Решение по дело №359/2020 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 702
Дата: 16 юни 2020 г.
Съдия: Евелина Иванова Попова
Дело: 20207050700359
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

 

                                 РЕШЕНИЕ

                        

                          №………/……..2020 г.

 

                         В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд - Варна, ШЕСТИ КАСАЦИОНЕН СЪСТАВ, в публичното съдебно заседание на двадесет и осми май две хиляди и двадесета година в състав

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:           КРАСИМИР КИПРОВ  

ЧЛЕНОВЕ:           ЕВЕЛИНА ПОПОВА

                                                                МАРИЯНА БАХЧЕВАН

 

 

При участието на секретаря ГАЛИНА ВЛАДИМИРОВА и на прокурора АЛЕКСАНДЪР АТАНАСОВ като разгледа докладваното от съдия ЕВЕЛИНА ПОПОВА к.н.а.х.д. № 359 по описа на съда за две хиляди и двадесета година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е по реда на глава ХІІ АПК вр. чл. 63, ал. 1, изр. второ ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на „ТЕНИИВ“ ЕООД против решение № 2310/13.12.2019 г. по н.а.х.д. № 4858/2019г. на ВРС, с което е изменено НП № 03-010638/12.12.2018 г. на директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – Варна като е намалена от 3 000 /три хиляди/ лева на 1 500 /хиляда и петстотин/ лева наложената на дружеството имуществена санкция по чл. 414 ал. 3 КТ за нарушение на чл. 62 ал. 1 вр. чл. 61 ал. 1 КТ. По съображения за наличие на предпоставките за прилагане на чл. 28 ЗАНН се иска решението да се отмени и вместо него да се постанови друго по съществото на правния спор, с което оспореното по реда на чл. 59 ЗАНН наказателно постановление да се отмени изцяло.

В проведеното по делото открито съдебно заседание на 28.05.2020 г. касаторът, редовно призован, не се представлява. Ответникът по касация – Дирекция „Инспекция по труда“ – Варна, изразява чрез пълномощника си старши юрисконсулт Н. становище за неоснователност на касационната жалба като претендира при оставяне на касираното решението в сила да й бъде присъдено юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на Окръжна прокуратура – Варна също дава заключение за неоснователност на касационната жалба.

След преценка на процесуалната допустимост и основателност на жалбата, извършена в рамките на касационната проверка по чл. 218 АПК вр. чл. 63, ал. 1 изр. второ ЗАНН, съдът намира следното:

По допустимостта на жалбата: Предявена е срещу подлежащ на касационен контрол съдебен акт съгласно изричната разпоредба на чл. 63 ал. 1 изр. второ ЗАНН, от процесуално легитимирано лице съгласно чл. 210 ал. 1 АПК и в преклузивния срок за упражняване на правото на жалба, визиран в чл. 211 ал. 1 АПК – съобщение за изготвеното въззивно решение е получено редовно от процесуалния представител на касатора на датата 30.12.2019 г. /л. 23 от н.а.х.д. № 4858/2019 г. на ВРС/, а касационната жалба според приложената към нея куриерска разписка е предявена чрез ВРС на датата 13.01.2020 г. С нея е сезиран родово и местно компетентният съд. Кумулативното наличие на изложените положителни процесуални предпоставки и отсъствието на отрицателни такива обуславя извод за допустимост на касационното производство.

По основателността на касационната жалба съдът намира следното:

След съвкупна преценка на събраните по делото доказателства районният съд е  приел, че с тях по безсъмнен начин е доказана обвинителната теза на АНО за осъществен от наказаното ЮЛ в качеството на работодател състав на административно нарушение по чл. 414 ал. 3 вр. чл. 62 ал. 1 вр. чл. 1 ал. 2 и чл. 61 ал.1 КТ. Приел е също, че в хода на АНП не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, обуславящи незаконосъобразността на НП, както и че то е издадено от компетентен орган. Същевременно съдът се е мотивирал  защо  към случая е неприложима разпоредбата на чл. 28 ЗАНН. Приемайки въз основа на това, че с наказателното постановление законосъобразно е ангажирана административнонаказателната отговорност на въззивника, съдът е изложил съображения относно намаляването на наложената с него имуществена санкция от 3 000 лв. на законоустановения минимум от 1500 лв. по съображения, че определеният от АНО размер не съответства на тежестта на деянието, доколкото според установеното в хода на АНП нарушението е първо по вида си за нарушителя.

