О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
Номер 1584 от 18.09.2014г., град Бургас
В ИМЕТО НА
НАРОДА
Административен съд – гр. Бургас, втори състав, на девети септември две хиляди и
четиринадесета година в публично заседание в следния състав:
Председател: Станимир Христов
при секретар С.Х.,
като разгледа докладваното от съдия Христов
административно дело номер 2319 по
описа за 2013 година и за да се
произнесе, взе предвид следното:
Производството е образувано по жалба, подадена от „УНИМЕКС“ ЕООД с ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр. Пловдив, ж.р. „Тракия“, Зона А-10, ул. „Матей Преображенски“, Медицински център „Св. Ана“, представлявано от управителя В.Г.Г., действащ чрез пълномощник и процесуален представител адв. Н.П. Р. от АК гр. Пловдив с адрес на кантората в гр. *** против Заповед № РД-1433/21.12.2012 год. на Изпълнителен директор на Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА). Заявено е твърдение, че така постановената заповед е нищожна, тъй като не са спазени правилата за нейното издаване и съобщаване на заинтересованите страни, поради което е формулирано искане за прогласяване на нейната нищожност. В съдебно заседание, жалбоподателя, лично и чрез процесуалния си представител адв. Н. Р. поддържа жалбата по заявените в нея и в допълнително депозираната молба-уточнение твърдения, ангажира допълнителни писмени доказателства, претендира присъждане на разноски.
Ответникът – Изпълнителен директор на ИАРА, представя по делото изисканата от него преписка и изразява писмено становище за недопустимост и неоснователност на жалбата.
След като прецени твърденията на
страните и приложения към делото доказателствен материал, Бургаският
административен съд намира, че оспорването е процесуално недопустимо. Този
извод се налага по следните съображения:
От приложените по делото доказателства се установява, че на 28.01.2011 год. в гр. София, между ИАРА, представлявана от Изпълнителния директор, от една страна в качеството й на Управляващ орган и „УНИМЕКС“ ЕООД с ЕИК *********, представлявано от управителя В.Г.Г. от друга страна, в качеството на Ползвател, на основание чл. 22, ал. 2 от Наредба № 35/08.10.2008 год. за условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка 2.1 „Производствени инвестиции в аквакултурата“ по приоритетна ос № 2 „Аквакултура, риболов във вътрешни водоеми, преработка и маркетинг на продукти от риболов и аквакултура“ от Оперативна програма за развитие на сектор „Рибарство“ (ОПРСР) на Република България, финансиран от Европейския фонд за рибарство за програмен период 2007 – 2013 год. и Решение на Експертната комисия за осигуряване на прозрачност е сключен Договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ № 20/28.01.2011 год. Максимално одобрената обща стойност на проекта е 777 637,39 лева. По силата на цитирания договор, Управляващия орган, чрез Държавен фонд „Земеделие“ – Разплащателна агенция (ДФЗ-РА) предоставя на Ползвателя безвъзмездна финансова помощ за изпълнение на проект: „Изграждане и оборудване на садкова инсталация „Унимекс“ в язовир „Доспат“, съгласно Заявление за кандидатстване № ЕФР-16-5/15.07.2010 год.“ Размера на помощта е договорена, както следва: първоначално одобрената помощ (субсидия), съгласно таблица за одобрените инвестиционни разходи (приложение № 1) е в размер на 466 582,43 лева, представляващи 60% от целия размер на одобрената инвестиция, от които 75% в размер на 349 936,82 лева се осигуряват от Европейския съюз и 25% в размер на 116 645,61 лева от Държавния бюджет на Република България. Указано е, че срока за изпълнение на проекта започва да тече от датата на сключването му, като крайния срок за изпълнение на проекта е 28.03.2012 год. Договорен е и реда и начина за усвояване на средствата, а именно: 1) авансово плащане в размер на 93 316,48 лева, което следва да бъде заявено не по-късно от три месеца от датата на подписване на договора, като в срок от 25 дни от регистриране на заявката ДФЗ-РА изплаща одобрената сума; 2) окончателно плащане в размер на 373 265,95 лева, което следва да се извърши в срок до 28.03.2012 год.
