Решение по дело №1100/2015 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 17 април 2015 г. (в сила от 26 май 2015 г.)
Съдия: Милена Светлозарова Томова
Дело: 20154430101100
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 19 март 2015 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

гр. Плевен, 17.04.2015 г.

 

 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

                ПЛЕВЕНСКИ  РАЙОНЕН СЪД,  ІV граждански състав в  открито   заседание, на седми април през две хиляди и петнадесета година в състав :

                                                 Районен съдия : Милена Томова

При секретаря С.Ц.

като разгледа докладваното от съдия Томова гражданско дело № 1100 по описа на съда за 2015 г., за да се произнесе взе предвид следното :

 

            В *** е постъпило искане от ***, за предприемане мярка за закрила спрямо детето И.И.А. с ЕГН ********** – настаняване в професионално приемно семейство на Е.Г.С. и Е.С.С.,***.

            Съдът, след като се съобрази със становищата на страните, събра необходимите писмени доказателства за изясняване на делото от фактическа и правна страна, прие за установено следното :

           От приложеното удостоверение за раждане на детето И.И.А. с ЕГН **********  е видно, че негова майка е П.Т.И. с ЕГН **********, а негов баща е И.В.А. с ЕГН **********. 

           От приетия писмен социален доклад се установяват следните обстоятелства: Детето И. е било отглеждано от раждането си в семейна среда, но родителите не са успели да осигурят подходящата за нормалното му отглеждане среда. При извършената проверка е било установено, че многочленното семейство, състоящо се от двамата родители и пет деца,  обитава една стая от тристайно жилище, в която били констатирани много лоши условия на живот, липса на хигиена, наличие на две котки и куче, които съжителствали с децата. Жилището е с прекъснато електроснабдяване, водоснабдено, но в самото жилище няма вода, а семейството ползва такава от външна чешма. Семейството не разполага с ел.уреди, необходими за бита, като пералня, хладилник, ел.печка и др. Родителите са осигурили личен лекар на детето И. и то е с редовен имунезационен статус, съгласно имунизационен календар на РБългария, но майката не го е водила редовно за извършване на профилактични прегледи. При проверката от социален работник детето е било намерено болно, облечено с изключително занемарени и вехти дрехи, без бельо, обуто със стари и скъсани обувки. Установено е било, че не му се осигурява здравословна, разнообразна и пълноценна храна, няма осигурени кът за игра и играчки. Според изложеното в доклада, семейството е познато в общността като изолирано, а за бащата имало данни, че злоупотребява с алкохол. В годините назад много от съселяните помагали на семейството с даряване на дрехи, мебели, но родителите били изключително немарливи по отношение поддържането на дома си, на подаряваните вещи – подарените дрехи се ползвали от децата еднократно и след това майката ги изхвърляла без да ги изпира поради немарливост. При социалното проучване е било установено, че бащата И.А. работи като оператор на дървообработваща машина в частна фирма *** на сменен режим и с месечно възнаграждение в размер на минималната работна заплата, а майката към същия момент  била бременна. Семейството било обект на социално подпомагане от *** по реда и условията на чл.7, ал.1 от ЗСПД за шест деца в размер на 190лв.

           Според изложеното в социалния доклад, *** работи със семейството от м.октомври 2012г. по повод подаден сигнал от д-р И., за това, че четири деца се отглеждали в семейна среда с неглижирани потребности. От м.януари 2013г. със семейството е работил и *** в посока повишаване родителски капацитет на майката и оказване на подкрепа за отглеждане на децата в семейна среда. Въпреки тази продължителна социална работа със семейството, било установено, че родителите не желаят да променят начина си на живот и да осигурят една сигурна и здравословна среда за отглеждане на децата си. Поради това малолетната И.А. представлявал дете в риск по смисъла на §1, т.11, б.”в” от ДР на ЗЗД, по отношение на което има нужда от предприемане  на спешни и превантивни действия за осигуряване на сигурност и защита. Т.к. не са били намерени близки на детето, при които то да може да бъде настанено, предприетите мерки са били насочени към намиране на подходящо приемно семейство, в което то да бъде отглеждано. Като такова е било установено семейството на Е.Г.С. и Е.С.С. ***.

           От приложения препис на *** от 13.10.2014г. се установява, че със същата е наредено вписване в Регистъра на утвърдените приемни семейства Е.Г.С. и Е. *** С. ***, като професионално приемно семейство, подходящо за едно дете на възраст от 3г. до 5г., с лека степен на увреждане, без предпочитания към пола и етническата принадлежност на детето.

           Със *** детето И.И.А. е било настанено спешно в професионалното приемно семейство на Е.Г.С. и Е.С.С., до произнасянето на съда.

           Изслушани в о.с.з. на 07.04.2015г. родителите П.И. и И.А. заявяват, че са предприели действия, насочени към осигуряване на подходящи условия за отглеждане на детето И. в семейството и не са съгласни то да бъде настанено временно в приемно семейство.

           Е.С. и Е.С. заявяват, че детето се адаптира добре в семейната им среда и могат да полагат необходимите грижи по отглеждането му за определения от съда срок.

           При така установената фактическа обстановка, съдът направи следните изводи :

           Законът за закрила на детето отдава приоритет на това едно дете да бъде отгледано в неговата семейна среда, като в изключителни случаи, то може да бъде настанено извън семейството, ако важни причини налагат това и такива причини закона изрично е уредил в хипотезата на чл. 25 от същия.

           Съгласно нормата на чл. 25, т. 3 от Закона за закрила на детето може да бъде настанено извън семейството дете, чиито родители се намират в трайна невъзможност да го отглеждат.

           Установи се от обсъдените доказателства, че родителите П.И. и И.А. са в трайна невъзможност да отглеждат детето И..

           Мерките за закрила са визирани в чл. 4 от Закона за закрила на детето, като съдът при определяне на адекватната мярка, следва да отчете нуждите и интереса на децата. В правомощията на съда е да определи мярка "настаняване в семейство на роднини или близки", "приемно семейство" или "настаняване в специализирана институция". Тъй като от доказателствата по делото се установи, че по отношение на детето не е налице кръг от роднини, при които то може да бъде настанено, то адекватна се явява следващата предвидена в Закона мярка за закрила – настаняване в приемно семейство, която е предложена и от молителя. 

           Предвид гореизложеното, съдът намира, че направено искане за настаняване на детето  И.И.А. с ЕГН ********** в професионалното приемно семейство на *** е основателно и следва да бъде уважено. Настаняването следва да се извърши за срок от една година, считано от датата на настаняване на детето по административен ред.

           Воден от горното, съдът

Р Е Ш И :

 

           НАСТАНЯВА на основание чл.28, във вр. с чл.25, т.3 от ЗЗД детето И.И.А. с ЕГН ********** в професионалното приемно семейство на Е.Г.С. с ЕГН ********** и Е.С.С. с ЕГН **********, двамата с постоянен адрес:*** *** за срок от една година, считано от 20.02.2015г.

           Решението подлежи на изпълнение незабавно.

           Решението подлежи на обжалване пред *** в седмодневен срок от съобщаването му на страните по делото.

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ :