Решение по дело №1048/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1515
Дата: 25 февруари 2020 г. (в сила от 25 февруари 2020 г.)
Съдия: Кристиян Росенов Трендафилов
Дело: 20191100501048
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 24 януари 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. София, 25.02.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГО, ІІ – „В“ въззивен състав, в публично съдебно заседание на дванадесети февруари през две хиляди и двадесета година, в състав:

  ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНЕЛИЯ МАРКОВА

 ЧЛЕНОВЕ: ПЕПА МАРИНОВА – ТОНЕВА

                                                                                            КРИСТИЯН ТРЕНДАФИЛОВ

 

при участието на секретаря Антоанета Луканова, като разгледа докладваното от младши съдия Трендафилов въззивно гражданско дело № 1048 по описа за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 258 и сл. от ГПК.  

С Решение № 519514 от 29.10.2018 г., постановено по гр.д. № 40352/2016 г. по описа на Софийски районен съд, ГО, 64 – ти състав, са отхвърлени предявените от „Б.П.“ ЕАД – Регионално управление „Западен регион“ срещу И. М.Л. искове с правно основание чл. 211 вр. чл. 207, ал. 1, т. 2 КТ и чл. 86, ал. 1 ЗЗД за сумата от 884 лв., представляваща обезщетение за липса на парични средства в касата на пощенска станция 33 на  „Б.П.“ ЕАД - Регионално управление “Западен регион” при проверка на дневния отчет на 19.05.2015г., ведно със законната лихва от подаване на исковата молба - 20.07.2016г., до окончателното плащане, както и за сумата от 102.34 лв. - обезщетение за забава в размер на законната лихва за периода 01.06.2015г. - 19.07.2016г.

Срещу горепосоченото решение е подадена в законоустановения срок по чл. 259, ал. 1 ГПК въззивна жалба от ищеца „Б.П.“ ЕАД – Регионално управление „Западен регион“. В жалбата се поддържа, че първоинстанционното решение е неправилно, поради необоснованост на формираните от СРС изводи и допуснати нарушения на материалния и процесуалния закон. Твърди се, че неправилно СРС приел, че било забранено в пощенските станции да се дават междинни отчети и било наредено да се издава само един отчет за деня – в края на работния ден. В пощенските станции на ищеца се генерирали два отчета, като всички каси в обекта приключвали с Х-отчет /Дневен финансов отчет от КМ – меню (отчети)/, като в края на деня задължително се правило приключване на всяка каса, след което оторизирано лице изготвяло Z-отчет за обекта. В приложеното по делото писмо на Ръководител ОПС-Ловеч било записано, че се прави един Х-отчет в края на деня на оперативна каса. Твърди се още, че на 19.05.2018 г. И.Л. въвела началното салдо в размер на 1521.72 лв. и в края на работния ден пуснала два броя Х-отчет, които не занулила. След първия отчет от 13:03 часа довъвеждала операции по продажба на лотарийни билети и изплатени печалби на „Национална лотария“ и след това пуснала втори Х-отчет в 13:13 часа, който също не занулила /не направила „Приключване на каса“ и не се отрегистрирала от системата/. Касиери И.Л. и Даниела Флорова работили на обща каса по вина на касиер Л., тъй като същата не засякла наличната сума и отпечатала на хартия: Дневен отчет – „Отчет по оператори и услуги“ и „Отчет по оператори и видове плащания“, както и не приключила касата. Предадените от г-жа Л. парични средства били без подпис на получател. Предвид гореизложеното се иска от въззивния съд да отмени първоинстанционното решение и да уважи предявените искове. Претендират се разноски.

            В срока по чл. 263, ал. 1 ГПК въззиваемата страна И. М.Л., чрез адв. Б., е подала отговор на въззивната жалба, с който оспорва същата, като сичта първоинстанционното решение за правилно, поради което моли да бъде потвърдено. Претендира разноски за въззивното производство.

Софийският градски съд, като прецени събраните по делото доказателства и взе предвид наведените във въззивната жалба пороци на атакувания съдебен акт и възраженията на насрещната страна, намира за установено следното:

Предявени са за разглеждане искове с правно основание чл. 211 вр. чл. 207, ал. 1, т. 2 КТ и с правно основание чл. 86, ал. 1 ЗЗД.

Съгласно разпоредбата на чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата.

Настоящият съдебен състав приема, че обжалваното решение е валидно и допустимо. Не е допуснато и нарушение на императивни материални норми.

Решението на СРС е правилно, като на основание чл. 272 ГПК въззивният състав препраща към мотивите, изложени от СРС. Независимо от това и във връзка с доводите във въззивната жалба е необходимо да се добави и следното:

Пълната имуществена отговорност на работника или служителя за причинени от него вреди вследствие на неотчетност /поради настъпили липси/ възниква при наличието на следните предпоставки: работникът или служителят да осъществява отчетнически функции, т. е. той да е поел задължение по трудово правоотношение да събира, съхранява, разходва или отчита парични или материални ценности - т. нар. пряк отчетник; противоправно неизпълнение на тези трудови задължения, изразяващо се в несъответствие между дължимото и фактическото поведение на отчетника; причиняване на вредоносен резултат - липса, недостиг, неотчетност на поверените му материални ценности, като тези имуществени вреди да са с неустановен произход; причинно-следствена връзка между противоправното неизпълнение на отчетническите функции и настъпилите липси и виновно поведение на отчетника. Когато вредата е причинена от няколко работници или служители при условията на пълна имуществена отговорност те отговарят солидарно – чл. 208, т. 2 КТ. Работодателят може да търси от всеки от съпричинителите цялото задължение.

Липсата на парични или материални ценности се състои в недостиг, недоимък в касата или склада, т. е. представлява състояние на неотчетност, за което е характерен неустановения му произход, невъзможността да се установят причините за състоянието на неотчетност. При констатиране на недостиг, възниква презумпция, че липсата е причинена от отчетника. Тази презумпция произтича от една страна от специфичната трудова функция на отчетника, че именно негово задължение е да пази и отчита поверените му парични или материални ценности, а от друга и от нейния неизяснен произход. Поради това, за да избегне ангажирането на имуществената отговорност при констатирана липса, материално отговорното лице следва да докаже, че не е причинил щетата или, че не я е причинил виновно, т. е. тежестта на доказване се обръща. При предявен иск по  чл. 207, ал. 1, т. 2 КТ, в тежест на работодателя - ищец е да установи следните правопораждащи факти: съществуването на трудовоправни отношения с ответника към момента на установяване на липсата; възложена на последния отчетническа функция и наличието на липса, която трябва да е с неустановен произход. Съответно в тежест на работника /материално отговорното лице/ е да опровергае презумцията, че липсата е причинена от него или по негова вина, в който смисъл е и трайната съдебна практика на ВКС /напр. решение № 280/02.06.2009 г. по гр. д. № 758/2009 г. на ІІІ ГО на ВКС; решение № 123/30.05.2011 г. на ВКС по гр. д. № 890/2010 г., III ГО на ВКС и др. /.

От представените по делото доказателста - допълнително споразумение, жалби и обяснения на ответницата, се установява, че считано от 09.04.2014 г. страните са били в трудово правоотношение, по силата на което ответницата е заемала при ищеца длъжността "Касиер, гише в съобщенията" с място на работа: „Б.П.“ ЕАД – Районно управление „Западен регион“ в Пощенска станция 33.

От представената по делото длъжностна характеристика на длъжността "Касиер, гише в съобщенията", утвърдена от директора на „Б.П.“ ЕАД, Регионално управление „Западен регион“, връчена на ответника на 09.04.2014 г., се установява, че основните задължения на длъжността /посочени в т. 2 от длъжностната характеристика/ са свързани с отчитане, разходване, събиране и съхраняване на пари или материални ценности.

По делото пред СРС е представена заповед от 20.05.2015 г. на директор Р. Петрова, с която е било наредено извършването на финансова проверка на ПС София 33.

Представена е и заповед от 30.06.2015 г. на директор дирекция „Вътрешен контрол“ при ответника, с която е било наредено извършването на тематична финансова проверка на ПС София 33.

Представени са, също така, доклад от 20.05.2015 г. за извършена финансова проверка в пощенска станция София 33 и доклад рег. № 41/09.07.2015 г. на главни експерти в Сектор „РФК“ при ОПС „БП“ – София-град, които за периода 01.07.2015 г. – 03.07.2015 г. извършили тематична финансова проверка на Пощенска станция София 33, както и акт за касова наличност и от 20.05.2015 г. и Инструкция за регистриране и отчитане на продажбите в търговските обекти на „Б.П.“ ЕАД чрез ИАСУТД (Касов модул).

От приетото по делото заключение на ССчЕ, се установява, че с описания по-горе протокол за доклад от 09.07.2015 г. от извършена тематична финансова проверка на Пощенска станция София 33, са установени липси в размер на 2553.98 лв., които са осчетоводени от РУ „Западен регион“ на „Б.П.“ ЕАД в сметка 442 – Вземания по липса и надчети и сметка 444 – Вземания по съдебни спорове, като същите са разпределени между три лица, сред които и ответницата И.Л. за сумата от 884.00 лв.

Други относими доказателства не са ангажирани в преклузивните за това срокове.

При тези данни и с оглед на събраните по делото доказателства, настоящият съдебен състав намира, че по делото не се установи, при условията на пълно и главно доказване, наличието на вреди с неустановен произход за ищцовото дружество – липси на пари. Процесуалният закон не съдържа никакви ограничения относно доказателствените средства, с които този факт може да бъде установен /решение № 324/06.01.2015 г. по гр. д. № 2431/2014 г., ІV ГО на ВКС и решение № 260/30.10.2013 г. по гр. д. № 1286/2012 г., ІV ГО на ВКС и др. /. Единствените доказателства, ангажирани от ищеца в тази насока, са описания по-горе доклад от 09.07.2015 г. от извършена тематична финансова проверка, който е оспорен ответника в срока за отговор по чл. 131 ГПК. Цитираният доклад представлява частен свидетелстващ документ, който няма обвързваща за съда доказателствена сила и за доказване на констатациите в него не са ангажирани никакви други доказателства. Настоящият съдебен състав не кредитира заключението на ССчЕ, тъй като същото в частта относно процесните липси се базира единствено на цитирания и оспорен от ответника доклад. Първоинстанционният съд правилно е приел, че ищецът не е доказал какво е било началното салдо на касата, на която е работила ответницата на въпросната дата, какви приходи и разходи са били отчетени в посочения ден, какви операции са били извършвани с паричните средства в касата и като цяло какво е било движението на средства по касата през целия ден, така че обосновано да се направи извод, че е бил налице касов недостиг, без да са известни причините за това състояние. Правилно е и приетото, че не е доказано от ищеца каква е била касовата наличност в края на работния ден /19.05.2015г./ и каква е следвало да бъде касовата наличност на този ден при съотнасяне на отчетените приходи и разходи, като счетоводното отразяване при ищеца, че е налице липса /според експертното заключение/ не е достатъчно същата да е приета за доказана.

С оглед на гореизложеното и при приложение на неблагоприятните последици от правилата за разпределение на доказателствената тежест, СГС приема, че ищецът не се легитимира като кредитор на претендираното вземане, както правилно е приел и първоинстанционният съд.

Ето защо въззивната жалба се явява неоснователна, а първоинстанционното решение следва да бъде потвърдено.

По отношение на разноските:

При този изход на спора, право на разноски в настоящото производство има единствено въззиваемата страна И. М.Л.. Същата претендира разноски в размер на 300 лева за адвокатско възнаграждение, платени изцяло и в брой, съгласно представения договор за правна защита и съдействие, поради което следва да й бъдат присъдени.

На основание чл. 280, ал. 3 ГПК настоящото решение не подлежи на касационно обжалване.

Предвид изложените съображения, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ПОТВЪРЖДАВА Решение № 519514 от 29.10.2018 г., постановено по гр.д. № 40352/2016 г. по описа на Софийски районен съд, ГО, 64 – ти състав.

ОСЪЖДА на основание чл. 78, ал. 3 ГПК, във вр. с чл. 273 ГПК, „Б.П.“ ЕАД Регионално управление „Западен регион“, с адрес: гр. София, ул. „********, да заплати на И. М.Л., с ЕГН **********, сумата от 300 лева – адвокатско възнаграждение за въззивното производство.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:               ЧЛЕНОВЕ: 1/                                2/