Решение по дело №336/2022 на Административен съд - Хасково

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 20 юни 2022 г. (в сила от 20 юни 2022 г.)
Съдия: Антоанета Вълчева Митрушева
Дело: 20227260700336
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 14 април 2022 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 418  

 

20.06.2022 г., гр.Хасково

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Хасково, в открито съдебно заседание на девети юни две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

Съдия: АНТОАНЕТА МИТРУШЕВА

 

при секретаря Ангелина Латунова

като разгледа докладваното от съдия А.Митрушева

адм. дело № 336 по описа на съда за 2022 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл. 145 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), вр. чл. 172, ал. 5, вр. ал. 1 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП).

 

            Образувано е по жалба на В.Т.Ч. (V. T. C.), роден на *** г. в ***, живущ в ***, подадена чрез адв.Г.М., против Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 22-0271-00071/01.04.2022 г. на мл.автоконтрольор в РУ – Харманли към ОД на МВР – Хасково.

 

            Жалбоподателят твърди, че атакуваната заповед е незаконосъобразна и неправилна на основание чл. 146 от АПК. Счита, че са допуснати съществени процесуални нарушения, както в производството по установяване на административното нарушение, така и в производството по налагане на временната принудителна административна мярка, които ограничили правото му на защита. Моли за постановяване на решение, с което да бъде отменена Заповед за прилагане на ПАМ № 22-0271-00071 от 01.04.2022 г., като незаконосъобразна и неправилна, като му бъдат присъдени направените по делото разноски.

            В депозирано по делото писмено становище процесуалният представител на жалбоподателя заявява, че поддържа жалбата по изложените в нея съображения. Посочва, че видно от приложената по делото административнонаказателна преписка, издаденият АУАН серия GA с № 53192 бил от дата 02.04.2022 г., а издаденото Наказателно постановление № 22-0271-000246 било от дата 01.04.2022 г. Актът за установяване на административно нарушение поставял началото на административнонаказателното производство и същият следвало да бъде издаден преди санкциониращия акт, а именно издаденото по случая Наказателно постановление. Недопустимо било наказателно постановление да бъде издадено от АНО преди акта, установяващ административното нарушение, като не бил спазен и тридневният срок за възражение по издадения АУАН. Счита, че тези нарушения били от категорията на съществените и това обстоятелство водело до отмяна на заповедта за прилагане на ПАМ като незаконосъобразна и неправилна.

 

Ответникът - младши автоконтрольор в Районно управление – Харманли към Областна дирекция на МВР – Хасково Златко Трифонов Милев, не се явява в съдебно заседание и не изпраща процесуален представител, съответно не изразява становище по основателността на жалбата.

 

Административен съд – Хасково, като прецени събраните по делото доказателства, прие за установено от фактическа страна следното:

 

На 02.04.2022 г. срещу жалбоподателя В.Т.Ч. е съставен Акт за установяване на административно нарушение серия GA, № 53192 за това, че като водач на лек автомобил * с рег.№ *, на 01.04.2022 г. в 23:13 часа в *** на кръстовището, образувано с *** посока *** управлява собствения си лек автомобил * с регистрационен номер *, с концентрация на алкохол в кръвта над 0.5 на хиляда. Посочено е, че на 01.04.2022 г. в 23:18 часа на водача е извършена проверка с техническо средство Дрегер 7510 с фабричен номер ARDN - 0089 за установяване употребата на алкохол в кръвта, като техническо средство е отчело 1.19 промила на хиляда алкохол в кръвта. Посочено е, че му е издаден Талон за изследване № 082244 с 8 броя стикери, като водачът е приел показанията на техническото средство и не е пожелал да бъде изследван с доказателствен анализатор и не е пожелал да даде кръв за медицинско и химическо изследване. Актът е подписан от актосъставителя З. Т. М. и от двама свидетели, очевидци, присъствали при установяване на нарушението, както и от нарушителя, като е налице отбелязване за липса на изложени възражения от негова страна.

            Със Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 22-0271-00071/01.04.2022 г. мл.автоконтрольор в РУ – Харманли към ОД на МВР – Хасково З. Т. М., на основание чл. 172, ал. 1 от ЗДвП и чл. 22 от ЗАНН е наложил на В.Т.Ч. принудителна административна мярка по чл. 171, т. 1, б. „б“ от ЗДвП – временно отнемане на свидетелството за управление на моторно превозно средство за срок от 12 месеца. В заповедта  е посочено, че за издаването й е взето предвид, че на 01.04.2022 г. в 23:13 часа в *** на кръстовището, образувано с *** посока *** управлява собствения си лек автомобил * с регистрационен номер *, с концентрация на алкохол в кръвта над 0.5 на хиляда. Посочено е, че на 01.04.2022 г. в 23:18 часа на водача е извършена проверка с техническо средство Дрегер 7510 с фабричен номер ARDN - 0089 за установяване употребата на алкохол в кръвта, като техническо средство е отчело 1.19 промила на хиляда алкохол в кръвта. Посочено е, че му е издаден Талон за изследване № 082244 с 8 броя стикери, като водачът е приел показанията на техническото средство и не е пожелал да бъде изследван с доказателствен анализатор и не е пожелал да даде кръв за медицинско и химическо изследване, с което виновно е нарушил разпоредбите на чл. 5, ал. 3, т. 1, пр. 1 от ЗДвП. Видно от разписката, инкорпорирана под текста на заповедта, препис от същата е връчен на жалбоподателя на 01.04.2022 г.

По делото като писмени доказателства са приети документите, съдържащи се в административната преписка, включително писмени доказателства, удостоверяващи компетентността на издателя.

 

Така установената фактическа обстановка налага следните правни изводи:

Жалбата е процесуално допустима, като подадена от активно легитимирано лице, против подлежащ на съдебен контрол административен акт, в установения за това преклузивен 14-дневен срок и пред местно компетентния административен съд.

Разгледана по същество, съдът намира жалбата за основателна.

Процесната заповед е издадена от материално и териториално компетентен орган по смисъла на чл. 172, ал. 1 от ЗДвП, според който принудителните административни мерки по чл. 171, т. 1, 2, 2а, 4, т. 5, б. "а", т. 6 и 7 от ЗДвП се прилагат с мотивирана заповед от ръководителите на службите за контрол по този закон съобразно тяхната компетентност или от оправомощени от тях длъжностни лица. В тази връзка и за установяване наличието на компетентност за издаване на процесния акт от страна на неговия автор, по делото е приложена Заповед № 1253з-21/14.01.2022 г. на ВПД Директор на ОД на МВР – Хасково, с която на изброените в нея служители е предоставено правомощието да прилагат ПАМ по чл. 171, т. 1 от  ЗДвП. Визираната заповед е издадена във връзка със Заповед № 8121з-1632 от 02.12.2021 г. на Министъра на вътрешните работи, с която се определят службите за контрол, сред които попада и ОД на МВР. С оглед така изложеното, настоящият съдебен състав намира, че процесната заповед е издадена от компетентен орган, в рамките на неговата материална и териториална компетентност и същата не се явява нищожна на това основание.

Съгласно чл. 171, т. 1, б. "б" от ЗДвП за осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения се прилагат следните принудителни административни мерки: временно отнемане на свидетелството за управление на моторно превозно средство на водач, който управлява моторно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда, установена с медицинско и химическо лабораторно изследване или с изследване с доказателствен анализатор, или с друго техническо средство, определящо съдържанието на алкохол в кръвта чрез измерването му в издишания въздух, или след употреба на наркотични вещества или техни аналози, установена с медицинско и химико-токсикологично лабораторно изследване или с тест, както и който откаже да бъде проверен с техническо средство или с тест, изследван с доказателствен анализатор или да даде биологични проби за химическо изследване и/или химико-токсикологично лабораторно изследване – до решаване на въпроса за отговорността му, но за не повече от 18 месеца.

С оглед тази разпоредба при осъществената проверка относно законосъобразността на административния акт, настоящата инстанция констатира допуснато нарушение на материалния закон, свързано с определяне на срока, за който е наложена конкретната принудителна административна мярка. Видно от обжалваната заповед е, че е наложена принудителна административна мярка временно отнемане на свидетелството за управление на моторно превозно средство за срок от 12 месеца. Тоест пропуснато е предвиденото от законодателя прекратително условие - "до решаване въпроса за отговорността". В тази връзка следва да се има предвид, че с цел ограничаване на евентуално противоправно поведение, в случаите по чл. 171, т. 1, б. "б" ЗДвП, мярката се прилага под прекратително условие - "до решаване на въпроса за отговорността на водача на МПС, но за не повече от 18 месеца". Срокът, за който ПАМ може да бъде приложена, е нормативно определен в цитирания текст на чл. 171, т. 1, б. "б" от ЗДвП и при посочването му в заповедта административният орган не действа при условията на оперативна самостоятелност, тъй като не определя неговия размер. В настоящия случай обаче освен, че е определен конкретен срок, а именно „12 месеца“, не е посочено и прекратителното условие, по силата на което ПАМ може да отпадне и преди изтичане на максимално предвидения срок за налагането й. Тоест в случая не е взета предвид предвидената в ЗДвП възможност при по-бързо решаване на въпроса за отговорността на нарушителя, действието на ПАМ да бъде прекратено.

С настъпването на посоченото прекратително условие се преустановява действието на ПАМ, като законодателят е предвидил максимален срок за приложението й. В случая административният орган не е приложил правилно законовата норма и е пропуснал да посочи задължителен реквизит на заповедта. Допуснатото от административния орган нарушение е съществено, защото рефлектира върху самото волеизявление на органа, доколкото целта на закона не допуска да се налага принудителна административна мярка при липса на яснота относно нейния срок и защото рефлектира върху правата на задълженото лице.

Изложеното мотивира съда да приеме, че така издадената заповед, с която е приложена принудителната административна мярка - "временно отнемане на свидетелството за управление на моторно превозно средство за срок от 12 месеца" като издадена от компетентен орган, в предвидената от закона форма, но при допуснато съществено процесуално нарушение и в нарушение на материалния закон, е незаконосъобразна, а жалбата на В.Ч. е основателна и следва да се уважи.

В допълнение следва да бъде посочено, че посочените от жалбоподателя основания да атакува посочения административен акт са ирелевантни и не следва да бъдат коментирани.

При този изход на делото е налице положителната предпоставка по чл. 38, ал. 2 от ЗА за осъждане на ОД на МВР - Хасково да заплати на адвоката на жалбоподателя адвокатско възнаграждение. Същото, на основание чл. 8, ал. 3 от Наредба № 1 от 09.07.2004 година за минималните размери на адвокатските възнаграждения, във връзка с чл. 38, ал. 2, във вр. с чл. 38, ал. 1, т. 2 от Закона за адвокатурата, се определя в минимален размер от 500 лева. На жалбоподателя следва бъдат присъдени и съдебни разноски в размер на 10 лв., представляващи заплатена държавна такса за производството.          

 

Водим от горното и на основание чл. 172, ал. 2 от АПК, съдът

 

Р   Е   Ш   И   :

 

ОТМЕНЯ по жалба на В.Т.Ч. (***), роден на *** г. в ***, живущ в ***, подадена чрез адв.Г.М., Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 22-0271-00071/01.04.2022 г. на младши автоконтрольор в РУ – Харманли към ОД на МВР – Хасково.

 

ОСЪЖДА Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи - Хасково да заплати на В.Т.Ч. (***), роден на *** г. в ***, живущ в ***, съдебни разноски в размер на 10.00 (десет) лева.

 

ОСЪЖДА Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи – Хасково да заплати на адвокат Г.И.М. *** , адвокатско възнаграждение в размер на 500.00 (петстотин) лева.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

           Преписи от решението да бъдат връчени на страните.

 

 

                                                                                              СЪДИЯ: