Решение по дело №2908/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 2585
Дата: 20 юни 2019 г.
Съдия: Владимир Руменов Руменов
Дело: 20195330102908
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 20 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е  № 2585

 

20.06.2019 г., гр. Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД, XIІ-ти гр. състав, в открито съдебно заседание на осемнадесети април две хиляди и деветнадесета  година, в състав:

 

         РАЙОНЕН СЪДИЯ:  ВЛАДИМИР РУМЕНОВ

 

при секретаря Катя Грудева,  като разгледа докладваното от съдията гр. д. № 2908/ 2019 г. по описа на същия съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

      Производството е по реда на чл. 235 от ГПК – решение по исков спор .

      Иск на Т. Б. , ЕГН/ЛНЧ  ********** , гражданин на *** , родена на *** г в ***, с адрес в Б. , ***, личен паспорт № ***, против А.Д. ***, с правно основание в чл. 240 от Закона за задълженията и договорите. 

   Според изложеното в исковата молба , между страните имало сключен устен договор за заем, по силата на  който ищецът предал на ответника сумата от 2500 евро , с левов еквивалент от 4889.57 лева.  Сумата била изпратена на 12.12.2016 г. в 9.58 ч. от клон на „Уестърн Юнион” – гр. В.,  чрез трето лице –Д. М. Р.,  и подлежала на връщане в кратък срок, но не била върната до момента на депозирането на исковата молба , а ищеца нямал връзка със заемополучателя. Моли се да се постанови решение , с което К. да бъде осъден да заплати на Б. сума от 2500 евро главница по договор за заем и 100 евро – платени за паричния превод такси, както и разноските по делото.

    Ответника оспорва иска чрез п. п.. Отрича да има договор между страните, да познава изобщо ищеца или да  е получавал каквито и да било пари, като в тази връзка , е оспорен като негодно доказателство документа за превода. Моли се иска да бъде отхвърлен.

    Съдът, като прецени поотделно и в съвкупност събраните в настоящото производство доказателства, както и доводите на страните, намира за установено от фактическа страна следното:

    Договорът за заем е реален , съществуването му е предпоставено от фактическото предаване на сумата от страна на кредитора, но предаването на сумата не е достатъчно да се приеме , че между страните има именно договор като облигационно правоотношение. Трябва да се установят и две съвпадащи волеизяви  - на заемодателя и заемополучателя касателно съществените елементи на такъв договор – размера на договорената заемна сума. Макар в исковата молба да не се сочи уговорена дата на връщането или такава изобщо да е уговорена в конкретика , като например уговорката е била сумата да се върне „в най- кратък срок” , както се твърди , тази липса не би рефлектирала върху съществуването на договора, стига да се докаже съвпадането на волеизявленията за сключването на договора - датата на връщането не е задължителен реквизит на договора за заем. 

   От представените писмени доказателства -документ за извършен паричен превод се установява, че на 12.12.2016 г. ищцата е изпратила от В. на името на А.Д.К. от Б., сумата от 2500 евро чрез „Уестърн Юнион Пеймънт Сервиз И.”.  Съдът кредитира документа като годно доказателство за това , че парите са изпратени , но негодно да докаже , че са получени именно от ответника , като се има предвид, че никъде не фигурира удостоверяване на получаването . Същевременно обаче , по аргумент от чл. 75 ал. 3 от Закона за задълженията и договорите , задължението на Б. като заемодател се счита за изпълнено едва със заверяването на сметката на К., доколкото плащането се извършва чрез паричен превод от различна държава. Приложения на л. 8 от дело № 13622/17г. превод на платежен документ не удостоверява получаване от страна на  К. – това вероятно  е нареждане за плащане от страна на Б. на сумата в полза на Уестърн Юнион  за целите на превода ( в противен случай, сумата щеше да е не 2600 евро , а 2500 евро, а няма българска банка , която да поддържа банкова сметка ***, съдържащо посочените две първи букви). Или получаването на сумата от страна на ответника остана недоказано.

     За доказване на сключването , са ангажирани свидетелски показания ; съдът приема , че липсва забрана съществуването на договора да се доказва чрез гласни доказателства ,  тъй като договора е на стойност от 2500 евро - с левова равностойност от 4889. 58 лева, тоест, под прага от 5000 лева, над който такова доказване ще е недопустимо ( останалите 100 евро, равни на 195.58 лева , са всъщност разноски по изпълнението на кредитора).

   Разпитан е Т. К., *** на ищеца, според когото обаче , страните не се познават, а контакт с А.К. изобщо не е бил осъществяван. К. бил помолен от трето на спора  лице, И. П.,  да му услужи с  пари , от каквито по данни на П.  имали  нужда ответника и още едно трето на спора лице; от своя страна , свидетелят помолил с. си да ги преведе на някое от двете лица , ответника или А. С. , лица, на което получил трите  имена по телефона на П., и Б. превела парите на следващия ден.  Свидетелят е категоричен, че е невъзможно К. и Б. да се познават, самият свидетел също не познава К., не го е виждал , никога не е комуникирал лично с него.  

   Показанията на свид . К. се кредитират, въпреки че същия е с. на ищеца, но въпреки това, съдът не намира чрез тях да е проведено пълно главно доказване на факта на договора. Както свидетеля, така и с. му не познават ответника  и никога не са комуникирали лично с него; парите не били върнати обратно от И. П..  На свой ред, свидетелят П. категорично отрича да знае за какъвто и да било заем или да познава Т..

     На следващо място , не се сочи уговорка за точна дата на връщането на парите. При липса на такава в договора, приложима е разпоредбата на чл. 84 ал. 2 от ЗЗД – длъжникът трябва да бъде поканен да плати. По делото отсъства нарочен документ с характер на покана. Дори да приемем, че исковата  молба има характер на такава покана, тя не е връчвана никога на длъжника – преписите от исковата молба и доказателствата са връчени на назначен от съда о. п., който обаче не може да приема такива изявления.

    Каза се , съдът приема , че сумата на твърдения договор е 2500 евро; доколкото обаче съществуването му не можа да се докаже , неоснователен и иска да се осъди ответника да заплати сума от 100 евро преводни такси като разноски по изпълнението. Дори да приемем съществуването на договора обаче , този иск пак би бил неоснователен, тъй като при липса на друга договорка , разноските по изпълнението са за сметка на длъжника според чл. 78 от ЗЗД, какъвто би била Б. по отношение на задължението си да предаде сумата.

   На следващо място – сумата на договорната претенция е 2500 евро , които,  при съобразяване на официалната разменна стойност, са 4889.57 лева,  а сумата на  разноските по изпълнението е 195.58 лева, но не и – както твърди ищеца – сума от 5044 лева. 

    Затова съдът не може да формира извод за съществуване на договорно облигационно правоотношение между страните и затова исковете следва да бъдат отхвърлени.

   Разноските по делото остават в тежест на направилия ги ищец.

    Воден от изложеното и на основание чл. 235 от ГПК, съдът

 

                                                                              Р Е Ш И:

 

     ОТХВЪРЛЯ  предявеният от  Т. Б. , ЕГН/ЛНЧ  ********** , гражданин на У. , родена на *** г в ***, с адрес в ***, личен паспорт № ***, против А.Д. ***, иск за осъждане ответника да заплати на ищеца сумата от 2500 евро, равняващи се на 4889.57 лева, и  сума от 100 евро ( 195.58 лева ) разноски по изпълнението , по устен договор за заем от дата ***, като неоснователен .

        

    Решението подлежи на обжалване пред ПОС с въззивна жалба в двуседмичен срок от връчването му.

                                                                                                                     

 

                                                                                  РАЙОНЕН  СЪДИЯ:/п/

Вярно с оригинала!ВГ