С Анекс № 1 от 06.07.2011 год., страните са договорили промени в първоначално подписания договор. По силата на същите, максимално одобрената обща стойност на проекта се изменя от 777 637,39 лева на 658 854,93 лева. Въз основа на това се променя и първоначално одобрената помощ, като съгласно анекса, същата е в размер на 395 312,96 лева, от които 296 484,72 лева (или 75%) се осигуряват от Европейския съюз и 98 828,24 лева (25%) се осигуряват от републиканския бюджет.
От приложените по преписката доказателства се установява, че договорената финансова помощ е изцяло заплатена, като окончателното плащане в размер на 395 296,15 лева е извършено на 02.11.2011 год., като до ползвателя „УНИМЕКС“ ЕООД е изпратено Уведомително писмо за извършени плащания от Държавен фонд „Земеделие“ – Разплащателна Агенция, Отдел „Рибарство и Аквакултури“ с изх. № 01-2600/10517/04.11.2011 год.
Във връзка с извършен от Изпълнителна Агенция „Одит на средствата от Европейския съюз“ одит на операциите на ОПРСР през 2012 год. са били проверени общо 12 проекта, между които и този на „УНИМЕКС“ ЕООД. Резултатите от проверката са обективирани в Одитен доклад – окончателен от 19.12.2012 год. В хода на одита е установено значително завишение на цените за доставка и инсталиране на садкова инсталация по проекта, както и невъзможност с абсолютна точност да се определи размера на недопустимите разходи. По повод така формираната констатация, одитиращия екип е дал препоръка Управляващия орган да наложи финансова корекция в размер на 25% от разходите по договора и да изиска от бенефициента да възстанови 95 151,00 лева, представляващи размера на корекцията от публичното финансиране.
Във връзка с горното, както и на основание чл. 5, ал. 1, т. 1, т. 4 и т. 8 от Устройствения правилник на ИАРА, във връзка с чл. 6, ал. 2 от Процедура за налагане на финансови корекции по извършени разходи, във връзка с изпълнението на проекти, финансирани от ОПРСР, докладна записка с вх. № Z-15609/21.12.2012 год. и в изпълнение на препоръките, отразени в Анекс 9 от Втори одитен доклад на Одитния орган по ОПРСР, Изпълнителния директор на ИАРА е постановил оспорената в настоящото производство Заповед № РД-1433/21.12.2012 год. С цитираната заповед, Управляващия орган – Изпълнителен директор на ИАРА е наложил финансова корекция в размер на 10% върху сумата от 658 826,93 лева – общо сертифицирани разходи. Сумата за възстановяване се налага върху размера на публичното финансиране по проекта „Изграждане и оборудване на садкова инсталация „Унимекс“ в язовир „Доспат“ с бенефициент „УНИМЕКС“ ЕООД, което представлява 60% от сертифицираните разходи и е в размер на 38 060,40 лева. Наложената финансова корекция е за сметка на бенефициента „УНИМЕКС“ ЕООД. Указано е да се предприемат действия по възстановяване на средствата в бюджета на ОПРСР.
Недоволен от така постановената заповед „УНИМЕКС“ ЕООД е оспорил същата първоначално пред Административен съд София-град, който с Определение № 5790/ 10.09.2013 год. по адм. дело № 8802/2013 год. по описа на съда е прекратил производството и е изпратил делото по подсъдност на Административен съд гр. Бургас. В сезиращата съда жалба, както и в допълнително подадената молба-уточнение по жалба, дружеството жалбоподател, чрез представляващия го процесуален представител е развил подробни доводи за нищожност, респ. незаконосъобразност на така постановената заповед.
