩЕ                                             пети състав

 

На осемнадесети май                                                                  2020 година

 

В публично съдебно заседание в следния състав:

 

       СЪДИЯ:МИЛЕН СТОЙЧЕВ                                  

                                                              

Секретар:Милка Тончева

като разгледа докладваното от съдията  гр.д.№304 по описа за 2019 годи-на и за да се произнесе, взе предвид следното:

               

                                    Обективно съединени искове с правно основание чл.49 от ЗЗД за сума в общ размер на 200 000 лв.

Ищците А.Х.К. и Е.Х. ***, действащи чрез процесуалния си представител адв.К.К. *** твърдят в исковата си молба, че в края на м.май 2019г. дъщеря им Д.Е.Х.-20г. почувствала здравословен проблем и на 01.06.2019г. била приета за лечение в ответната болница „МБАЛ-Търговище“АД-гр.Търгови-ще.Въпреки направените изследвания,  състоянието й се влошило и на 25.06.2019г. починала от трихинелоза, каквато диагноза не е поставяна и за което заболяване не е проведено лечение от лекарите в болничното заведение. Неправомерното поведение на съответните медицински лица обуславя и отговорността на ответното юридическо лице в качеството му на работодател/възложител на медицинската дейност за причинените на ищците неимуществени вреди от загубата на дъщеря им, изразяващи се в болки, страдания и други негативни изживявания, невъзмездени до настоящия момент.Молят съда да постанови решение, с което да осъди ответника „МБАЛ-Търговище“АД-гр.Търговище да им заплати обезщетения за претърпените морални вреди в размер на по 100 000 лв. за всеки един от тях, ведно със законната лихва върху главницата от датата на увреждането и направените по делото разноски.

С писмен отговор по реда и в срока по чл.131, ал.1 от ГПК ответникът „МБАЛ-Търговище”АД-гр.Търговище оспорва основателността на предявените искове с възражение за липса на предпоставки за ангажиране на имуществената му отговорност, предвид точното изпълнение на професионалните задължения при лечението от лекарите в болничното заведение.

След преценка на събраните по делото доказателства, съдът прие за установено следното:

Ищците А.Х.К. и Е.Х. *** са родители на Д.Е.Х.-20г., приета за лечение на 01.06.2019г. и починала на 25.06.2019г. в ответната болница „МБАЛ-Търговище“АД-гр.Търговище, като от показанията на св.Ю.Д. и св.Ф. Б., роднини на ищеца, се установяват отношения на обич, разбирателство и взаимопомощ между родителите и дъщеря им, с която са живеели съвместно.Същите изключително тежко са приели внезапната й кончина, като болките и страданията им продължават, ще продължат и за в бъдеще, поради което претърпените от ищците неимуществени вреди следва да се приемат за значителни.

Спорът е дали лекарите са допуснали нарушения при диагностицирането и лечението на Д.Е.Х. и дали поведението им е в причинна връзка с вредоносния резултат, обуславящо гаранционно-обезпечителната отговорност на работодателя им по чл.49 от ЗЗД.

Съгласно приложената медицинска документация, окончателната клинична диагноза в епикризата на пациентката е остра бъбречна недостатъчност, с възможно системно заболяване на съединителната тъкан-полимиозит + цереброваскулит + гломерулонефрит; ДД рабдомиолиза с неясна етиология; двустранна пневмония, плеврални изливи, мозъчни хеморагии и мозъчен оток; възможен тумор с неуточнена локализация и паранеопластичен синдром; синдром на десиминирана интравазална коагулация(ДИК синдром).Кореспондиращи с посочената документация са и свидетелските показанията на д-р С.К.-С., началник на отделението по анестизиология и интензивно лечение в ответната болница, д-р С.Г., началник на инфекциозното отделение, д-р Ц.Й.-С., началник на отделението по клинична микробиология, съгласно които показания лечението е проведено интензивно, всеобхватно, в съответствие с медицинските стандарти и поставената диагноза, като са направени и консултации със съответните специалисти.

След извършване на аутопсията, поставената от патоанатома диагноза е трихинелоза-миолиза в напречнонабраздената мускулатура с наличие на паразитни ларви, някои в стадий на разпад, тежка фибрионозно-гнойна пневмония, енцефаломалация, дистрофични промени във всички паренхимни органи, което би изисквало друг вид лечение-противопара-зитно, включващо вермокс или зентел по схема, допълнено с водно-електолитни разтвори, кортикостероиди, антихистаминов препарат, а при необходимост-кардиотоник, противоедемни средства и антибиотици.  

При така констатираното противоречие, преценката относно граж-данските последици от трагичното събитие, следва да бъде направена въз основа експертната помощ на вещите лица-специалисти по инфекциозни болести.В тази насока, съгласно заключенията на назначените съдебно-медицински експертизи, изготвени след обстойно проучване на медицинската документация по случая, включваща проследяването на пациентката от амбулаторната й поява, престоя й в болничното заведение и до леталния изход, диагноза паразитоза и в частност-трихинелоза категорично следва да бъде отречена.Доводите са за липса на епидемиологични, клинични и лабораторни, включително серологични данни за такава диагноза-няма данни за консумация на свинско или дивечово месо, токсоинфекциозни и/или токсоалергични прояви; липсва фебрилитет, лицев или генерализиран оток, изразен мускулен болков синдром, алергични кожни обриви, прояви на токсоалергичен миокардит, бронхопневмония или менингоенцефалит-клинични прояви, които биха се проявили при изключително тежкото състояние при пъстъпването й в болницата.Липсват и характерните промени в диференциалната кръвна картина, напротив-стой-ностите на еозинофилите са нормални при няколкократното им проследяване, негативен е и серологичният резултат за трихинелоза при направеното изследване на членове от семейството.Констатираната патологоанатомична находка е незначителна и не може да обоснове тежкото клинично състояние на пациентката, като дори и да се касае за трихинелни ларви в разпад, то е налице възможност за хронична форма на трихинелоза с давност(капсулираните мускулни трахинели могат да останат дълго време в състояние на анабиоза), която находка не се отразява на актуалната клинична картина на пациентката.Или в обобщение-приложеното на пациентката Д.Е.Х. лечение е било съобразено с работната и с окончателната диагноза, проведено е адекватно и в пълен обем.Същата е била в изключително тежко състояние и невъзможност да бъде снета анамнеза от нея, при пестеливи данни и от страна на близките, но възпреки това не е оставена без диагностициране, което изискване е задължително.От постъпването й е започнало провеждането на интензивно лечение, съответно на тежко увреденото й общо състояние-масивно антибиотично лечение, включващо сулцеф + флажил + левокса и колистин; патогенетично лечение с водно-електролитни разтвори, кортикостероиди, Н-2блокери, имуновенин, диуретици, 3х хедодиализа, О2-терапия, като са извършени консултации с невролог, инфекционист, ревматолог и нефролог.Въпреки това, когато развитието на тежка рабдомиолиза, която сама по себе си може да се дължи на най-различни фактори, е в напреднал стадий, трудно може да бъде овладяна, дори и при установяване на точния етиологичен агент и по принцип се развиват ОБН и ДИК-синдром с фатален изход, предвид заключението на тричленната медицинска експертиза.     

При тези обстоятелства и доводи, липсва противоправно пове-дение от страна на лекарите и медицинския екип, извършили диагностицирането и провели лечението, което същевременно да е допринесло за настъпването на смъртта на пациента-дъщеря на ищците.Липсата на посочения задължителен елемент от фактическия състав на непозволеното увреждане изключва  имуществената отговорност на работодателя МБАЛ Търговище“АД-гр.Търговище, предявените срещу него искове по чл.49 от ЗЗД са неоснователни и следва да бъдат отхвърлени.

Ищците следва да бъдат осъдени да заплатят на ответника направените по делото разноски в размер на по 3 300 лв. всеки един от тях.

         Въз основа на изложените съображения, съдът

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ОТХВЪРЛЯ предявените от ищците А.Х.К. и Е.Х. ***, действащи чрез процесуалния си представител адв.К.К. *** против ответника МБАЛ Търговище“АД-гр.Търговище, ЕИК искове по чл.49 от ЗЗД за присъждане на обезщетения в размер на по 100 000 лв. за всеки един от двамата за неимуществени вреди от загубата на дъщеря им Д.Е.Х.-20г., поч. на 25.06.2019г. в ответната болница, ведно с претенциите по чл.86, ал.1 от ЗЗД и по чл.78, ал.1 от ГПК, като НЕОСНОВАТЕЛНИ.

ОСЪЖДА А.Х.К. и Е.Х. *** да заплатят на МБАЛ Търговище“АД-гр.Търговище, ЕИК направените по делото разноски в размер на по 3 300 лв. всеки един от тях.

РЕШЕНИЕТО  подлежи на въззивно обжалване пред Апелати-вен съд-Варна в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                                             

                                                                           СЪДИЯ: