Решение по дело №243/2020 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 208
Дата: 21 юли 2020 г.
Съдия: Радка Димова Чолакова
Дело: 20205001000243
Тип на делото: Въззивно търговско дело
Дата на образуване: 9 юни 2020 г.

Съдържание на акта

                                                                                                                       

                  

Р Е Ш Е Н И Е № 208

В ИМЕТО НА НАРОДА

      гр. ПЛОВДИВ, 21.07.2020г .

 

Пловдивският апелативен съд, търговско отделение в открито заседание от  

трети юли  през две хиляди и двадесета година, в състав :

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: НЕСТОР СПАСОВ

                    ЧЛЕНОВЕ: ЕМИЛИЯ БРУСЕВА

                                        РАДКА ЧОЛАКОВА

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  

при участието на секретаря Катя Митева, като разгледа  докладваното от съдия Радка Чолакова,  възз.търг. дело243 описа на ПАС за 2020 г., намери следното:

 

Производство по чл. 258 и следв. от ГПК.

          Образувано е по повод подадена въззивна жалба от ИА ГИТсрещу постановеното решение №56 от 03.02.2020 г. по търг.дело №708/2019 г. по описа на Окръжен съд П., с което е отхвърлена молбата за откриване на производство по несъстоятелност на М.ц.Х. ООД, ЕИК ***.

          Жалбоподателят е останал недоволен от постановеното решение, като счита, че  то е неправилно и незаконосъобразно.  Не е съгласен с изводите на окръжния съд, че има разминаване между данните за броя на ощетените работници и служители, посочени в таблицата в исковата молба, и данните, съдържащи се в платежните документи,представени на контролните органи при извършване на проверката. Изложил е подробни съображения за наличието на предпоставките за уважаване на молбата му за откриване на производство по несъстоятелност за ответното дружество.

          Моли да се отмени обжалваното решение, след което се постанови друго за обявяване неплатежоспособността на ответното дружество и за откриване на производство по несъстоятелността му.

          Ответникът  М.ц.Х. ООД не е представил отговор и не е взел становище във въззивното производство.

          Съдът, след като се запозна с акта предмет на обжалване, наведените оплаквания, както  и след преценка на  събраните по делото доказателства, намери за установено следното:

           Обжалваното решение е връчено на жалбоподателя на 11.02.2020 г. Въззивната жалба  е подадена на 17.02.2020 г. съгласно положеното пощенско клеймо, което е в рамките на срока по чл.633,ал.2 от ТЗ.  Жалбоподателят е надлежна страна, жалбата му е  срещу подлежащ на въззивно обжалване валиден съдебен акт. Ето защо, следва  да се пристъпи към преценяването и  по същество.

          Видно от делото, предявена е молба за откриване на производство по несъстоятелност на търговско дружество на основание чл.608,ал.1,т.4 от ТЗ.

          Молителят - ИА ГИТтвърди, че е легитимиран да предяви молбата, както и че е налице фактическият състав за уважаване на молбата му.

          Посочва броя на работниците при ответника за периода от м.декември 2018 г. до м.април 2019 г. – варира между 43 работника и 13 работника, като броят им по месеци е описан в табличен вид в молбата.

          Позовава се на неплатени трудови възнаграждения през този период и в определения от закона срок, като посочва, че за констатираните нарушения  са наложени принудителни административни мерки с протокол за извършена проверка, изх.№ ПР1918312 от 12.06.2019 г. Счита, че доколкото предписанията не са оспорени от работодателя, същият е влязъл в сила.

          Твърди забавено плащане на трудовите възнаграждения за повече от два месеца.

          За посочените факти и обстоятелства е изготвил таблица, която е част от молбата за откриване на производство по несъстоятелност.

          Счита, че в тежест на ответника е да установи плащане на трудовите възнаграждения или, че разполага с имущество, достатъчно за покриване на задълженията му без опасност за интересите на кредиторите.

          Ангажирал е писмени доказателства - протокол за извършена проверка, изх.№ ПР1918312 от 12.06.2019 г. , ведомости за начислени трудови възнаграждения за процесния период, справка за дължимите трудови възнаграждения от ответника, както и съдебно-счетоводна експертиза.

          Ответникът не е представил отговор и не е ангажирал становище по предявената молба.

          На база фактите и обстоятелствата в молбата за откриване на производство по несъстоятелност се установява, че молителят ИА ГИТсе позовава на чл.608,ал.1,т.4 от ТЗ. Счита, че ответникът е неплатежоспособен търговец, който не е в състояние да изпълни изискуемо задължение за изплащане на трудово възнаграждение към най-малко 1/3 от работниците и служителите, което  не е изпълнено повече от два месеца.

          Агенцията е материално легитимирано лице да подаде  молбата за откриване на несъстоятелност. Съгласно чл.404,ал.1,т.12 от КТ,  тя дава задължителни указания на работодателя  във връзка с неплатени трудови възнаграждения в съответствие с правомощията и да осъществява  контрол по спазване на трудовото законодателство. За тази цел извършва проверка, като при констатирани нарушения издава предписания, имащи характер на принудителни административни мерки. В случая такива предписания са приложени по делото, като същите са част от представения протокол изх.№ ПР1918312 от 12.06.2019 г.