След анализ на установената фактическа обстановка, настоящия съдебен състав приема, че сезиращата съда жалба е процесуално недопустима, поради липса на годен за оспорване административен акт. Съгласно нормата на чл. 21, ал. 1 от АПК индивидуален административен акт е изричното волеизявление или изразеното с действие или бездействие волеизявление на административен орган или на друг овластен със закон за това орган или организация, с което се създават права или задължения или непосредствено се засягат права, свободи или законни интереси на отделни граждани или организации, както и отказът да се издаде такъв акт. В този смисъл, административният акт е едностранно, властническо изявление на административен орган, като правните последици от това властническо волеизявление настъпват в резултат на обективираната в този административен акт воля на административния орган. С оглед описаната по-горе фактическа обстановка, установена въз основа на събраните в хода на производството писмени доказателства безспорно се установява наличието на сключен между страните Договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ № 20/28.01.2011 год. по силата на който Управляващия орган – Изпълнителен директор на ИАРА, чрез ДФЗ-РА предоставя на ползвателя – дружеството жалбоподател „УНИМЕКС“ ЕООД безвъзмездна финансова помощ за изпълнение на проект: „Изграждане и оборудване на садкова инсталация „Унимекс“ в язовир „Доспат“, съгласно Заявление за кандидатстване № ЕФР-16-5/15.07.2010 год. Наличието на сключен между страните договор и възникналите по силата на него договорни взаимоотношения между страните обосновават извода, че управляващия орган в този случай не действа като орган на власт, а като равнопоставен правен субект - страна по договор. Този извод се налага и от обстоятелството, че във развилите се между страните правоотношения, Изпълнителния директор на ИАПА не притежава правомощия с едностранно свое волеизявление да задължи ползвателя да встъпи като страна в правоотношението по получаване на безвъзмездна помощ. От друга страна, дружеството жалбоподател встъпва в правоотношението също като равнопоставен правен субект, единствено и само по силата на собствената си воля. Независимо от обстоятелството, че обективираните в цитирания договор клаузи и параметри са нормативно определени и регламентирани в съответствие с приложимите към този вид правоотношения нормативни актове (Наредба № 35/08.10.2008 год.), развилото се между страните по договора провоотношение не е такова на власт и подчинение, а на свободното съвпадение на две насрещни волеизявления. С подписването на договора за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ управляващия орган придобива качеството на страна по договор. От този момент в отношенията си с бенефициента той вече не е административен орган, а контрагент, поради това актовете, които издава във връзка с изпълнението на договора не са индивидуални или общи административни актове, а са становище на страна по договор. С оглед на това, оспорената в настоящото производство Заповед № РД-1433/21.12.2012 год. на Изпълнителен директор на ИАРА, независимо от факта, че е именувана „заповед“ не притежава качеството на административен акт, а се явява искане или становище на една от страните по договора (в случая на управляващия орган), съгласно което, поради твърдяно неизпълнение се налага финансова корекция на първоначално договорения размер на сертифицираните разходи. В този смисъл несъгласието с така изразеното становище следва да бъде предявено и разрешено само по общия исков ред.
В подкрепа на така развитите мотиви е и практиката на Върховния административен съд, обективирана в Определение № 5037/10.04.2014 год., постановено по адм. дело № 3359/2014 год. по описа на ВАС – Пето отделение.
Предвид горното, Заповед № РД-1433/21.12.2012 год. на Изпълнителен директор на ИАРА не съставлява годен за оспорване административен акт. Съгласно чл. 159, т. 1 от АПК, жалбата или протестът се оставя без разглеждане, а ако е образувано съдебно производство, то се прекратява, когато актът не подлежи на оспорване.
По изложените мотиви съда приема, че жалбата на „УНИМЕКС“ ЕООД е процесуално недопустима и като такава следва да бъде оставена без разглеждане, а образуваното дело да се прекрати.
Мотивиран от горното и на основание чл. 159, т. 1 от АПК, Административен съд гр. Бургас, втори състав,
О П Р Е Д Е Л И:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на „УНИМЕКС“ ЕООД с ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр. Пловдив, ж.р. „Тракия“, Зона А-10, ул. „Матей Преображенски“, Медицински център „Св. Ана“, представлявано от управителя В.Г.Г., действащ чрез пълномощник и процесуален представител адв. Н.П. Р. от АК гр. Пловдив с адрес на кантората в гр. *** против Заповед № РД-1433/21.12.2012 год. на Изпълнителен директор на Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури.
ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 2319/2013г. по описа на Административен съд гр.Бургас.
Определението може да се обжалва
с частна жалба пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от
съобщаването му на страните.
СЪДИЯ: