Решение по дело №2554/2020 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 53
Дата: 18 януари 2021 г.
Съдия: Дарина Неделчева Рачева Генадиева
Дело: 20207050702554
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

 

№…………      

 

Гр. Варна, ……………………… 2021 година

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

            

Административен съд – гр. Варна, III касационен състав, в публично съдебно заседание на седемнадесети декември две хиляди и двадесета  година, в състав:

                                                  

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:      Янка ГАНЧЕВА

                                                                       ЧЛЕНОВЕ:     Дарина РАЧЕВА

Даниела НЕДЕВА

 

при секретаря Деница Кръстева и в присъствието на прокурора от ВОП Тони Томов, като разгледа докладваното от съдия Д. Рачева к.н.а.х.д. № 2554 по описа на съда за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 от АПК, вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба от М.П.А. от гр. Добрич против Решение № 260201/05.10.2020 г. на Районен съд – Варна, постановено по н.а.х.д. № 1918 по описа на съда за 2020 г., с което Наказателно постановление № 19-0819-007658/02.03.2020 г., издадено от Началник група в Сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР – Варна, е потвърдено в частта по пункт 1, с която на М.А. за нарушение на чл. 25, ал. 2 от Закона за движение по пътищата и на основание чл. 179, ал. 2, вр. ал. 1, т. 5  от същия закон е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лв.; в частта по пункт 2 процесното наказателно постановление е изменено като наложеното наказание на основание чл. 175, ал. 1, т. 5 от ЗДвП за нарушение на чл. 123, ал. 1, т. 1 от ЗДвП, е намалено от глоба в размер на 200 лв. на глоба в размер на 50 лв., а наказанието „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 1 месец е потвърдено.

Касационната жалбоподателка твърди, че съдебният акт на въззивната инстанция е неправилен и незаконосъобразен. Счита, че въззивният съд при произнасянето си не е обсъдил възражението й по отношение на това, че актът за установяване на административно нарушение е съставен в нейно отсъствие, без да са налице условията за това. Твърди, че е изпълнила задължението си по чл. 188, ал. 1 от ЗДвП, като е предоставила цялата информация, с която е разполагала. Заявява, че от представените по делото доказателства става ясно, че в периода 21.09.2019г. – 28.09.2019г. същата се е намирала на територията на Р. Турция и възразява срещу присъденото в полза на дирекцията юрисконсултско възнаграждение в размер на 80,00 лв.

Ответникът по касационната жалба – Областна дирекция на МВР – Варна, сектор „Пътна полиция“ изразява становище за неоснователност на касационната жалба. Моли за оставяне в сила на въззивното решение и претендира юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на Варненска окръжна прокуратура дава заключение за неоснователност на жалбата, пледира за оставяне в сила на решението на ВРС.

 

Административен съд - Варна намира, че касационната жалба е процесуално допустима, като подадена в срока по чл. 211 от АПК от надлежна страна, която има правен интерес от обжалване на първоинстанционното решение. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Предмет на обжалване пред Районен съд — Варна е било  Наказателно постановление № 19-0819-007658/02.03.2020 г., издадено от Началник група в Сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР – Варна, с което на А. са наложени две административни наказания, както следва: по пункт 1) за нарушение на чл. 25, ал. 2 от ЗДвП и на основание чл. 179, ал. 2  вр. чл. 179, ал. 1, т. 5  от същия закон е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лв.; по пункт 2) за нарушение на чл. 123, ал. 1, т. 1 от ЗДвП и на основание чл. 175, ал. 1, т. 5 от същия закон е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от един месец.

Административнонаказателната отговорност на А. е  ангажирана за това, че на 27.09.2019 г., около 19.50 ч. в гр. Варна по ул.“Мир“ в посока към бул. „Христо Смирненски“ е установено да се движи мотоциклет с рег.№ ***, собственост на А.. Мотоциклетът е управляван от неустановено лице. По същото време в района се движи патрулиращ полицейски служебен автомобил, в който са разпитаните пред първоинстанционния съд като свидетели П. и С.. Те забелязват движението на мотоциклета, който няма включена къса светлина, поради което го последвали. След като се изравняват с него полицейските служители указали на водача, че трябва да отбие и спре МПС. Водачът кимва с глава, в израз на съгласие и намаля скоростта си. След това обаче рязко увеличава скоростта и минал през бордюра, което кара полицейските служители да го последват. На кръстовището между улиците „Мир“ и „Студентска“, водачът на мотоциклета прави маневра, с която частично навлиза в съседната лява пътна лента, като не пропуска движещият се в нея полицейски автомобил с рег.№ ***. След сблъсъка водача скача от мотоциклета, изоставя го и продължава пеша. Поради навлизане в съседната пътна лента без да даде предимство на движещия се по нея автомобил водачът на мотоциклета е допуснал ПТП с незначителни материални щети. Управляващият мотоциклета човек  напуска местопроизшествието без да уведоми органите на полицията.

В хода на административното производство преписката е изпратена по делегация на местната служба „ПП“ в гр. Добрич. На 28.10.2019 г. по делото са депозирани писмени обяснения от А., в тях е записано, че не може да попълни декларация по чл. 188 от ЗДвП, тъй като не може да посочи лицето, което е управлявало мотоциклета. На 15.12.2019 г. ден срещу М.А. е съставен акт за установяване на административно нарушение, в който били описани допуснатите от нея нарушения на чл. 123, ал. 1, т. 1 от ЗДвП и чл. 25, ал. 2 от ЗДвП. Актът бил предявен и връчен на А., която го подписала с отбелязване, че възраженията си ще депозира в законоустановения срок. Такива не постъпили и в срока по чл. 44 от ЗАНН.

