Решение по дело №5/2015 на Районен съд - Ловеч

Номер на акта: 134
Дата: 28 април 2015 г. (в сила от 30 юли 2015 г.)
Съдия: Георги Бойчев Христов
Дело: 20154310200005
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 януари 2015 г.

Съдържание на акта

 

                           Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                                      гр.Ловеч, 28.04.2015 год.                       

          

                             В    И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

                                                                                                                                                                                     

ЛОВЕШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, първи състав в публично заседание на девети февруари две хиляди и петнадесета година, в състав :

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГЕОРГИ ХРИСТОВ

 

при участието на секретаря Н.Б., като разгледа докладваното от съдията НАХ дело № 15 по описа за 2015 година, за да се произнесе, съобрази следното :

 

          Производство по реда чл.59 и сл. от ЗАНН.

С наказателно постановление № 14-0906-001714 от 07.11.2014 г. на Началника на сектор ПП при ОД на МВР Ловеч е наложено на В.В.Й. ***, административно наказание на основание чл.178д от ЗДвП – глоба в размер на 200 лева, за извършено от него нарушение на чл.98, ал.2, т.4 от ЗДвП.

Недоволен от постановлението останал жалбоподателят, който го е обжалвал в срок и моли да бъде отменено изцяло наказателното постановление като незаконосъобразно. Сочи, че в съставения му АУАН, като нарушена е била посочена нормата на чл.6, т.1, предл.4-то от ЗДвП, а в издаденото въз основа на акта НП за нарушена е била посочена разпоредбата на чл.98, ал.2, т.4 от ЗДвП. Счита, че по този начин съществено е било нарушено правото му на защита, тъй като не става ясно за кое нарушение е бил санкциониран.

В съдебно заседание, редовно призован, жалбоподателят не се явява.   

Въззиваемата страна, редовно призовани, не изпращат представител и не изразяват становище по делото. Писмено, в съпроводителното писмо молят жалбата да бъде оставена без уважение и се потвърди наказателното постановление. 

От събраните по делото писмени доказателства и от показанията на свидетелите С.Л.Н. и Д.Т.С., както и от изложеното в жалбата и в съдебно заседание, съдът прие за установена следната фактическа обстановка :

На 31.10.2014 г. свидетелите С.Н. и Д.С.– служители на ПП при ОД на МВР Ловеч били дежурни на територията на гр.Ловеч. Отишли на паркинга пред магазин „Лидъл”. Там установили, че лек автомобил марка „БМВ 525 ТДС” с рег.№ ОВ 22-77 АМ бил паркиран на място определено за инвалиди. Свидетелите изчакали до автомобила и след малко от магазина излязъл и дошъл при тях жалбоподателят В.Й. ***, чиято собственост бил лекия автомобил. При разговора си с него свидетелите Н. и С. установили, че жалбоподателят не е лице с трайно увреждане, не представил документ удостоверяващ такова обстоятелство и бил също така сам, т.е. не придружавал лице, което е инвалид. Поради това, свидетелят Н. съставил на жалбоподателя В.Й. АУАН № 554947/31.10.2014 година, като посочил, че с действията си Й. нарушил разпоредбата на чл.6, т.1, предл.4-то от ЗДвП. По съставеният акт жалбоподателят не е вписал възражения и го подписал.

В срока по чл.44, ал.1 от ЗАНН Й. не е представил писмени възражения.

Въз основа на акта за нарушение било издадено обжалваното наказателно постановление, като описаната в акта фактическа обстановка изцяло била отразена и в него. Наказващият орган преценил, че с действията си жалбоподателят Й. е извършил нарушение, което квалифицирал като такова по чл.98, ал.2, т.4 от ЗДвП и му наложил предвидената в чл.178д от ЗДвП санкция.

От тази фактическа обстановка и разглеждайки жалбата от правна страна съдът прие следното :

Жалбата е подадена в срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН от надлежно легитимирано лице и е допустима.

Атакуваното наказателно постановление е издадено от компетентен орган, въз основа на АУАН, съставен от оправомощено за това лице, съгласно Заповед № Із-1745/28.08.2012 г. на Министъра на вътрешните работи /л.7/.

