Решение по дело №3327/2019 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 377
Дата: 5 март 2020 г. (в сила от 4 юни 2020 г.)
Съдия: Дарин Николаев Йорданов
Дело: 20194520103327
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 28 май 2019 г.

Съдържание на акта

Р    Е    Ш   Е   Н   И   Е

 

377

 

гр. Русе, 05.03.2020 г.

 

В    И М Е Т О    Н А    Н  А Р О Д А

 

РУСЕНСКИЯТ  РАЙОНЕН  СЪД, Х-ти  граждански състав в  публично    заседание  на 05-ти февруари през две хиляди и двадесета година  в  състав:

 

                                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ДАРИН ЙОРДАНОВ

при     секретаря  Ширин Сефер,

като разгледа докладваното  от съдията гр. дело № 3327 по описа  за 2019 година,  за да се произнесе, съобрази  следното: 

Ищецът „БНП ПАРИБА Пърсънъл Файненс” С.А. – клон България е предявил иск за установяване съществуването на парично задължение, възникнало въз основа на сключен договор за паричен заем.

Искът е с правно основание чл.422 във вр. с чл.415 от ГПК.

Претенцията на ищеца се основава на твърдения, че с ответника са сключили договор за кредит за потребителски заем, по силата на който ответникът имал задължение към тях за заплащане на месечни погасителни вноски, че ответникът е преустановил плащанията по договора през м. май 2017 г., че остатъкът е станал предсрочно изискуем на основание изрична разпоредба от договора – поради неплащане на две вноски, че размерът му е 650,42 лв. – главница и 53,33 лв. – законна лихва за забава. Претендирали тези суми по реда на заповедното производство по ч.г.д. ***/19 г. на РРС, но заповедта по същото била връчена на длъжника по реда на чл.47, ал.5 от ГПК, поради което претендират за установяване на задълженията му по исков ред.

            Ответникът Н.Н.Н. е редовно призована по реда на чл.47, ал.5 от ГПК. Назначеният особен представител на ответницата – адв. Б., е подал писмен отговор, с който оспорва иска. Позовава се на наличие на неравноправдни клаузи в договора и неизпълнение на задължения от страна на кредитодателя по спазване на правата на потребителя.

За да се произнесе съдът взе предвид следното :

Ищецът е клон на чуждестранно юридическо лице /КЧЮЛ/, регистриран в България  с адрес на управление в гр.София и ЕИК *********. При справка по партидата на ищеца в търговския регистър се установява, че изършено презгранично сливане между чуждестранното дружество /дружеството майка на клона/ и БНП Париба пърсънъл Файненс ЕАД-София с ЕИК 13069760 като френското дружество е приобретател на регистрираното в България, а при справка по партидата на последното се установява, че е заличено. При това положение е видно, че е налице универсално правоприемство при което дружеството майка е правоприемник на дружеството с ЕИК 13069760 и като такова е легитимирано да осъществява неговите права по договори с трети лица, вкл. и чрез предявяване на иск от регистрирания в България КЧЮЛ. По делото е представен такъв договор, сключен с ответницата на 08.02.2016 г. Същият е с предмет предоставяне на потребителски кредит в размер на 1200 лв. Договорът е подписан от ответника и подписът му не е оспорен по делото. В самия договор е отраден и погасителен план с посочени погасителни вноски и падежи на същите. Със заключението на вещото лице по приетата по делото икономическа е-за се установява, че е настъпила предсрочната изискуемост на кредита към дата 20.06.2017 г. Впоследствие са направени частични погашения, след които остава непогасена главница в размер на 650,42 лв. и лихви за забава в размер на 53,33 лв. При така установеното съдът счита, че искът е изцяло основателен. Не се установиха клаузи на договора, които да водят до неговата недействителност, но дори и да имаше такива, на осн. чл.23 от ЗПК винаги се дължи връщане на непогасената главница. Задължението за лихва е акцесорно и не произтича от клаузите на договора, а от настъпилата забава на длъжника. Претендираните от ищеца суми са установени по размер от вещото лице по приетата е-за. Не са налице каквито и да било основания за отхвърляне на иска.

Предвид уважаването на иска ответникът дължи на ищеца разноски по делото.

            По изложените съображения   СЪДЪТ

 

                                      Р   Е   Ш   И :

 

            ПРИЗНАВА за установено по отношение на „БНП ПАРИБА Пърсънъл Файненс”С.А., клон на чуждестранно юридическо лице, регистриран в България с ЕИК ********* задължението на Н.Н.Н., ЕГН:********** за сумата от 650,42 лв. – остатък от неизплатената главница по договор за кредит PLUS-12793505/08.02.2016 г. и за сумата от 53.33 лв. – законна лихва за забава за периода от 20.06.2017 г. до 11.02.2019 г., ведно със законната лихва за забава върху главницата от 20.02.2019 г. до окончателното плащане.

            ОСЪЖДА Н.Н.Н., ЕГН:********** да плати на „БНП ПАРИБА Пърсънъл Файненс”С.А., клон България, ЕИК ********* сумата в размер на 525  лв. – разноски по делото и сумата в размер на 75 лв. – разноски по заповедното производство по ч.г.д. №***/19 г. по описа на РРС.

            Решението подлежи на обжалване пред Окръжен съд Русе в двуседмичен срок от връчването на препис на страните пред РОС.

 

                                                            Районен съдия: