Решение по дело №24/2022 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 88
Дата: 7 април 2022 г.
Съдия: Михаил Драгиев Русев
Дело: 20227240700024
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 януари 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 88                                              07.04.2022 год.                          гр. Стара Загора

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Старозагорски административен съд, публично съдебно заседание на десети март две хиляди двадесет и втора год., в състав        

 

Председател: ГАЛИНА ДИНКОВА

                                                          Членове: ДАРИНА ДРАГНЕВА

                                                                            МИХАИЛ РУСЕВ

 

при секретаря Пенка Маринова и в присъствието на прокурора Маргарита Димитрова, като разгледа докладваното от Михаил Русев КАН дело №24  по описа за 2022 год., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/. 

Образувано е по касационна жалба на Д.Н.А. ***, чрез пълномощника си по делото адв. П.Х. против Решение №356/16.12.2021 год., постановено по АНД №2626/2021 год. по описа на Районен съд Стара Загора, с което е изменено Наказателно постановление №33/24.09.2021 год., издадено от Директора на Регионална инспекция по околната среда и водите /РИОСВ/ - Стара Загора, като наказанието е намалено от 2 000.00 лв. на 1 400.00 лв.. В жалбата се твърди, че първоинстанционният съд не е възприел правилно фактическата обстановка по делото, както и че дори и да е налице извършено административно нарушение, то същото е първо по своя характер за наказаното лице и следва да се приложи чл.28 от ЗАНН. По тези съображения се иска от съда да бъде отменено въззивното съдебно решение и да се постанови друго за отмяна на  наказателното постановление.

Ответникът – Регионална дирекция по околната среда и водите Стара Загора, представлявана от директора И.С., чрез пълномощника си по делото главен юрисконсулт З. И., в съдебно заседание излага доводи за неоснователност на  касационната жалба.

Представителя на Окръжна прокуратура Стара Загора дава заключение за законосъобразност на въззивното съдебно решение и предлага на съда да бъде оставено в сила.

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведените от жалбоподателя касационни основания, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок, от надлежна страна, за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

Разгледана по същество, се явява неоснователна.

Предмет на съдебен контрол пред Районен съд – Стара Загора е наказателно постановление №33/24.09.2021 год., издадено от Директора на Регионална инспекция по околната среда и водите /РИОСВ/ - Стара Загора, с което на Д.Н.А. е наложена глоба в размер на 2 000.00 лв., на основание чл.133, ал.3, т.3,, предложение първо от ЗУО за нарушение на същата разпоредба. От фактическа страна е прието, че на 17.02.2021 год. е извършена извънредна съвместна проверка от експерти от РИОСВ Стара Загора и представители на ОД на МВР Стара Загора, отразена в констативен протокол №008533/17.02.2029 год. в имот с местонахождение: с. Хрищени, общ. Стара Загора, собственост на Д.Н.А.. При проверка на място е извършен оглед на площадката, при който е констатирало, че в момента на прповреката лицето Д.Н.А. извършва нерегламентирани дейности по разкомплектоване на излезли от употреба МПС, като в имота са установени шест броя излезли от употреба МПС, които са подробно описани в наказателното постановление. По терена, който представлявал оградено дворно място е имало разхвърлени части от разкомплектовани автомобили, част от които са без основни компоненти: врати, гуми, седалки, уплътнения, съединения, гърнета, брони, маски, табла и 1 брой свален двигател. Налични са и туби около 25 литра с масло и други компоненти от ходовата част на излезли от употреба МПС. Извън дворното място до оградата на имота се съхраняват 3 броя ИУМПС без регистрационни номера, които видимо не са в движение и с липсващи външни части. Дейностите по съхраняване и разкомплектовани на ИУМПС се извършват от Д.Н.А., като след направена справка в търговският регистър, е установено, че лицето Д.Н.А. е без регистрация по Търговския закон. Прието е че лицето извършва дейности по съхраняване и разкомплектоване на ИУМПС без регистрация по Търговския закон в посочени имот в землището на с. Хрищени, с което е нарушил чл.133 ал.3 т.3, предложение първо от ЗУО и за което му е наложено административно наказание - глоба в размер от 2 000.00 лв.

За да измени наказателното постановление, Районен съд - Стара Загора е приел, при издаването на наказателното постановление не са допуснати съществени процесуални нарушения, нарушението е установено по безспорен начин от събраните по делото доказателства, но необосновано е наложено санкцията над предвиденият от закона минимум.

 Решението на районния съд е недопустимо.

 За допустимостта на постановеното съдебно решение, съдът следи служебно. При извършената проверка се установи, че обжалваното наказателно постановление е връчено на касатора, чрез брат му на 28.09.2021 год. /лист 26 от АНД №2626/2021 год. по описа на Районен съд Стара Загора/, а жалбата против същото е депозирана на 07.10.2021 год. в деловодството на РИОСВ Стара Загора. В конкретния случай е налице изрична законова разпоредба – чл.58, ал.1 от ЗАНН относно връчването на наказателното постановление. Съгласно нея, препис от наказателното постановление се връчва срещу подпис на нарушителя и на поискалия обезщетение. От деня следващ датата на връчването на наказателното постановление, съгласно правилата на чл.183, ал.2 от НПК, започва да тече и седемдневният срок по чл.59, ал.2 от ЗАНН за неговото обжалване и същият изтича на 05.10.2021 год. който ден е работен /вторник/. Това е и последният възможен ден за подаването на жалбата. Безспорно е също така, че същата е депозирана в деловодството на наказващият орган на 07.10.2021 год. – два дена след това. Няма данни жалбата да е подадена по пощата или чрез куриер, а и самата жалба е датирана 06.10.2021 год., което отново е извън предвиденият от закона седемдневен срок. Следователно жалбата е просрочена и като такава не подлежи на разглеждане от страна на районният съд. Производството по делото е следвало да бъде прекратено, като недопустимо, поради просрочване на жалбата, а не да се разглежда по същество.

В предвид изложено, настоящата инстанция намира, че обжалваното решение на Районен съд Стара Загора е недопустимо, тъй като съдът е бил сезиран с недопустима жалба, подадена след изтичане на преклузивния срок. Обжалваното решение следва да се обезсили и да се прекрати производството по делото. Всички останали възражения и доводи за наличие на процесуални нарушения и по съществото на спора не следва да бъдат обсъждани.

Водим от горното и на основание чл.222, ал.1, предложение второ във връзка с чл.222 ал.2, т.1 от АПК, Старозагорският административен съд

 

Р     Е     Ш     И     :

 

ОБЕЗСИЛВА Решение №356/16.12.2021 год., постановено по АНД №2626/2021 год. по описа на Районен съд – Стара Загора.

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на Д.Н.А. ***, чрез пълномощника си по делото адв. П.Х. против Наказателно постановление №33/24.09.2021 год., издадено от Директора на Регионална инспекция по околната среда и водите /РИОСВ/ - Стара Загора, като недопустима.

ПРЕКРАТЯВА производството по АНД №2626/2021 год. по описа на Районен съд Стара Загора.

 Решението не подлежи на обжалване и протестиране.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:     

                                                        

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.  

 

 

2.