          Фактическият състав на чл.608,ал.1,т.4 включва следните предпоставки: търговско качество на ответника по смисъла на ТЗ, брой наети работници и служители от него за определен период, неплатени трудови възнаграждения за този период най малко за 1/3 от наетите работници и служители, забавено плащане на трудови възнаграждения за повече от два месеца, състояние на неплатежоспособност.                  Липсата на която и да е от посочените  предпоставки води до  неоснователност на молбата за откриване на производство по несъстоятелност.     

Неплатежоспособността по чл.608 от ТЗ се отнася за лицата, имащи качеството  търговец по смисъла на ТЗ, каквото качество е налице за ответника, вписан като търговско дружество с ограничена отговорност в ТР - АВ.

          В приложения протокол изх.№ ПР1918312 от 12.06.2019 г. се съдържат констатации за броя на наетите работници и служители за процесния период от м.декември 2018 г. до м.април 2019 г., както следва на петте месеца:53,56,59,57,23. Посочени са лицата с неплатени трудови възнаграждения, съответно броя им на петте месеца – 23,22,27,38,13 и процентното им съотношение спрямо общия брой работници. Доколкото протоколът  има характер на принудителни административни мерки, които са индивидуални административни актове и могат да се обжалват по съответния ред, същият следва да е влязъл в сила, за да се установят следващите предпоставки от фактическия състав. В случая не се установява влизането му в сила. Няма отбелязване от страна на административния орган на дата, от която да се счита, че същият е в сила, и не може хипотетично да се предполага тази дата в настоящото производство. Ето защо, от констатациите в него не може да се установи численият  състав на наетите работници и служители от ответника и забава на плащанията на трудовите възнаграждения.  

          Приложени са фишове към ведомост за трудови възнаграждения за процесния период, както следва: за м.декември-24, за м.януари-23, за м.февруари-27, за м.март-39, за м. април-13, от които се установяват начислени трудови възнаграждения. Същите не носят подписи на лицата, на които са начислени. Приложена е и справка, изходяща от работодателя за дължими трудови възнаграждения, с която се потвърждава информацията от фишовете.

          Лицата, на които се дължат тези възнаграждения, следва да са най-малко 1/3 от общия брой на работниците и служителите на  ответника. В случая този брой за всеки месец не се установява. Молителят твърди в молбата си, че този брой варира между 43 работника и 13 работника, като броят им по месеци е описан в табличен вид. Не е посочил откъде е взел тези данни, а от приложените фишове и справка не се установява общият брой по месеци. Справката се отнася до 44 лица, като установява кога е прекратено трудовото правоотношение с тях и основанието  за това. 

          При така установената фактическа обстановка не може да се прецени процентното съотношение между броя на работниците с неизплатено трудово възнаграждение  спрямо общия брой работници, което е една от предпоставките на посочения по-горе фактически състав.

По делото е назначена съдебно-счетоводна експертиза за размера на задълженията за трудови възнаграждения, за задълженията към кредиторите, за структурата на активите и пасивите, за коефициентите на ликвидност, финансова автономност и задлъжнялост на ответника. Поради непредставяне на счетоводна документация от страна на ответника, вещото лице е използвало данните по делото и публикуваните ГФО за 2015 г., 2016 г. , 2017 г.  в Търговския регистър. Посочени са дълготрайните и краткотрайни активи, вкл. и към 31.12.2017 г. - съответно 541 хил.лв. и 27 хил.лв. Наличните парични средства към този момент са  499 хил.лв. Посочени са и дълготрайните и краткотрайни пасиви – съответно 52 хил.лв. и 94 хил.лв. Изчислени са коефициентите  за ликвидност, които са положителни величини, както и коефициентите за финансова  автономност и задлъжнялост, които също са с приемливи величини, съответно над единица и под единица.

Междувременно е представен ГФО за 2018 г. в ТР, като при изчисляване на коефициентите за ликвидност се установяват обща ликвидност 0,08, бърза и незабавна ликвидност 2,57, абсолютна ликвидност 2,47.  Коефициентите за ликвидност имат най-висока информационна стойност за платежоспособността на предприятието. В по-голямата си част тези коефициенти са с приемливи стойности, така че ответникът може да покрие задълженията си към кредиторите, като се има предвид  дейността на търговското предприятие.

Към настоящия момент не е изтекъл срокът за представяне на ГФО за 2019 г. в Търговския регистър.

Въз основа на констатациите на вещото лице и ГФО за 2018 г. не може да се приеме, че е налице неплатежоспособност и са спрели плащанията, както и да се приложат презумпциите на чл.608,ал.2 и ал.3 от ТЗ. Не се твърди и няма данни да е образувано изпълнително производство срещу ответника въз основа на принудителните административни мерки, взети с представения по делото протокол.

          С оглед гореизложеното и тъй като не се установява фактическият състав на чл.608,ал.1,т.4 от ТЗ  в цялост молбата за откриване на производство по несъстоятелност сне следва да се уважава. До този извод е достигнал и окръжният съд, поради което неговото решение следва да бъде потвърдено.  Не се установяват оплакванията на жалбоподателя, поради което въззивната жалба не следва да се уважава.

          Водим от гореизложеното, съдът

 

                                            Р  Е  Ш  И :

 

          ПОТВЪРЖДАВА постановеното решение № №56 от 03.02.2020 г. по търг.дело №708/2019 г. по описа на Окръжен съд П., с което е отхвърлена молбата за откриване на производство по несъстоятелност на М.ц.Х. ООД, ЕИК ***.

           Решението може да се обжалва в едномесечен срок от връчването му на страните пред ВКС на Р Б.

        

                                                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                                                         

                                                                                          ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                                                2.