На 02.03.2020 г., след като се запознал с доказателствата, събрани в административнонаказателното производство, административнонаказващият орган издал процесното наказателно постановление. С него на М.П.А. са наложени административни наказания по два пункта: по пункт 1) за нарушение на чл. 25, ал. 2 от ЗДвП и на основание чл. 179, ал. 2 вр. чл. 179, ал. 1, т. 5, пр. 4 от ЗДвП е наложена глоба в размер на 200 лв.; по пункт 2) за нарушение на чл. 123, ал. 1, т. 1 от ЗДвП на основание чл. 175, ал. 1, т. 5 от ЗДвП е наложена глоба в размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 месец.

При така установените факти, от правна страна първоинстанционният съд е приел, че актът за установяване на административно нарушение и наказателното постановление са съставени и издадени от компетентни органи, административнонаказателното производство е проведено в сроковете, предвидени в ЗАНН и при спазване на процесуалните правила. Приел е също, че правилно и законосъобразно е ангажирана отговорността на А., че административнонаказващият орган е дал правилна правна квалификация на деянията, като е посочил правилно и кореспондиращите с тях санкционни норми. Съдът е установил, че при издаване на наказателното постановление не са посочени мотиви досежно размера на наложеното административно наказание „глоба“ по пункт 2. Поради това е отчел, че през последните пет години от стажа на А. като водач на МПС по делото липсват данни за нарушения на ЗДвП и е редуцирал размера на наложената санкция, като е изменил в тази част наказателното постановление до минимално установения в санкционната норма размер от 50 лв.

 

Настоящата инстанция възприема изцяло изводите на районния съд от фактическа и правна страна. При постановяване на  съдебния акт решаващият съд е извършил цялостна проверка на обжалваното НП, като подробно и задълбочено е обсъдил в мотивите си всички събрани в хода на производството доказателства поотделно и в съвкупност, в тяхната хронология и логическа последователност.

Настоящият състав на съда не споделя доводите на касатора, че при постановяване на решението си първоинстанционният съд не се е произнесъл по възражението в жалбата, че АУАН е съставен в отсъствие на нарушителя без да са налице условията за това. Напротив, въззивният съд е изложил подробни мотиви относно законосъобразността на АУАН, които настоящият състав възприема изцяло. Още повече, че в случая правото на защита на касатора не е било нарушено към момента на съставяне на акта, тъй като А. е била уведомена за образуваното административно производство, представила е обяснения и е имала възможност да упражни защитата си още при представянето им, както и в последващ момент след издаване и връчване на АУАН.

Настоящата инстанция споделя изцяло мотивите на първоинстанционния съд по отношение на това, че жалбоподателката не е посочила кой е управлявал собствения й мотоциклет в деня на извършеното нарушение. Съдът приема, че презумпцията по  чл. 188, ал. 1, изр. 2 от ЗДвП не е оборена и за извършеното с мотоциклета нарушение правилно е следвало да бъде ангажирана отговорността на А. в качеството й на собственик на това моторно превозно средство, а не на водач. В случай, че собственикът не може да декларира на кого е предоставил управлението в конкретния ден и час, подлежи на санкция за извършеното с въпросното моторно превозно средство административно нарушение. С оглед на изложеното съдът, намира възражението на жалбоподателката за неоснователно.

По отношение на възражението на А. във връзка с присъдените разноски пред РС – Варна, съдът намира същото за неоснователно. С писмени бележки вх. № 47938/17.07.2020г., депозирани от процесуалния представител на ОД на МВР – Варна, е направено искане за присъждане на юрисконсултско възнаграждение. След преценка на фактическата и правна сложност на спора и като е взел предвид изготвените и депозирани писмени бележки, първоинстанционният съд е определил юрисконсулстско възнаграждение в размер на 80,00 лв., към минимума, предвиден в чл. 27е на Наредбата за заплащането на правна помощ.

По тези съображения, касационният състав намира, че не са налице твърдяните касационни основания, и жалбата като неоснователна следва да бъде отхвърлена.

При този изход на спора и предвид актуалната редакция на чл. 63, ал. 3 от ЗАНН (ДВ бр. 94/2019 г.), направеното от процесуалния представител на ответника искане за присъждане на юрисконсултско възнаграждение следва да бъде уважено. Съдът определя възнаграждение в размер на 80 лв. на основание чл. 78, ал. 8 от ГПК, вр. чл. 37 от ЗПП, вр. чл. 27е от НЗПП, вр. чл. 144 от АПК, тъй като в настоящото производство е депозирано писмено становище от юрисконсулт, не е осъществено процесуално представителство в съдебно заседание и делото не е с фактическа и правна сложност.

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2, вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, Административен съд – гр. Варна, ІІІ касационен състав

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260201/05.10.2020 г. на Районен съд – Варна, постановено по н.а.х.д. № 1918 по описа на съда за 2020 година.

 

ОСЪЖДА М.П.А. от гр. Добрич, ЕГН **********, да заплати на Областна дирекция на Министерството на вътрешните работи – Варна сумата от 80 (осемдесет) лева за юрисконсултско възнаграждение.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

Председател:                                                            Членове:      1.

 

2.