Решение по дело №511/2020 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 260035
Дата: 17 август 2020 г.
Съдия: Светлозар Георгиев Георгиев
Дело: 20203100600511
Тип на делото: Въззивно административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 юни 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

Номер                                           Година  2020                       Град Варна

 

Варненският  окръжен  съд                           Наказателно отделение

 

На девети юли                                       година две хиляди и двадесета

 

В публично заседание в следния състав:

                      

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАНИЧКА СЛАВКОВА

                           ЧЛЕНОВЕ: ЖУЛИЕТА ШОПОВА

СВЕТЛОЗАР ГЕОРГИЕВ

 

 

Секретар Катя Апостолова

Прокурор Владислав Томов

като разгледа докладваното от съдия Георгиев

ВНАХД № 511 по описа на съда за 2020 г.,

за да се произнесе взе предвид:

 

Производството по делото е образувано по въззивна жалба срещу постановеното на 26.02.2020г. по НАХД № 32/2020г. от Девненския районен съд, решение, с която обв. Ж.Т.Р. е признат за виновен в извършване на престъпление по чл. 345 ал. 2 от НК, за това, че на  10.01.2020 г. в гр. Девня, Варненска област управлявал МПС – л.а. марка „БМВ Х-5“ с номер на рама № ******, което не е регистрирано по надлежния ред.

.

На основание чл. 78а НК деецът е освободен от наказателна отговорност, като му е наложено административно наказание “глоба” в размер на 1000 лева.

Недоволен от постановената присъда е останал обв. Р., който чрез защитника си, адв. П. я  обжалва в срок, позовавайки се на незаконосъобразност, счита че следва да намери приложение разпоредбата на чл. 9 ал. 2 от НК.

Защитникът на обвиняемия в съдебно заседание поддържа жалбата и моли същият да бъде признат за невинен.

Представителят на Окръжна Прокуратура Варна изразява становище, че наложеното наказание е справедливо.

 

След преценка на доводите на жалбоподателя и неговия защитник, както и след цялостна служебна проверка на решението на основание чл. 313 и 314  НПК, настоящият състав намира, че жалбата е неоснователна по следните съображения:

 

За да постанови атакувания акт, първоинстанционният съд е приел за установено от фактическа и правна страна, че

 

Обвиняемият Ж.Т.Р. работел в САЩ като шофьор на камион предимно през летните месеци. През зимните месеци той живеел в родния си град Пловдив. През м. септември 2019 г. си закупил от САЩ лек автомобил марка „БМВ Х-5“ с номер на рама № ******, като организирал транспортирането му до България чрез фирма „Фрилайн“, която била фирма за международен транспорт и логистика. Автомобила бил транспортиран до РБългария и на 10.01.2020 г. предаден на обвиняемия в базата на фирмата в гр. Девня. Обв. Р. пожелал да изпробва автомобила си, но тъй като в него нямало достатъчно гориво решил да отиде до близката бензиностанция „Лукойл“, за да го зареди. Въпреки, че автомобилът не бил регистриран в РБългария и нямал поставени регистрационни табели по образец, обв. Р. се качил да го управлява и потеглил към бензиностанцията. Почти бил стигнал до нея, когато се сетил, че в себе си няма пари, тъй като ги бил забравил в автомобила, с който бил дошъл до гр. Девня. Направил обратен завой и се върнал към базата на фирмата, където бил другия му автомобил. Движейки се по бул. „Съединение“ в гр. Девня, до бензиностанция „Девня транс ойл“ той бил спрян за проверка от дежурен полицейски екип в състав – свидетелите Е. Х. и Н. Н.. При разговор с водача последния заявил на контролните органи, че е искал да изпробва автомобила си. При проверката  полицейските служители установили, че управляваното от обвиняемия МПС е без регистрационни табели, а при извършената справка в регистрите на КАТ било установено, че същото не е регистрирано в РБългария. Затова обв. Р. бил отведен в сградата на РУ МВР – Девня, където свид. Х. му съставил  АУАН № 172504/10.01.2020 г., който  обвиняемият подписал без възражения. Свид. Х. докладвал за случая в ОДЧ. На место бил направен оглед на автомобила и образувано бързо производство за престъпление по чл. 345 ал.2 от НК.

По делото е приобщена справка за съдимост на обвиняемия, от която е видно, че той не е осъждан и не е освобождаван от наказателна отговорност с налагане на административно наказание по реда на чл. 78 А от НК.

От субективна страна горепосоченото деяние е извършено умишлено, при форма на вината пряк умисъл по смисъла на чл. 11 ал. 2 от НК, като обвиняемият е съзнавал общественоопасния му характер, предвиждал е общественоопасните последици и пряко ги е целял. Обв. Р.  е управлявал автомобила, след като е знаел, че същият не е регистриран съобразно изискванията на българското законодателство.  Той е правоспособен водач МПС и като такъв е бил наясно с разпоредбите на българското законодателство по отношение на управлявания автомобил - т. е. че същият е следвало да бъде регистриран и да има поставени регистрационни табели, за да се управлява и движи по пътищата отворени за обществено ползване. Въпреки това не се е съобразил с разпоредбите на закона. Изминатото разстояние е без правно значение за съставомерността на деянието, а недоброто познаване на закона не е оневинително основание.