Решението е правилно.

Нормата на чл. 62 ал. 1 КТ регламентира, че трудовият договор следва да се сключи в писмена форма, а тази на чл. 61 ал. 1 КТ въвежда изискване сключването му да предхожда постъпването на работника на работа. С обжалваното пред районния съд наказателно постановление е наложено административно наказание на „Тениив“ ЕООД за това, че като работодател е допуснало до работа лицето М. А.Ч. да престира труд, изпълнявайки трудови функции на длъжността „готвач“ с определено работно време и работно място в стопанисван от дружеството търговски обект в гр. Варна, без между страните по ТПО да е бил сключен трудов договор в изискуемата писмена форма.  

Съответно на доказателствата по делото районният съд е приел, че към момента на проверката от контролните органи от Инспекцията по труда-07.11.2018 г., между наказаното ЮЛ и Чанкова е било налице валидно възникнало трудово правоотношение, за което КТ изисква наличието на  трудов договор в писмена форма. Недоказано е останало възражението на касатора за наличието на сключен към момента на проверката граждански договор със същото лице. Представеният такъв с възражението срещу АУАН е опроверган както от писмената декларация на Ч., в която графата за наличие на сключен граждански договор е зачеркната с „не“, а същевременно са посочени всички елементи на възникнало и съществуващо трудово правоотношение, така и от извадката от книгата за начален инструктаж, от която е видно, че начален инструктаж по безопасност и здраве при работа е проведен на Чанкова на 30.10.2018 г. /датата на подписване на т.н. граждански договор/ като пак тогава й е издадена и служебна бележка № 12 за проведен начален инструктаж, какъвто съгласно чл. 26 ал. 2 т. 1 б. "а" ЗЗБУТ се провежда при постъпването на лицето на работа.

Отчитайки отсъствието на доказателства, установяващи че към момента на проверката, когато работничката е заварена да престира труд, е било изпълнено изискването на чл. 62 ал.1 вр. чл. 61 ал. 1 КТ, съдът е достигнал до обоснован извод за наличието на съставомерно административно нарушение по чл. 414 ал. 3 КТ.

Неоснователно е единственото касационно оплакване, че при преценката за спазване на материалния закон съдът неправилно е приел за неприложим чл. 28 ЗАНН. Чл. 415в ал. 2 КТ, който като специална разпоредба изключва приложението на общата по чл. 28 ЗАНН, изрично регламентира, че не са маловажни нарушенията на чл. 61 ал. 1 и чл. 62 ал. 1 КТ. Поради това съдът не е кредитирал при преценката за маловажност представения по преписката писмен трудов договор от 16.11.2018 г. Като е съобразил  факта, че нарушението от този вид е първо по ред за наказаното дружество, районният съд правилно е изменил наказателното постановление като е намалил размера на наложената с него имуществена санкция на нарушителя до установения в чл. 414 ал. 3 КТ минимум от 1 500 лв.

В целостта си изложеното обуславя извод за неоснователност на касационната жалба, поради което оспореното с нея решение следва да се остави в сила.

Предвид крайния изход на спора, е основателно изрично заявеното в съдебно заседание на 28.05.2020 г. искане на процесуалния представител на Дирекция „Инспекция по труда“ – Варна за присъждане на разноски, на основание чл. 63 ал. 5 ЗАНН във връзка с чл. 37 от Закона за правната помощ. Като съобрази, че делото не се отличава с висока степен на фактическа и правна сложност и е приключило след провеждане само на едно открито съдебно заседание, съдът намира, че на ответната по касация страна следва да се присъдят разноски за юрисконсултско възнаграждение в минимално предвидения в чл. 27е от Наредба за заплащането на правната помощ размер от 80 /осемдесет/ лева за осъщественото по делото процесуално представителство от юрисконсулт.

Воден от изложеното и на основание чл. 221 ал. 2, изречение първо, предложение първо АПК, във връзка с чл. 63 ал. 1 изречение второ ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 2310/13.12.2019 г., постановено по н.а.х.д. № 4858/2019 г. на Районен съд – Варна, Трети състав.  

ОСЪЖДА „ТЕНИИВ“ ЕООД, ЕИК *********, да заплати на Дирекция „Инспекция по труда“ – Варна разноски по делото за юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 /осемдесет/ лева.

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                   ЧЛЕНОВЕ: 1/                             2/