Определение по дело №532/2017 на Районен съд - Карлово

Номер на акта: 207
Дата: 4 октомври 2017 г. (в сила от 22 ноември 2017 г.)
Съдия: Анна Петкова Донкова Кутрова
Дело: 20175320200532
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 27 септември 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

 

Гр. К., 04.10.2017 година

 

         КАРЛОВСКИ РАЙОНЕН СЪД, ІI наказателен състав в закрито заседание на четвърти октомври две хиляди и седемнадесета година, в състав:

 

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: Анна Донкова-Кутрова

 

Като разгледа ЧНД № 532 по описа на Карловски районен съд за 2017 г., за да се произнесе взе предвид следното:

         Производството е по реда на чл. 243 ал. 4 от НПК.

         С постановление  на РП – К. от 05.09.2017 г. по прокурорска преписка № ***/****г. на РП – К. на основание чл. 243 ал. 1 т. 1 във вр. с чл. 24 ал. 1 т. 1 от НПК е прекратено наказателното производство по дознание № ***/****по описа на РУ на МВР - К., водено срещу А.А.А.ЕГН ********** *** за престъпление по чл. 150 ал. 3 вр. ал. 1 от НК.

         Постановлението е обжалвано пред Карловски районен съд от адв. С., в качеството на особен представител на пострадалата Б.С.. Счита, че изводът на прокурора за прекратяване на наказателното производство е необоснован и незаконосъобразен. Наличието на противоречия в свидетелските показания не били от естество, че да изключат изводът, че обвиняемият е извършил инкриминираните действия, за които е привлечен в това качество. Искането към съда е да отмени постановлението и върне делото на прокурора.

         Съдът, като провери на основание чл. 243 ал. 4 от НПК обосноваността и законосъобразността на атакуваното постановление, намери следното:

         Жалбата е подадена от процесуален представител на лице сред посочените в чл. 243 ал. 3 от НПК и в законоустановения седмодневен срок, поради което следва да бъде разгледана от съда.

         Разгледана по същество е основателна.

За да състави обжалваното постановление, наблюдаващият прокурор е приел, че въпреки множеството действия по разследването и положените процесуални усилия обвинението не е доказано по несъмнен начин. Аргументирал се е с изключителна противоречивост на събраните доказателства, позволяваща по делото да се направи безспорен извод единствено за присъствие на обвиняемия на мястото на деянието, за което е било образувано наказателното производство, както и за съприкосновението му с управляван от свидетеля Р. автомобил. Досежно всички останали аспекти от случилото се на процесната дата, като местонахождение на свидетелите, пострадалата и обвиняемия, времето и хронологията на описваните действия, действията на обвиняемия, присъствието на майката на пострадалата, преследването на обвиняемия, причината за падането му от колелото, момента, в който е разпознат, били налични противоречия, водещо до извод за недоказаност на обвинението.

Предмет на съдебния контрол в настоящото производство е постановлението на прокурора за прекратяване на наказателното производство. Законът е оправомощил съда да провери правилността и законосъобразността на прекратяването при предпоставките по чл. 243, ал. 1, т. 1 и т. 2 от НПК и да одобри, респективно да отмени изцяло или частично проверявания прокурорски акт.

Съдът намира, че изводите на прокурора в атакуваното постановление се явяват необосновани, тъй като не намират опора в доказателствата, събрани в досъдебното производство, поради което следва да бъде отменено и делото върнато на Р.п.К.

Действително налице е противоречивост в свидетелските показания, като свидетелите условно могат да се разделят в две групи, на очевидци, възприели изцяло или отчасти действията на обвиняемия и такива, пред които последните са възпроизвели собствените си възприятия. Свидетел, възприел лично всички действия на обвиняемия, е малолетният Н.М., разпитван трикратно в хода на досъдебното производство. Макар и с всеки разпит, този свидетел да е по-подробен и да е налице разминаване в някои детайли, съдът не счита показанията му за недостоверни, било поради родствената му връзка с пострадалата, било поради възрастта му или емоционално възприятие на случилото се. Установено е от съдебно- психиатричната експертиза, че въпреки ниската си възраст е възприемал адекватно реалността и е в състояние да възпроизвежда възприетото от него в хода на наказателното производство. При него не са установени болестно повишена внушаемост и податливост на манипулации, както и самият той не е маниерен и манипулативен, не е съпричастен към междуличностовите  отношения на възрастните. Според вещото лице разминаванията в детайлите не се дължи на психично заболяване или интелектуален дефицит, нито на преднамерено изопачаване, а на емоционалното отношение към случилото се и незрялото му интерпретиране. В частта относно главния факт на доказване обаче показанията на този свидетел са изцяло еднопосочни в целия ход на наказателното производство. Същият последователно и непротиворечиво е твърдял, че е възприел лице, управляващо велосипед, да го оставя на земята, след което да бута сестра му на земята, да ляга върху нея и да я целува в областта на шията, при което тя се съпротивлявала и викала за помощ. Тези обстоятелства е съобщил незабавно на свидетелите В.Р.и Т.Т., както и на отзовалите се на сигнала полицейски служители К. и К.. Сведенията, получени от него, са дали основание на свидетелите Р. и Т., веднага да последват срещнатия от тях попът колоездач, както и да подадат сигнал, че спрямо Б.С. е извършено сексуално посегателство. Действително разследването е затруднено, доколкото пострадалата страда от умерена умствена недостатъчност, поради което не може да участва в наказателното производство и не може да дава достоверни показания за случилото се. Видно от заключението на изготвената съдебно- психиатрична експертиза обаче, при липсата при нея на налудни мисли, към момента на извършване на деянието тя е възприела случилото се като нежелано и застрашаващо посегателство, като при освидетелстването е показала с оскъдния си запас от думи, че е възприела действията на мъжа като имащи сексуален контекст, подкрепящо косвено показанията на свидетеля М..

Съдът не намери в материалите по делото основание, което би могло да внесе съмнение в показанията на свидетелите В.Р.и Т.Т., поради което намира, че същите следва да се кредитират. Същите не са очевидци на деянието, като между техните и показанията на свидетеля М. не са налице някакви съществени противоречия относно главния факт на доказване и съдът ги счита за добросъвестно депозирани. Добросъвестността им се доказва и от цялата поредица фактически действия, които са предприели след станалото – последвали са незабавно обвиняемия, както и са сигнализирали  РУ на МВР К., съобщавайки за сексуално посегателство. За добросъвестно депозирани съдът приема и показанията на полицейските служители К. и К., за които липсват данни да са заинтересовани от изхода на делото и на които малолетният свидетел кратко време след инцидента е разказал точно това, което по-късно поддържа и при разследването.

Както е посочил и прокурорът, специален анализ заслужават показанията на Л.М.. Тази свидетелка е майка на пострадалата, поради което не може да се счете, че е лишена от заинтересованост от изхода на делото. Това обстоятелства е повлияло и показанията й по делото. Сведенията, които излага в хода на разследването при проведените разпити и очни ставки са изпъстрени с все повече подробности, като освен, че са вътрешнопротиворечиви, противоречат в някои части и на кредитираните гласни доказателства. Поради това следва да бъдат ползвани само в частта им, в която им съответстват, а именно относно главния факт на доказване- че повикана от сина си, е възприела обвиняемия, легнал върху дъщеря й, да я целува по врата, след което е участвала в хвърлянето на камъни по него. В тази част показанията й се подкрепят, както от показанията на М., така и от производните такива на полицейските служители, пред които е заявила същите факти, както и от обстоятелството, че именно по нейното описание, дадено на служителя Л.М., последният е установил самоличността на нападателя.

На следващо място, макар и пострадалата да не е била освидетелствана, свидетелите М. и М.а сочат за наличие на следа по врата й, т.н. „смучка“. Това обстоятелство би могло да бъде установено и чрез разпит на свидетеля Р., както и на полицейските служители, пред които М.а сочи в показанията си, че е показала следата върху врата на дъщеря си.

В постановлението си прокурорът е приел, че доказателствата по делото не установяват умисъл у обвиняемия за блудствени действия. За умисъла се съди по обективно проявените действия на извършителя, като в случая възприетите от свидетеля М. и отчасти от майка му действия, притискане тяло в това на пострадалата, лягане върху нея и целувки по врата, са по естеството си такива, които биха могли да възбудят или удовлетворят полово желание, без съвкупление, като наред с употребената сила за сломяване съпротивата на пострадалата, за да остане в това положение, са част от обективния състав на престъплението, за което е водено наказателното производство.

По изложените мотиви съдът намира обжалваното постановление за необосновано и незаконосъобразно, поради което следва да бъде отменено.

Поради изложеното и на основание чл. 243  ал. 5 т. 3 от НПК, съдът

 

                                              О П Р Е Д Е Л И :

 

          ОТМЕНЯ постановление  на РП – К. от 05.09.2017 г. по прокурорска преписка № ***/****г. на РП – К., с което на основание чл. 243 ал. 1 т. 1 във вр. с чл. 24 ал. 1 т. 1 от НПК е прекратено наказателното производство по дознание № ***/****по описа на РУ на МВР - К., водено срещу А.А.А.ЕГН ********** *** за престъпление по чл. 150 ал. 3 вр. ал. 1 от НК.

ВРЪЩА делото на РП - К.  за изпълнение на указанията в мотивната  част.

          ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване и протест от лицата по чл. 243 ал. 6 от НПК пред Пловдивски окръжен съд в 7-модневен срок от съобщаването по реда на глава двадесет и втора от НПК.

        

  

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

 

М.Б.