Според състава на ВОС, правилно ДРС не е приел становището на защитата за малозначителност на деянето поради следните съображения:

 

Правилно и законосъобразно е прието, че престъплението по чл. 345 ал. 2 от НК е формално, при което следва да се приеме, че съгласно законодателната логика то разкрива достатъчно висока степен на обществена опасност, за да бъде криминализирано и без да е необходимо да са настъпили някакви други вредни последици. /ПТП или застрашаване на движението/. Нормата на чл. 345 ал. 2 от НК визира престъпление против транспорта и съобщенията, с което се засягат обществени отношения, свързани с безопасността на транспорта или безаварийната транспортна дейност, чието накърняване води до поставяне в опасност или реално увреждане на имуществени или неимуществени интереси на неограничен кръг от хора. Това е така защото транспортните престъпления по принцип се отличават с висока степен на обществена опасност. Обективните характеристики на деянието сочат, че то е еквивалентно на повечето деяния от този вид и с нищо неговата обществена опасност не е по - ниска. В тази връзка и не би могло да се отдава приоритетно значение на изминатото разстояние и въз основа само на това основание, да се извежда извод за наличието на незначителност на деянието.

По делото е установено, че дееца притежава СУМПС, което означава, че е запознат с изискванията на закона за регистрация на МПС и забраната същите да се управляват без такава.  Управлението е предприето в рамките на града, в оживен квартал, по една от най – големите и натоварени улици на гр. Девня – бул. „Съединение“. Приложената по делото справка за нарушител характеризира обвиняемия като недисциплиниран водач. Същият е професионален водач на МПС и като такъв в още по – голяма степен следва да спазва правилата за движение, регламентирани в ЗДвП. 

Мотивите и подбудите за извършване на деянието и изминатото малко разстояние не могат да бъдат водещи при преценка за малозначителност на деянието. В обясненията си обв. Р. сочи, че е изминал разстояние от около 50 – 100 метра. Съставът на ДРС е обосновал други изводи – с нерегистрираното МПС обвиняемия е напуснал базата на фирма „Фрилайн“, насочил се е към бензиностанция „Лукойл“, намираща се на бул. „Съединение“, след което е направил обратен завой и е продължил да се движи от другата страна на булеварда до момента, в който е бил спрян за проверка от полицейските служители, намиращи се в близост до бензиностанция „Девня транс ойл“. Това разстояние в никакъв случай не би могло да се определи като 50 – 100 метра, предвид, че двете бензиностанции се намират на разстояние не по – малко от 500 метра една от друга. Пред контролните органи той не е обяснил, че се е наложило да зареди гориво, а е казал, че иска да изпробва автомобила си, което поставя под съмнение неговите обяснения за изминато кратко разстояние с автомобила.

Не на последно място следва да бъде отбелязано, че приемайки квалификация по чл. 9 ал. 2 от НК, съдът след като признае обв. за невинен, следва да му наложи административно наказание лишаване от право да управлява МПС. Предвид данните по делото това би било несправедливо.

Изводите си съдът е основал на съвкупна и изчерпателно мотивирана преценка на приобщените по реда на НПК към материалите по делото и относими към предмета на доказване обстоятелства.

Първоинстанционият съд е изградил вътрешното си убеждение в условията на непосредственост, като е направил необходимото за обективното, пълно и всестранно изясняване на всички обстоятелства по делото и за осигуряване разкриването на обективната истина.  Кредитираните от съда доказателства се характеризират с обективност, безпротиворечивост и синхронност и са достатъчни за безспорното установяване на обстоятелствата по чл. 82 НПК. Деянието е квалифицирано по чл. 345 ал. 2 от  НК. Изводите на първоинстанционния съд се споделят изцяло от настоящата инстанция: фактическата обстановка е правилно установена, а правната квалификация на деянията – законосъобразна. След надлежното установяване на изискуемите предпоставки, законосъобразно е приложена разпоредбата на чл. 78а от НК.

 

Правилно не е наложено наказание лишаване от право да управлява МПС, предвид установената фактическа обстановка това е справедливо.

 

Водим от гореизложеното и на основание чл. 338 от НПК, съставът на ВОС

 

Р   Е   Ш   И:

 

ПОТВЪРЖДАВА ИЗЦЯЛО РЕШЕНИЕТО на Девненски районен съд, постановено на 26.02.2020г. по НАХД № 32/2020г  по описа на същия съд.

 

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:    

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.       

 

                    2.