След внимателна преценка на доказателствата по делото и доводите на страните съдът прие, че обжалваното постановление е законосъобразно издадено, при спазване на материалния и процесуален закон. Не могат да бъдат кредитирани наведените в жалбата доводи за съществено процесуално нарушение предвид дадените в АУАН и НП различни квалификации на извършеното нарушение. Дадената в АУАН от актосъставителя квалификация на нарушението по чл.6, т.1, предл.4-то от ЗДвП поначало не е грешна, доколкото разпоредбата най-общо вменява на водачите на ППС да съобразяват своето поведение с пътната маркировка, в т.ч. както е и в разглеждания случай, с обозначените за хора с трайни увреждания места за паркиране. Нормата на чл.98, ал.2, т.4 от ЗДвП, с която наказващият орган е квалифицирал нарушението, обаче вече е много по-конкретна и точна и визира паркирането именно върху места обозначени за хора с трайни увреждания, поради което се явява специална по отношение на разпоредбата на чл.6, т.1, предл.4-то от ЗДвП. Поради това и съдът счита, че наказващия орган правилно е квалифицирал нарушението и цифровата му квалификация изцяло кореспондира с описаната в АУАН  и НП фактическа обстановка. Не е налице процесуално нарушение, което съществено да е нарушило правото на защита на жалбоподателя. Преценката дали нарушението е съществено, следва да се преценява отделно за всеки конкретен случай, основавайки се на това до каква степен е било засегнато правото на защита на санкционираното лице. В настоящия на жалбоподателя е било пределно ясно, че е санкциониран за това, че не е съобразил наличната на паркинга маркировка указваща, че мястото е за ППС управлявано от хора с трайни увреждания или обслужващо такива и е паркирал управлявания от него автомобил върху него. Освен това той е подписал и получил съставения му в негово присъствие АУАН и е имал възможност да възрази както в него, така и в последствие по реда на чл.44, ал.1 от ЗАНН, получил е също така и издаденото срещу него НП, което е обжалвал в законовия срок, т.е. по никакъв начин за него не са се преклудирали правата, които има в административнонаказателното производство. От значение е и факта, че в издаденото НП е налице пълно единство между словесното описание на нарушението, цифровата му квалификация и приложимата санкционна норма и по аргумент от разпоредбата на чл.53, ал.2 от ЗАНН, постановлението в този смисъл е законосъобразно издадено, защото то, а не съставения АУАН е акта, който вменява на лицето извършването на административно нарушение, с него се налага съответната санкция и съответно може да бъде обжалвано по съдебен ред.   

С оглед на тези съображения, съдът приема възражението за допуснато съществено процесуално нарушение за неоснователно.    

Описаната фактическа обстановка изцяло се доказва от писмените доказателства по делото и показанията на разпитаните свидетели, които са последователни, непротиворечиви и логични. Съдът няма основания да не ги кредитира, още повече, че жалбоподателят не ги оспорва и не ангажира доказателства, които да ги оборват.    

Ето защо, настоящият състав счита, че вмененото на жалбоподателя нарушение на разпоредбата на чл.98, ал.2, т.4 от ЗДвП е категорично установено от обективна страна.

От субективна страна нарушението е извършено виновно, при пряк умисъл. Жалбоподателят е бил наясно с изискването на закона, че няма право да спира на местата обозначени за паркиране от хора с увреждания, тъй като не попада в тази категория лица, нито пък е придружавал такова. 

По безспорен начин е установена и самоличността на нарушителя, като в НП жалбоподателят е идентифициран с трите си имена и ЕГН.

Ето защо, при тези данни, съдът намира, че по безспорен начин е доказано извършеното от жалбоподателя В.Й. нарушение на нормата на чл.98, ал.2, т.4 от ЗДвП, поради което наказателното постановление следва да се потвърди изцяло, като законосъобразно.

Правилно, както се посочи и по-горе наказващият орган е приложил за това нарушение санкционната норма на чл.178д от ЗДвП и е наложил глоба в предвидения размер, който е точно фиксиран и не може да бъде намаляван, дори и да са налице смекчаващи отговорността обстоятелства, а в случая такива и не бяха установени.

 

Водим от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН съдът

 

 

                  Р   Е   Ш   И   :

    

 

          ПОТВЪРЖДАВА НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 14-0906-001714 от 07.11.2014 г. на Началника на сектор „ПП” към ОД на МВР - Ловеч, с което е наложено на В.В.Й. ***, ЕГН : **********, административно наказание на основание чл.178д от ЗДвП – глоба в размер на 200 лева, за извършено от него нарушение на чл.98, ал.2, т.4 от ЗДвП, като ЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

         

 

          Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд гр.Ловеч в 14-дневен срок от съобщението до страните.

 

 

 

 

 

                                РАЙОНЕН СЪДИЯ :